Демократія мертва, нехай живе демократія!

Чи можливо подолати кризу представницької демократії: урок поразки Порошенка для Президента Зеленського.

Демократія мертва, нехай живе демократія!

Democracy is dead!» — сказав відомий бізнес-консультант та гуру менеджменту Іцхак Адізес під-час одного з виступів, які він мав навідуючись нещодавно в Україну. Так він відповів на питання «Чому  по всьому світу люди обирають непрофесійних політиків?..». Провідний світовий експерт у сфері управління змінами, доктор Адізес сказав: «Демократія вмерла. Демократія — це не колаборативна система. Це — система протиріч: якщо ти виграєш, я програю; якщо я виграю, програєш ти. Коли політики борються за політичну владу, вони повинні обливати опонента брудом. Зрештою після таких взаємних потоків бруду люди втрачають довіру до усіх учасників «процесу». Люди більше не хочуть політика обирати».

Частково Іцхак Адізес пояснив причину того, чому виборці в старих демократіях шукають відповідь на свої запити в нових обличчях, які не мали в минулому політичного досвіду. Але не розкрив причину «банкрутства» системних політиків.

Так, жага не вести дискусію про змісти політик, а  делегітимізувати опонента в очах виборців, покінчивши з ним як з конкурентом раз і на завжди, «обнуляє» рейтинги усіх. Але чому так відбувається?.. Чому політики не говорять про свої візії та стратегії їх реалізації, допускаючи критику стратегій опонентів як деструктивні по відношенню до бажаного бачення, а «порпаються» у брудній білизні опонентів, тавруючи їх до повного знищення?..

По-перше, на мою думку, проблема в псевдо політиках. Дискурс про зміст ведуть ті, хто має намір трансформувати реальність у відповідності до власного політичного бачення. Такі люди готові сприймати критику, бо вона є джерелом інформації для аналізу помилок на шляху  досягнення власних візій. Такі політики намагаються не давати зайвих обіцянок, які вони не можуть реалізувати. Намагаючись при цьому, пропонувати на чергові 5 років каденції лише ту частину шляху, яку вони реально можуть пройти за цей термін. Усвідомлюючи, що дорога до їх візії довга. Прикладом такого політика – Ангела Меркель.

Ті ж політики, які розглядають владу як доступ до можливостей поліпшити власний матеріальний стан за рахунок інших, не терплять критики. Ця критика змушує їх робити те, що насправді робити вони не хочуть. Тому єдина можливість продовжувати симулювати бурхливу діяльність на благо виборців, це інформаційно «знищити» політичних опонентів. Як відомо, якщо дискредитоване джерело інформації, то її змісту не довіряють. В результаті війни всіх проти всіх, програють усі. Суспільство не має бажання вникати в те, хто з-поміж симуляторів менш поганий по відношенню до решти.

З цих причин, ті, хто атакує опонента, а не його діяльність, є класичними політичними «симулякрами», які створюють видимість процесу та делегітимізують весь політичний клас.

По-друге, системні проблеми мають і справжні політики, які дійсно прагнуть реалізовувати свої політичні бачення. Вони відірвались від суспільства. Замість того, щоб пропонувати власні рецепти вирішення актуальних проблем для нього, системні політики намагають повчати виборців і переконувати їх, що потрібно думати про інше. Це створює нездоланну прірву між виборцями і політикою.

Ці два фактори породили кризу представницької демократії у всьому демократичному світі.

Класичні політичні сили, які роками стояли на фундаменті класичних ідеологій, зіткнулись з недовірою виборців до них. Як в Європі, так і в Сполучених Штатах. Законсервувавшись у своєму ідеальному світі, який вони будують в рамках свого бачення, системні політики втратили контакт з виборцями. Це є природнім наслідком слабких зворотних зв’язків.

Якщо в країнах Європи, де зворотні зв’язки з виборцями значно слабші ніж у США, це призвело до появи ряду нових політичних сил та політичних лідерів, таких як «Рух п’яти зірок» на чолі з Пепе Гріло в Італії та «Вперед, республіко!» на чолі з Еммануелем  Макроном у Франції, то в Америці – це вивело несистемного політика Дональда Трампа в лідери «праймеріз» Республіканської партії, з подальшою його перемогою на виборах Президента Сполучених Штатів.

Перемога на виборах Президента України Володимира Зеленського є продовженням цього тренду – виборці вимагають інших політиків. Тих, які, з одного боку, не будуть симулювати бурхливу діяльність на користь суспільства, а з іншого – будуть відповідати запиту суспільства.

Фактично, демократії, яка вмерла, у тому числі й в Україні, голосуванням за Володимира Зеленського дали  черговий кредит довіри. «Демократія вмерла, нехай живе демократія!», — можна вигукнути фразу, перефразовуючи гасло роялістів. Але, щоб вона знову не вмерла, потрібно винести уроки з поразки Порошенка.

На мою думку, здолати «фейкову» політику  та «зашореність» системних політиків, потрібно на рівні інститутів гарантувавши зворотні зв’язки з виборцями.

З одного боку, потрібно впроваджувати, так зване народовладдя. Під чим варто розуміти наближення влади до людей через децентралізацію, посилювати місцеве самоврядування та органи самоорганізації населення, створення виборцю можливостей впливати на формування виборчих списків політичних сил, запровадження обов’язкових публічних консультацій з усіма зацікавленими сторонами при формуванні публічних політик, стандартизацію адміністративних процедур в органах публічної влади, які б змусили давати зворотній зв’язок громадянам, які з тих чи інших питань звертаються до неї.

З іншого боку, потрібно змінювати принципи фінансування політичної системи. Доки спонсорами політиків не є кожен, хто віддав голос за нього, а він сам чи його «любі друзі», доти політик залишатиметься в шпагаті, між потребами виборців та інтересами спонсорів. І як ми з вами розуміємо, у цьому конфлікті інтересів перемагатимуть спонсори.

З цих причин, на мою думку, потрібно ліквідовувати державне фінансування партій, а вводити натомість фінансування з частки Податку на доходи фізичних осіб. Щоб кожен громадянин мав право обрати партію, якій він сплачує частину свого податку за те, що ця політична сила представляє його політичні інтереси. На ряду з цим потрібно вводити жорсткий фінансовий контроль за джерелами походження партійних грошей та жорсткі санкції, аж до ліквідації партій.

Усе це написано мною у пропозиціях до плану реалізації програми новообраного Президента Володимира Зеленського. За наявного суспільного запиту та безпрецедентно високого політичного рейтингу новообраного Президента та його політичної сили – це мандат на впровадження усіх цих змін.

Тепер все у руках Володимира. Він може або реалізувати все це, створивши дороговказ для старих представницьких демократій до подолання кризи довіри до них, або розчарувати виборців і запустити чергове коло, на початку якого ми знову вигукнемо: «Демократія мертва, нехай живе демократія!».

Подписывайтесь на страницу автора в Facebook,  на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Ученые сделали открытие о магнитном поле вокруг Земли

Ученые сделали открытие о магнитном поле вокруг Земли

Магнитное поле вокруг Земли оказалось сильнее, чем считалось ранее.
Названы продукты, ускоряющие обмен веществ

Названы продукты, ускоряющие обмен веществ

Диетологи объяснили, что кушать для того, чтобы ускорить обмен веществ в организме.
Зеленский одобрил выделение 2 млрд гривен на развитие малого бизнеса

Зеленский одобрил выделение 2 млрд гривен на развитие малого бизнеса

Законом предлагается увеличить поступления в Фонд развития предпринимательства
Россияне «восстали» против Януковича и его соратников

Россияне «восстали» против Януковича и его соратников

Российские СМИ обрушили шквал критики и ругательств на бывшего президента-беглеца из Украины Януковича
В Китае хотят решить основную проблему электромобилей

В Китае хотят решить основную проблему электромобилей

Единый стандарт системы замены батареи позволит сделать электромобили дешевле.
Посольство США в Багдаде вновь обстреляли ракетами

Посольство США в Багдаде вновь обстреляли ракетами

Три ракеты во вторник утром упали внутри "Зеленой зоны" Багдада.
У Бородянского показали украинцам законопроект о дезинформации

У Бородянского показали украинцам законопроект о дезинформации

Минкульт обнародовал проект закона о дезинформации
Давосский форум: Украина в новом рейтинге обошла Грецию и Чили

Давосский форум: Украина в новом рейтинге обошла Грецию и Чили

На форуме в Давосе представили новый рейтинг - Глобальный индекс социальной мобильности.
Берлинская конференция по Ливии: победа Москвы или поражение Анкары?

Берлинская конференция по Ливии: победа Москвы или поражение Анкары?

Берлинская конференция по Ливии была больше похожа на сходняк крупных авторитетов, делящих город на «свои районы».
Замглавы Генштаба ВС РФ обвинили в хищении почти 6,7 млрд рублей

Замглавы Генштаба ВС РФ обвинили в хищении почти 6,7 млрд…

Арсланов обвиняется в хищении в рамках исполнения госконтракта денежных средств на сумму в 191 млн 437 тыс. 536 рублей и не менее 6,5 млрд рублей соответственно.
Обнаружена новая причина инфарктов

Обнаружена новая причина инфарктов

Автомобильные выхлопы могут спровоцировать инфаркт, пришли к выводу ученые.
ГБР силой доставит Порошенко на допрос после очередного «игнора»

ГБР силой доставит Порошенко на допрос после очередного «игнора»

Пятый президент Украины снова не явился на допрос в ГБР
Названы сроки запуска 6G

Названы сроки запуска 6G

Япония намерена разработать стратегию развития 6G к 2030 году.
Чому премії у 300% — є злом для краіни?

Чому премії у 300% — є злом для краіни?

Давайте коротко і без популізму чи «моральних причин». Хочу говорити не про мораль, а про чисту економічну шкоду майбутньому країни та кожному з нас.
Путин предлагает избирать президента РФ не более чем на два срока

Путин предлагает избирать президента РФ не более чем на два…

Президент РФ зарегистрировал в Госдуму законопроект об изменениях в Конституцию
В Украине могут появиться экономические паспорта

В Украине могут появиться экономические паспорта

По достижению совершеннолетия ребенок сможет получить государственные природные блага
Диетологи рассказали, как сохранить вес после похудения

Диетологи рассказали, как сохранить вес после похудения

Специалисты-диетологи рекомендуют употреблять некоторые бобовые культуры, которые помогут не набрать обратно лишние килограммы.
Экс-главе Интерпола дали 13,5 лет тюрьмы

Экс-главе Интерпола дали 13,5 лет тюрьмы

Мэн Хунвэй получил тюремный срок за взяточничество.
Мошенники охотятся на консьержек в Киеве

Мошенники охотятся на консьержек в Киеве

Девушка и мужчина работают в сговоре, рассказывая доверчивым консьержкам слезливую историю
Монин назвал последствия закона №1210 для украинского бизнеса

Монин назвал последствия закона №1210 для украинского бизнеса

Аналитик указал на результаты принятия законопроекта №1210
Huawei нашла замену картам Google

Huawei нашла замену картам Google

Huawei договорилась с нидерландской компанией TomTom.
Правительство Британии проиграло голосование в Палате лордов по Brexit

Правительство Британии проиграло голосование в Палате лордов по Brexit

С большинством в 80 человек правительство было уверено, что добьется своего.
Ляшко пообещал магарыч тому, кто подтвердит слова Гончарука о платежках

Ляшко пообещал магарыч тому, кто подтвердит слова Гончарука о платежках

Экс-нардеп пообещал бутылку хорошего коньяка счастливчику со сниженными коммунальными платежами на 30%
В Windows 10 запустили новые иконки

В Windows 10 запустили новые иконки

Microsoft начала замену иконок в Windows 10.
Вышеградская четверка не может договориться по Украине

Вышеградская четверка не может договориться по Украине

Чехия, Словакия, Венгрия, Польша не имеют единого мнения по вопросу Украины.
Тлеющее перераспределение — основное состояние экономики Украины, — Куршутов

Тлеющее перераспределение — основное состояние экономики Украины, — Куршутов

В Украине перестал действовать старый общественный договор, который предполагал коррупцию. Теперь все строится с нуля.
Полиция начала тестировать базу евроблях: названы штрафы

Полиция начала тестировать базу евроблях: названы штрафы

С 1 января вступили в силу санкции для владельцев евроблях.
В Пенсионном фонде назвали размер средней пенсии в Украине

В Пенсионном фонде назвали размер средней пенсии в Украине

В Украине зарегистрировано 11,3 млн пенсионеров
Иран нанесет удар по США «по-мужски», — преемник Сулеймани

Иран нанесет удар по США «по-мужски», — преемник Сулеймани

Эсмаил Каани заявил, что США понимают только язык силы.
СМИ выяснили, во сколько обошелся отпуск Зеленского в Омане

СМИ выяснили, во сколько обошелся отпуск Зеленского в Омане

Бюджет отдыха Зеленского в Омане составил ​​2,5 млн грн
Читай также