Недавня стаття Amnesty International викликала бурхливу реакцію суспільства та чиновників.

Проте, попри лицемірство хіпстерів, які попиваючи мигдалеве лате жонглюють реальністю, нам потрібно запитати себе: чому на 6-му місяці війни купа цивільних людей знаходиться в зоні бойових дій та окупації ?

Не раз, я зустрічав характеристику цих людей, як “ждунів та пофігістів” - тобто спробу перекласти на них відповідальність.

Але в реальності, значна частина з них просто не може виїхати через банальну відсутність ресурсу та психологічне пригнічення.

Ось симптоматичне відео про таких людей від Бігуса. З їхніх слів зрозумілі ключові речі:

 • не евакуйовуються - бо немає ресурсу
 • не хочуть їхати в нікуди та не довіряють державі
 • не усвідомлюють, чим може обернутися подальше перебування в небезпечній зоні

На мою думку, те, що держава зараз називає ‘’евакуацією’’ - це фікція та зняття з себе відповідальності. Далі я називатиму це явище нераціональною евакуацією.

Ось комплексне відео про цивільну оборону з Гринчуком, про те, як евакуація має відбуватися насправді.

На жаль, виходячи зі слів Гринчука та загальної картини процесів - ми не готувалися до масових евакуацій. Тому нам потрібно спробувати розв'язувати цю проблему з мінімальними ресурсами.

Загалом, ця стаття не про чіткий план дій. Вона про проблеми нераціональної
евакуації, і принципи та підходи, завдяки яким вона може стати **раціональною** 
та виступати у ролі **інвестиції** в перемогу у війні.

Дисклеймери перед прочитанням

 • Я не експерт, і навіть не оглядач в питаннях евакуації. Я звичайний Product Marketing Manager, з базовим розумінням підходів до організації продуктових та маркетингових процесів
 • Підходьте критично до цифр: я орієнтувався на бенчмарки в наявних нішах, вони можуть відрізнятися, хоч і будуть схожими
 • Я використовував досить спрощену фін. модель
 • Я не врахував певні елементи економіки, воронки та ризики - буду вдячним за доповнення та свіжі ідеї

Тоді полетіли…

Кого потрібно евакуйовувати ?

 • Прифронтові території (+25 км від фронту, яка досяжна для польової артилерії)
 • Окуповані після 24-го лютого території (це до 3-х млн людей до 24-го лютого)
 • Вивезені в росію люди (про них потрібно говорити окремо)

Навіщо евакуйовувати цих людей ?

 • Базове збереження життя громадян
 • Формування довіри між державою та громадянами (нас не кинуть)
 • Ми втрачаємо купу робочих рук та податків (про це буде далі детальніше)
 • Окупанти цілеспрямовано доводить цих людей до відчаю та використовують їх, як живий щит/мобресурс/матеріал для референдумів
 • Вони забирають ресурс ЗСУ та знижують маневреність військ

Які зараз ключові проблеми нераціональної евакуації ?

 • Уривчата евакуація. Фактично людей просто неорганізовано перевозять у безпечне місце (на окупованих територіях і це відсутнє) та кидають на розраду долі → у людей закінчуються ресурси → і вони змушені повертатися → вони поширюють ідею того, що евакуація безглузда серед знайомих → знайомі теж не евакуйовуються → окупанти вбивають та використовують людей
 • Немає чіткої системи обдуманих цілей по евакуації, процес орієнтований на процес.
 • Виплати, а не інвестиції у переселенців. Це була хороша короткострокова допомога, але вже протягом 6 місяців величезна кількість людей отримує подачки, які стали величезним обтяженням для бюджету.

Принципи раціональної евакуації

Популярные статьи сейчас

В ГПСУ разъянили, будут ли ограничения на выезд части женщин зарубеж с 1 октября

В Молдове обнаружили обломки ракеты в озере: фото

Внешнее управление Украины или дружеский надж (nudge)?

С 1 октября в Украине перестанут принимать эти монеты и купюры: успейте обменять

Показать еще
 • Евакуація, як інвестиція держави в перемогу (евакуація забезпечуються коштом держави)
 • Містить чіткі ключові цілі(OKR’s) для трьох категорій людей (діти/студенти, працездатні, незахищені категорії: пенсіонери/інваліди і тд.)
 • Зрозуміла для громадян (громадяни розуміють та довіряють всім етапам евакуації)
 • Проста для громадян (потрібна лише реєстрація та пару кліків, все інше роблять скрипти)
 • Включає всі необхідні етапи (переїзд, тимчасове житло, робота, стале житло)
 • Бізнес підходи орієнтовані на споживача послуги (якісний комунікаційний маркетинг, зручне проходження евакуаційної воронки з винагородами за дію)

Як я бачу воронку евакуації ?

Дізнався про те, як евакуюватися → реєстрація на евакуацію → підтвердження наміру → прибуття в логістичний центр → тимчасове проживання в новому місці → влаштування на роботу → отримав постійне житло

Знання про евакуацію та реєстрація на неї

Можна просунути цю історію через місцевих та всеукраїнських інфлюенсерів (довіра: не держава, а Льоша Дурнєв родом з Маріка рекомендує)

Також, я думаю варто було б запустити цифрову рекламу (фейсбук, гугл, native ads) з тими ж інфлюенсерами для більшого охоплення, адже у цих районах відсутній зв’язок та інформаційна блокада (окупаційні провайдери та телебачення)

Також, для масштабування, можна ж запустити реферальну програму - витягни близьких з окупації та отримай виплату від держави.

Реєстрація на евакуацію

На привабливій з точки зору UI/UX посадковій сторінці зі всіма перевагами та зручностями переїзду, людина заповнює форму

Потрібно розбити, окуповану та прифронтову територію на евакуаційні райони

У формі повинен бути: район евакуації, телефон, емейл та рід діяльності

Після заповнення форми, скрипт автоматично групує контакти людей по району та заливає пропозицію перевезення на ресурсах типу Blablacar з ціною, яка відповідає середній за перевезення з окупованих територій (5 тис. грн/людину) - водій обдзвонює людей та отримує підтвердження

В чому перевага такого підходу ?

Це мурашиний, а не централізований підхід до евакуації, такі перевезення буде важче зривати

Підтвердження наміру:

Водій обдзвонює людей, які подалися на евакуацію. Якщо частина не відповідає/відмовляється - добирає нових

Прибуття логістичний центр

 1. По прибуттю в логістичний центр (великі міста недалеко від фронту з розвиненою логістикою), люди підтверджують свій приїзд на сайті - водію падає оплата за перевезення кожної людини

 2. Скрипт, направляє людину до тимчасового житла купуючи їй квитки

 • Для тесту такого підходу тимчасовим житом можуть бути хостели, готелі та гуртожитки в великих містах, які останнім часом пустують і коштують відносно дешево
 • Місто визначається на основі кількості вакансій у відкритому доступі з її професією та вільного житла
 • Бажано відправляти людей у великі міста, адже може бути більше охочий переїхати в велике місто, більше робочих місць, вони більше спустіли

Влаштування на роботу

По прибуттю в тимчасове житло - людині кидають агреговані вакансії по вказаній нею професії

Постійне житло

Після отримання роботи - людина шукає постійне житло. Тут їй можна підкинути агреговані сервіси та чати для пошуку житла в її регіоні

Mavic**-економіка: OKR для евакуації працездатних людей**

Вимірювати ефективність евакуації працездатних людей можна в кількості Mavic 3, які вони потенційно можуть принести державі своїми податками.

Така метрика показуватиме не тільки кількість перевезиних людей, а й на скільки ефективно вони в подальшому інтегрувалися в економіку.

Якщо евакуйовані працездатні громадяни будуть в середньому заробляти в білу хоча б 6 тис. грн. - вони сплачуватимуть приблизно 3 тис. грн. податків щомісяця та 18 тис. за пів року - це суттєво перевищує ціну евакуації людини з небезпечного регіону.

Середня ціна евакуації людини становить в середньому 7-8 тис. грн. Тобто, 10 евакуйованих працездатних людей - протягом 6 місяців покриють витрати на свою евакуацію та ще й дозволять купити у війська мінімум 1 робочий Mavic 3.

Тут я накидав спрощену фін модель доходу держави від евакуації працездатних людей (в моделі я орієнтувався на 1500 людей на місяць - при правильно налаштованих процесах це число можна буде збільшити в десятки раз)

Вона включає приблизні ціни на евакуацію, проживання, зарплати команди, отримані податки та скільки можна купити Mavic 3 в залежності від кількості евакуйованих людей.

Всі ціни вирахувані на основі середніх цін на ресурси, які ви можете загуглити.

Непомітна сторона Mavic-економіки

Довіра між державою та суспільством - одна з ключових обставин продуктивного функціонування економіки, її відсутність - погіршує бізнес-клімат у державі → понижає ВВП → зменшує надходження в бюджет → зменшує військові витрати. Раціональна евакуація людей та активів може стати хорошим стимулом переглянути громадян своє ставлення до держави, адже якщо держава реально захищає та підтримує - це своя держава, а своєму довіряти простіше.

Шо в результаті ?

Евакуація може зберегти життя громадян, зміцнити довіру до держави, полегшити роботу ЗСУ та підсилити економіку в час війни.

Проте, для цього вона повинна бути раціональною та розглядатися, як інвестиція у перемогу: простою, якісно прокомунікованою, всебічною, орієнтованою на громадянина, забезпеченою державою та орієнтованою на конкретний результат.

В протилежному випадку людей на окупованих та прифронтових територіях будуть продовжувати вбивати та експлуатувати, а держава втрачатиме дефіцитні ресурси та довіру в очах громадян.