Пандемия стремительно распространяется по мире и Украина не стала исключением. Однако, правительство и президент действуют слишком медленно, не осознавая до сих пор последствия промедления.

Политический эксперт, бывший нардеп Олесь Доний в последние недели стал активно анализировать, как те или иные государства реагируют на вызов эпидемии. У шеф-редактора «Хвилі» Юрия Романенко с ним вышла интересная беседа на этот счет.

Друзья! Всем привет, дорогие мои тедерадиослушатели, сёрферы, бездельники, девинаты, и конечно же озабоченные коронавирусом, сейчас это тема номер один. Я пригласил гостя, который для многих было бы парадоксальным, почему Олесь Доний, какое он имеет отношение к коронавирусу.

Но я его именно по этой теме пригласил, потому что я с удовольствием последнюю неделю читаю посты Олеся по поводу коронавируса. Он поставил всё с такой политологической чёткостью, методичностью изучение этой темы. И там можно действительно почерпнуть массу интересных фактов, поскольку Олесь работает с иностранными первоисточниками. Мы постараемся посмотреть на эту проблему в политологическом ключе.

Мы не врачи, но мы можем смотреть на ситуацию в логике государственных реакций, в логике того, как те или иные государства отрабатывают эту тему, какие ресурсы мобилизуют, как реагирует общество, потому что реакция общества на эту проблему тоже очень важна. И мы видим, что разные общества по-разному относятся к проблеме. И у нас в Украине специфическая реакция.

Давай начнём вот с чего. Вот буквально за минуту до эфира я посмотрел новости и увидел, что та женщина, пенсионерка из Житомирской области, которую вчера идентифицировали как больную коронавирусом, она к сожалению умерла. Можно уже констатировать, что у нас есть первая жертва зафиксированная официально. Мы понимаем с тобой, что ключевая проблема в том что государства неспособно, не имеет инструментария фиксации реального количества больных.

Вот как ты прокомментируешь вот этот вот факт. Стоит ли украинцам наконец то напрячься по поводу того что мы столкнулись с такой проблемой?

Дякую Юра і за запрошення, і за тему. Відразу як і ти підкреслю, що ми не є фахівцями в лікарській справі, але ми з тобою люди, які мають мінімальні аналітичні здібності і намагаються їх розвинути, і є громадянами цієї держави. Відповідно на цю проблему ми дивимося я к громадяни держави з спробою мінімально передбачити що може відбутися. Це не усім подобається.

Скажімо, днів 10 тому, коли я написав про майбутню економічну кризу у світі, яка викликана коронавірусом, яка зачепить не лише Україну, а увесь світ, мені навіть мої приятелі почали писати – ну як же так, ми от пережили. Один зі знайомих – я то граю на американській фондовій біржі, ми вже пережили китайську проблему. Пояснити, що після китайської проблеми зараз буде європейська проблема, не лише італійська – європейська, яка накриє абсолютно величезною хвилею увесь світ, на той момент не вдалося. Зараз я думаю, що ці люди вже усвідомили свої помилки. Але не всі.

Наприклад, позавчора теж почитавши мох пости, мені подзвонив один з міністрів попереднього уряду, який безпосередньо приймав рішення, мав приймати рішення. Я був просто здивований. Я в розмові, це вже було позавчора ввечері, так і не зумів переконати що вже запізніла проблема що до необхідності перекриття руху транспорту з Італії. Тобто, людина, міністр, яка приймає рішення, на той момент цього ще не усвідомлювала, не усвідомлювала усієї проблематики. А вони повинні по ідеї володіти більшим об’ємом інформації ніж ми з тобою.

А в реальності стежать лише за російськомовним сегментом інтернету, тобто те що не потребує перекладу. А те що потребує перекладу вже їм ліньки розглядати. Тому навіть оперував цей колишній міністр отакими цифрами як 2% смертності. Я кажу – розумієш, це інформація двотижневої давнини. Два дні перед тим вона вже була мінімальна планка 3,4 %, на момент нашої розмови 3,6%, сьогодні вже 3,67%. Це мінімальна планка по світу, по різних країнах вона різниться. Але це з урахуванням всіх нововиявлених. Верхня планка насправді 7%. Тобто якщо рахувати відсоток тих хто вже одужав, і тих хто помер, то там відсоток смертності 7%. А порахувати повністю смертність можна лише по завершенню епідемії.

Тому наприклад Китай, який фактично впорався з цією проблематикою, і у нього зараз є порядка 20 нововиявлених щоденно, що абсолютно мінімальна, при чому половина з них це вже новоприбульці, тобто ці вже заразилися не в Китаъ, а прибувають з-за кордону. А смертність десь порядка, здавалось би, третини, тобто 30%. Не може бути така. А чому? А тому що у них досі, при тому що в них залишилися порядка 14 тисяч лише хворих при 80 тисячах заражених, більшість вже вилікувалась, 14 тисяч хворих. Але порядка 4 тисяч з них, які мають критичний стан. Відповідно, і смертність більша.

Популярные статьи сейчас

Части украинцев запретили находиться в приграничных зонах: что происходит

Супермаркеты показали, как изменились цены на хлеб, сливочное и подсолнечное масло

Доплаты к пенсии: кто имеет право на надбавки с марта

НКРЭКУ ответила, повысят ли тарифы на электроэнергию: чего ждать украинцам

Показать еще

Це я до чого кажу. Що насправді ми ще не уявляємо, з якою проблематикою по смертності ми стикнулися. Мінімальна планка 3,6%, а максимальна на цей момент 7%. Тому можна приблизно вираховувати і кількість уражених від наявності смертей, і майбутні перспективи. До чого я веду. Що по ситуації з жінкою, про яку ти згадав, з Житомирщини, можна приблизно уявляти, що держава Україна запізнилася з превентивними, тобто попереджувальними заходами, так само як Європа. У нас на цей момент, вже можна передбачити, що тисячі уражених. Я можу обґрунтувати цю цифру.

Обґрунтуй. Тому що зараз скажуть, що він панікер, він панікує…

Ні. Є якраз американське дослідження, яке одне з небагатьох, яке вже переклали, і воно може бути доступне і нашим міністрам, яке підтверджує, що від кількості смертей кількість уражених потрібно рахувати не тим хто вже отримав тести і є зараз в переліку, а можна множити приблизно на коефіцієнт 27. Є математичне підтвердження цієї теорії, які ґрунтуються на китайській статистиці, при чому статистиці не лише підтверджених уражених, а і постфактум аналіз, коли вони були уражені.

Так ось, вони були уражені за кілька днів до того, як це окреслила статистика, навіть дуже чіткіша статистика при авторитарному режимі в Китаї. Отже, зараз те що ми знаємо наприклад на вчорашній день, 15 тисяч офіційно уражених в Італії, і до речі галопуючим зараз є поширення в таких країнах які навіть не фігурують у нас в уявленні, як наприклад Швейцарія, Скандинавія, не лише Данія, Норвегія, Швеція, а зараз найбільша проблема після Італії в Іспанії. Ще два дні тому в Мадриді вже було 800 хворих. Так от, це потрібно, це офіційно лише зареєстровано.

Кількість насправді уражених, які ще не пройшли перевірки, можна множити смертельні випадки на 27. Це означає, що у нас може бути катастрофічна ситуація, набагато гірша ніж в Європі. Ми проспали вірус як держава. Потрібно було відразу, ще там десять днів тому, два тижні тому перекривати сполучення з країнами ураженими, авіасполучення. Ми на це не зважились. Не зважились і до сих пір. Тобто з найбільш ураженого Мілану ось сьогодні, на момент запису програми, у нас зупиняються літаки. А для тих хто прибуває в інший спосіб, потрібно було ввести режим домашнього карантину, як наприклад ввів Ізраїль. І це не винятково якась українська мала бути метода.

Все що ми говоримо, насправді це досвід світу. Тому що ще тиждень тому припиняли авіасполучення наприклад з Італією Австрія, Словаччина, Норвегія, і це вже було запізно. Вже було запізно. Тобто, якщо ми дивимось на динаміку в Австрії в Норвегії, вже запізніла. Тобто потрібно було дбати ще раніше. Якщо ми не подбали, значить нас накриє ще більше.

Олесь, уточняющий такой вопрос. Очень много людей в Украине не понимают, с чем связана угроза коронавируса. Они говорят – вот смотрите, от гриппа же там умирает столько там, 50 тысяч человек в год, а тут всего умерло 4 с лишим тысячи человек.

Знаете, здесь есть тоже этическая составляющая, что мы рассматриваем гибель такого количества людей как что-то такое маленькое. Хотя на самом деле, это 4 с половиной тысячи человек, уже 5 тысяч, это человеческие судьбы и всё остальное. В чём его необычность? Вот объясни.

Ну по перше, давай спочатку. Ти абсолютно правильно стикнувся з психологічною проблемою. Перша частина нашої розмови була про проблематику нашої влади, яка недооцінила, запізніло прийняла рішення лише про карантин, але не перервала авіасполучення з європейськими країнами і не відправляє на домашній карантин тих, хто прибуває з-за кордону. З Уханя вони влаштували шоу, а з українцями якраз неспроможні прийняти рішення про карантин.

Але ти вже говориш і про суспільну свідомість. Це трошки інший порядок. В чому проблема суспільної свідомості. Дійсно, багато наших знайомих ще там тиждень тому казали – ну, це ж від грипу, від пневмонії звичайної там помирають. В Україні немає такої практики цінування життя як в Західній Європі. Там до цього йшли досить довго. Нагадаю для порівняння. Коли приїжджали там німці, роками, десятиліттями, останнім часом вже в незалежній Україні і досліджували могили тих хто загинув у Другу світову. Вони кожному намагаються зробити власну могилку.

В Радянському Союзі була традиція, в рази менш поширена в Європі, це братські могили, де дуже багато невідомих осіб. У нас досі, щоби ви розуміли, немає повного переліку загиблих на фронті. Я цю тему підіймав ще у 2014 році, що нам необхідно, як нормальній державі, щоб у нас був повний перелік загиблих на фронті. Зараз Книга Пам’яті – це волонтерський проект. В такому широкому всеохоплюючому розмірі держава досі не зробила переліку всіх загиблих на фронті.

Я до чого веду. В нас немає поваги до життя. Саме тому в нас найбільша є в Європі на душу населення поширення туберкульозу. Українці з цим зжилися. У нас найбільше поширення в Європі є СНІДу. Українці з цим зжилися. В Європі це була би катастрофа, у нас ні. У нас або останнє місце, або передостаннє перед Молдовою і Литвою, тобто з 30 країн ми займаємо по вбивствам в Європі на душу населення, тобто українці вбивають один одного. Окрім війни. Просто вбивають, поножовщина, по п’яні. У нас найбільша і Європі кількість смертельних ДТП на душу населення. Тобто у нас больовий поріг смертності набагато менший. І тут у багатьох громадян є цинічний підхід: ну, це ж вмирають здебільшого пенсіонери, старші люди.

А якщо проаналізувати, і справді подивимося статистику Іспанії, Франції: помирають у 88 років, 92 роки. Але там боряться за їхнє життя. А у нас життя пенсіонера, життя старшої людини воно вже не вартує. Не для держави – для багатьох в свідомості людській. А там боряться за життя 88-річної або 92-річної людини. І це нормально. Так має бути.

Я тебя буквально цитатой проиллюстрирую, когда одни знакомые сказали – ну, мы же молодые, нам это не грозит, даже если мы заразимся, нам же это не грозит. То есть, тот факт, что человек является переносчиком вируса, который способен ударить по десяткам, сотням людей, которые вокруг тебя, и убить их в том числе – абсолютно ничего морально-этического у таких людей не шевелится.

Саме тому я починав нашу розмову з тобою, що ми, окрім того, що експерти – ми громадяни. У нас є відчуття громадської відповідальності. А окрім того, у нас повинно бути ще відчуття персональної відповідальності. У кожного з нас є родина, є знайомі, є старші люди, яких ми можемо заразити. По перше, я вже в групі ризику насправді, мені 50 років. А там з 50 років починає смертність бути більше відсотка. Якщо до того 0,2%, то з 50 років більше 1%, а в групах понад 80 років там вже 14% і вище. Відповідно, нехай усі хто так говорять, про те що вони молоді, подумають, що у них є ще батьки і можливо ще є бабусі і дідусі. Є старші люди.

Нажаль, ще раз кажу, у нас життя людей не в пошані. Тому дуже багато хто з українців намагаються хитрувати, навіть перетинаючи кордон, не показуючи свої симптоми. Або мене просто вбивчо вразила інформація, що водіям маршруток дають жарознижуючого перед кордоном, щоб гне дай Боже не показали температуру, пасажирам, а то у них потік цих пасажирів на маршрутках зменшиться, не буде клієнтури, клієнтської бази.

Але нажаль, це може відповідати дійсності, бо рівень свідомості громадян до здоров’я взагалі мінімальний. У нас вимираюча нація. Вимираюча в прямому розумінні. Тобто нація не лише де смертність більше народжуваності, бо це проблема багатьох європейських країн. А де внаслідок поширення серцево-судинних хвороб, бронхо-легеневих хвороб деякі регіони, якщо не буде міграційного потоку повинні вимерти менше ніж за 100 років.

Принаймні те, що я зустрічав, інформацію, що першою мала би вимерти (це без коронавірусу) Чернігівська область за 80 років, якщо будуть збережені ці тенденції по народжуваності і смертності. Це катастрофічна інформація для всіх, окрім українців. Тобто, не дбають за власне здоров’я.

А це біда ситуації, що тут повинна показати приклад держава. Коли кажуть там, що українці після Майдану можуть самоорганізуватися. Це одна з тих ситуацій, коли може лише показати приклад держава. І якщо ми проаналізуємо глибше ситуацію, де коронавірус пішов на спад, то це наслідок державних дій. При чому зараз одне з найбільш безпечних, як це не дивно, місць в світі по поширенню коронавірусу є Китай.

Так.

Там щоденно збільшення іде лише на приблизно 20 людей, 20-22. Друге місце це є Південна Корея, де є порядка 100 чоловік або трошки більше, не так мало, але це в разів 10 спад порівняно з тим що у них було буквально ще 10 днів тому.

І вони дуже швидко задушили.

Обидві країни, тобто в Китаї вже взято під контроль, це не значить що у них не може бути нового спалаху, вже привнесеного ззовні. В Південній Кореї є тенденція на спад. Але обидві країни певною мірою авторитарного складу. Навіть Південна Корея формально демократична країна, але з авторитарною системою правління в багатьох аспектах. Можна було передбачити раніше, що у демократичному світі будуть проблеми.

З чим це пов’язано. Повільніше прийняття рішень, повільніше виконання рішень і більша децентралізація. Тобто, це демократія, за яку ми усі ратуємо, це звичайно позитив, але можна передбачити, що у форс-мажорних ситуаціях вона може менше впоратися з якоюсь ситуацією, аніж авторитарна країна. Чи ми це розуміємо? Ми це розуміємо.

Та ми це бачимо зараз у Європі.

Чи потрібно було приймати, розуміючи це, скласти план, передбачення? Так. Тобто, я до чого веду. Проспала не лише Україна. Проспала і Європа.

Так.

Тому накриє цей вірус зараз всіх, просто з різними наслідками. І тут буде певною мірою удар по взагалі глобалізаційних процесах, бо країни будуть замикатися. Вже деякі країни можна проаналізувати, вони закрили повністю кордони. Наприклад, я був здивований, чесно кажучи, зі статистики Туреччини, яку довгий час взагалі не показували випадків з коронавірусом. Я думаю, чи немає тут взагалі східних хитрощів певних в непоіформуванні суспільства.

Починав заглиблюватися в непряму інформацію, тобто чи є випадки зараження вже з прозахідних джерел, з Туреччини. Тому що більшість там, відсотків 80-ть інформація була це зараження або через італійців, або тих хто прибув в Італію, це те що там було тиждень тому. Зараз вже інформація звичайно що змінилася, вже достатньо подорожувати по Німеччині, через Британію.

В Туреччині був мінімум. Чому? Подивися. Виявляється, вони майже відразу, коли був спалах коронавірусу в Ірані, вони повністю закрили кордон. Повністю. Зважилися на цей крок. При тому що у них є безліч родинних стосунків, тому зо і з одного і іншого боку живуть курди, турки курдського походження, іранці курдського походження, це фактично там розділений народ. І все рівно Туреччина зважилася перекрити повністю кордон.

Там дуже важливий економічний зв’язок, тому що вони нафту возять нафтовозами.

Зараз перекривається повністю, ну ще кілька днів тому там Австрія з Італією перекрила і автобусний зв’язок і залізничний зв’язок. Тобто, країни будуть замикатися. Вони намагаються, вже запізно чесно кажучи, але вони намагаються відгородитися від світу. Тобто це удар по глобалізаційних процесах.

А відповідно ми перейдемо окрім медицини до питань економіки. Де економіка витримає таку ситуацію, такі удари, де вона накриється, де привід змінити економіку, в який спосіб це потрібно змінювати, і чи спроможна такі процеси у нас осмислити влада.

Сто відсотків. Я нагадаю нашим глядачам, що 40% українського експорту іде до Європи. І цим дуже хизувалися останні роки. Але тепер це буде проблемою. Я думаю, що вочевидь у нас буде падіння суттєве експорту не тільки до Європи, у нас буде і в інші країни. І ми втратимо.

Я розмовляв з однією людиною сьогодні, яка дуже добре розбирається в економічних процесах,  вона вважає, що ми втратимо вже в цьому місяці десь близько 2 мільярдів доларів.

Дивіться. Втрати є і більше. У нас в Україні не настільки поширений туристичний бізнес, як в Західній Європі. І наприклад, ті кошти, 25 мільярдів доларів, які зараз ЄС пообіцяв Італії, не покриють і частини насправді їхніх втрат.

Сто процентів.

А якщо врахувати, що удар зараз буде за Італією фактично по всіх європейських країнах, виникатиме питання – звідки будуть братися кошти. Що до експорту промислової продукції. Ну, по прикладу Словаччини можна сказати, що вона менш постраждає, тому що вони припиняють туристичні потоки, а експорт продукції у них не припиняється. Тільки очевидно, що ті хто супроводжують, повинні мати засоби безпеки. Ну, вони поки що на цей момент вважають маски, на якомусь етапі можливо це вже будуть комбінезони. Подивимося. Але по експорту продукції це менше працює. Ось по туристичній галузі – так.

Я опоную мовою цифр. Китай втратив за перших два місяці (січень-лютий) 17% експорту і 4% імпорту.

Так. Але Китай вже відновлюється через інші регіони. Вже на півночі вони встигли побудувати фактично альтернативну систему транспортування. І повір мені, Китай надолужить ці відсотки.

Дивись. Я не згідний теж, тому що якщо брати по зовнішньо економічній діяльності, у Китаю дуже важливий ринок це Європа.

Безперечно. Зараз призупиняться дуже багато потоків.

І тому китайці перезапускають економіку зараз, але якраз починається падіння попиту на основних площадках. І тому у них залишається основний ринок це внутрішня економіка…

От до чого я власне хотів тебе підводити. Власне, мало хто знає, наприклад, що рушієм німецько величезної впливової економіки є внутрішній ринок. І зараз основна проблематика буде, це підняття внутрішнього ринку. По ньому теж нанесений удар. Подивіться за прикладом Італії, вони ж припинили навіть сполучення зараз між містами. Це нас може теж чекати, бо нас може накрити ще більше. І якщо для великих компаній це один удар, він може бути відтягнутий в часі, то для маленьких ресторанчиків де не буде відвідувачів, два-три місяці простою означатиме просто реально смерть. Тому питання як відновити цей бізнес, воно зараз постає.

Перший такий якісний приклад показали до речі Сполучені Штати. При всьому ставленні до Трампа в при всьому тому що це хтось може передбачати, що це передвиборчий крок перед виборами, але вони йдуть зараз на безпрецедентні пільгові умови для дрібного бізнесу. Це те, що у нас влада ніяк не може досі збагнути, що дрібний бізнес потрібно підтримувати.

Але у нас зараз може бути виняткова ситуація для реформування, перезавантаження економіки з підтримки монополій, чим Україна займалась останні 28 років,  у нас монопольне ведення економіки, яке не дозволяє сюди ні інвестування, ні дозволяє розвитку дрібного і середнього капіталу, і переорієнтацію на дрібний бізнес.

Навіть з точки зору медицини, дивись, яка це користь. Маленьке підприємство – це обмежений простір, і відповідно менша ймовірність для ураження, коли ти працюєш в структурі 3-5 осіб. Велике підприємство, де працює там тисяча чоловік, більше шансів для ураження, для передачі вірусу одному від іншого. Навіть з цієї точки зору, по ідеї, маленькі підприємства зараз могли би бути мобільнішими у відповідності до цих викликів. В теорії.

Але є і більша проблема. Це залежність від великого капіталу. Він не умовно а безумовно Ахметова, Пінчука, Коломойського і таке інше. У влади як ніколи зараз могла би бути ситуація перезавантаження економічного. Ми вже з тобою, здається, років може 10-ть або чуємо, або говоримо про можливе скасування ПДВ.

Що таке ПДВ в умовах України – це превалювання експортно орієнтованого бізнесу, а відповідно бізнесу великого, з великими потужностями, з великими можливостями, але фактично монопольного капіталу. І одна з невеликих можливостей зараз – це скасування ПДВ. Абсолютна переорієнтація… Я розумію, що це податкової системи. Абсолютна. Тому що ці кошти потрібно по ідеї десь тоді знаходити, принаймні на перші два роки, коли буде там спад якихось надходжень.

Але в умовах України ПДВ це корупційна складова, яку витягують всі ми, коли ми платимо, ось ми каву з тобою випили, якщо каву випили ми платимо ПДВ. А умовному Ахметову за повернення ПДВ за вивіз металу ми знову таки оплачуємо зі свого бюджету.

ПДВ є в усій Європі. І якби ми в звичайний рік його скасували, то очевидно це був би конфліктна ситуація з Європою. Зараз кожна європейська країна іде на безпрецедентні заходи, які протирічать навіть ідеям певного єднання в Євросоюзі. Тим не менш, вони більше зараз дбають за себе.

Так, можуть злитися там на Хорватію, на Словенію коли вони перекривають кордони. Швейцарія злилася на Австрію, що Австрія перекривала кордони з Італією. Але подивіться, зараз в Швейцарії в 3,5 рази поширення коронавірусу більше ніж в Австрії. Насправді в Швейцарії проблема на душу населення коронавірусу зараз більше аніж в Німеччині і Франції. Більше, тому що там менше населення, порядка 8 мільйонів. Якщо помножити на 10 порівняно з Німеччиною, то виявиться, що там в рази більше поширення коронавірусу. А вони, виявляється, не дбали за перекриття кордонів з Італією.

До чого я веду. Що зараз така ситуація, коли можна піти на безпрецедентні кроки по захисту власних інтересів. Скасування ПДВ не подобається Євросоюзу. В СШП немає ПДВ, а ЄС є ПДВ. Через 5 років такої можливості не буде. Лише зараз це можна зробити. Але чи є у владі люди, з ким можна на цю тему розмовляти.

Інша тема. Варранти почали падати різко в ціні. Дуже серйозно падають. І для України якраз наступні декілька тижнів буде ідеальний шанс викупити ці борги по мінімальній ціні. І ми не будемо тоді платити величезні відсотки, мільярди доларів, які би тормозили розвиток нашої економіки. Тим більше, що вони були прив’язані до зросту нашої економіки.

Тому я з тобою згоден в тому, що це величезні можливості. Насправді це не тільки величезна проблема, це ще й величезні можливості з точки зору того, щоби творчо підійти до руйнування старої моделі та створення нової.

І питання про технічний дефолт, воно буде стояти в Україні десь через місяць. Тому що питання в критичній ситуації повернення навіть не боргів, а виплата процентів по цих боргах, воно може стати непідйомним вантажем для цієї ситуації. Це один з невеликих моментів історії, коли світ може з розумінням поставитися, бо реально всі можуть бути зараз в економічній ямі, і відтермінування по виплаті процентів – це достатньо реалістична вимога, як може бути поставлена перед західним капіталом.

Але не для розкрадання, не для того щоби знову сідати на курс НБУ, а для того щоби спробувати по інакшому запустити економіку. Одного без іншого не буде. Бо інакше просто відмовитися від виплати процентів для того щоби через півроку попросити додаткові кошти, влізти в додаткові борги, ну очевидно що це курям на сміх.

Наверное последний вопрос. Как ты прогнозируешь дальнейшее развитие ситуации с вирусом. Многие думают, что вот ну сейчас дойдёт до лета, там жара, и значит вирус исчезнет. Но многие не понимают, что на самом деле жара не убьёт вирус, и он может возобновиться за какое-то время.

Дуже багато ілюзій і дужа багато нерозумінь. Ну по перше, окрім того що ми не є фахівцями з тобою в сфері вірусології – лікарі не є фахівцями, навіть які займаються. В цьому є проблема. До речі, привіт Уляні Супрун, яка два роки тому знищила Санітарно-епідеміологічну службу, замість того щоби її реформувати. Тому що на рівні регіональному, ця служба займалася чим – фактично знущанням над ресторанним бізнесом. От замість того щоби прибрати цю функцію кошмарення місцевого бізнесу, а залишати епідеміологічну складову, пані Уляна разом з Кабміном попереднім її ліквідувала.

В даній ситуації, це про нерозуміння з боку влади, жоден лікар зараз не скаже як поведе себе коронавірус, тому що він виник лише наприкінці грудня минулого року. Він може мутувати. Зараз він наприклад вражає здебільшого старших людей. Як він поведе себе через три місяці, не може сказати ніхто. Які будуть наслідки в уражених і на цей момент які вважаються вилікуваними, теж не знає ніхто. Чи буде у них там фіброз в легенях, і відповідно чи не може бути відновлення цієї хвороби. Ніхто не може сказати.

Вакцини немає.

А що до температурного показника. Це припущення. Але там само, як буквально місяць тому було припущення, яке не справдилося. Деякі фахівці фейсбучного типу казали – ну, він же вражає тільки азіатів. Будь ласка, зараз найбільша проблема в Європі, а не в Азії. Наступним був міф що він загине з приходом літа. Друзі, ну от не полінуйтесь, прошерстіть інформацію з країн, є там західна інформація, і з температурними показниками.

Ось я заходив там протягом 10 днів дивився країни. Сингапур, Малайзія – 31-32 градуси. Поширення іде не лише вже ззовні, тобто якщо люди десь заразилися в Європі. На сьогоднішній день Індонезія, 30 градусів, зараження у жінки, яка не має історії ані перебування закордоном, ані стосунків з іноземцями. Тобто, вона вже заразилась в Індонезії, в спекотному кліматі. Тобто, інформація про те що він загине як тільки тут прийде тепло, вона наврядче відповідає дійсності. Ми не можем цього ані гарантувати, ані спростувати, бо ще не було таких теплих часів. І в країнах де є тепло, нажаль коронавірус не вмирає.

Тому, підводячи прикрий підсумок: Україну накриє. Накриє з проблемами, які можуть бути більшими аніж в Західній Європі. На цей момент єдиним механізмом захисту є утримання від поширення.

А далі один аспект, про який ми ще з тобою не говорили, а варто би обов’язково торкнутись. Він буде ширитися не просто серед представників, хто вище середнього класу, який здебільшого літає. Він буде передаватися поступово від одного до іншого.

І поступово дійде куди – він дійде до сходу України. А це є небезпека вже з точки зору національних інтересів України. Я маю на увазі про імовірне поширення коронавірусу у хлопців в окопах. Ті просто дурні ідеї, коли я там читаю, пишуть – ну, на війні хвороби не беруть. Ну як це не беруть?!

Испанку можно вспомнить. Во время Гражданской войны сколько она унесла.

Я скажу, що я запалення легень підхопив, коли волонтерив на Луганщині і Донеччині. Так ми їздили бусіками. Ось ми їздили там с Положинським, з поетами. І відразу по приїзді в Київ я в лікарню ліг. Тобто, це я підхопив там запалення легень. Так вибачте, ми в мікроавтобусі були. А хлопці лежать в окопах, ну хоча би половину дня, на сирій землі. Тобто це сприятливі для поширення бронхо-легеневих хвороб передумови.

І вони, на відміну від нас, які можуть закритися на два тижні вдома, вони вимушені знову таки перебувати в певному оточенні, в оточенні своїх людей. Там ти не скажеш – більше 30-ти не збиратися. Мусиш виконувати військові завдання.

І це є небезпека, яку знов таки ніхто зараз не готовий передбачати. І це зараз потрібно перешерстити інформацію, що не просто у нас там є 5 тисяч можливих реанімаційних місць… Вибачте, а де вони розкидані між собою. Тобто, чи не варто, поки нас не накрило, це буде пік очевидно через місяць, через два, закупити додаткові засоби для вентиляції легень. Зокрема передбачити, що їх потрібно присунути і до фронтової частини, для захисту наших фронтовиків, і таке далі.

Тобто, є безліч питань, які, у мене враження, ну не те що ще не займаються – навіть не осмислюють на рівні влади. А це означає, що їх ще не осмислюють, не передбачають, і не роблять превентивні заходи. Значить, нас накриє. Значить, це все буде навала. І у нас будуть вирішувати проблему постфактум, а не до того.

Тому такі розмови, коли кажуть – ви сієте паніку… Ні. Навпаки. Люди, які зараз намагаються проаналізувати, вони допомагають владі. Якщо влада неспроможна здогадатись, то допомагають. Якби ми не кричали про необхідність перекриття авіаційного сполучення, влада би і не здогадалась. Вчора виходить міністр транспорту і говорить – ну, ми думаємо про обмеження авіапересування з Францією і Німеччиною.

Йомайо думаю, значить людина навіть не дивилася, що на цей момент в Іспанії вже більше поширення, а в Швейцарії вже більше поширення. Тобто, навіть не скасування, а обмеження з Францією і Німеччиною, а інші європейські країни навіть не розглядають. Ну хто їм готує статистику? Хто їм радить?

І якщо не буде таких розмов, то вони і досі будуть перебувати в дуже теплому стані, поки їх особисто не торкнеться хвороба. А торкнеться.

Да. Мы видим что на Западе многие политики, министры, министр здравоохранения Британии заболела…

Це до речі група ураження, одна з перших. Це публічні особи. Тобто, публічні особи змушені більше їздити по конференціях, контактувати.

Тому, як це не дивно, політики, журналісти, шоумени, шоубіз – це все люди, які мають набагато більше контактів, тому знаходяться в першій зоні ризику.

Добре. На цьому закінчуємо. Я вважаю що Олесь зробив дуже добрий об’ємний аналіз того що відбувається з цією проблемою. Слухайте не тільки серце, але й розум. Тому що зараз розумі потрібен як ніколи. Не панікуйте. Паніка все рівно не допоможе.

Але дбаймо за здоров’я своїх рідних.

Так. І думайте, будьте людьми. Якщо не любите себе, то подумайте хоч би про своїх близьких, і зробіть хоча би мінімальні превентивні заходи.

На этом заканчиваем.

Все.

Пока.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook, канал Юрия Романенко на Youtube, канал Юрия Романенко в Telegram, страницу в Facebook, страницу Юрия Романенко в Instagram