Битва за гімн: словацько-угорський конфлікт і травма Тріанона

Декілька днів тому Рада Румунії оштрафувала трансільванське село в Румунії за публікацію свого інформаційного бюлетеня угорською мовою.

Битва за гімн: словацько-угорський конфлікт і травма Тріанона

Декілька днів тому Рада Румунії оштрафувала трансільванське село в Румунії за публікацію свого інформаційного бюлетеня угорською мовою.[1] При тому, що 99,2% місцевого населення – етнічні угорці. Це викликало справжній ураган дискусій усередині румунського суспільства, дуже схожий на те, що відбувається в Україні, щоразу, коли піднімається питання мови. А уряд Угорщини висловив протест. Зрештою, Трансільванія – це той шматок землі, який все ще викликає глибинний біль у багатьох угорців, територія, яка стала румунською всього 100 років тому.

Одразу після інциденту у Трансільванії, сталося аналогічна ситуація й у іншій країні регіону – Словаччині. Минулого тижня словацький парламент ухвалив закон, який забороняє співати угорський гімн у Словаччині. Відповідно до закону, починаючи з 15 травня цього року спів іноземного гімну на футбольних матчах або шкільних урочистостях каратиметься штрафом у розмірі 7000 тисяч євро.

Усе б нічого, якби у Словаччині ни не проживало півмільйона угорців. Це автоматично виводить ситуацію на рівень міждержавного конфлікту. Угорщина дуже швидко висловила занепокоєння ситуацією з угорською мовою, яка для уряду Віктора Орбана має надзвичайно важливе значення у його регіональній політиці. Хоча словацька партія «Міст», яка представляє інтереси угорської громади, запевнила, що конфлікт скоро владнають, рішення Словаччини залишає чимало питань і доволі сильний осад у відносинах Будапешта та Братислави, знову піднімаючи болючі питання прав угорськомовних меншин у Східній Європі.

Відповідно до нещодавно ухваленого закону, національний гімн іноземної держави не можна співати або грати на території Словаччини, якщо не буде офіційної делегації цієї держави. У нашому випадку, це стосується угорців, які складають до 8-9% населення Словаччини, компактно проживаючи у південних регіонах країни.

Рішення ухвалити цей законопроект було продиктоване намірами словацької влади вдарити по місцевих союзниках прем`єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Мова йде про угорського бізнесмена Оскара Вілагі, власника місцевого футбольного клубу «DAC», який славиться своєю великою і потужною фан-базою, а також є символом єдності угорської громади у Словаччині.

Серед шанувальників футбольного клубу «DAC» існує традиція – співати гімн перед кожним матчем, який так само традиційно проводиться у місті Дунайська Стреда. 75% місцевих жителів є етнічними угорцями, хоча сам населений пункт уже 100 років перебуває у складі Словаччини – відлуння післявоєнних мирних договорів, які розшматували Угорщину після двох світових війн.

Новий закон б`є по футбольному клубу, оскільки забороняє його фанатам співати угорський гімн. І це не вперше, коли уряд Словаччини вживає заходи проти клубу. У 2014 році був ухвалений закон, що забороняє використання прапорів та інших іноземних символів у спортивних заходах.

Реакція на новий анти-угорський закон у Словаччині була моментальною. Угорський уряд гостро засудив закон. Ще 5 квітня у Вашингтоні з нагоди святкування 70-річчя НАТО міністр закордонних справ Угорщини  Петер Сіярто обговорив це питання у кулуарах зі своїм словацьким колегою Мирославом Лайчаком і сказав, що найближчим часом вони знайдуть компроміс: «Угорсько-словацькі відносини повинні ґрунтуватися на взаємній повазі». Утім, поки що серйозних результатів переговори не дали.

Опозиційна право-радикальна угорська партія «Йоббік» закликала уряд заморозити двосторонні відносини зі Словаччиною до тих пір, поки ця країна не гарантує відкликання нещодавно ухваленого закону, який «суворо обмежує» права етнічних угорців в Словаччині. «Словацький закон є відчайдушним і неприйнятним, він порушує норми Європейського Союзу і є ляпасом для вишеградської співпраці», — заявив депутат від цієї партії Йовбік Бенчік.

На своєму регулярному прес-брифінгу у четвер голова правлячої фракції партії «Фідес» Гергель Гуляш назвав цей закон «неприйнятним» і пообіцяв, що МЗС вживатиме відповідних заходів.

У самій Словаччині угорські депутати, які підтримали суперечливий закон, заявили, що зробили це «помилково», та попросили президента Словаччини накласти на нього вето. «Ми зробили помилку, але ми збираємося її виправити. Я розмовляв з президентом і він поверне закон до парламенту», — заявив голова партії «Міст» Бела Бугар.

Бугар також повідомив, що він і лідер Словацької національної партії («SNS») «домовилися усунути з закону суперечливу статтю про гімн, щойно президент Андрей Кіска поверне законопроект для доопрацювання.

Хоча, здається, що угорсько-словацький конфлікт навколо мови та гімну вичерпаний, ця ситуація підкреслює ті регіональні культурно-історичні проблеми, які тихо жевріють у стосунках держав. Те, що сталося 100 років тому, й досі переслідує цілі народи, тінню лягаючи на відносини країн Вишеградської четвірки. Власне, це не перший подібний інцидент між Словаччиною і Угорщиною навколо питання мови, культури та історичної спадщини.

У 2015 році в Словаччині звільнили з магазину продавщицю угорського походження, за те, що вона спілкувалася з клієнтами угорською мовою. Раніше, вона працювала у німецькій мережі магазинів взуття та спортивного одягу «Deichmann» у Поцоні, а пізніше — у своєму рідному місті Сомор’ї. Не схваливши її звичку говорити по-угорськи з місцевими жителями, один з її колег поскаржився начальникові магазину, який наказав жінці більше не користуватися рідною мовою під час роботи. Через два дні її звільнили. «Я живу тут, тому знаю багато людей. Я розмовляла угорською мовою тільки з угорцями, використовувала словацьку мову з іншими», — пояснила продавщиця.

Проте, керівник чеського та словацького підрозділів «Deichmann» повідомив новинному сайту trafik.sk, що використання угорської мови ніколи не стане підставою для звільнення в компанії, оскільки всі угорські працівники можуть використовувати рідну мову з іншими угорськими споживачами.

Ця, на перший погляд, банальна та локальна історія, насправді є доволі показовою. Так звана «травма Тріанона» (від наслідків Тріанонської мирної угоди 1919 року) й досі захоплює увагу багатьох політиків і простих людей. Проблема взаємних образ і претензій у Східній Європі внаслідок жахливого переділу земель після Першої та Другої світових війн нікуди не зникла. Зважаючи на безпрецедентну поляризацію суспільства у Європі через регіональні амбіції окремих політичних сил, ситуація може і надалі погіршуватися. Нинішня криза Європейського Союзу, яка сприяє піднесенню націонал-популістських сил, також підживлює різноманітні конфлікти на базі історії, мови, культури, релігії.

Словацько-угорська суперечка, що виникла днями, показує нам в Україні, що сьогоднішні регіональні та світові тенденції розпалюють старі конфлікти і загрожують стабільності двосторонніх стосунків багатьох держав. На відміну від України, у Словаччині проблему з законом про гімн вдалося оперативно та відносно швидко врегулювати завдяки вибудуваним системним зв`язкам і постійному дипломатичному каналу комунікації. На жаль, цього немає в Україні, а відтак, будь-яка суперечка з сусідами перетворюється у затяжне протиборство, що, власне, і сталося з Угорщиною на Закарпатті. Отож, допоки ми не сформували системну і структурну політику з сусідами, проводити націонал-консервативну політику немає сенсу.

[1] https://www.uifuture.org/publications/news/24728-shtraf/za/ugorsku/movu?fbclid=IwAR1XA8w3S4vSh3EKMhjoeJ8CGoMeo5WdJo65xF9-5XWvXwMOqpytC2ssVNY

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Xiaomi Mi 10 получит технологии Samsung

Xiaomi Mi 10 получит технологии Samsung

Xiaomi готовит мощный смартфон к презентации
«Слуга народа» уравняет акцизы на все виды топлива

«Слуга народа» уравняет акцизы на все виды топлива

Во фракции "Слуга народа" предложили сравнять акцизы на газ для автомобилей, бензин и дизель
У Путина запретили «Слугу народа» после показа трёх серий

У Путина запретили «Слугу народа» после показа трёх серий

Стало известно, почему в России сняли с эфира «Слугу народа»
Режиссер «Великого Гэтсби» экранизирует «Мастера и Маргариту»

Режиссер «Великого Гэтсби» экранизирует «Мастера и Маргариту»

Баз Лурман уже купил права на киноадаптацию романа
Оржель подозревает «Нафтогаз» в завышении тарифов украинцам

Оржель подозревает «Нафтогаз» в завышении тарифов украинцам

Он обратился в Антимонопольный комитет
У Путина возмутились планами Зеленского по «Минску»

У Путина возмутились планами Зеленского по «Минску»

Грызлов заявил, что Россия отказывается вносить изменения в Минские соглашения
Звиробий отреагировала на сообщение МВД о подготовке покушения на нее

Звиробий отреагировала на сообщение МВД о подготовке покушения на нее

Она в это не верит
Зеленская записала видеообращение к украинцам

Зеленская записала видеообращение к украинцам

Первая леди обратилась к спортсменам сборной Украины
Минские соглашения могут быть изменены, — Зеленский

Минские соглашения могут быть изменены, — Зеленский

Передача украинского государственного контроля после выборов - это точно не позиция Украины
Зеленский со «Слугой народа» побил рекорды по просмотрам в России

Зеленский со «Слугой народа» побил рекорды по просмотрам в России

"Слуга народа" собрал на ТНТ больше зрителей, чем российские сериалы
Пристайко заявил, что определены новые участки разведение на Донбассе

Пристайко заявил, что определены новые участки разведение на Донбассе

На Минских переговорах определят окончательный вариант с новыми участками
Зеленский поделился впечатлениями от встречи с Путиным

Зеленский поделился впечатлениями от встречи с Путиным

амым проблемным в переговорах он назвал вопрос передачи Украине контроля над границей
Дубинский развлекся с Коломойским на вечеринке бизнесмена

Дубинский развлекся с Коломойским на вечеринке бизнесмена

Они отгуляли день рождения бизнесмена Михаила Кипермана
Аваков заявил о возможной отставке после дела Шеремета

Аваков заявил о возможной отставке после дела Шеремета

Он утверждает, что договоренностей с Зеленским по делу Шеремета у него не было
США готовятся объявить Россию страной-спонсором террористов

США готовятся объявить Россию страной-спонсором террористов

В течение 90 дней Госдеп должен рассмотреть соответствующий законопроект
Мендель прокомментировала анонс интервью Зеленского на росТВ

Мендель прокомментировала анонс интервью Зеленского на росТВ

РосСМИ распространили информацию о запланированном показе "полноценного интервью" с президентом Украины
Подозреваемые в убийстве Шеремета «планировали» убийство Маруси Звиробий, — МВД

Подозреваемые в убийстве Шеремета «планировали» убийство Маруси Звиробий, — МВД

Ее выбрали «сакральной жертвой»
Зеленский дал первое интервью пропагандистам Кремля: детали

Зеленский дал первое интервью пропагандистам Кремля: детали

Полная версия будет показана на телеканале Россия-1
Трамп раскритиковал ЕС за недостаточную помощь Украине

Трамп раскритиковал ЕС за недостаточную помощь Украине

Европейцы "получают наибольшую выгоду"
Пальчевский жестко разнес команду Зеленского и рассказал, почему готов к эмиграции

Пальчевский жестко разнес команду Зеленского и рассказал, почему готов к…

Пальчевский назвал Зеленского "страстным человеком", а его команду "порохоботами"
Нардеп от «Слуги народа» прокомментировала свою интимную переписку

Нардеп от «Слуги народа» прокомментировала свою интимную переписку

Галина Третьякова высказалась о переписке, которую обнародовали СМИ
Малюська пригрозил, что уволится, если ему не повысят зарплату: названа сумма

Малюська пригрозил, что уволится, если ему не повысят зарплату: названа…

Он хочет получать до 80 тысяч гривен
Аваков назвал главные версии убийства Шеремета

Аваков назвал главные версии убийства Шеремета

Среди мотивов есть изобличение режима в "соседней державе"
Оржель нашел плюсы для Путина в предложении Украины по газу

Оржель нашел плюсы для Путина в предложении Украины по газу

Министр энергетики объяснил, почему России стоит согласиться на газовое предложение Украины
Зеленский оценил вклад США в борьбе с Путиным

Зеленский оценил вклад США в борьбе с Путиным

У Зеленского поблагодарили США за поддержку
Зеленский: осталось назвать имя заказчика убийства Шеремета

Зеленский: осталось назвать имя заказчика убийства Шеремета

Президент поблагодарил сотрудников правоохранительных органов за проведенной расследование
Зеленский вывел формулу будущего для Украины: «невозможное возможно»

Зеленский вывел формулу будущего для Украины: «невозможное возможно»

Президент Украины разработал для страны национальную идею
Смолий дал прогноз о росте цен в Украине

Смолий дал прогноз о росте цен в Украине

По его словам, повод для оптимизма есть
Киевский рок-музыкант, обвиняемый в убийстве Шеремета, просит о помощи

Киевский рок-музыкант, обвиняемый в убийстве Шеремета, просит о помощи

Андрей Антоненко сообщил, что его обвинили в убийстве Шеремета, и просит помочь
Названы все подозреваемые в убийстве Шеремета: видео

Названы все подозреваемые в убийстве Шеремета: видео

Нацполиция Украины задержала подозреваемых в убийстве журналиста Шеремета
Читай также
Последние новости

Xiaomi Mi 10 получит технологии Samsung

«Слуга народа» уравняет акцизы на все виды топлива

У Путина запретили «Слугу народа» после показа трёх…

Режиссер «Великого Гэтсби» экранизирует «Мастера и Маргариту»

Оржель подозревает «Нафтогаз» в завышении тарифов украинцам

У Путина возмутились планами Зеленского по «Минску»

Звиробий отреагировала на сообщение МВД о подготовке покушения…

Зеленская записала видеообращение к украинцам

Минские соглашения могут быть изменены, — Зеленский

Зеленский со «Слугой народа» побил рекорды по просмотрам…

Пристайко заявил, что определены новые участки разведение на…

Зеленский поделился впечатлениями от встречи с Путиным

Дубинский развлекся с Коломойским на вечеринке бизнесмена

Аваков заявил о возможной отставке после дела Шеремета

США готовятся объявить Россию страной-спонсором террористов