Боротьба за Зеленського та першорідний гріх патріотів

Боріться за контент в голові Президента України, а не проти Президента України, бо наразі там небезпечна порожнеча, яка заповнена спокусливо простими та короткозорими порадами Бóгдана та сценаріями негайного успіху, за який довго і важко розплачуватиметься вся країна!

Боротьба за Зеленського та першорідний гріх патріотів

Я розумію, чому більшість з тих, хто зібрались в неділю на Майдані, не люблять Зеленського. Не просто не люблять, а відчувають до нього яскраво виражену емоційну антипатію. Він ментально чужий для більшості ветеранів. Але також я чудово розумію, що ця антипатія — прояв небезпечного політичного інфантилізму, коли політика в очах посполитих неприпустимо персоналізується: замість розуміти як працюють політичні інститути та змушувати їх працювати на наші цілі, ми впадаємо в дитяче подобається — не подобається, люблю — не люблю… Тому, на превеликий жаль, в неділю на віче не вдалося уникнути наративу «Зелю — геть!». Але добра новина в тому, що цей наратив не домінував сьогодні серед протестувальників.

Давайте спробуємо розібратися. Уявимо, що на Покрову в Києві зібралось півмільйона ветеранів, волонтерів, націонал-радикалів та порохолюбів. Вони приходять на Банкову і так рішучо скандують «Зелю геть!». Зеленський «очкує» і втікає до Мінська. Так, звичайно не станеться, але уявимо собі, що примітивної мети досягнуто навіть без затяжних протестів і без жодних жертв. Що далі? Разумкова стає в.о. Президента, Гончарук залишається прем‘єр-міністром, всі програми фінасової допомоги Україні ставляться на павзу, долар стрибає мінімум до 50-ти, щойно переформатована ЦВК починає підготовку до позачергових виборів президента. Агов, «повстанці», у вас є свій узгоджений кандидат? Чи ви вже забули, що друга за чисельністю фракція в парламенті у ОПЗЖ, а Бойко+Вілкул на президентських виборах набрали більше за Порошенка? Влаштуємо батл біло-блакитного минулого із помаранчевим минулим за участі минулого сердечного? Чи може у вас є кандидат на українського Рак Чон Хі і домовленість з адміністрацією Трампа про його підтримку? Певні, що країна загалом доживе до наступних дострокових виборів і її не розірве зсередини боротьба всіх проти всіх? Бо наразі систему — за справді кричущої непрофесійності можновладців — тримає до купи насамперед безпрецедентний рейтинг лідера ЗЕлених. Що буде, коли центр гравітації щезне?

Якщо ми бачимо себе відповідальними патріотами своєї держави, ми маємо навчитись використовувати рейтинг Президента та прямо залежне від нього вікно можливостей для радикальних реформ. Бо наше апріорне цурання «клоуна», який став Президентом України, заганяє його в обійми бóгданів, які успішно «продають» Зеленському наратив, що всі хто проти нього — запроданці-порохоботи. Я розумію, важко собі уявити, що за кілька років ЗЕ стане кумиром патріотичного табору, але саме так сталося в 90-ті, коли «червоний директор Кучма» (після першого обрання президентом якого українська патріотична інтелігенція була певна, що російськомовний «Данилович» поверне Україну до імперської стайні) раптом став фаворитом західняків на виборах 1998 року. Подобається нам це чи ні, але становлення справді незалежної України відбулось саме за Кучми, якого в 1994-му українські патріоти боялись та ненавиділи не менш емоційно, аніж ЗЕ у 2019-му: ухвалення Конституції, запровадження національної валюти, економічна стабілізація та зростання, ре-монтполізація державою влади на «легітимне насильство», початок євроінтеграції, поява життєздатних державних інституцій — все це 1994-2004 роки.

Чому так сталося? Бо Кучму, який починав з «наративу України Дмитра Табачника», вдалось згодом перепрограмувати «економічним наративом Гальчинського» та «геополітичним наративом Чалого (того що Сан Санич)». Касетний скандал Росія спровокувала саме як реакцію на усвідомлення того, що українцям вдалось наповнити «червоного директора» Кучму власним українським контентом. І тоді Кремлю прийшлось задіяти всі здібності своїх спецслужб і всі амбіції українських політиків, аби почати заганяти Даниловича назад в «русский мир».

Який контент, який наратив може запропонувати сьогодні Зеленському протестна спільнота? Те, що зачитав зі сцени Pavlo Bilous наче і слушно, але не задає жодної альтернативної візії до тої, яку наразі ретранслює влада, і не відповідає на жодні остороги потенційних прибічників руху. Тому…

По-перше, треба чітко сформулювати альтернативну візію розв‘язання питання Донбасу — іншу, аніж поступову капітуляцію через виконання Мінських угод. Треба бути інтелектуально чесним, аби визнати «Ні капітуляції!» означає «Ні Мінську!» і ні тому, хто мінські угоди акцептував. Окрім негативної вимоги «Ні капутуляції!» (через виконання мінських угод), ми маємо запропонувати свій позитивний сценарій: на сьогодні мені здається найбільш переспективним є кіпрська парадигма, коли сторони припинили вогонь і фактично визнали статус кво, що не завадило Республіці Кіпр вступити до ЄС та побудувати комфортну державу з ВВП майже $29.000 на душу населення (що дозволяє їй бути серед 40 найрозвинутіших країн світу).

По-друге, руху опору треба чітко артикулювати свою інклюзивність. Учасників має об‘єднувати відповідальність за спільне майбутнє України. Мова, герої минулого, віра можуть (і мають!) бути різними. Рух опору має позиціонувати себе як рух за право України самостійно визначати своє майбутнє. В іншому разі він має всі шанси перетворитись на секту ображених на світ екстремістів.

По-третє, треба перетворити слабкість Зеленського, про яку я неодноразово писав, — його безконтентність — у наш шанс. Замість волати «Зелю — геть!» треба докласти максимальних зусиль, аби заповнити його порожнечу нашими візіями та сеансами.

В 1950-60-х роках, коли Мартін Лютер Кінґ очолив рух за скасування сегрегації та громадянські права, чорношкірі в США складали трохи більше 10% населення. У своїй славнозвісній промові “I have a dream” чорношкірий проповідник запропонував візію кращої і справедливішої Америки: «Я маю мрію про те, щоб в один прекрасний день на червоних пагорбах Джорджії сини колишніх рабів і сини колишніх рабовласників могли сісти за спільний стіл братства … Я маю мрію в те, що одного прекрасного дня навіть штат Міссісіпі, що знемагає від утисків і несправедливості, перетвориться на оазу свободи і справедливості. Я маю мрію!» Хоча напевно міг закликати 250-тисячний натовп, який його слухав як зачарований, штурмувати Білий Дім, що стояв неподалік і в якому тоді мешкав президент Джон Кеннеді.

Невідпорно приваблива візія майбутньої Америки, яку з неперевершеною майстерністю сформулював Мартін Лютер Кінґ, в якій «прийде день, коли мої чотири дитини будуть жити в країні, де їх судитимуть не за кольором шкіри, а на підставі їхніх особистих чеснот», в якій свобода білих і чорних нерозривно пов‘язана між собою, в якій чорні діти Алабама нарешті зможуть узятися за руки з їхніми білими однолітками, — ця візія радикально змінила США. Заклики «Кеннеді — геть» перетворили б Мартіна Лютера Кінґа на маргінала, а чорношкірих так і залишила б громадянами другого сорту (хоча від часів Американської Революції вони також воювали за свободу США).

Вчіться перемагати у Мартіна Лютера Кінґа (до речі його промова так досі і не перекладена українською)! Формулюйте невідпорні візії майбутнього України, які б захопили і вас, і ваших симпатиків, і ваших опонентів! Боріться за контент в голові Президента України, а не проти Президента України, бо наразі там небезпечна порожнеча, яка заповнена спокусливо простими та короткозорими порадами Бóгдана та сценаріями негайного успіху, за який довго і важко розплачуватиметься вся країна!

Темрява зникає лише там, де з‘являється світло. Не гудіть темряву — запалюйте свічки!

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Кабмину поручили увеличить социальные расходы

Кабмину поручили увеличить социальные расходы

Речь идет о повышении прожиточного минимума, а также минимальной зарплаты.
В Камбодже найден затерянный город

В Камбодже найден затерянный город

Затерянный город в Камбодже был найден после многолетних поисков и исследований.
В Украине проведут перепись населения: список вопросов украинцам

В Украине проведут перепись населения: список вопросов украинцам

Кроме переписи населения, правительство еще подготавливает специальный опрос украинцам.
В The New York Times объяснили, почему отказываются писать Kyiv вместо Kiev

В The New York Times объяснили, почему отказываются писать Kyiv…

По мнению редакционной коллегии The New York Times, вариант "Kiev" более понятен для аудитории
Появилось видео крупного пожара в России на базе ГРУ

Появилось видео крупного пожара в России на базе ГРУ

Он произошел в городе Сочи
Елена Зеленская продемонстрировала идеальный образ в Литве

Елена Зеленская продемонстрировала идеальный образ в Литве

Супруга президента Украины восхитила сеть своим нежным образом.
В «Слуге народа» назвали причину отказа от спешки в принятии законов

В «Слуге народа» назвали причину отказа от спешки в принятии…

Нардеп от "Слуги народа" рассказал, почему Верховная Рада замедлит скорость работы
Украинцам показали график роста пенсий

Украинцам показали график роста пенсий

Стало известно, в каких областях наиболее богатые и бедные пенсионеры
После выхода на Евро-2020: в сети появилось видео из раздевалки украинской сборной

После выхода на Евро-2020: в сети появилось видео из раздевалки…

Украинская сборная досрочно смогла выйти на чемпионат Европы-2020
Украинцам посоветовали воздержаться от поездок в Барселону

Украинцам посоветовали воздержаться от поездок в Барселону

На 17 и 18 октября в городе запланированы массовые протесты, поэтому ожидается ухудшение ситуации с безопасностью и затруднение работы транспорта
Кабмин поручил «госгигантам» продать лишнее имущество

Кабмин поручил «госгигантам» продать лишнее имущество

Соответствующее решение правительство приняло на заседании 12 октября
Зеленский дал старт перезагрузке НАПК

Зеленский дал старт перезагрузке НАПК

Украинский президент Владимир Зеленский подписал законопроект вопреки просьбам НАПК наложить вето
Бекешкина ожидает дальнейшего падения рейтинга Зеленского

Бекешкина ожидает дальнейшего падения рейтинга Зеленского

Рейтинг обязательно будет падать, потому что он с самого начала был заоблачный
Кулеба похвастался редким фото с Мендель

Кулеба похвастался редким фото с Мендель

Вице-премьер Дмитрий Кулеба поделился в Twitter фотоотчетом из поездки в Латвию
Трамп не возражает против того, чтобы РФ помогала курдам

Трамп не возражает против того, чтобы РФ помогала курдам

Он считает, что это "хорошая вещь"
Луценко отреагировал на дело НАБУ против него

Луценко отреагировал на дело НАБУ против него

НАБУ посвящено тому, что экс-генпрокурор якобы не сделал выговор заместителю
Загадочные древние сооружения нашли под песками Сахары

Загадочные древние сооружения нашли под песками Сахары

Археологи по спутниковым снимкам обнаружили древний город, который засыпан песками Сахары
На лидера протестов в Гонконге совершили жестокое нападение, — BBC

На лидера протестов в Гонконге совершили жестокое нападение, — BBC

Пятеро мужчин избили его молотками
Децентрализация – тупик или пропасть?

Децентрализация – тупик или пропасть?

Новая модель децентрализации полностью ликвидирует региональное самоуправление.
Эксперт рассказала, как фото в Instagram характеризуют человека

Эксперт рассказала, как фото в Instagram характеризуют человека

Линн Моррисон рассказала, что можно сказать о человеке, перед тем всего лишь посмотрев на его фото в Instagram.
Джонсон: Сделка с Евросоюзом почти достигнута

Джонсон: Сделка с Евросоюзом почти достигнута

При этом британский премьер признал, что "пока еще не все разногласия устранены"
В SpaceX хотят запустить ещё 30 тысяч спутников интернет-связи

В SpaceX хотят запустить ещё 30 тысяч спутников интернет-связи

Первые 60 интернет-спутников успешно были запущены в мае этого года
NASA впервые отправит в открытый космос лишь женщин

NASA впервые отправит в открытый космос лишь женщин

Впервые в истории в открытый космос выйдут две женщины астронавта.
Франция и Германия приветствуют положительные сдвиги в реализации «Минска»

Франция и Германия приветствуют положительные сдвиги в реализации «Минска»

Они также подчеркнули, что аннексия Крыма Россией является незаконной
Абромавичус снова обновил состав топ-менеджеров «Укроборонпрома»

Абромавичус снова обновил состав топ-менеджеров «Укроборонпрома»

Айварус Абромавичус провел очередные изменения в составе своих заместителей
Стало известно, когда украинские дороги покроет 4G

Стало известно, когда украинские дороги покроет 4G

По подсчетам на это необходимо около 30 месяцев
В «Слуга народа» решили, как урегулировать референдумы

В «Слуга народа» решили, как урегулировать референдумы

Корниенко отметил, что инициаторы разрабатывают концепции, при которых можно было бы применять диджитализацию
Порошенко снова проигнорировал допрос в ГБР

Порошенко снова проигнорировал допрос в ГБР

Допрос был запланирован на сегодня 16 октября
В Раде предлагают ограничить импорт электроэнергии из РФ

В Раде предлагают ограничить импорт электроэнергии из РФ

Энергокомитет Верховной Рады предлагает запретить импорт электроэнергии из России по прямым договорам
Роботы научились писать новости не хуже людей: как распознать фейк

Роботы научились писать новости не хуже людей: как распознать фейк

Способы, которые помогут распознать фейковую новость.
Читай также