Як Саудівська Аравія готує переворот у Катарі

Як Саудівська Аравія готує переворот у Катарі

Саудівський телеканал «Al-Arabiya» на кілька днів привернув увагу арабомовних ЗМІ своїм гучним і скандальним інтерв’ю із катарським шейхом Султаном бін Сухаймом. Один з провідних саудівських журналістів Туркі Ад-Дахиль, який відомий своїми численними інтерв’ю з різними політичними лідерами арабського світу, опублікував свою розмову з шейхом, яка стала надзвичайно цікавою з огляду на перебіг протистояння Саудівської Аравії і Катару, яке триває з травня 2017 року. Під час інтерв’ю шейх відкрито звинуватив батька чинного еміра Катару в убивстві. Це стало першою такою заявою від члена королівської родини, яка засвідчила про те, що конфлікт навколо Катару не лише не згас, а тільки починається.

         Султан бін Сухайм Ат-Тані – член катарської королівської родини. Його батько – Сухайм бін Хамад Ат-Тані – був одним з найвпливовіших членів катарської правлячої родини. Він був першим в історії незалежного Катару міністром закордонних справ і грав ключову роль у розбудові та модернізації емірату у 1970-1980-х роках. Сухайм мав тісні зв’язки зі своїм рідним братом – тодішнім еміром Катару Халіфою бін Хамадом Ат-Тані. Але у 1985 році, коли Сухайм дізнався, що його брат планує передати престол своєму сину, то вирішив взяти владу в свої руки самостійно. Сухайм бін Хамад зібрав лояльних йому людей на півночі країни та почав підготовку до державного перевороту. Але до конкретних дій не дійшло. Сухайм несподівано помер від серцевого нападу. А еміром благополучно став Хамад бін Халіфа Ат-Тані, який керував Катаром до 2013 року.

         І от у нещодавньому інтерв’ю син померлого шейха відкрито звинувачує нинішніх катарських лідерів в отруєнні свого батька заради захоплення влади у 1985 році. За словами Султана бін Сухайма, його батька вбили, бо він представляв загрозу для Хамада бін Халіфи, який тоді готувався стати еміром, а його родини, мовляв, є всі докази причетності Хамада бін Халіфи до організації вбивства. Крім цього, Султан бін Сухайм розкритикував нинішню політику Катару та заявив, що найбільшими злочинцями Дохи є троє людей: нинішній емір Тамім бін Хамад, його батько Хамад бін Халіфа та колишній багаторічний прем’єр-міністр Хамад бін Джассім бін Джабер Ат-Тані. Якраз ці троє і є основними «ворогами» Саудівської Аравії в інформаційному медіапросторі королівства.

         Це інтерв’ю має величезне значення для аналізу конфлікту між Саудівською Аравією і Катаром. Ще влітку 2017 року у своєму матеріалі про це протистояння я писав, що конфлікт може завершитися спробою Ер-Ріяда усунути від влади нинішнього еміра Таміма бін Хамада і поставити на його місце більш лояльного члена катарської королівської родини. У грудні 2017 року, після того, як переговори між катарцями та саудівцями зайшли у глухий кут, в Ер-Ріяді відбулася велика конференція за участю 22 членів катарської королівської родини на чолі з шейхом Султаном бін Сухаймом – героєм вищезазначеного інтерв’ю. Тоді учасники зустрічі підтвердили свою прихильність саудівському керівництву та заявили, що «повернуться у визволений Катар», натякаючи на можливий палацовий переворот у Досі. За словами Султана бін Сухайма, сьогодні майже 60% членів катарської родини виступають проти нинішнього політичного курсу еміра Таміма та його батька Хамада, який після добровільної передачі влади у 2013 році все ще лишається впливовою фігурою у катарській політиці. Наскільки правдива ця цифра – невідомо, але конференція засвідчила, що Саудівська Аравія готує опозиційну групу з числа лояльних їй представників катарських еліт, які будуть готові замінити «неслухняних» керівників газового емірату у випадку перевороту.

         Інтерв`ю, яке опублікував телеканал «Al-Arabiya», свідчить про те, що Саудівська Аравія активізує свої зусилля з дестабілізації Катару та посилює тиск на емірат. Це означає, що у найближчому майбутньому Ер-Ріяд вдасться до спроби усунення від влади еміра Таміма бін Хамада Ат-Тані або нейтралізації його батька Хамада, якого називають головним архітектором нинішньої катарської політики. А «вбивство» екс-міністра закордонних справ Сухайма бін Хамада, про яке публічно заявив його син у саудівських ЗМІ – це явний привід, який Ер-Ріяд використає для делегітимізації катарської влади, демонізації еміра Таміма в очах катарських еліт і, можливо, для виправдання акції з усунення його від влади.

         Іншою цікавинкою інтерв`ю Султана бін Сухайма стала його заява про підтримку «племінних старійшин» Катару. Це також приклад тонкої гри саудитів проти катарців. Йдеться про племінних вождів Катару, які після початку кризи у 2017 році виступили проти політики еміра Таміма та втекли закордон. Це переважно племена, які проживають на саудівсько-катарському кордоні та отримують гроші з транспортних перевезень. Але з початком протистояння Саудівська Аравія закрила кордони для Катару та запровадила блокаду, змусивши племена вимагати від Дохи поступок. Але замість них, емір Тамім позбавив старійшин громадянства. Найбільше постраждали племена Аль-Маррах та Шамаль Аль-Хаваджер. Зараз ці «ображені» племена, разом із невдоволеною частиною катарської королівської родини, формуються у про-саудівський блок, який відіграватиме роль «proxies» (сателітів) Ер-Ріяда у конфлікті з Катаром. А головним представником цього блоку готують зробити шейха Султана бін Сухайма Ат-Тані.

         Не випадково, ще наприкінці минулого року ці племена збиралися на конференцію у Великій Британії у Лондоні. На ній вони критикували катарський уряд і вітали підтримку Саудівської Аравії. Але найцікавішим був склад гостей на конференції. Там були присутні не лише катарці, але й саудівці, американці і європейці – колишні політики та урядовці, яких Ер-Ріяд найняв у підтримку діяльності опозиційних катарському еміру фракцій. Серед них: колишній міністр енергетики США та посол США в ООН Білл Річардсон, колишній лідер Консервативної партії Великої Британії Ієн Данкан Сміт, колишня верховний представник ЄС у Боснії Педді Ешдаун. Зараз Саудівська Аравія намагається схилити на свій бік уряд Великої Британії. На цьому тижні відбувся візит принца Мухаммеда бін Сальмана до Лондона, де він підписав низку вигідних двосторонніх угод. Для прем’єр-міністра Терези Мей, яка намагається компенсувати втрати від виходу зі складу ЄС торговими угодами з іншими державами світу, допомога Саудівській Аравії у протистоянні з Катаром може стати в нагоді. Зрештою, британці вже активно співпрацюють з Ер-Ріядом у питанні поставок зброї для війни в Ємені, попри протести з боку громадян і опозиції.

         Головна мета саудитів – прибрати з політичної сцени Катару колишнього еміра Хамада бін Халіфи Ат-Тані. В Ер-Ріяді вважають, що саме він є ключовою фігурою, яка управляє країною, а його син Тамім «зламається» після того, як ізолюють його батька. Хамад ще з перших днів свого правління у 1995 році став мішенню для Саудівської Аравії та її союзників. Коли він прийшов до влади, вони намагалися організувати переворот, щоб його прибрати. Тоді еміра врятувала інформація про це, яку йому «злив» один з учасників повстання. Другим фактором стійкості еміра Хамада стала обережна позиція США, які, хоча й не підтримували Катар, але не бажали дестабілізації ситуації у регіоні Затоки і не погоджувалися підтримати силове повалення влади в Катарі саудівськими військами. Не дивно, що на цьому грунті, наприклад, у 2003 році Саудівська Аравія відмовилася надавати Вашингтону доступ на авіабазу імені принца Султана для бомбардувань Афганістану та Іраку. Натомість таку базу збудували та віддали американцям катарці, вона й сьогодні використовується США як база для їхніх літаків. Ідеться про відому авіабазу «Аль-Удейд».

         Відтак, зараз у бій пішли традиційні для Близького Сходу методи війни, які нам здаються дикістю: питання «чистокровності» клану. Політичні оглядачі часто не зважають уваги на цей фактор політики в арабському світі, особливо у країнах з досі сильною племінною ідентичністю. Річ у тім, що колишній емір Хамад бін Халіфа, коли став правителем газового емірату у 1995 році, не був прийнятий як емір усіма членами родини. Його мати походила не з племені Ат-Тані, а з племені Аль-Аттія. Таким чином, Хамад був «напівкровкою» і не сприймався усіма. Його син Тамім також не уникнув цієї долі. Хоча у Хамада дві дружини походять з племені Ат-Тані, але третя – мати Таміма – представляє плем`я Аль-Міснад. Все це зараз активно використовуватиме Саудівська Аравія для делегітимізації катарського еміра та його клану. А герой інтерв’ю – шейх Султан бін Сухайм – є більш «чистим» за звичаями аравійських племен, аніж емір Тамім. Якщо Ер-Ріяд зуміє мобілізувати навколо нього ще й «ображені» катарські племена та заручитися підтримкою Вашингтона і Лондона, можна очікувати на палацовий переворот у Катарі найближчим часом.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Зеленский побывал на передовой в День защитника Украины

Зеленский побывал на передовой в День защитника Украины

Также он ознакомился с ситуацией в зоне ООС на линии соприкосновения
На Ирину Горовую разозлились в сети из-за Потапа

На Ирину Горовую разозлились в сети из-за Потапа

Экс-жена продюсера возмутила странным постом в Instagram
Sony Playstation 5: старт продаж в Украине, характеристики, цена

Sony Playstation 5: старт продаж в Украине, характеристики, цена

Обнародованы характеристики, стоимость и год выхода на рынок новой игровой консоли от Sony
Пальчевский намекнул на амбиции заменить Кличко

Пальчевский намекнул на амбиции заменить Кличко

Пальчевский высказался о бывших мэрах Киева и будущих кандидатах на замену Кличко
Загадочный Xiaomi Mi Mix 4 оказался бюджетной альтернативой Mi Mix Альфа

Загадочный Xiaomi Mi Mix 4 оказался бюджетной альтернативой Mi Mix…

Официальный дебют Xiaomi Mi Mix 4 ожидается к рождественскому сезону продаж
Получить монетизацию субсидий в Украине можно двумя способами

Получить монетизацию субсидий в Украине можно двумя способами

Получить льготы можно наличным или безналичным расчетом
Преемница Меркель жестко высказалась о России и Крыме

Преемница Меркель жестко высказалась о России и Крыме

Крамп-Карренбауэр заняла твердую позицию по возврату Крыма Российской Федерацией
Украина победила сборную Португалии в драматичном матче

Украина победила сборную Португалии в драматичном матче

Команде Андрея Шевченко нужно было не проиграть португальцам, чтобы досрочно выйти в финальную часть Евро-2020
ЕС готовит санкции против Турции

ЕС готовит санкции против Турции

Министры иностранных дел ЕС подтвердили полную солидарность с Кипром
Испания выдала европейский ордер на арест Карлеса Пучдемона

Испания выдала европейский ордер на арест Карлеса Пучдемона

Ранее суд отозвал ордер на задержание Пучдемона
КМИС: Большинство украинцев против продажи земли

КМИС: Большинство украинцев против продажи земли

Согласно опросу, 70% респондентов против продажи земель сельскохозяйственного назначения
MasterCard и Visa отказались от участия в разработке криптовалюты от Facebook

MasterCard и Visa отказались от участия в разработке криптовалюты от…

Выход из проекта 6 партнеров не сорвет усилия по созданию криптовалюты
Гончарук признался, сколько Кабмин выделил на оборону

Гончарук признался, сколько Кабмин выделил на оборону

В Кабмине рассказали, сколько собираются дать денег на безопасность и оборону
ООН: РФ пытается изменить демографическую структуру Крыма

ООН: РФ пытается изменить демографическую структуру Крыма

ООН признала нарушение Россией Женевских конвенций по Крыму
Сидячий образ жизни оказался опаснее курения

Сидячий образ жизни оказался опаснее курения

Медики рассказали о вреде сидячей работы
КМИС: Поддержка украинцами Зеленского, Разумкова и Гончарука снизилась

КМИС: Поддержка украинцами Зеленского, Разумкова и Гончарука снизилась

Снизилось число тех, кто положительно относится к трем первым лицам государства: Зеленскому (73% и 66%), Гончаруку (17% и 10%) и Разумкову (33% и 27%)
Армия Сирии вошла в один из ключевых пунктов курдских сил

Армия Сирии вошла в один из ключевых пунктов курдских сил

Манбидж является одним из ключевых пунктов, подконтрольных курдским силам
Создана операционная система для использования после ядерного апокалипсиса

Создана операционная система для использования после ядерного апокалипсиса

Разработчик ПО построил операционную систему Collapse OS, которую можно запустить на компьютере, собранном из найденных на постапокалиптической свалке частей
У Зеленского дали Путину последний шанс выполнить «Минск»

У Зеленского дали Путину последний шанс выполнить «Минск»

В МИДе Украины заявляют о «последнем шансе» для России исполнить Минские соглашения
В Украине завтра значительно потеплеет

В Украине завтра значительно потеплеет

Температура днем в Украине ожидается от +19 до +24
Ученые помогли иммунной системе найти раковые клетки

Ученые помогли иммунной системе найти раковые клетки

Новая технология, разработанная учеными из Йельского университета, помогает иммунной системе выделить раковые клетки «из толпы» и прицельно уничтожить их
Рожкова прояснила ситуацию с МВФ, ПриватБанком и Коломойским

Рожкова прояснила ситуацию с МВФ, ПриватБанком и Коломойским

Неопределенность с ПриватБанком не закрыла двери для договоренностей с МВФ
В нацполиции посчитали участников акций в Киеве

В нацполиции посчитали участников акций в Киеве

Службу в центре Киева несли полторы тысячи правоохранителей
Французский дипломат назвал возможную дату встречи Зеленского и Путина

Французский дипломат назвал возможную дату встречи Зеленского и Путина

Посол Франции в РФ назвала возможное время саммита лидеров "нормандской четверки"
Букмекеры дали прогноз на футбольный матч Украина — Португалия

Букмекеры дали прогноз на футбольный матч Украина — Португалия

Букмекеры в этом противостоянии считают фаворитами гостей с Пиренеев
У украинцев выросла средняя зарплата: названа сумма

У украинцев выросла средняя зарплата: названа сумма

В Херсонской области уровень заработной платы наименьший
Пристайко: Украина не будет федерализирована, как этого хотела бы Россия

Пристайко: Украина не будет федерализирована, как этого хотела бы Россия

На Донбассе должен быть полный вывод российских войск, а также всех военизированных формирований
Верховный суд отменил запрет продавать алкоголь ночью в столице

Верховный суд отменил запрет продавать алкоголь ночью в столице

Суд признал, что Киеврада не имела права запрещать продажу алкоголя ночью
Доисторические люди умели изготовлять консервы

Доисторические люди умели изготовлять консервы

Это помогало первобытным людям спастись от голода
Разведение войск на Донбассе отложили

Разведение войск на Донбассе отложили

Отвод невозможен без устойчивого прекращения огня
Читай также