Два роки ДНР для Ріната Ахметова

Вже два роки триває війна на Сході України і досить велику роль у цьому конфлікті відіграє один із найвпливовіших українських олігархів Рінат Ахметов. У цій статті, ми аналізуємо та підбиваємо ключові підсумки та наслідки цієї війни для олігарха.

І так, почнемо з того, що на початку березня 2014 року, після російської анексії Криму та початку сепаратистських виступів на Сході в. о. президента О. Турчинов думав, що такі впливові люди, як Ігор Коломойський та Рінат Ахметов не дозволять розхитати ситуацію у найбільш проблемних регіонах країни. Обох олігархів вирішили призначити головами ОДА. Якщо перший успішно впорався з задачею у своєму регіоні, то другий відмовився взяти відповідальність і посаду зайняв його бізнес-партнер Сергій Тарута. У квітні сепаратисти при допомозі російських диверсантів захопили донецьку ОДА і зняли український прапор. 7 квітня разом зі скандально відомим регіоналом Миколою Левченком олігарх приїхав на переговори до сепаратистів. Тоді Рінат Данилович сказав: «Якщо вас зачистять силою, то хай і мене зачистять». Відмітимо, що в Харкові вже 6 квітня сепаратистів було зачищено, а в Донецьку сили СБУ оточувало ОДА, навколо якої зібралось декілька тисяч прихильників «ДНР». Розгін не вдався. Рінат Ахметов публічно заступився за тих, хто топтав державний прапор.

Але, попри це, сепаратисти все рівно не могли зрозуміти на чий стороні хазяїн Донбасу. Вже 24 травня під резиденцією Ахметова зібралося більше тисячі прихильників «ДНР». У натовпі скандували: «Ахметов ворог народу!». Щоправда, самого олігарха в Донецьку не було, він вилетів до Києва. Спочатку його люди вели переговори із сепаратистами прямо в резиденції. Але останні були не задоволені і просто захопили її. Якщо ще на початку травня окремі політологи прогнозували, що Ахметов все ще зможе взяти під контроль ситуацію в Донецькій області, то тепер про це мови вже не йшло.

Важливим моментом для прихильників «республіки» стало те, що коли вони обявили «референдум», Ахметов влаштував акцію «Голос Донбасу», проти створення «Донецької республіки» але, щоправда, вимагав надання донецькій області автономії у складі єдиної України. Саме це і не сподобалося сепаратистам. Тоді Рінат Данилович заявив, що народ Донбасу не залякають навіть ті, хто називає себе «Донецькою Народною Республікою» і не дозволить знищити Донбас. Він закликав обєднатися у боротьбі за «Донбас без зброї та без масок». 20 травня маріупольські металургійні підприємства Ахметова проводили акції протесту проти сепаратистів, а вже 21 травня під час свого емоційного звернення Ахметов заявив: «ДНР обманює людей. Вони обманюють народ Донбасу. Це – пройдисвіти, вони взяли в заручники весь Донбас і тероризують його. Хто вони? Звідки ці люди? Звідки узялися ці «генії»? Хто вони були вчора? Вони не створили жодного робочого місця…Якщо хтось із вас думає, що вони ведуть вас до успіху, це – помилка…Вони ведуть до краху, до убогості, до голоду й холоду. Своїми діями вони не захищають Донбас, вони знищують Донбас…Нам, Донбасу із ДНР не по дорозі».

Реакцію олігарха на дії з боку бойовиків зрозуміти дуже просто, адже, він уважав, що хазяїном Донбасу є лише він, а тут з’являються якісь люди зі зброєю і починають диктувати йому – одному з найвпливовіших людей в Україні свої вимоги. Хоча за своїми поглядами, Рінату Даниловичу завжди були ближче бійці за «ДНР», ніж ті, хто бореться за Україну, ділитися своїм бізнесом він з ними не збирався. Вже 23 травня так званою «прокуратурою» «ДНР» було порушено проти Ахметова кримінальну справу. Вкінці весни, один із ватажків терористів Денис Пушилін заявив, що з Ахметовим не буде більше переговорів, а якщо з його сторони будуть спроби проведення «провокативних дій», у «республіки» є декілька варіантів як реагувати на такі дії.

Коментуючи результати «референдуму», який відбувся на Донбасі, Ахметов заявив, що Донецьк Росії не потрібен, а «ДНР» не визнає жодна країна світу. Виходом із ситуації олігарх назвав зміни в Конституції, а саме – децентралізацію. Тоді один з представників «уряду ДНР» М. Руденко заявив, що «Ахметов протиставить себе народу Донбасу, коли Краматорську та Слов’янську йде війна на знищення». А один із лідерів Євромайдану Ю. Луценко, пізніше, навіть назве Ахметова «попутником української революції» та «носієм українського економічного націоналізму». Те що олігарх виступає за Донбас у складі України підтвердить і російський політик, опозиціонер М. Ходорковський. Але все не так просто.

Від самого початку конфлікту Ахметов був ні на боці України, ні на боці «ДНР». Він був патріотом самого себе. Олігарх хотів підтримати тих людей, які не зазіхатимуть на його бізнес. І таких людей він знайшов серед окремих ватажків «республіки». Одним з таких став лідер бойовиків О. Ходаковський, який навесні 2015 року заявляв, що його фінансує сам Р. Ахметов, бо він виступає за збереження бізнесу олігарха: «якби я був апологетом олігархів і був зацікавлений у тому, щоб була єдина Україна, мені було б досить просто зняти дві роти, і «ДНР» вже б не було…Якщо я людина Ахметова – тоді він найбільший патріот «ДНР», оскільки в такому випадку він фінансує той підрозділ, який дозволяє цій республіці існувати» — казав сепаратист. Також, нас можуть зацікавити слова російського диверсанта і тодішнього лідера «ДНР» О. Бородая, який осіню 2014 р. казав, що вони дозволили Ахметову вивозити в Італію з окупованої території продукції своїх підприємств, взамін на підтримку «ДНР», яка живе завдяки гуманітарним конвоям олігарха, що є черговим доказом співпраці Ахметова із окупаційним режимом Донбасу.

Але серед прихильників «ДНР» завжди залишалися і ті, які все рівно не вважали Ахметова своїм. В першу чергу це було пов’язано із тим, що олігарх платить податки Києву, таким сином, на їхню думку, «спонсоруючи операцію проти «ДНР». Так, ще у 2014 році бойовики привласнили стадіон «Донбас-Арена» — справжню окрасу Донецьку, на яку Ахметов витратив мільярди доларів.

Влітку того ж року у ЗМІ поширювалась інформація, що Ахметов готовий запропонувати ватажкам сепаратистів великі гроші, аби ті покинули Донецьку область, але ця інформація не була підтверджена. Та навіть, якби він і хотів це зробити, у нього нічого б не вийшло, бо провідні ватажки бойовиків завжди контролювалися з Росії.

2015 рік виявився для Ахметова не менш складним, ніж попередній але тим не менш, йому вдалося досягти великих результатів у поверненні бізнесу на території «ДНР». Мова йде про банк «МУМБ» та компанію «ДТЕК». Це можна пов’язати із тим, що минулого року між «головою ДНР» Захарченком та Ахметовим відбулася таємна зустріч на якій було досягнуто домовленостей про призначення на ключові посади людей останнього, заміні «депутатів» «народної ради» та передачі вугільної галузі під контроль Єнакіївського ОПГ. Також, згідно з інформацією, опублікованою хакерами було досягнуто домовленості про «повну автономію Донбасу у складі України», а вище вже згаданого О. Ходаковського згідно з документом, мало бути призначено Секретарем Радбезу «республіки». У прес-службі Ахметова інформацію відразу назвали «брехнею ЗМІ». Але, насправді, вона виглядає цілком правдоподібно. До того ж, ще наприкінці 2014 року проукраїнські активісти Донецьку казали, що у так званому «ополченні» перемагає саме «ахматівська гілка».

Загалом, у минулому році олігарх не був публічним і рідко зявлявся на екранах. Але, відомо, що наприкінці вересня він зявився в окупованому Донецьку, де відвідав СШО №63 в якій він вчився і пообіцяв за власні гроші відбудувати мікрорайон Октябрський. Пізніше він заявив про бажання хоча б раз приїхати на «Донбас-Арену» разом з ФК «Шахтар». Тоді «голова республіки» Захарченко відразу відповів, що буде радий їхньому приїзду, але Ринат Данилович на запрошення досі не відповів, адже позитивна відповідь стане черговим доказом його співпраці із сепаратистами.

Два роки війни на Сході дуже дорого коштували олігархові. Лише протягом 2014 року Ахметов втратив майже $6 мільярдів а станом на початок березня 2016 року його статки зменшилися з 6,7 до 2,3 мільярдів доларів. Зазначимо, що на початку антитерористичної компанії на Донбасі, у списку найбагатших людей світу український олігарх займав 88-е місце зі статком 12,5 мільярди доларів, а ще раніше – у 2012 році він був на 39 місці зі статком у 14 мільярдів доларів

Але все ж таки, що міг зробити Ахметов для збереження окремих частин Донбасу під контролем України?

1) Він міг донести до жителів Донбасу правдиву інформацію, розмістивши на трубах власної Курахівської ТЕС передавачі власних ТРК «Донбас» та «Україна»;

2) Не надавати фінансової підтримки окремим представникам сепаратистських обєднань та не відправляти на окуповані території гуманітарні конвої;

3) Надавати фінансову підтримку добровольчим батальйонам, як це робив І. Коломойський, що відіграло велику роль у перешкоджанні просунення російських військ;

Але бути патріотом України Ахметову не вигідно, адже, так він втратив би весь свій бізнес, який опинився на окупованих територіях. А займаючи позицію «миротворця», як ми бачимо, більшу частину бізнесу йому все ж таки вдалося зберегти.

Як писали ЗМІ, близько місяця назад, президент Порошенко знов запропонував Рінату Леонідовичу очолити окуповані сепаратистами території аби потім повернути їх під синьо-жовтий прапор. Цього разу колишній хазяїн Донбасу погодився. Але без бажання Путіна здійснити ці плани просто не реально, а конфлікт на Сході, схоже, що затягнеться на десятиліття.

Последние новости
Немецкий министр снялся с гонки за пост лидера партии Меркель

Немецкий министр снялся с гонки за пост лидера партии Меркель

Министр здравоохранения отказался от претензий на пост лидера ХДС.
Канадцы пожертвовали два миллионов долларов семьям погибших в авиакатастрофе МАУ

Канадцы пожертвовали два миллионов долларов семьям погибших в авиакатастрофе МАУ

Они собрали 3,29 млн канадских долларов (2,5 млн долларов США)
В Ливии находятся 2,5 тысячи российских наемников из группы Вагнера — Эрдоган

В Ливии находятся 2,5 тысячи российских наемников из группы Вагнера…

Эрдоган заявил о поддержке генерала Хафтара российскими наемниками.
Гончарук назвал главное достижение Украины за последние 10 лет

Гончарук назвал главное достижение Украины за последние 10 лет

Правительство Гончарука намерено трансформировать украинскую экономику
Умер бывший президент Египта Хосни Мубарак

Умер бывший президент Египта Хосни Мубарак

Мубарак руководил Египтом с 1981 по 2011 годы.
Дуда жестко раскритиковал Путина из-за агрессии в Украине

Дуда жестко раскритиковал Путина из-за агрессии в Украине

По его словам, России нельзя доверять
Самолет из Ирана экстренно сел в Анкаре из-за угрозы коронавируса Сovid-19

Самолет из Ирана экстренно сел в Анкаре из-за угрозы коронавируса…

У 17 пассажиров наблюдалась высокая температура
Аэропорты Швеции будут принимать электросамолеты

Аэропорты Швеции будут принимать электросамолеты

Swedavia хочет оборудовать аэропорты инфраструктурой для обслуживания электрических самолетов и ввести первый электрифицированный маршрут в 2025 году
Россия построит автомагистраль в оккупированный Крым за 100 млрд

Россия построит автомагистраль в оккупированный Крым за 100 млрд

От Краснодара до Крымского моста построят дорогу за 100 миллиардов рублей.
Huawei выпустила складной Mate XS

Huawei выпустила складной Mate XS

OLED-экран покрыт четырехслойной защитной пленкой, которая делает дисплей более мягким и прочным.
Коронавирус обладает потенциалом пандемии — ВОЗ

Коронавирус обладает потенциалом пандемии — ВОЗ

Всемирная организация здравоохранения подчеркнула необходимость сдерживания эпидемии
Циклон «Юлия» разгромил палаточный городок ВСУ

Циклон «Юлия» разгромил палаточный городок ВСУ

Шторм повредил палатки самого большого в Украине военного полигона «Широкий лан»
Четыре причины российского компромисса в нефтяной войне с Беларусью

Четыре причины российского компромисса в нефтяной войне с Беларусью

Россия внезапно для многих сделала шаги навстречу Беларуси в идущем нефтяном споре.
Нового лидера австрийских «друзей Путина» заподозрили в коррупции

Нового лидера австрийских «друзей Путина» заподозрили в коррупции

Хофер опроверг любые формы правонарушений со своей стороны.
Жовто-блакитний чи червоно-чорний?

Жовто-блакитний чи червоно-чорний?

Дихотомія свободи та порядку глобальна, не тільки українська.
Ученые сделали открытие о соотношении полов в потомстве людей

Ученые сделали открытие о соотношении полов в потомстве людей

Соотношение рождающихся мальчиков и девочек в человеческих популяциях обычно близко к единице.
Виктор Пинчук: влияние неброское, но всепроникающее

Виктор Пинчук: влияние неброское, но всепроникающее

В четвертом тексте из серии "Кукловоды под микроскопом" Александр Кочетков рассматривает феномен олигарха Виктора Пинчука.
В феврале в Раду прошли бы только четыре партии — КМИС

В феврале в Раду прошли бы только четыре партии -…

Украинцы готовы проголосовать за СН, ЕС, ОПЗЖ и Батькивщину.
Совладелец «Квартал 95» Шефир поделился планами: «Отдали лучших людей»

Совладелец «Квартал 95» Шефир поделился планами: «Отдали лучших людей»

Шефир рассказал о планах «Квартала 95» на ближайшее время
Найдена древнейшая зеленая водоросль возрастом в миллиард лет

Найдена древнейшая зеленая водоросль возрастом в миллиард лет

Возраст окаменелости соответствует примерному времени появления зеленых водорослей на Земле.
Стало известно о состоянии украинцев, заразившихся коронавирусом на Diamond Princess

Стало известно о состоянии украинцев, заразившихся коронавирусом на Diamond Princess

Состояние здоровья обоих украинцев улучшилось, но они все еще находятся в больнице.
Украинка получила платежку почти на 55 тысяч

Украинка получила платежку почти на 55 тысяч

За отопление 4-комнатной квартиры за три месяца киевлянка должна оплатить 90 тысяч гривен
За 2019 год зафиксировано 150 тысяч ДТП, — Монастырский

За 2019 год зафиксировано 150 тысяч ДТП, — Монастырский

За 2019 год составлено 96 000 протоколов о ДТП в состоянии алкогольного и наркотического опьянения
На Марсе впервые обнаружена сейсмическая активность

На Марсе впервые обнаружена сейсмическая активность

Сейсмометр миссии SEIS начал регистрировать вибрации Красной планеты.
Украина предложила альтернативу клиентам Газпрома

Украина предложила альтернативу клиентам Газпрома

На Украинской энергетической бирже «УЭБ» цены за газ упали до 4 тыс. грн
Эвакуированные украинцы не захотели возвращаться домой

Эвакуированные украинцы не захотели возвращаться домой

Украинцы с зараженного коронавирусом лайнера Diamond Princess отказались от эвакуации на Родину
Поляки после падения коммунизма стали богаче португальцев — МВФ

Поляки после падения коммунизма стали богаче португальцев — МВФ

Четыре года назад Польша обогнала Грецию.
В СБНО заявили о новых версиях крушения Боинга в Иране

В СБНО заявили о новых версиях крушения Боинга в Иране

Украина выясняет, кто был заинтересован в атаке на Боинг
Тысячу человек изолировали в отеле на Канарских островах из-за коронавируса

Тысячу человек изолировали в отеле на Канарских островах из-за коронавируса

Отель Costa Adeje Palace на Тенерифе закрыли на карантин.
На острове Лесбос вспыхнули столкновения из-за лагеря для мигрантов

На острове Лесбос вспыхнули столкновения из-за лагеря для мигрантов

Местные жители против строительства лагеря для мигрантов.
Читай также