Тонна зерна — це один мобільний телефон

аграрри сельское хозяйство урожай зерно

Хоча у світі ще не закінчилась третя індустріальна революція, розвинені країни світу вже однією ногою вступили у четверту фазу розвитку глобальної економіки, — зазначив Клаус Шваб у своїй промові на Всесвітньому економічному форумі в Давосі у 2016 році. Зараз не так країни, як провідні інноваційні світові корпорації будуть пришвидшувати стрімкий хід реформ промисловості. Список найбільш інноваційних компаній світу очолюють Apple, Google, Tesla та Microsoft. А до найінноваційніших країн можна віднести, крім США, Швейцарію, Німеччину, Японію, Швецію, Нідерланди, Південну Корею. На жаль, у 1990-х роках ми прогавили свій час, адже саме тоді українці могли застосувати інформаційно-комунікаційні технології у всіх галузях життя, зорієнтувати економіку на сфери інтелектуальних і творчих послуг: програмування, інженерію, промисловий дизайн, робототехніку, проектування електроніки. Сьогодні потенціал втрачено, однак четверта промислова революція, вже накриває всіх хвилею і от-от радикально змінить світ. Як саме? Що ці зміни принесуть українцям? Давайте розбиратися, адже можливо саме зараз у нас є шанс, виправити ситуацію на краще!

«Нафта» електронної ери

eksport-produktsii-apk-ukrainyi

Світ стрімко змінюється, нові продукти породжують дохідні індустрії, що швидко розвиваються, знижуються ціни і попит на корисні копалини та нафту, все це глобально змінює економіку. Зараз тонна зерна коштує, як один мобільний телефон. А в нас влада хвастається про аграрні успіхи країни, про те, що експорт зерна росте, так він росте, але чи приносить це реальні прибутки? Ні. У структурі ВВП країн ЄС сільське господарство займає не більше 3%, в Україні — близько 11% і це головне джерело валюти. Світом кермують Alphabet, Amazon, Apple, Facebook і Microsoft, які здаються нестримними. Вони формують п’ятірку найдорожчих компаній в світі. Їх доходи стрімко зростають: у першій чверті 2017 року вони разом отримали понад 25 мільярдів доларів чистого прибутку. На Amazon доводиться кожен другий долар, витрачений в інтернеті в США. А Google і Facebook отримують майже всі гроші, витрачені на онлайн-рекламу в Америці. Інтернет-компанії контролюють неймовірну кількість персональних даних, і це наділяє їх великою владою. Старі підходи до конкуренції, сформульовані в еру нафти, тепер здаються застарілими в часи «інформаційної економіки». Тимчасом дві третини експорту України — це сировина: 43% аграрної та харчової продукції, 21% чорної металургії та руди, 3,6% лісництва. Більше того, частка української промисловості з роками лише зменшується, а сировини — росте. Виникає глобальний розрив між тими, хто мав можливість модернізуватися, і тими, хто цього не зробив. На жаль, в українській переробній промисловості питома вага високотехнологічної продукції невпинно знижується: з 4,6% у 2014 році до 4,3% у 2016 році. Частка середньо-високотехнологічної продукції впала з 15% до 13,5%.

Роботи замінюють людей

robotyi2

У результаті впровадження робототехніки зникає багато професій. За даними WEF, до 2020 року в розвинених країнах кількість створених робочих місць на 5,1 млн позицій буде відставати від кількості скорочених. Прогресивні країни наполегливо стимулюють креативні види діяльності, оскільки вони вдвічі стійкіші до автоматизації. Наприклад, Британія планує створити 1 млн креативних робочих місць за найближчі тринадцять років. А в Україні 40% трударів промисловості працюють на виробництві низького технологічного рівня, 15% робітників зайняті у видобутку корисних копалин та сільському господарстві порівняно з 1-5% зайнятих в ЄС, де за прогнозами кількість таких працівників за вісім років упаде на 18%. Отже, невдовзі більшість українських працівників стануть непотрібними. Україна за конкурентоспроможністю талантів посідає 66 місце у світі зі 109, за індексом талантів — 42 місце з 60. Чому так відбувається? Тому, що немає сприятливого середовища для життя і розвитку цих талантів.

Таланти тікають з України

globalnyie-talantyi

Опитування, проведене у 2016 році, показало, що 30% українців хотіли б поїхати за кордон на постійне місце проживання, 40% — хотіли б працювати за кордоном. Скажімо за таким показником як «здатність країни утримати таланти» (Country capacity to retain talent) в Індексі конкурентоздатності Україна перебуває на 127 місці із 138 можливих. Щоб розвиватися, містам необхідно конкурувати за краще населення планети — креативний клас: учених, художників, інженерів, дизайнерів, письменників, творчих професіоналів широкого спектру діяльності, заснованого на знаннях. Таких людей у світі дуже мало. Лише 0,88% землян створюють творчі продукти і тільки 0,13% займаються науковими розробками. В Ізраїлі, наприклад, 8 255 дослідників на мільйон жителів, в Україні — 1 026 розумників на мільйон. EY у звіті Global Talent in Global Cities вказує на переваги, необхідні містам для приваблення талантів. Це якісна інфраструктура, конкурентні ринкові умови і ділове середовище, кластери, критична маса талантів з відмінними можливостями для взаємодії і співпраці, чудові умови життя, культурне середовище, безпеку і легкий доступ до послуг з охорони здоров’я та освіти. Тим часом, Україна продемонструвала найнижчі показники у світі за рівнем злочинності (109), доступності житла (116), стану довкілля (118), здоров’я та довголіття (127), свободи вибору життєвого шляху (132).Бізнес-клімат країни перебуває на рівні африканських провінцій. І, я, як підприємець – це чудово розумію. Погляньте на статистику, Київ – столиця України, у 2016 році увійшла до топ-10 найгірших для життя міст світу разом із сирійським Дамаском та Алжиром за версією The Economist, що вже говорити про інші міста, тим паче села. А для талантів не існує кордонів, їх дохід вимірюється у валюті, якщо вони не бачать можливості розвиватися у власній країні, вони виїжджають за кордон.

indeks-izmeneniya-tsen-na-eksportnyie-tovaryi-ukrainyi

Я переконаний, що сировина більше не дозволить країні триматися на плаву. Україні слід задуматись над глобальними змінами, що відбуваються вже сьогодні і не чекати, а діяти. Тому, що за кордон виїжджає саме середній клас, люди із хорошою освітою, представники креативного класу, і вони не будуть чекати «покращення» ще десять років. Патріотизм не зможе «закрити очі» на корупцію, низький рівень доходів, політичні, економічні проблеми в країні. Проблеми потрібно вирішувати вже сьогодні! Наприклад, за рахунок грамотної освітньої та регуляторної політики збільшити необхідність у вчених і людях творчих професій. Створити сприятливий бізнес-клімат, запроваджувати державні програми для підтримки креативних ідей, допомагати впроваджувати їх в життя, запроваджувати різні мотиваційні програми, для того, щоб таланти розуміли, що вони потрібні своїй державі і що, держава дбає про них. Можливо тоді, і ми зможемо вступити в еру четвертої промислової революції і крокувати на рівні з іншими прогресивними державами, адже потенціал є, головне правильно його використати.

Підписуйтесь на  канал «Хвилі» в Телеграмсторінку «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Трагедия перевала Дятлова обросла невероятными деталями

Трагедия перевала Дятлова обросла невероятными деталями

Увечия жертв экспедиции указывают на существование "снежного человека"
Миротворческая миссия на Донбассе станет следующим шагом, — Пристайко

Миротворческая миссия на Донбассе станет следующим шагом, — Пристайко

Глава МИД Вадим Пристайко заявил, что миротворческая миссия на Донбассе может стать вариантом решения конфликта, если минские соглашения не сработают
Порошенко назвал местью поджог дома Гонтаревой

Порошенко назвал местью поджог дома Гонтаревой

Он считает, что мотивом заказчиков поджога могли стать притеснения их бизнес-интересов
Бережная уступила россиянке Воробьевой в финале чм по борьбе

Бережная уступила россиянке Воробьевой в финале чм по борьбе

Алина Бережная проиграла российской спортсменке и стала вице-чемпионкой чемпионата мира по вольной борьбе.
Илон Маск впечатлил подробностями о Tesla Model S Plaid

Илон Маск впечатлил подробностями о Tesla Model S Plaid

Илон Маск, генеральный директор Tesla, сообщил, что новая Model S Plaid будет вмещать 7 пассажиров
Кабмин озвучил размер пособий при рождении ребенка в 2020 году

Кабмин озвучил размер пособий при рождении ребенка в 2020 году

Проект Государственного бюджета Украины предусматривает 3 вида помощи при рождении ребенка
Синоптики пообещали возвращение «бабьего лета» в Украину

Синоптики пообещали возвращение «бабьего лета» в Украину

По сообщения синоптиков уже в ближайшее время в Украину придет тепло
Зеленский изменил законопроект о пенсионном возрасте для женщин

Зеленский изменил законопроект о пенсионном возрасте для женщин

Изначально законопроект позволял женщинам с трудовым стажем 30 лет выйти на пенсию в 55 лет. Верховная Рада доработала закон с учетом правок президента Владимира Зеленского
Зеленский провел телефонный разговор с Пенсом

Зеленский провел телефонный разговор с Пенсом

Собеседники констатировали плодотворное развитие украинско-американского сотрудничества в сфере энергетики
Украинцев обяжут заплатить тысячи гривен в госбюджет

Украинцев обяжут заплатить тысячи гривен в госбюджет

Стало известно, как хотят потратить деньги украинцев в следующем году
Ученые предупредили о космической катастрофе

Ученые предупредили о космической катастрофе

Астрономы рассказали о супервулкане, который находится на спутнике Юпитера и несет угрозу всей солнечной системе.
Рябошапка уволил заместительницу генпрокурора

Рябошапка уволил заместительницу генпрокурора

Стрижевская была назначена заместителем генерального прокурора в июле 2016 года
Госсекретарь Помпео назвал нападения на Саудовскую Аравию «актом войны»

Госсекретарь Помпео назвал нападения на Саудовскую Аравию «актом войны»

Рразведка США «с высокой степенью уверенности» считает, что при атаках использовалось оружие, которого нет в арсенале хуситов
В Пентагоне раскрыли подробности об НЛО, перемещающиxся без двигателя

В Пентагоне раскрыли подробности об НЛО, перемещающиxся без двигателя

На ниx не действовало притяжение Земли
В Раде решили установить кассовые аппараты на рынках и секонд-хендах

В Раде решили установить кассовые аппараты на рынках и секонд-хендах

Круг продавцов подержанных товаров довольно велик
Медики назвали лучший напиток от простуды

Медики назвали лучший напиток от простуды

Профилактика заболевания является основой замечательного самочувствия, поэтому в осенне-зимний период важно иметь под рукой быстрое и эффективное средство. По мнению медиков этот чудо-напиток идеальное средство от заболеваний.
Автомобилист потратил три года и $40 тысяч, оспаривая 100 долларовый штраф

Автомобилист потратил три года и $40 тысяч, оспаривая 100 долларовый…

Он был уверен, что камера была неисправна.
Песков ответил, договорится ли Украина с Россией по газу

Песков ответил, договорится ли Украина с Россией по газу

Пресс-секретарь Путина прокомментировал перспективы переговоров Украины с Россией по газу
Крищенко рассказал подробности о захвате «подрывника» на мосту

Крищенко рассказал подробности о захвате «подрывника» на мосту

Задержанному в случае признания его виновным грозит заключение вплоть до пожизненного
Кличко и Аваков рассказали, когда восстановится движение по мосту Метро

Кличко и Аваков рассказали, когда восстановится движение по мосту Метро

Захвативший киевский мост Алексей Белько уже сдался силовикам
Стало известно, сколько женщин защищают Украину под флагами ВСУ

Стало известно, сколько женщин защищают Украину под флагами ВСУ

В 2019 году на военной службе числится 27 тысяч женщин. В 2008 году их было меньше 2 тысяч
Ученые обнаружили крупнейшее земноводное

Ученые обнаружили крупнейшее земноводное

Южнокитайская исполинская саламандра самое большое земноводное в мире
Украина в Минске предъявила условия выполнения «формулы Штайнмайера»

Украина в Минске предъявила условия выполнения «формулы Штайнмайера»

У Украины нет принципиальных возражений по существу формулы
Контрразведка СБУ разоблачила двойного агента ФСБ

Контрразведка СБУ разоблачила двойного агента ФСБ

Уволенный из правоохранительных органов гражданин Украины поехал по делам в Курскую область России. Там он попал под "обработку" российской спецслужбы.
Американец чуть не лишился почек из-за здоровой диеты

Американец чуть не лишился почек из-за здоровой диеты

Несмотря на то, что многие люди стремятся потреблять больше антиоксидантов, прямых свидетельств об их пользе для здорового человека не так много.
Кулеба: Венгрия продолжает блокировать отношения Украины с НАТО

Кулеба: Венгрия продолжает блокировать отношения Украины с НАТО

Нет индикаторов, что Венгрия готова изменить свою позицию в этом вопросе
Ощадбанк отсудил у России 1,3 миллиарда долларов

Ощадбанк отсудил у России 1,3 миллиарда долларов

Ощадбанку передали исполнительные документы, позволяющие взыскать с России активы на 1,3 млрд. долл.
Геращенко показал задержание террориста на мосту Метро

Геращенко показал задержание террориста на мосту Метро

При задержании никто из сотрудников полиции не пострадал
Зеленский пропустит саммит НАТО: названа причина

Зеленский пропустит саммит НАТО: названа причина

Президент Владимир Зеленский не планирует посещать саммит НАТО в Лондоне, так как формат встречи этого не предусматривает
Задержан мужчина, который угрожал взорвать мост Метро

Задержан мужчина, который угрожал взорвать мост Метро

Он требовал "прекратить капитуляцию на Донбассе"
Читай также
Последние новости

Трагедия перевала Дятлова обросла невероятными деталями

Миротворческая миссия на Донбассе станет следующим шагом, -…

Порошенко назвал местью поджог дома Гонтаревой

Бережная уступила россиянке Воробьевой в финале чм по…

Илон Маск впечатлил подробностями о Tesla Model S…

Кабмин озвучил размер пособий при рождении ребенка в…

Синоптики пообещали возвращение «бабьего лета» в Украину

Зеленский изменил законопроект о пенсионном возрасте для женщин

Зеленский провел телефонный разговор с Пенсом

Украинцев обяжут заплатить тысячи гривен в госбюджет

Ученые предупредили о космической катастрофе

Рябошапка уволил заместительницу генпрокурора

Госсекретарь Помпео назвал нападения на Саудовскую Аравию «актом…

В Пентагоне раскрыли подробности об НЛО, перемещающиxся без…

В Раде решили установить кассовые аппараты на рынках…