Чисельні звернення іноземних Посольств в Україні змушують вже вкотре закцентувати увагу на гідрі недоброчесних практик у сфері вищої медичної освіти України, яка має безліч голів.

Найбільшою з них виявляється толерування посадовими особами окремих медичних ВНЗ протиправних дій з боку посередників (т.зв. «освітніх брокерів»). Останні, зловживаючи впливом у ВНЗ, вдаючись до прямого шантажу змушують іноземних абітурієнтів сплачувати додаткові кошти на різних етапах навчального процесу.

Для предметної ілюстрації діяльності адептів цієї ганебної практики наведемо вступну кампанію до Національного Медичного Університету ім. О.О.Богомольця у 2019 році, під час якої посередники, діючи за довіреністю Університету та погрожуючи негативними результатами вступних випробувань, масово вимагали від індійських абітурієнтів купувати медичні страхові поліси компанії «Астрамед» вартістю 20 тис. грн. кожен. У подальшому відповідні страхові документи студентам переважно не видавалися, а сам страховий поліс виявився страхуванням життя від нещасних випадків терміном на 2 місяці. Але то вже дрібниці, адже далеко не маленька сума отриманих злочинним шляхом коштів швидко витрачається, закликаючи до генерування нових прибуткових схем!

Окремо зупинимося на Донецькому медичному університеті, де також навчаються іноземні студенти (переважно індійці, наразі їх в Україні загалом навчається близько 18 тис.). Починаючи з 2017, з року в рік привертається увага до отримання недоброчесними брокерами неправомірним шляхом великої суми коштів від 150 таких студентів. При цьому, в обмін на сплачені кошти іноземні студенти ДМУ та багатьох інших ВНЗ України:

  • змушені платити безліч хабарів на всіх стадіях навчального процесу, за кожен свій крок (з метою отримання «допомоги при поселенні до гуртожитків», для успішної здачі екзаменів та переходу на наступні курси, отримання «необхідної та унікальної» страховки для вступу на навчання, під час забору документів для переходу в інші ВНЗ тощо…)
  • не отримують жодних послуг, тривалий час (подекуди, 2-3 роки);
  • навчаються без належного оформлення або з використанням заздалегідь підроблених документів та студентських квитків;
  • мають проблеми з дотриманням міграційного законодавства України;
  • перебувають в умовах відсутності будь-якого прямого спілкування ВНЗ з іноземними студентами (лише через посередника).

Таким чином, попри чисельні зустрічі Послів іноземних держав з представниками МОН та МОЗ України, постійні звернення посольств до Національної поліції України, відкриття низки кримінальних проваджень за цими фактами, права потерпілих відновлено все рівно не було, а відповідні прецеденти залишаються наочним негативним кейсом та, звичайно, знижують рівень довіри іноземних громадян до здобуття вищої освіти в Україні.

І це - не кажучи вже про скарги іноземних студентів на неналежні умови проживання у гуртожитках, відсутність контролю доступу до місця проживання, що нерідко призводить до інцидентів з побиттям цих студентів сторонніми відвідувачами гуртожитків. Керівництва ВНЗ системно ігнорують численні прохання і вимоги студентів щодо покращення побутових умов та надання допомоги у вирішенні будь-яких навчальних питань.

Ось таке собі «покращення» відбувається в галузі, яка принесла державі 570 мільйонів доларів США за 2019 рік. А тепер стосовно обсягів терпіння, які вже майже вичерпано. Зважаючи на вищенаведене, Посольства прямо застерігають, що у випадку подальшого ігнорування порушених питань і бездіяльності щодо їх вирішення, вже навесні 2021 року здійснюватимуть демарш у формі вилучення НМУ ім. О.О.Богомольця з переліку українських університетів, рекомендованих Урядом Індії для отримання вищої освіти. Подібне вже можна спостерігати з Одеським національним медичним університетом, який виключили з переліку через неможливість ведення діалогу з керівництвом цього університету індійськими представниками та «неналежного рівня якості навчання» (вже розуміємо з вами що до чого).

У разі прийняття такого рішення стосовно ще одного національного університету, причетні органи влади України знову не зможуть забезпечити його перегляд у середньостроковій перспективі. Це одразу спричинить суттєві фінансові та іміджеві втрати всієї системи української освіти. Більше того, це істотно зменшить кількість іноземних студентів, що бажають навчатися в Україні і з інших спеціальностей.

Виникає риторичне питання: як подібні практики співвідносяться з планами та заявами Уряду щодо підвищення престижу вітчизняної навчальної системи та глобальної промоції української освіти. Наразі складається враження, що більша частина освітніх функціонерів просто вступила в змову із недоброчесними ділками, які просто усіляко намагаються негайно урвати свій шмат від цього пирога.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook