Інтелектуальний тін-поп Монєточки. «Русский ковчег» с самого дна

Прослухавши новий альбом репера Face спіймав себе на алюзіях сучасних російських митців зі співаками перебудови. Роскомнадзор і ФСБ намагаються змінити саму логіку протесту, проте очевидно, що застарілі цензори не встигають за часом. Вашій увазі огляд творчості російської Монєточки, який писався у червні для арт-телеграм-каналу #Крутознавство. Огляд нового LP репера Face – незабаром.

Монєточка випустила новий альбом. «Расскраски для взрослых» (трохи перегукується з «в твоей квартире другие пластинки»).

Музика стала більш професійною (долучився досвідчений Володимир Ісаєв), однак «закладки» в текстах варті окремого аналізу.

Якщо попередні альбоми були схожі на самодіяльність – новий альбом схожий на мімікрію під сучасне та прогресивне. Так ВИА «Самоцветы» накладали вивірений цензором текст на музику ‘One way ticket’.

Хто ж цей цензор і що ховається за тін-попом з «інтелектуальним порно» російської співачки?

Монєточка: на зламі культурних пластів

Співачка Ліза, відома псевдонімом «Монєточка» — це новий Цой російської культури. Її феномен цікавий нам тим, що для сучасної української публіки російський контекст уже не є однозначно зрозумілим. Спробуємо розібратися!

Монєточка – дітище покоління інтернету, сінті-музики та Росії Володимира Путіна. Мені хотілося потягнути за ниточки її інтертекстів і спробувати вишити хрестиком (улюблене хобі Лізи, якщо вірити інтерв’ю) грона лоскотливих сенсів.

«Пластмасовый мир победил, макет оказался сильней», — Єгор Лєтов помер, коли Монєточці було майже 10 років.

Березень 2007 року. У Парижі помирав Жан Бодрійяр. Співачці Монєточці виповнювалося дев’ять.

Книгу французького філософа «Симулякри і симуляція» тримав у руках Нео з «Матриці». Фільм вийшов на екрани в 1999 році – Монєточка вчилася повзати та говорити перші «Слова».

Творчість Монєточки – це комп’ютерний диск, витягнутий героєм Кіаном Рівзом із постмодерної книги. І вкладений у сувору реальність пострадянського скайріму.

Музика покоління як ключ доступу

Епоха, коли музика була зав’язана на соціальний протест – це хронотоп світу батьків покоління Монеточки. Тим, яким хотілося «Перемен!» (навіть якщо ці зміни були санкціоновані курсом партії на перебудову).

З Монєточки можна зчитати онтологічний код покоління. Хоч і досить грубо.

Сердце не требует перемен

Дремлет в каюте усталый Цой.

Усе свідоме життя Лізи проходить у країні під управлінням Путіна. В країні, де (принаймні офіційно) вітається розвиток технологій і по факту дуже неприйнятною є критика дій влади.

Витоки такої позиції можна прослухати у музиці, яка формувала оточення поетеси.  «Люблю слушать Ханну Монтану, Сережа любит группу «Нирвана», Поля любит Ивана Дорна, а Коля звуки норвежского «Корна».

‘Hannah Montana’ – фільм, де головну роль грає провокативна співачка Майлі Сайрус (у порівнянні з зірками «ревучих» 60-х-80-х дівчинка-пай).  Дорн відомий своїм виступом у футболці з тризубом на «Новой волне». Курт Кобейн – взагалі ікона з простреленою головою.

На заміну їм прийшов «психоделічний клауд-реп» — вигадані світи «вітч-панку» та пошук себе десь всередині. Головне – не вийти за межі допустимого.

Юнацький максималізм присутній, однак цей бунт є законним – у рамках соціальних мереж, дбайливо перебрених Роскомнадзором:

Сохрани песенку себе на стене

И расскажи одноклассникам в классе!

Найгірший Інший – не той, що проти тебе. Симулякр переріс у реальності. Ніжним голосом і дитячою грою на піаніно нам в очі заглядає порожнеча, для якої інші думки – це внутрішній «Імануїл Ґолдштайн», ворог номер один Океанії з «1984».

Мішель Фуко та яблучний Спас

Що таке «ковчег»? Найперший зоопарк. В’язниця, де Ной оголошує, що має право забрати свободу в тварин під ідеями їх захисту.

Разбитый ковчег
Всплывает со дна
И вечно жить нам
И вечно плыть нам-
Искать счастье там
Где плачут даже
Иконы страшных пятиэтажек

У Джованні Піранезі є цикл гравюр, які називаються ‘Carceri’ («В’язниці», «Карцери»). Будівлі навантажені механікою для тортур. Ісая Бентам, сучасник Піранезі, тяжів до іншої концепції тюрми – паноптикуму – де один вартовий може бачити всіх.

Мішель Фуко розвив ідею паноптикуму як невидимої структури влади, де порожнеча насправді є втіленням найбільш реального наглядання.

Метафора паноптикуму – це і велика «хмарна технологія» закони роботи якої усе-одно пишуть у владних кабінетах. А за порушення яких кидають за досить реальні грати з металу та цементу.

Чи можна було би вирватися звідти. Теоретично так. Але тут постає питання опори на символи Росії. «Где у них яблочный спас? Где у них нефть, где у них газ?»

Світ Монєточки, «рекомендовані відео» після перегляду її кліпів і ‘related tracks’ в затишному «саундклауді» — це і є лагідне дихання невидимого Брата.

«Німфоманка» і імпотенція

Активізм? Будь ласка, але це має бути фронда та каталізація енергії на ті об’єкти, які не несуть загрози владі.

У перших альбомах уже було задано тренд. «Мы ходим с ним на митинги в защиту белых крыс, а простые пацаны — это не модно!» — Говорить лірична героїня, дівчина «Самого клевого анархо-коммуниста». Анархіст як модель для наслідування протестною молоді зручний бюрократам тим, що ніколи не зможе зорганізуватися. Отже, попри певний шик, є безпечним.

У новому альбомі не демонструється більше сили. Статеве дозрівання відбулося, однак що робити з цим не знає:

Горло глушит спирта склянка

Ой, вылижи мне душу, нимфоманка.

Трагічно проглядується у треку «Нимфоманка» образ загиблого в сталінських таборах поета Осипа  Мандельштама – символ інтелігенції, яка свого часу програла вітальному, готовому до дії хлопцю з заводу – «простого, но клевого ржаного сухаря». Він здатний проявити дію:

Я превращу тебя в пюре из картошки,

Твой уродливый нос я начищу!

Але без усвідомлення себе («Живу в своём пакете, кислородом не дыша») – він лише ще одна молекула паноптикуму.

До чого тут Крим і Гоша Рубчінскій?

Мене як громадянина України зацікавила пісня «Украинский вопрос». Основними антагоністами є тато дівчинки, який вважає, що «Крым – не наш». «Крым – наш», — говорить Монєточка. Класична, описана Ханною Арендт банальність зла.

Родинна суперечка вказана у форматі насилля. Тато бере до рук «калаш», лірична героїня – ніж. Мама (о, як класично для патріархальної культури) «ушла бомжевать в шалаш».

На украинский вопрос ответ

Мы не находим уж много лет

Я говорю: там отключат свет,

Он говорит, что нет.

Метафора світла якнайкраще передає бажання авторки. Кого зазвичай дратує світло та гучні звуки від сусідів? Зазвичай, незадоволених життям людей, яким завтра потрібно як солдатики бути на посту своїх виробничих функцій. ‘People leave those kids alone’, — співали Pink Floyd.

«Пожалуйста, выключте свет и будьте потише», — старечим голосом говорить двадцятирічна співачка.

Хоча ні. У новому альбомі є тяга до світла:

Свети, свети нам, фонарь, истрать весь керосин

Включи нам фары, трамвай, сожги нас блеск витрин.

На жаль, шлях до світла  виявляється дорогою до «наливайки». До «Ночного ларька»:

Тут все молчаливы, тут все в тоске

Закончилось пиво в ночном ларьке.

Життєва сила України хвилює російську інтелігенцію. Пригадайте той же «S.N.U.F.F.» Віктора Пєлєвіна – ерос і танатос, гормони життя та смерті – лише підглядаючи за цим Біг Біз («Великий Візантій», метафора Росії) знаходить себе. Не вірите?

Жоден випуск російських новин не обходиться без того, що в Україні знову проблеми. Чому? «Если ты проснулся и у тебя ничего не болит, значит ты мертвый!»

У Росії теж була молодість. І цей сум за юнацькою дикістю є в пісні «90» з нового альбому. Однак і там радість від вітру свободи лякає смертю. Щоб не захотілося повторити:

Меня зачали в видеосалоне где-то под стрельбой

Под лай и вой

Отвёрткой угрожали беспризорники: «Слышь, диск давай»

І жартівлива пісенька з кітчевого Гоші Рубчинського закінчується некромантичним: «Это же очень небанально, так одеваться оригинально в то, что носил твой дед». Так, ви не помилилися. Саме цьому «деду» «спасибо за победу».

Монєточка – не краща та не гірша за нас і наше покоління. Вона прояв. Дивлячись їй у очі ми маємо побачити себе. Головне – не залишитися там.

Підписуйтесь на канал «Хвилі» в Telegram, сторінку «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Бородянский рассказал о планах создать платформу иновещания

Бородянский рассказал о планах создать платформу иновещания

Приоритетом номер один является вещание на временно оккупированных территориях
Количество жертв китайского смертоносного вируса резко возросло

Количество жертв китайского смертоносного вируса резко возросло

От нового коронавируса умерло уже почти два десятка людей
Украинцам показали, как отличить поддельные 200 гривен

Украинцам показали, как отличить поддельные 200 гривен

Национальный банк Украины предупредил о новом виде подделок наличной гривны
У Путина прокомментировали возможную встречу с Зеленским

У Путина прокомментировали возможную встречу с Зеленским

Соратник Путина прокомментировал запрос Киева о переговорах глав Украины и РФ
Зеленский сказал, когда может прекратится война на Донбассе

Зеленский сказал, когда может прекратится война на Донбассе

"Если все захотят, она прекратится завтра"
Зеленский объявил о льготах и привилегиях для крупных иностранных инвесторов

Зеленский объявил о льготах и привилегиях для крупных иностранных инвесторов

С крупными инвесторами будут работать специальные государственные менеджеры
Черновол отправилась в Оман «по следам Зеленского и Суркова»

Черновол отправилась в Оман «по следам Зеленского и Суркова»

Она пыталась найти «следы россиян»
Денисова помогла звезде «Х-Фактора» избежать смертной казни в Малайзии

Денисова помогла звезде «Х-Фактора» избежать смертной казни в Малайзии

Украинец был приговорен к повешению
Зеленский анонсировал в Давосе «украинское экономическое чудо»

Зеленский анонсировал в Давосе «украинское экономическое чудо»

Украина имеет амбициозную цель стать лидером центральной и восточной Европы
Кива оказался в больнице после драки в ресторане, — ОПЗЖ

Кива оказался в больнице после драки в ресторане, — ОПЗЖ

Оппонент Кивы якобы охранялся государственной охраной «Альфа»
Арахамия рассказал, когда примут закон о рынке земли

Арахамия рассказал, когда примут закон о рынке земли

Закон о рынке земли может быть принят в начале февраля
Європейські рупори Кремля

Європейські рупори Кремля

Минулий рік відзначився низкою болючих зовнішньополітичних ударів, які суттєво похитнули усталене в українському суспільстві уявлення про те, що весь вільний світ підтримує Україну.
Помпео спланировал визит в Украину

Помпео спланировал визит в Украину

Он будет в Украине с 30 января по 1 февраля
Топ-пропагандистка Путина Симоньян попала в реанимацию

Топ-пропагандистка Путина Симоньян попала в реанимацию

Маргариту Симоньян госпитализировали в институт имени Н.В. Склифосовского со спонтанным пневмотораксом
Кива озвучил свою версию драки с атошником в киевском ресторане

Кива озвучил свою версию драки с атошником в киевском ресторане

Сегодня в ресторане в центре Киева произошла стычка с участием народного депутата Ильи Кивы
Появилось новое видео и детали драки с Ильей Кивой в киевском ресторане

Появилось новое видео и детали драки с Ильей Кивой в…

Скандальный нардеп от ОПЗЖ Илья Кива устроил потасовку с экс-участником АТО
В Гонконге выявили первый случай заражения новым коронавирусом

В Гонконге выявили первый случай заражения новым коронавирусом

Турист ранее находился в китайском Ухане.
Apple выпустит бюджетный iPhone — Bloomberg

Apple выпустит бюджетный iPhone — Bloomberg

Новый смартфон Apple может представить уже в марте
Сеяр Куршутов: Покупать виллы и яхты в XXI веке — это признак слабоумия

Сеяр Куршутов: Покупать виллы и яхты в XXI веке -…

В современном мире вкладывание капитала в предметы роскоши является нерациональной и даже неправильной бизнесмена, который мыслит категориями XXI века.
В Индонезии обнаружили необычный вид акул

В Индонезии обнаружили необычный вид акул

Акулы будто бы "гуляют" по морскому дну.
Ирма Витовская оценила потери из-за отказа выступать в России

Ирма Витовская оценила потери из-за отказа выступать в России

Актриса заявила, что потеряла 70% заработка
Разгадана тайна «меча для гиганта» длиной в 4 метра

Разгадана тайна «меча для гиганта» длиной в 4 метра

Гиганты владели легендарным мечом самурая
В Киеве госпитализированы школьники: курили электронные сигареты

В Киеве госпитализированы школьники: курили электронные сигареты

Подростки отравились неизвестным веществом.
Порошенко прокомментировал вызов на допрос в ГБР 

Порошенко прокомментировал вызов на допрос в ГБР 

Петр Порошенко пообещал явиться на допрос в Госбюро расследований.
Apple выпустит самый большой iPhone в истории

Apple выпустит самый большой iPhone в истории

В сеть слили размеры iPhone 12
Найден эффективный способ вылечить рак

Найден эффективный способ вылечить рак

Ученые обнаружили новый тип рецепторов иммунных клеток.
Дания хочет запретить продажу «веселящего газа» молодежи

Дания хочет запретить продажу «веселящего газа» молодежи

Парламент примет закон, который ограничит продажу с мая.
Милованов рассказал, за что смогут увольнять украинцев по новому кодексу

Милованов рассказал, за что смогут увольнять украинцев по новому кодексу

Он обратил внимания на важные моменты
General Electric займется крушением Боинга МАУ в Иране

General Electric займется крушением Боинга МАУ в Иране

США поможет в расследовании трагедии самолета МАУ
Индекс демократии: Украина изменила позиции — The Economist

Индекс демократии: Украина изменила позиции — The Economist

Правление в Украине оценивается как "гибридный режим".
Читай также
Последние новости

Бородянский рассказал о планах создать платформу иновещания

Количество жертв китайского смертоносного вируса резко возросло

Украинцам показали, как отличить поддельные 200 гривен

У Путина прокомментировали возможную встречу с Зеленским

Зеленский сказал, когда может прекратится война на Донбассе

Зеленский объявил о льготах и привилегиях для крупных…

Черновол отправилась в Оман «по следам Зеленского и…

Денисова помогла звезде «Х-Фактора» избежать смертной казни в…

Зеленский анонсировал в Давосе «украинское экономическое чудо»

Кива оказался в больнице после драки в ресторане,…

Арахамия рассказал, когда примут закон о рынке земли

Європейські рупори Кремля

Помпео спланировал визит в Украину

Топ-пропагандистка Путина Симоньян попала в реанимацию

Кива озвучил свою версию драки с атошником в…