Україні важливо не стати Монікою Левінськи для Трампа

Тепер новій українській владі треба проявити чудеса мудрості та дипломатичного хисту, аби Україна не стала «Монікою левінські» для Трампа.

Україні важливо не стати Монікою Левінськи для Трампа

Демократи підготували Зеленському «подарунок» до його першої зустрічі з Президентом США — офіційно ініціювали процедуру імпічменту в Палаті представників. Це означає, що ставки зроблені і Україна опинилась в епіцентрі боротьби за Білий дім. Бо доки республіканці контролюють Сенат, шанси усунути Трампа з посади в порядку імпічменту близькі до нуля. А от суттєво послабити (чи навпаки — посилити) позиції чинного президента у виборчих перегонах парламентські розслідування в рамках процедури імпічменту можуть. Самий з цією метою — максимально вимотати і скомпрометувати опонента демократи і наважились ініціювати процедуру, до якої у 230-річній американській історії вдавалися лише 8 разів. Це — дев‘ятий.

Тепер не тільки Трамп усіма можливими способами тиснутиме на Україну, аби та уважніше розслідувала роль сім‘ї Байденів у зміщенні генерального прокурора та закритті кримінальних справ проти «Бурісми», а також пригадувала як попередня київська влада допомогала кампанії Хіларі Клінтон у 2016 році, а й демократи робитимуть усе можливе, аби Зеленський пригадав і оприлюднив всі нюанси своїх бесід із Трампом (не тільки липневої). Тим паче, що вже з‘явилась інформація: делікатні моменти останньої телефонної розмови двох лідерів «злили» демократам саме їхні київські друзі.

Україні та Зеленському в цій ситуації не позаздриш: наразі вони нагадують сумнозвісну «Гюрзу-М» (що її випускала президентська «Кузня на Рибальському»), яка опинилась поміж двох ракетних крейсерів, що вже зробили перші залпи в бік один одного. Зрозуміло, що для американської внутрішньої політики ставки наразі настільки високі, що незалежність України перестає бути цінністю per se. Принаймні CNN кілька днів тому оприлюднила авторський матеріал: мовляв, Зеленському варто допомогти Трампу, аби Путін (кровно зацікавлений у переобранні нинішнього володаря Білого дому на другий строк) повернув Києву Донбас.

В цій ситуації варто пригадати, як так сталося, що базова демократична процедура — президентські вибори у нашого найбільшого та наймогутнішого стратегічного союзника — стала екзистенційною загрозою для самого існування України. І я не перебільшую. Бо ніколи ще слово «імпічмент» не асоціювалось в американців з конкретною назвою іноземної країни.

Навесні 2014-го, коли «ввічливі зелені чоловічки» захоплювали Крим, світові лідери, за влучним виразом Юлії Мостової, буквально «висіли на руках» у Турчинова та Яценюка, аби ті не провокували Путіна перетворити Крим на поле бою. Тоді українські політики (як і більшість українців) сподівалися, що Обама, Камерон, Меркель, Саркозі та інші «великій світу цього», які гарантували нашу незалежність за Будапештським меморандумом, зупинять російську агресію і «розрулять» питання Криму. Не склалося — Крим, як і раніше Абхазія, Південна Осетія та Придністров‘я, швидко перейшов під повний контроль росіян.

В останній день літа 2015 року західні посли буквально ґвалтували українських депутатів, аби ті проголосували за зміни до Конституції, які не тільки запроваджували певні елементи децентралізації, а й намагались протянути в пакеті з децентралізацією особливий статус Донбасу. Якщо б не заворушення під ВР та смерть чотирьох нацгвардійців, можливо б ми б вже жили у де-факто конфедерації на кшталт Боснії і Герцеговини, де одного з суб’єктів союзного утворення де факто контролює інша (ворожа) держава. Депутати тоді говорили мені, що це плата за Західну допомогу та підтримку України. Хоча втрати від анексії Криму та окупації частини Донбасу непорівняні навіть з обсягами грошей, які Україна отримує як позики і які потрібно повертати.

Врешті-решт у 2016 році тодішній віце-Президент США ультимативно зажадав від Києва звільнити Шокіна з посади Генпрокурора. Як сам Байден пригадував два роки потому в перебігу публічного виступу в Американській раді з міжнародних відносин: «Я пішов на прес-конференцію і сказав: ми вам не даємо мільярд доларів. Вони мені кажуть: Ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, президент казав, що дасть. Я такий: дзвоніть йому. Я сказав, що ви не отримуєте мільярд доларів. Я сказав: я їду через 6 годин, якщо ваш генпрокурор не буде звільнений до того часу, ви не отримуєте грошей. І той сучий син був звільнений. І на його місце поставили того, кому на той час довіряли». Експертна спільнота та громадські активісти були тоді в захваті: мовляв, тільки під тиском Заходу в Україні можна «протискати» антикорупційні реформи. Чи виявився Юрій Луценко успішним антикорупційним реформатором питання відкрите, але наразі не про це…

Звернемо увагу на лексику Джо Байдена. Він прилюдно називає (екс-)генерального прокурора України «son of a bitch» (сучий син). Традиція називати так лідерів залежних від США іноземних держав сягає корінням часів Франкліна Делано Рузвельта, якому приписують відому фразу «Somoza may be a son of a bitch, but he’s our son of a bitch», що стосувалась кривавого нікарагуанського диктатора Анастасіо Сомоса Гарсія. відтоді «нашим сучим чином» в американській традиції заведено називати корумпованих лідерів іноземних держав, які далекі від американських цінностей верховенства права та демократії, але яких в силу геополітичних міркувань підтримує Вашингтон в піку своїм геостратегічний конкурентам. На початку 2018-го, коли Байден вимовив ці слова, Україна ніяк не відреагувала на «сучого сина». Чи можете ви уявити, аби американській високопосадовець назвав так когось з Ізраїльських лідерів, хоча обсяг американської допомоги «державі єврейського народу» на порядок перевищує обсяг допомоги Україні, а корупційні скандали перманентно лихоманять ізраїльський політикум? Інший приклад — Єгипет: і залежність від американсьткої допомоги більша і корупція не менша, але «сучими дітьми» ніхто у Вашингтоні єгипетських генералів не називає. Мовчу вже про ультиматуми щодо звільнення з посади генеральних прокурорів. Бо «сучий син» — це про брак гідності, а не про надмір корупції…

Не дивно, що впродовж «порошенківської п‘ятирічки» Україна втратила суб‘єктність в очах американстьких та європейських лідерів. Перетворилась на об‘єкт змагання між Заходом і Росією, інструментом тиску на путінський режим. Стала засобом, а не ціллю.

Бо втікаючи від статусу «малоросійської губернії» постмайданні політики підтовхнули Україну в пастку «м‘якого неоколоніалізму» латиноамериканського зразку. Так, губернський статус репресував українську мову та культуру, проте будував «Південмаші», «Антонови», «Хартрони», найбільші в Європі атомні електростанції, збирав перші на континенті компьютери та підтримував провідні наукові школи на кшталт інститутів Амосова чи Шалімова. В неоколонії ніхто не репресує мову і навіть підтримує відродження національної культури. От тільки біда, що на економічній мапі світу місце України нашим західним партнерам бачиться як “agrarian superpower” (© U.S. Ambassador Geoffrey Pyatt).

Тепер новій українській владі треба проявити чудеса мудрості та дипломатичного хисту, аби Україна не стала «Монікою левінські» для Трампа. Моніку ж ніхто не звинувачував у чомусь протизаконному — її місією (в очах тодішніх республіканців) було спровокувати Клінтона вчинити злочин, який англійською називається perjury — лжесвідчення перед судом. За що Палата представників і ініціювала його імпічмент.

Пані Левінські навіть скористалась з того скандалу та своєї скандальної популярності, ставши на час майже телезіркою та згодом — популярною дизайнеркою. Але їй поталанило: на час стосунків з Білом Клінтоном вона була вільною молодою жінкою. Україна ж має на кордоні ревного, підступного та жорстокого екс-чоловіка, який століттями тримав її у своєму гаремі і від якого вона ледве втікла, заплативши за це тисячами життів своїх кращих синів і дочок. Тому Києву треба зробити все, аби в Трампа не виникла спокуса зберегти свою американську сім‘ю коштом повернення української коханки (яка спричинила для нього стільки клопоту) до путінського гарему.

Подписывайтесь на страницу автора в Facebook, канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook. 

Последние новости
Завтра Конор МакГрегор посетит Киев

Завтра Конор МакГрегор посетит Киев

А уже в четверг ирландец проведет пресс-конференцию в Москве
Коломойский указал Бородянскому, перед кем он должен извиняться

Коломойский указал Бородянскому, перед кем он должен извиняться

Игорь Коломойский считает, что министр культуры должен принести свои извинения не Гонтаревой, а украинскому народу
Чумак рассказал, кто из боевиков получит амнистию

Чумак рассказал, кто из боевиков получит амнистию

"Был на блокпосту - будет амнистия. Расстреливал людей, убивал, шпионил - не будет амнистии"
Нефьодов рассказал о плане кадровых чисток на таможне

Нефьодов рассказал о плане кадровых чисток на таможне

Он не возьмет в новую таможню более 500 ее сегодняшних сотрудников
В аэропорту «Борисполь» приостановили работу терминалов: названа причина

В аэропорту «Борисполь» приостановили работу терминалов: названа причина

В связи с обработкой полей в зоне деятельности аэропорта и окружающей местности амиаковместительными веществами, по предварительным оценкам, произошло высвобождение летучих вредных веществ
Шесть чиновников могут дать показания в Конгрессе по делу об импичменте, — The Hill

Шесть чиновников могут дать показания в Конгрессе по делу об…

Самым главным свидетельством демократов на этой неделе должен стать Уильям Тейлор, временный поверенный в делах США в Украине
Количество богачей в Китае впервые оказалось больше, чем в США

Количество богачей в Китае впервые оказалось больше, чем в США

Всего в мире насчитывается 46,8 млн миллионеров, это менее 1% взрослого населения планеты
Коломойский заинтриговал футбольных болельщиков Днепра

Коломойский заинтриговал футбольных болельщиков Днепра

Сейчас в украинской Премьер-лиге город представляет "Днепр-1"
У Путина озвучили Зеленскому свои «хотелки» по нормандскому формату

У Путина озвучили Зеленскому свои «хотелки» по нормандскому формату

Кремль беспокоит ситуация, которая сложилась в Минске после заседания Трехсторонней контактной группы
Под Киевом на месте ДТП устроили стрельбу

Под Киевом на месте ДТП устроили стрельбу

Полиция объявила специальную операцию "Сирена"
Госстат сосчитал оставшихся в стране украинцев

Госстат сосчитал оставшихся в стране украинцев

С начала года численность населения страны сократилась на 177 тысяч
Метеорологи прокомментировали слухи о смоге в Украине

Метеорологи прокомментировали слухи о смоге в Украине

За последние дни концентрации оксида углерода, которые характеризовались бы как высокие, в сети мониторинга гидрометслужбы не зарегистрированы
Бундесбанк заговорил о рецессии в Германии

Бундесбанк заговорил о рецессии в Германии

Если информация о сокращении экономики в третьем квартале подтвердится, это будет означать начало технической рецессии
СБУ задержала российского ученого-диверсанта, планировавшего взорвать военный аэродром

СБУ задержала российского ученого-диверсанта, планировавшего взорвать военный аэродром

Мужчина легко синтезировал взрывчатку под названием ГМТД, которая значительно опаснее тротила
«Терминатор: Темные судьбы» превзошел все ожидания: первые отзывы

«Терминатор: Темные судьбы» превзошел все ожидания: первые отзывы

В Сети появились первые отзывы на третью часть известного фильма
Пальчевский резко прошелся по критикам выступления «Квартала 95»

Пальчевский резко прошелся по критикам выступления «Квартала 95»

Андрей Пальчевский, считает, что «пожар у Гонтаревой обжег души нашим бюрократам»
В Украине начал действовать новый Кодекс о банкротстве

В Украине начал действовать новый Кодекс о банкротстве

Физлица получили право объявлять себя банкротами, а банкротство компаний будет проходить по новым правилам
Болгария строит газопровод в обход Украины

Болгария строит газопровод в обход Украины

Партнеры по проекту намерены завершить работы в течение 2020 года
Спикер британского парламента заблокировал голосование по Brexit

Спикер британского парламента заблокировал голосование по Brexit

Беркоу заявил, что соглашение нельзя дважды выносить на голосование
«Квартал 95» ответил всем по поводу скандального номера с Гонтаревой

«Квартал 95» ответил всем по поводу скандального номера с Гонтаревой

«Квартал» – «это острая политическая сатира, так было, есть и будет»
Стало известно о плане проверок бизнеса на 2020 год

Стало известно о плане проверок бизнеса на 2020 год

До 15 ноября предприятие может отказаться от комплексной плановой проверки
В результате падения вертолета погиб экс-министр

В результате падения вертолета погиб экс-министр

Предварительная причина - техническая неисправность
В Полтавской области упал вертолет

В Полтавской области упал вертолет

На месте работают спасатели
Коломойский разразился новыми оскорблениями в адрес Гонтаревой и Милованова

Коломойский разразился новыми оскорблениями в адрес Гонтаревой и Милованова

Игорь Коломойский напомнил о жестких пародиях Квартала в отношении Луценко, Кличко и Тимошенко
Суд арестовал банковские счета «Укргаздобычи»

Суд арестовал банковские счета «Укргаздобычи»

Арест счетов компании осложнил отгрузки топлива и сжиженного газа
В ФРГ начали рассматривать признание Голодомора геноцидом украинцев

В ФРГ начали рассматривать признание Голодомора геноцидом украинцев

Петиционной комитет Бундестага начал рассмотрение вопроса о признании Голодомора геноцидом украинского народа»
Гончарук заявил о готовности Украины к отопительному сезону

Гончарук заявил о готовности Украины к отопительному сезону

Но он не исключает того, что во время отопительного сезона возможны локальные аварии в ходе работы теплосетей
Хоакин Феникс назвал главную причину успеха фильма «Джокер»

Хоакин Феникс назвал главную причину успеха фильма «Джокер»

Актер наслаждался каждым днем съемок картины
Чумак заявил, что из ОП изъяли протоколы времен Майдана и Иловайской трагедии

Чумак заявил, что из ОП изъяли протоколы времен Майдана и…

Прокуратура изъяла документы совещаний после заявлений Зеленского
США перебросили в Литву танки Abrams

США перебросили в Литву танки Abrams

Прибывшая техника принадлежит американскому батальону 7-го кавалерийского полка, который разместится в Литве на полгода
Читай также
Последние новости

Завтра Конор МакГрегор посетит Киев

Коломойский указал Бородянскому, перед кем он должен извиняться

Чумак рассказал, кто из боевиков получит амнистию

Нефьодов рассказал о плане кадровых чисток на таможне

В аэропорту «Борисполь» приостановили работу терминалов: названа причина

Шесть чиновников могут дать показания в Конгрессе по…

Количество богачей в Китае впервые оказалось больше, чем…

Коломойский заинтриговал футбольных болельщиков Днепра

У Путина озвучили Зеленскому свои «хотелки» по нормандскому…

Под Киевом на месте ДТП устроили стрельбу

Госстат сосчитал оставшихся в стране украинцев

Метеорологи прокомментировали слухи о смоге в Украине

Бундесбанк заговорил о рецессии в Германии

СБУ задержала российского ученого-диверсанта, планировавшего взорвать военный аэродром

«Терминатор: Темные судьбы» превзошел все ожидания: первые отзывы