Коли почалась Друга світова війна, або проклятий березень Європи

anshlyus

Незважаючи на те, що більшість джерел у майже всіх країнах світу називають датою, коли почалась друга світова війна,  1 вересня 1939, тобто день, коли Німеччина почала наступ на  Польщу, чи, інколи, 3 вересня 1939 року, коли виконуючи свої союзницькі зобов’язання, Франція та Великобританія об’явили війну Німеччині,  існує декілька інших дат, які теж мають право вважатися початком цієї війни. Серед них треба відзначити 7 липня 1937 року, коли Японія почала повномасштабну війну проти Китаю. Виходячи з того, що закінченням другої світової вважається 2 вересня 1945 року, дата офіційної капітуляція Японії, тобто, війна в азійській частині земною кули теж розглядається як частина другої світової, ця дата є достатньо обґрунтованою.

Однак й з датами початку війни у Європі не так все просто. Так  є 11 березня 1938 року, коли німецькі війська почали окупацію Австрії, наслідком якої став аншлюс. Або 14 березня 1939 року, коли вже після анексії Судет, що відбулась як наслідок Мюнхенської угоди 1938 року, німецькі війська почали окупацію Чехословаччини.  Тобто того, що від неї тоді ще залишалося.  І тут, треба відзначити, що у той день вже пролилась перша кров у найкривавішій з війн в Європі. У цей день один підрозділ чеської армії під керівництвом капітана Карела Павлика чисельністю не більше 250-300 бійців, відмовився капітулювати та оказав збройний спротив німецьким військам в районі невеличкого чеського містечка Містек. У тому бою, відомому як бій за Чаянкові казарми, загинуло шість та було поранено до 18 німецьких солдат. З чеської сторони були лише легко поранені декілька бійців.

Але найбільш цікавою є дата 7 березня 1936 року. У цей день Німеччина офіційно вийшла з умов Локарнської угоди 1925, яка була останньою з низки міжнародних угод Версальської системи, та ввела війська до Рейнської демілітаризованої зони.

Для кращого розуміння важливості цієї дати та подій, що тоді відбулися, треба трохи зазирнути до історично контексту закінчення першої світової війни, та міжнародних угод, що були тоді заключні, відомими під назвою Версальської системиПерша світова війна закінчилася 11 листопада 1918 року підписанням Комп’єнське перемир’я  згідно з яким Німеччина визнала себе переможеною. Після цього бойові дії у Європі закінчилися, але ще більше півроку йшли перемовини, які закінчилися 28 червня 1919 року підписанням мирного договору між Німеччиною та країнами – членами Антанти. Це були Великобританія, Франція, США, Італія та декілька інших країн з усього світу. Згідно з цим договором Німеччина втратила приблизно 13% території, повинна була сплатити величезні компенсаційні репарації, в першу чергу, Франції, піти на значні військові обмеження, включаючи відмову від флоту, військової авіації, танкових військ, чисельність армії не повинна була перевищувати 100 000 осіб та інше. Крім того, на кордоні з Францією та Бельгією створювалася так звана Рейнська демілітаризована зона, на території якої Германії заборонялося тримати регулярні війська, лише поліцейські підрозділи. На початку 20-х років 20-го сторіччя війська Антанти, серед яких більш усього було французьких та бельгійських сил, неодноразово входили на цю територію, що викликало значне незадоволення місцевого населення та німецького уряду того часів. Нарешті, 1 грудня 1925 року у місті Локарно (Швейцарія) була підписана низка угод – 7 договорів, що вступили в силу з 10 вересня 1929 року, та, як тоді здавалося, остаточно нормалізували  пограничні та територіальні суперечки між Німеччиною та західними сусідами. Але це лише здавалося. Саме «несправедливість» Версальської системи  та вимоги їх перегляду були головними гаслами Гітлера та його прихильників під час боротьби за владу. Тому повернення Германії повного контролю над Рейнською  демілітаризованою зоною, як одним з найболючих обмежень німецького суверенітету, стало принциповим завданням для німецького реваншизму на початку тридцятих років двадцятого сторіччя.

Карта Рейнської демілітаризованої зони станом на 1.01.1936 року

karta-reynskoy-demilitarizovannoy-zonyi

Операція по захопленню, або ремілітаризація, Рейнської зони отримала назву «зимові вправи» («Winterübung»). На світанку 7 березня 1936 року 19 німецьких батальйонів піхоти при підтримці однієї артилерійської батареї та декількох бойових літаків увійшли на територію Рейнської зони та вийшла на західний кордон. Бойових дій не було. Хоча французькі війська, що стояли на кордоні,  в декілька разів перевищували чисельність німецьких сил, з міста не зрушили, дозволивши німцям повністю взяти територію під свій контроль. У той же день до МЗС Германії були запрошені посли Франції, Великобританії, Бельгії та Італії, де міністр закордонних справ Німеччини Константін фон Нейрат ознайомив їх з меморандумом німецького уряду про повне відновлення німецького суверенітету на території Рейнської зони та заявив про те, що з цього моменту Германія виходить з Локарнських угод.

Операція «Winterübung»

operatsiya-winterubung

Яка ж була реакція Франції та Великобританії? Та, фактично, ніякої. Франція видала декларацію, в якій висловила незгоду та занепокоєність діями Германії. Щось подібне висловили й британці. Занепокоєння можливими економічним втратами,  бажання домовитися з агресором та поступками «умиротворити» його, які, як ми знаємо, й привели до страшної війни, що коштувала десятків мільйонів людських життів, — все це почалось саме тоді, 7 березня 1936 року.

Цікаво, що пізніше Гітлер написав про ці події приблизно так – «перші 48 годин після маршу у Рейнську зону були най виснажливими у моєму житті. Якби французи пішли б у наступ, ми би вимушені були ретируватися «з підібраними хвостами». Наші військові ресурси  у той час не дозволяли задати навіть якийсь суттєвий спротив».

Вже по закінченню війни, видатний німецький генерал Гейнц Вільгельм Гудеріан, стратег танкових ударів та автор концепції бліцкригу, даючи показання французьким слідчим, наголосив – «якби ви, французи, у березні 1936-го втрутилися у Рейнській зоні, ми б програли все і падіння Гітлера було б невідворотнім та швидким».

 

Є такий вислів: «Історія вчить лише одному, що нікого нічому не вчить». Російська військова агресія проти України, яка  почалась у лютому 2014 з окупації Криму, теж спочатку не зустріла військового спротиву, як і німецькі дії у березні 1936 в Рейнській зоні. Такою ж ніякою, як й у березні 1936, була реакція західних держав. Занепокоєність, стурбованість, та комбінація першого з другим. Принц Чарльз, спадкоємець британського престолу, дозволив собі у травні 2014, у приватній бесіді, під час візиту до Канади,  такий коментар – «Зараз Путін робить практично теж саме, що робив Гітлер», За цей вислів  був потім засуджений «поміркованими» політиками у Великобританії, та не лише там.

14 лютого 2018 року виступаючи в суді по справі о державній зраді колишнього президента України Віктора Януковича, депутат Державної думи Росії 5-го та 6-го скликань Ілля Пономарьов, єдиний з депутатів Думи, хто проголосував проти анексії Криму, заявив наступне «Якби чинився опір, думаю, що ні анексії, ні потім війни на Донбасі не відбулося б». Можливо.

Нажаль, історія не знає шляху назад. Ми можемо бачити та аналізувати лише те, що вже відбулося та робити  припущення на майбутнє, спираючись на ці знання. Те, що відбулося 7 березня 1936 року, відбулося раніше, ніж початок війни Японії з Китаєм, ніж захоплення гітлерівською Германією Австрії та Чехословаччини, раніше, ніж всі інші військові події, що прийнято називати подіями під час другої світової та напередодні неї. Військова агресія та відмова від міжнародних зобов’язань, яка не отримала відповідного спротиву та необхідної жорсткої відповіді, стали тим початком шляху до страшної міжнародної катастрофи, яку так прозаїчно називають другою світовою війною. Це почалося 7 березня 1936 року. Нажаль те, що відбулося у 20-х числах лютого 2014 року у Криму мало чим відрізняється від тих подій.

P.S.: Шановні читачі!Був би дуже радий отримати відгуки на свою статтю. Тому прошу на мій профіль у ФБ де є посилання на цю публікацію. З задоволенням ознайомлюсь з Вашими думками по темі. Якщо будуть запитання, зроблю все можливе для того, щоб кожен запитуючий отримав відповідь. Особливо буду вдячний за критичні зауваження.

А якщо в когось виникне бажання підтримати автора матеріально, то на цей випадок номер кредитної картки: 5168 7422 1135 2921 у КБ «Приватбанк»

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
Избран новый глава КСУ

Избран новый глава КСУ

Избрание нового главы КСУ связано с тем, что срок полномочий прежнего закончился
В организме детей выявили одиннадцать видов микропластика

В организме детей выявили одиннадцать видов микропластика

В Германии почти у всех обследованных детей в крови и моче найдены пластиковые частицы
Всем освобожденным морякам купили квартиры, — ОП

Всем освобожденным морякам купили квартиры, — ОП

Они будут жить в одном доме
В полиции назвали причину пожара в доме Гонтаревой

В полиции назвали причину пожара в доме Гонтаревой

Неизвестный перекидывал какие-то два чемодана через забор и потом бросил зажигательное устройство
Полиция раскрыла резонансное убийство

Полиция раскрыла резонансное убийство

В Киевской обл. полиция раскрыла резонансное убийство директора компании немецкого концерна
Хакеры под видом девушки наслали вирус на работодателей

Хакеры под видом девушки наслали вирус на работодателей

Работодатели получили массовую рассылку письма от девушки с просьбой о приеме на работу. В резюме скрывался опасный вирус
Германия сделала важное заявление по Украине

Германия сделала важное заявление по Украине

Украина должна заниматься транзитом голубого топлива
Гончаренко назвал состав новой делегации в ПАСЕ

Гончаренко назвал состав новой делегации в ПАСЕ

К работе делегация приступит "с завтрашнего дня"
Реал договорился о самом дорогом трансфере в истории футбола

Реал договорился о самом дорогом трансфере в истории футбола

Реал и ПСЖ договорились о трансфере французского нападающего за 225 млн евро плюс 50 млн евро бонусов
Сергей Дацюк: О земле и земельной реформе в Украине

Сергей Дацюк: О земле и земельной реформе в Украине

Философ Сергей Дацюк прошелся напалмом по логике земельной реформы, что готовит команда Владимира Зеленского.
Юпитер напугал ученых мощной вспышкой

Юпитер напугал ученых мощной вспышкой

Над поверхностью Юпитера взорвался астероид, создав яркую вспышку света, которую зафиксировал американский астрофотограф
«Мы живые люди»: Znaj.ua и Politeka.net отреагировали на блокировку Facebook

«Мы живые люди»: Znaj.ua и Politeka.net отреагировали на блокировку Facebook

Украинские интернет издания прокомментировали блокировку страниц в социальной сети
Группа KAZKA отменила концерт в Киеве

Группа KAZKA отменила концерт в Киеве

Музыканты сообщили причины
Зеленский поручил СБУ расследовать поджог дома Гонтаревой

Зеленский поручил СБУ расследовать поджог дома Гонтаревой

СБУ поручено приобщиться к расследованию поджога дома Гонтаревой
ФСБ: Северокорейские моряки напали на российских пограничников

ФСБ: Северокорейские моряки напали на российских пограничников

Одна шхуна, экипаж которой состоит из 21 человека, была задержана.
NASA готовится высадить человека на Луну

NASA готовится высадить человека на Луну

Проект получил название программы Artemis
Муж Фриске обратился к семье умирающей Заворотнюк

Муж Фриске обратился к семье умирающей Заворотнюк

Дмитрий Шепелев советует семье Заворотнюк официально заявить о состоянии здоровья "прекрасной няни"
Кабмин срочно проверит действия Кличко

Кабмин срочно проверит действия Кличко

В Киевском городском совете будет проведена проверка по указу премьер-министра Алексея Гончарука.
Импортные товары резко подорожают

Импортные товары резко подорожают

После анализа объемов контрабанды в Украине Верховная Рада разработала законопроект по борьбе с "серыми" товарами
Цены на нефть значительно падают

Цены на нефть значительно падают

Падение цен на нефть превышает 5%
Минфин обнародовал зарплаты своих сотрудников

Минфин обнародовал зарплаты своих сотрудников

Стало известно, сколько заработали в августе министр финансов Оксана Макарова и ее заместители
В клетках нашли универсальное лекарство от простуды

В клетках нашли универсальное лекарство от простуды

Отключение единственного некритичного белка нарушает репликацию вирусов, вызывающих половину всех случаев простуды, полиомиелита и других заболеваний, установили американские ученые.
НАБУ обыскивает Криворожскую ТЭЦ по громкому делу

НАБУ обыскивает Криворожскую ТЭЦ по громкому делу

Детективы Национального антикоррупционного бюро проводят обыски на Криворожской теплоцентрали (ТЭЦ)
Грабители на Porshe обчистили валютообменник в Киеве

Грабители на Porshe обчистили валютообменник в Киеве

Для поимки преступников полицией был введен план "Перехват"
Новый указ Зеленского восстановит правосудие

Новый указ Зеленского восстановит правосудие

Владимир Зеленский назначил десятки новых судей, список служителей Фемиды опубликован в указе No698.
В Кабмине заявили о скорой передаче в Раду законопроекта о рынке земли

В Кабмине заявили о скорой передаче в Раду законопроекта о…

Законопроект будет подан до 1 октября
Сотню люстрированных прокуроров реабилитируют

Сотню люстрированных прокуроров реабилитируют

Первых прокуроров времен Януковича уже возобновили на должности
Оккупанты довели Донбасс до энергетического коллапса

Оккупанты довели Донбасс до энергетического коллапса

В «ЛНР» по несколько месяцев не выплачивают зарплаты
Билл Гейтс предсказал войны из-за климата

Билл Гейтс предсказал войны из-за климата

Климатическая катастрофа может запустить процессы, которые приведут к новой войне.
Сосед Украины вовсю готовится к войне с Путиным

Сосед Украины вовсю готовится к войне с Путиным

Польша закупает военную технику на миллиарды долларов
Читай также