Американський імпічмент: інтерес України

Українське питання стало не тільки топ-темою американських ЗМІ, а й предметом для інтелектуальних рефлексій в американських університетах.

Американський імпічмент: інтерес України

Українське питання стало не тільки топ-темою американських ЗМІ, а й предметом для інтелектуальних рефлексій в американських університетах. Сьогодні в Center for Constitutional Democracy намагались змоделювати можливі наслідки різних варіантів розвитку імпічменту.

Засновок. Майже напевно демократи, що домінують в нижній палаті Конгресу, зберуть потрібну кількість голосів та проголосують за імпічмент. Справу передадуть на розгляд Сенату, в якому більшість належить республіканцям і де для успішного завершення процедури імпічменту потрібно 2/3 голосів. Ще жодного президента Сполучених Штатів не усували достроково з посади в порядку імпічменту. При тому, що повноваження чотирьох очільників США перервались достроково внаслідок їхнього вбивства.

А тепер варіанти розвитку подій. Не секрет, що чимало республіканців відверто недолюблюють Трампа, бо останній фактично рейдернув партію, змінивши її пріоритети та ідеологію до невпізнаваності. Але оскільки іншого популярного лідера, здатного кинути виклик чинному президенту, в республіканців немає, більшість з них, стиснувши зуби, підтримує нинішнього хазяїна Білого дома. Але якщо Трамп йтиме на дно, вони радо відкриють шлюзи «Титаніка». Так, політичний консультант Мак Мерфі, який консультував Джона МакКейна, Мітта Ромні та Джеба Буша, стверджує, що за його інформацією, до 30 республіканців в Сенаті готові підтримати імпічмент Трампа, якщо голосування буде таємним.

Оскільки розклад сил в нинішньому Сенаті наступний: 53 республіканських сенатори на 45 сенаторів-демократів плюс двоє незалежних, 30 республіканських голосів можуть забезпечити ефективне голосування за імпічмент, навіть якщо демократи не мобілізують усі свої голоси. Отже, вперше в історії США президент може бути усунутий з посади в порядку імпічменту. Але чи допоможе це демократам перемогти на наступних президентських виборах, велике питання

Бо Трамп — це не типовий представник Республіканської партії. Як я вже писав вище, через процедуру праймеріз він фактично рейдернув її під свої потреби. Оскільки Трамп грає на втомі американського суспільства від вашингтонського істеблішменту. Його гасло не республіканці проти демократів, а я, Трамп, проти політиків, які забули про народ і переслідують свої власні цілі. В цьому Трамп та Зеленський брати-близнюки: обох виніс на вершини влади народний бунт проти політичного істеблішменту. Тому навіть якщо республіканці допоможуть демократам змістити Трампа з посади, це значно посилить шанси Майкла Пенсах стати наступним президентом США. Ядерний електорат Трампа, який рідко ходить на дільниці, бо загалом не вірить що голосусування може щось змінити, окрім як вчергове перетасувати заложену політичну колоду у Вашингтоні, сприйме його імпічмент як контрнаступ ненависних політиків проти всенародно обраного президента і захоче відігратись. В піку істеблішменту цей електорат мобілізуєтьбся і проголосує за того, кого підтримає Трамп, а він у разі імпічменту зробить все, аби наступним президентом став нинішній віце-президент Майкл Пенс.

Україні імпічмент також, за великим рахунком, невигідний. Окрім того, що наша країна та її керівництво за такого розвитку подій ще довго викликатиме у господарів Білого дому недобрі асоціації з першим прецедентом дострокового усунення президента з посади, імпічмент Трампа може породити в Зеленського особисту відразу до демократичних процедур як таких. Якщо самого Президента США можна усунути з посади в порядку імпічменту за безневинну розмову («perfect conversation”, як охарактеризував її Трамп), то чи не краще просувати Україну до «світлого майбутнього» з набагато певнішим статусом українського Лукашенка, у якого і спецслужби не зливають розмови президента політичним опонентам, і парламенту навіть на думку не спадає слово «імпічмент», і загалом все під контролем. Думаю, для Зеленського, який далекий від глибокого розуміння складної системи стримувань та противаг, покладеної в основу конституційного дизайну США, буде великою спокусою вважати, що з демократією західного зразка щось кардинально не так, якщо всенародно обираного президента можуть усунути з посади за дружню розмову з своїм іноземним колегою, в якій цей колега (якщо судити за тими самими стандартами) теж почав наговорювати на власний імпічмент («Відтоді, як ми здобули абсолютну більшість у нашому парламенті, наступним генеральним прокурором буде на 100% моя особа, мій кандидат, який буде затверджений парламентом і у вересні почне працювати новим прокурором»). Чи вдасться (чи даємо ми, українці) Зеленському перетворитись на українського Лукашенка — інше питання, але що імпічмент Трампа породить таку спокусу для мене очевидно.

Варіант два. Палата представників голосує за імпічмент, але голосування в Сенаті не набирає потрібної кількості голосів. Трамп залишається на посад. Його ядерний електорат розслабляється, а електорат демократів, навпаки, мобілізується, ті хто коливався, довідавшись в перебігу імпічменту багато цікавого про нинішнього господаря Білого дома, схиляються на бік його опонента — і кандидат від демократів отримує реальні шанси перемогти в листопаді 2020 року. Бо насправді долю президентських виборів в США вирішують 2-3% голосів. І саме на їх переконання націлені як демократи, так і республіканці. І імпічмент тут радше інструмент, аніж мета.

Зеленський теж бачить, що лякати імпічментом і усувати з посади в порядку імпічменту — «две большие разницы». Але воднораз розуміє, що треба «відповідати за базар». Усвідомлює, що підтримка власного народу важливіша за загравання з іноземними лідерами. Робить висновки, що сподобатися Трампу (Меркель, Макрону, Ердогану чи Путіну) і відстоювати інтереси України — не те саме. Згадує фразу, яку він сто раз чув в американських фільмах: «Все, що Ви скажете, може бути використано проти Вас». Припиняє грати «волшебника в голубом вертолете» і показувати народу «безкоштовне кіно» і починає з ним нелегку, але щиру розмову, як відродити Україну разом (разом — не тільки з «95 кварталом», Богданом та Коломойським, а також з нами, громадянами України).

Різні опції ще відкриті для українського Президента. На відміну від свого американського колеги, він ще не в цейтноті. Але час летить швидко. І розпахнуті навстіж кватирки можливостей іноді несподівано захлопує чужий політичний шторм.

Подписывайтесь на страницу автора в Facebook, канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook. 

Последние новости
Опубликовано меню последнего ужина на Титанике

Опубликовано меню последнего ужина на Титанике

Специалисты показали меню и другие уникальные вещи, найденные на затонувшем Титанике
Зеленский подписал новые правила для ФЛП: что изменится

Зеленский подписал новые правила для ФЛП: что изменится

Законопроект подписан президентом 17 октября
У Зеленского хотят отменить автошколы и курсы вождения

У Зеленского хотят отменить автошколы и курсы вождения

Авторы законопроекта считают, что это наоборот повысит уровень подготовки водителей
Лобода отметила день рождения с лидером Rammstein

Лобода отметила день рождения с лидером Rammstein

Соответствующее фото звезда выложила в Instagram
В Xiaomi начали работу над прошивкой MIUI 12

В Xiaomi начали работу над прошивкой MIUI 12

Представитель Xiaomi намекнул, что MIUI 12 станет прошивкой нового поколения
У Зеленского требуют от Путина выпустить на свободу активиста Приходько

У Зеленского требуют от Путина выпустить на свободу активиста Приходько

Украина требует от России освобождения задержанного в Крыму украинского активиста Олега Приходько
У Зеленского сказали, когда миссия МВФ вернется в Украину

У Зеленского сказали, когда миссия МВФ вернется в Украину

Министр развития экономики, торговли и сельского хозяйства сообщил, когда миссия МВФ снова начнет свою работу в Украине
Малвэни оговорился, что Трамп заблокировал выделение помощи Украине в качестве давления

Малвэни оговорился, что Трамп заблокировал выделение помощи Украине в качестве…

Он заявил, что Трамп не требовал от Украины начать расследование взамен на военную помощь
Неизвестные факты о Гитлере найдены в записках немецкого журналиста

Неизвестные факты о Гитлере найдены в записках немецкого журналиста

В секретном отчете немецкого журналиста ЦРУ многое узнали о "настоящем" Адольфе Гитлере
У Зеленского потребовали объяснений от Путина по поводу «переписи населения» в «ДНР/ЛНР»

У Зеленского потребовали объяснений от Путина по поводу «переписи населения»…

Украина требует от России разъяснений по поводу «переписи населения» в непризнанных республиках
Украинцы с инвалидностью получат дополнительные соцвыплаты

Украинцы с инвалидностью получат дополнительные соцвыплаты

Министр соцполитики проанонсировала дополнительную денежную помощь людям с инвалидностью
Известный по Минобороны Апаршин получил должность у Зеленского

Известный по Минобороны Апаршин получил должность у Зеленского

Он возглавит директорат по вопросам национальной безопасности
Жена Дмитрия Ступки удивила горячими фото в белье

Жена Дмитрия Ступки удивила горячими фото в белье

Полина Логунова устроила провокационную фотосессию
Рябошапка разжился еще одним замом

Рябошапка разжился еще одним замом

Генеральный прокурор назначил еще одного заместителя
Юбилейный концерт Повалий в Киеве отменен

Юбилейный концерт Повалий в Киеве отменен

Певица Таисия Повалий сообщила об отмене концерта 10 декабря в Киеве
Рик Перри высказался про отставку, Зеленского и Трампа

Рик Перри высказался про отставку, Зеленского и Трампа

Министр энергетики США утверждает, что его отставка никак не связана с Украиной
Зеленский подписал закон о честных кредитах для украинцев

Зеленский подписал закон о честных кредитах для украинцев

Финучреждения обязаны предоставить полную информацию по кредиту без скрытых платежей
Рябошапка сказал, когда планируют завешить реформирование ГПУ

Рябошапка сказал, когда планируют завешить реформирование ГПУ

Реформирование Генпрокуратуры планируют завершить до нового года
В Украине прогнозируют самую холодную зиму за последние 30 лет

В Украине прогнозируют самую холодную зиму за последние 30 лет

Сильные холода будут на территории от Финляндии до Украины - их принесут ветры из Сибири
НБУ показал обновленный рейтинг банков

НБУ показал обновленный рейтинг банков

Больше всего отделений по-прежнему в государственных Ощадбанке (2471) и Приватбанке (1974)
Рябошапка рассказал, сколько подозрений предъявили бывшим нардепам

Рябошапка рассказал, сколько подозрений предъявили бывшим нардепам

Генпрокурор считает, что правоохранители интенсивно дают результат
Лоукост запустит пять новых маршрутов из Украины в Италию

Лоукост запустит пять новых маршрутов из Украины в Италию

Авиаперевозчик намерен запустить рейсы Киев-Венеция, Киев-Бари, Киев-Триест, Львов-Болонья и Милан-Одесса
Прокурор: Гладковский с семьей собирались бежать из Украины

Прокурор: Гладковский с семьей собирались бежать из Украины

Была получена информация от пограничной службы о довольно нестандартном поведении экс-замсекретаря СНБО
Основным оружием Армии США может стать «экзотическая» винтовка

Основным оружием Армии США может стать «экзотическая» винтовка

Военные США могут вооружиться перспективной винтовкой RM277, использующей мощные 6,8-миллиметровые патроны.
Лагард возглавила Европейский центральный банк

Лагард возглавила Европейский центральный банк

Центробанк Европы впервые возглавит женщина
Самолет Кейт Миддлтон и принца Уильяма едва не разбился

Самолет Кейт Миддлтон и принца Уильяма едва не разбился

Полет был похож на американские горки
В Конгрессе США сомневаются в плане высадки на Луну в 2024 году

В Конгрессе США сомневаются в плане высадки на Луну в…

Конгрессмены считают, что программа «Артемида», направленная на возвращение американцев на спутник Земли, может столкнуться с непредвиденными трудностями
Пашинский отреагировал на заявление Рябошапки про новые уголовные дела

Пашинский отреагировал на заявление Рябошапки про новые уголовные дела

Он выразил уверенность, что против него будет возбуждено «5, 10 или 15 дел
Страны НАТО проводят военные учения с ядерным оружием

Страны НАТО проводят военные учения с ядерным оружием

В рамках маневров планируется отработать использование самолетов, которые могут быть оснащены ядерным оружием
Рябошапка высказался о возможном подозрении для Порошенко

Рябошапка высказался о возможном подозрении для Порошенко

О сроках генпрокурор говорить не стал
Читай также