Що заважає впровадженню державної страхової медицини?

Що заважає впровадженню державної страхової медицини?

Медична реформа нібито передбачає впровадження страхової медицини. Втім, тут виходить, як і в ситуації з реалізацією пенсійної реформи – введення задекларованого накопичувального рівня з 1 січня 2019 року лишається під загрозою із-за недопрацювань на законодавчому й адміністративному рівнях. Так і зі страховою медициною. З прийняттям законодавства щодо медичної реформи, керівництво МОЗ обіцяло її запуск з 2018 року. Проте, декларованої новації досі так і не відбулося.

Страхова медицина в рази поліпшує якість медичного обслуговування і мінімізує фінансове навантаження на пацієнта в разі як раптового, так і хронічного захворювання. Проте, всі дотеперішні спроби впровадження медичного страхування в Україні виявилися безплідними. Деякі експерти пояснюють це тим, що вітчизняна економіка неспроможна фінансово забезпечити дану модель. Але чому ми не можемо використати одну з успішних західних моделей (наприклад, США чи Великобританії), або перейняти кращі елементи з них – лише адаптувавши їх до українських економічних реалій?

Чи готовий бізнес додатково платити за страхову медицину?

Я недарма тут провожу аналогію з пенсійною реформою. Адже її другий етап передбачає додаткове навантаження на роботодавців і працівників – у сенсі сплати як мінімум ще 2 % від заробітної плати до соціального внеску, яке здебільшого сприймається як посилення фіскального тиску. Недовіра до пенсійної реформи як такої з боку суспільства й бізнесу часто призводить до відсутності у компаній мотивації, щоб працювати «по-білому». Звідси – міграція в «тінь», де податки й соціальні внески «оптимізуються» в рази. Як відомо, пропонована МОЗ модель страхової медицини передбачає ще більше навантаження на зарплатний фонд у формі додаткових відсотків, що нараховуються на зарплату працівників. А це – 4 % плюс до соціального внеску.

Чи готові психологічно до ще одного «зайвого» навантаження на зарплату роботодавці і наймані  працівники – за умови, що у нас і так, за даними МВФ, 45 % економіки перебуває «в тіні»? І чи не отримаємо ми ще один гіпердефіцитний страховий медичний фонд? При тому, що один фонд – пенсійний – із дефіцитом у 145 млрд. грн. ми вже маємо.

Тобто, якщо бізнес оптимізує свої податкові і «пенсійні» видатки, то де гарантія, що він не оптимізуватиме медично-страхові відрахування? Скажімо, за економічними розрахунками моделі загальнообов’язкового медичного страхування, приватні компанії (включаючи ФОПів) мають заплатити до страхового фонду 21 млрд. грн., тоді як держава – 76 млрд. грн. З урахуванням того, що цьогорічний бюджет на медицину становить 86,9 млрд. (тобто розмір страхового фонду – це практично ще один річний медичний бюджет), а прогнози щодо виплат від бізнесу можуть бути занадто оптимістичними, швидкий запуск страхової медицини може виявитися передчасним, а то й узагалі – нереалістичним.

Отже, цю проблему держава має розглядати в тісному комплексі з економічними реформами, спрямованими на детінізацію економіки, лібералізацію податкової системи і трансформацію її з фіскальної на сервісну, спрощення адміністрування податків, введення наступних рівнів пенсійного страхування тощо. Лише тоді впровадження страхової медицини буде успішним, коли воно матиме бездоганне економічне обгрунтування і соціальний запит, а не сприйматиметься як збільшення тиску держави на бізнес і громадян у формі додаткового й немотивованого оброку.       

Державне медстрахування відсутнє, приватне – малодоступне

Іще одне. За даними Всесвітньої Організації охорони здоров’я, для нормального функціонування української медицини потрібно 100 млрд. грн. з річного бюджету До речі, на думку експертів ВООЗ, 40 % цієї суми покривається за рахунок неформальних платежів. За задумом ініціаторів медичної реформи, держава на першому етапі оплачуватиме лише первинну допомогу в комунальних медзакладах та невідкладну й екстрену допомогу. Ті ж медичні послуги, які сюди не входять, пацієнт мусить оплачувати зі своєї кишені. Але чи працюватиме ефективно така система, чи захищатиме вона інтереси пацієнта – в умовах тотальної бідності й занепаду національної економіки? Наразі не є зрозумілим, коли саме розпочнеться імплементація державного медичного страхування, і коли за рахунок страхового фонду будуть оплачуватися медичні послуги пацієнтам на вищих щаблях лікування.

Хтось скаже, що люди можуть застрахувати своє здоров’я в приватних страхових компаніях? Втім, українці не поспішають купувати поліси добровільного медичного страхування (ДМС). За статистикою, сьогодні лише 5-6 % населення мають поліс ДМС. З одного боку, сам ринок медичного страхування знаходиться на початковому етапі розвитку; його до 2017 року гальмувала нереформована система охорони здоров’я. Але й зараз цей вид страхування розвивається здебільшого на корпоративному рівні. До того ж, послуги з індивідуального ДМС дорожче корпоративного в 4-5 разів, а самі умови обмежені великою кількістю винятків і лімітів на медикаменти. До того ж вартість індивідуального страхування коливається в межах 20-30 тисяч гривень. На жаль, переважна більшість наших громадян не може дозволити собі таку розкіш. Цілком природно, що зараз, за даними страховиків, 90 % всього ринку особистого страхування знаходиться в корпоративному секторі.

І що робити пересічному українцеві сьогодні, коли він раптом серйозно захворіє і йому буде вкрай необхідна термінова операція? На жаль, в наших умовах середньостатистичний пацієнт економічно не має змоги оплатити суму за високоякісну медичну послугу, яка вимірюється кількома десятками, а то і сотнями тисяч гривень. Сьогодні той же таки Фейсбук та інші соціальні мережі рясніють оголошеннями про збір коштів на термінове лікування дитини чи дорослої людини. Знову-таки, ці нагальні проблеми часто вирішуються за допомогою волонтерів і багатьох небайдужих людей. Але ж дуже часто, навіть їхніх зусиль і зібраних коштів не вистачає на лікування чи операцію. Держава в таких випадках – не тільки безсила, але й байдужа. Втім, у критичних випадках із складними захворюваннями дуже багато життів могло б бути врятовано, якби в нас працювало державне медичне страхування

Компроміс в інтересах пацієнта

Україна, в рамках медичної реформи, відмовилася від принципу співоплати за медичні послуги, обравши класичну британську модель страхової медицини. Але цей концепт поки що діє лише на рівні первинної медичної допомоги. Звісна річ, сьогодні держбюджет не готовий виділити десятки додаткових мільярдів гривень для функціонування державного страхового фонду. Але ж хіба є неможливим – до повноцінного запуску системи медичного страхування – ввести на перехідному етапі хоча б співоплату на вторинні (далі – на третинні) медичні послуги, встановивши диферинційовані відсотки – залежно від градації захворювань за складністю як самої хвороби, так і технологій та методів її лікування?

Наприклад, можна було б створити «перехідний» (модельний) страховий фонд під дахом Національної служби здоров’я, який наповнювався б частково з держбюджету, частково – зі страхових внесків із заробітної плати. Це дозволило б ввести на першому етапі співфінансування принаймні мінімального переліку найбільш затребуваних в країні медичних послуг та хірургічних операцій, визначеного незалежною експертною радою при МОЗ. Разом з економічним зростанням, бюджетними спроможностями цей перелік мав би поступово поширюватися на більш складні, а отже й дорожчі лікувальні методи й медичні технології.

Однак, слід констатувати, що сьогодні в вищих політичних ешелонах, а також серед профільних громадських структур існує чимало противників впровадження страхової медицини – від популістів соціалістичного штибу, які спекулюють на темі  «безкоштовної» медицини, до ультралібералів, котрі закликають перейти до повністю платної для громадян медицини і до майже тотального відсторонення держави від цієї надважливої сфери.

Як на мене, державні органи, що відповідають за впровадження медичної реформи, мали б розробити й реалізувати потужну медійну і соціально-рекламну кампанію, головна мета якої – пояснення суті, переваг для кожного українця державної страхової медицини, роз’яснення механізмів і стимулів як для роботодавців, так і для найманих працівників.

Кожен пацієнт повинен бачити особисту вигоду від впровадження державного медичного страхування, а топ-чиновники медичної, економічної і соціальної сфер мали б розглядати його як необхідний компонент поліпшення і зміцнення здоров’я нації, а відтак – зростання економічного потенціалу, а також переорієнтації місцевих медичних бюджетів з витрат на лікування хвороб – на профілактичну складову, створення оздоровчої та фізкультурної інфраструктури.

Модель страхової медицини є найбільш оптимальним компромісом поміж непродуктивними в економічному й соціальному сенсах крайнощами. В принципі, за умови її існування, кожен офіційно працюючий українець знатиме, що, по суті, він фінансує страхову медицину зі своїх внесків і податків. Але ці виплати будуть розтягнутими в часі і не «битимуть по кишені». Водночас, у разі несподіваної хвороби і необхідності коштовної операції, пацієнт може не хвилюватися про фінансування, яке здійснюватиметься зі страхового фонду. Звісна річ, людина працездатного віку, яка не платить внесків до страхового фонду, оплачуватиме лікування із власної кишені. Власне, це буде ще одним дієвим стимулом для виходу бізнесу з «тіні».

Втім, найболючішим питанням, що стоїть на порядку денному медичної реформи, є наступне: чи можлива в принципі ефективна й успішна державна модель страхової медицини – за умови панування олігархічної та корупційної економіки, яка наполовину перебуває в «тіньовому» безподатково-офшорному спектрі?

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Друзья Януковича не получат компенсации от Украины из-за люстрации

Друзья Януковича не получат компенсации от Украины из-за люстрации

Решение было обжаловано 16 января 2020 года
В МОН разъяснили изменения в школьном образовании

В МОН разъяснили изменения в школьном образовании

Закон «Об общем среднем образовании» вносит значимые изменения в школьную систему
МВФ напомнил Украине условия для получения нового транша

МВФ напомнил Украине условия для получения нового транша

Программу поддержки для Украины должен утвердить совет директоров МВФ
Ученые обнаружили древнюю колесницу кельтов

Ученые обнаружили древнюю колесницу кельтов

В колеснице были найдены останки людей и запряженная пони
В Ливане жестко разгоняют протестующих, есть пострадавшие: фото и видео

В Ливане жестко разгоняют протестующих, есть пострадавшие: фото и видео

Мирные протесты переросли в массовые беспорядки
Зеленский угодил в «ловушку Януковича» в игре с Путиным, — Пионтковский

Зеленский угодил в «ловушку Януковича» в игре с Путиным, -…

Андрей Пионтковский объяснил цель поездки Владимира Зеленского в Оман
Раскрыты новые детали путешествия Зеленского в Оман

Раскрыты новые детали путешествия Зеленского в Оман

Журналист раскрыл подробности отдыха Зеленского в Омане
Путин резко отреагировал на резолюцию Европарламента по СССР

Путин резко отреагировал на резолюцию Европарламента по СССР

В России будет создан архив, в котором будут хранится все документы касающиеся Второй мировой войны
Полякова рассказала о домогательствах министра времен Януковича

Полякова рассказала о домогательствах министра времен Януковича

Имя чиновника певица не раскрыла, но о ситуации рассказала подробно
Защита вечных семейных ценностей в Верховной Раде — это абсурд, — Романенко

Защита вечных семейных ценностей в Верховной Раде — это абсурд,…

Политолог заявил, что появление в Раде депутатов, защищающих вечные ценности, показывает отсталость страны
Зарплаты министров ошарашили украинцев: Аваков обогнал Гончарука

Зарплаты министров ошарашили украинцев: Аваков обогнал Гончарука

Полный список министров и их зарплат
Найем назвал Коломойского проблемой Зеленского

Найем назвал Коломойского проблемой Зеленского

Мустафа Найем рассказал, как именно Коломойский влияет на Зеленского
Зеленский сделал маленький шажок Украины к субъектности

Зеленский сделал маленький шажок Украины к субъектности

Государственная система в Украине множится на ноль и трагичная эпопея с украинским Боингом в Иране стала ярким тому свидетельством.
Киевлян призвали воздержаться от езды на личных авто из-за смога

Киевлян призвали воздержаться от езды на личных авто из-за смога

Жителям столицы предлагают временно воспользоваться общественным транспортом
Украинцам рассказали, сколько будет выходных в феврале

Украинцам рассказали, сколько будет выходных в феврале

Стало известно количество выходных дней в Украине в следующем месяце
У Порошенко озвучили условия для явки на допрос ГБР

У Порошенко озвучили условия для явки на допрос ГБР

В политсиле обвинили ГБР в незаконной слежке за Порошенко
Раскрыт план Путина по вечному правлению Россией

Раскрыт план Путина по вечному правлению Россией

Президент России Владимир Путин останется во власти и после 2024 года
Украинцам придется дорого заплатить за номерные знаки по новым стандартам

Украинцам придется дорого заплатить за номерные знаки по новым стандартам

Новая инициатива должна быть рассмотрена Кабмином
Тимошенко призвала сменить власть, включая Зеленского

Тимошенко призвала сменить власть, включая Зеленского

Юлия Тимошенко рассказала, кого нужно срочно убрать
Береза рассказал, когда Зеленский уволит Гончарука

Береза рассказал, когда Зеленский уволит Гончарука

Экс-нардеп заявил, что в ближайшее время премьера Алексея Гончарука в отставку не отправят
Трамп ответил на новые угрозы верховного лидера Ирана

Трамп ответил на новые угрозы верховного лидера Ирана

Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи выступил с критикой в отношении США, чем вызвал резкую реакцию Дональда Трампа.
Милованов объяснил порядок начисления заоблачных премий министрам

Милованов объяснил порядок начисления заоблачных премий министрам

Такая простая формула и никаких ограничений
Украинцам показали «космические» зарплаты помощников нардепов

Украинцам показали «космические» зарплаты помощников нардепов

Выяснилось, что помощники некоторых депутатов также заработали более 100 тыс. грн. за декабрь
Береза назвал истинную причину отставки Гончарука

Береза назвал истинную причину отставки Гончарука

Береза заявил, что причиной отставки Гончарука стал непрофессионализм новой власти
Смелянский пристыдил Тимошенко за слова о зарплатах в «Укрпочте»

Смелянский пристыдил Тимошенко за слова о зарплатах в «Укрпочте»

Смелянский отреагировал на слова лидера "Батьківщини" о его окладе в "Укрпочте"
Зеленский получил необычный подарок от детей украинского «Нью-Йорка»

Зеленский получил необычный подарок от детей украинского «Нью-Йорка»

Президент отметил важность того, что дети знают о неделимости Украины
МВФ заговорил о Великой депрессии в мировой экономике

МВФ заговорил о Великой депрессии в мировой экономике

Разрыв в неравенстве между странами за последние 20 лет значительно сокращался, внутри стран имущественные расхождения, наоборот, росли
Иран согласился передать Украине черные ящики со сбитого Боинга МАУ

Иран согласился передать Украине черные ящики со сбитого Боинга МАУ

Бортовые самописцы передадут авиакомпании МАУ до конца января
Усика на Lexus остановила полиция: видео

Усика на Lexus остановила полиция: видео

Ситуация произошла в Киеве
У Путина возмущены «двойной дискриминацией» русского языка в Украине

У Путина возмущены «двойной дискриминацией» русского языка в Украине

МИД РФ заявил о "двойной дискриминации" русского языка
Читай также
Последние новости

Друзья Януковича не получат компенсации от Украины из-за…

В МОН разъяснили изменения в школьном образовании

МВФ напомнил Украине условия для получения нового транша

Ученые обнаружили древнюю колесницу кельтов

В Ливане жестко разгоняют протестующих, есть пострадавшие: фото…

Зеленский угодил в «ловушку Януковича» в игре с…

Раскрыты новые детали путешествия Зеленского в Оман

Путин резко отреагировал на резолюцию Европарламента по СССР

Полякова рассказала о домогательствах министра времен Януковича

Защита вечных семейных ценностей в Верховной Раде -…

Зарплаты министров ошарашили украинцев: Аваков обогнал Гончарука

Найем назвал Коломойского проблемой Зеленского

Зеленский сделал маленький шажок Украины к субъектности

Киевлян призвали воздержаться от езды на личных авто…

Украинцам рассказали, сколько будет выходных в феврале