Сергій Дацюк: Війна та мир в Україні

Сергій Дацюк: Війна та мир в Україні

Останнє засідання Ради Безпеки ООН показало, що не тільки у України чи у Росії, а й у цілого світу в репрезентації ООН, немає концепції виходу з ситуації російсько-української війни.

«Мінські домовленості» це шлях до подальшої фрагментації України

«Мінські домовленості» це фейковий мир, який неможливо імплементувати в міжнародні домовленості, тому що «мінський підхід» не дає відповідь на ряд важливих питань.

Перше питання: яким має бути кінцевий статус ДНР і ЛНР (в Україні, в Росії, окремо як незалежні держави, окремо під протекторатом Росії чи України, чи спільним). Статус «особливості самоврядування», норми яких Україну змушують прийняти на рівні Конституції, це тимчасовий статус. А отже Україну змушують приймати тимчасову Конституцію, цим самим закладаючи прецедент втручання міжнародної спільноти всередину суверенітету країни на боці сильнішого і агресивнішого.

Тимчасова українська Конституція за «Мінськими домовленостями» фіксує розпад України як процес, що розпочався і буде продовжуватися. «Мінські домовленості» це домовленості про цивілізований розпад України, на який українська олігархічна влада погодилася і тепер шукає спосіб, як найменш вразливо донести це своїй громаді.

«Мінські домовленості» це більше, ніж зрада українського правлячого класу своєї громади – це зрада міжнародної спільноти самому принципу ООН (преамбула Статуту ООН – принцип «рівності прав великих та малих націй»).

Друге питання: як бути з Кримом? Чи визнавати Крим як окуповану територію не стільки політично, скільки економічно та культурно? Президент України заявив, що «Крим не продається». Але в дійсності це означало, що Крим оптом не продається (від держави до держави), а вроздріб Крим продається (про що свідчать позови українського бізнесу щодо повернення своїх кримських активів).

За час незалежності України Крим не був включений в український міф, в українську державну історіографію. Українські діти не вчили в школі, що кримська земля полита українською кров’ю, на відміну від російських дітей, яким це постійно пояснювали. Не полите власною кров’ю не мотивує до захисту.

Крим як був неукраїнським, так і лишається неукраїнським. Важко зберігати всередині ідентичності щось поєднане з нею лише умовно. Територіальна поєднаність Криму з материковою Україною не означає однак включення кримської історії всередину української історії, кримських перспектив всередину українських перспектив.

Для олігархічного дерибану – основного процесу освоєння Криму українським правлячим класом – питання державної приналежності Криму не було принциповим. А південний берег Криму виявився в сучасному висококоннективному світі не дуже сильним мотиватором, бо відпочивати можна в інших місцях світу – дешевше і якісніше.

Отже «Мінські домовленості», уникаючи питання Криму, насправді свідчать про те, що на здачу Криму українська олігархічна влада уже погодилися, і тепер вичікує лише час, щоб найменш вразливо дати зрозуміти це своїй громаді.

Третє питання: як бути з кримськотатарським народом? Всередині національної ідентичності, якої більш-менш дотримувалась попередня влада і якої позірно дотримується нинішня влада, на це відповідь знайти неможливо.

Якщо говорити про політичну націю в розумінні держави, то конституційна автономія Криму автоматично проекціюється на автономію кримськотатарського народу від українського народу. А значить будь-який український націоналіст (особливо державник і особливо інтегральний націоналіст) може сказати, що кримськотатарський народ є автономним щодо українського народу, а значить про нього можна дбати лише за залишковим принципом, тобто лише після того, як подбаємо про свій народ.

Українці можуть взяти відповідальність за кримськотатарський народ лише всередині концепту громадянської ідентичності – тобто всередині спільного процесу антиколоніальної боротьби з російським імперіалізмом за громадянські права і свободи. Але й тут є проблема – подолання російського імперіалізму зовсім не означає повернення Криму до України, бо цього направду не хоче український правлячий клас.

Тут виникає проблема національного диспаритету українців та кримських татар, тому що кримськотатарський народ не бажає розчинятися серед українського народу. Забезпечити ж місце компактного проживання кримськотатарському народу на материковій Україні це означає впустити всередину себе швидко зростаючий в демографічному плані народ. А це породжує майбутні проблеми етнічних, релігійних та територіальних конфліктів між народами. Крим в цьому сенсі був ареалом природнього життя кримських татар. Життя кримськотатарського народ на материковій Україні це по суті виокремлення материкового «Криму» як окремого ареалу.

Якщо українці не збираються відвойовувати Крим, а олігархічна влада саме не збирається, то ми фактично підставляємо кримських татар в середньостроковій перспективі. Вони змушені боротися, щоб вижити, а українці не змушені боротися, бо фактично зреклися Криму. Відтак ми отримуємо ще і пасіонарний диспаритет обох народів.

Всі ці фрагментації країни, про які не хоче думати правлячий клас, про які не хочуть думати наші експерти, саме і породжують «мінський процес» у середньостроковій перспективі.

Два консенсуси в Україні

Українська влада в особі Президента та Уряду, які представляють позицію олігархічного консенсусу всередині країни, вдавшись до цинічного контрреволюційного перевороту в Парламенті, досі не змогла і в принципі не здатна запропонувати бачення виходу з війни.

Ми маємо два консенсуси щодо війни та миру в Україні – олігархічний консенсус та громадянський консенсус. Ще до 14-го квітня 2016-го року можна було робити вигляд, що є солідарність цих консенсусів, але тепер ці консенсуси жорстко розмежовані як в економіці, так і в політиці. І особливо вони розмежовані щодо миру та війни в Україні.

Давайте коротко покажемо це на прикладі економіки.

З точки зору громадянського консенсусу – спочатку потрібно було би зменшити драконівські податки, провести деоффшоризацію, дерегулювати бізнес-діяльність середнього класу, дочекатися зменшення кризи неплатежів в сфері інфраструктурних послуг і лише потім піднімати тарифи.

З точки зору олігархічного консенсусу потрібно було зробити протилежне – підняти тарифи, податки не чіпати (щоб далі перерозподіляти їх в свою кишеню з державного бюджету через свої монополії), деоффшоризацію затягнути дуже надовго і потім провести її у вигляді фейку, потім так само зробити фейкову дерегуляцію.

Тобто ось що відбулося: олігархи, по-перше, переклали всі ризики за реформи на українську громаду, а, по-друге, знайшли спосіб як затягнути реформи і навіть повністю їх саботувати. Якщо уважно спостерігати за нинішнім так званим процесом деоффшоризації, то відсутність чіткої та змістовної позиції у лідера цього процесу, спрямованість на довгі узгодження між експертами свідчить про те, що це збираються затягнути дуже надовго. Те ж саме можна сказати і про податкову реформу – фейк і затягування процесу.

Так само і в питанні війни та миру влада все більше схиляється до олігархічного консенсусу.

Громадянський консенсус полягає в наступному:

1) не дати владі продавати суверенітет країни ні на рівні тексту Конституції, ні на рівні території, ні на рівні зовнішнього управління МВФ;

2) розвивати реальне самоврядування, зменшувати вплив центральної влади і встановлювати жорсткий контроль над діяльністю корпорацій;

3) вести економічну війну проти Криму, ставлячи за мету його повернення;

4) визнати Донбас окупованим, припинити будь-яку його підтримку з держбюджету, і так, як і проти Криму, вести економічну війну, ставлячи за мету його повернення винятково на власних умовах;

5) забезпечити повітряний щит території України і бути готовим до великої війни з Росією.

Олігархічний консенсус полягає в наступному:

1) торгівля суверенітетом (з Росією, зі світом, і навіть один з одним), торгівля Конституцією, торгівля окупованими територіально активами, отримання преференцій від кредитів МВФ;

2) замість реального самоврядування просувати децентралізацію для організації олігархічних республік, оскільки контрабандна торгівля між регіонами не менш вигідна, ніж під дахом держави чи СОТ;

3) економічна війни проти Криму зменшує ціну і можливість відшкодування вартості їх кримських активів, тому їй потрібно запобігти;

4) Донбас має залишитися в зоні впливу олігархів через українську державу в будь-якому вигляді (у вигляді протекторату Росії, України чи спільного України з Росією);

5) велику війну потрібно відвернути за будь-яку ціну, бо вона дуже заважає бізнесу та торгівлі.

Олігархічний консенсус не визнає територіальний суверенітет країни як обов’язкову умову. Олігархи впевнені, що вони виживуть за будь-якої влади, за будь-якої політичної приналежності територій їх активів. А це не так.

Вибір між миром та війною в Україні ї його наслідки

Небажання української громади політично оформлювати статус фрагментованих територій та боротися за суверенітет веде тільки до ще більшої фрагментації.

Зараз є всі підстави вважати, що починається вже внутрішня війна в Україні, війна громадянська, якої ми так хотіли уникнути.

Тобто так чи інакше небажання української громади вести війну з Росією, просто змінює спосіб цієї війни, перетворює її на війну громадянську.

Олігархічний консенсус має бути знищений. Громадянський консенсус має досягти домінування. Мирними засобами це вже навряд чи можна здійснити.

Уникнення водночас зовнішньої війни та громадянської війни дасть мир, але ціною втрати України як держави.

Отже – або війна з Росією, або громадянська війна, або поступова втрата України.

Джерело: Сергій Дацюк

Последние новости
Налоговая пообещала суровые проверки «жадным» работодателям

Налоговая пообещала суровые проверки «жадным» работодателям

Налоговики тщательно будут проверять работодателей, выплачивающих низкие зарплаты
Прокурор признал путаницу в экспертизах по делу Шеремета

Прокурор признал путаницу в экспертизах по делу Шеремета

У экспертов разные выводы о росте организаторов убийства журналиста
Xiaomi вслед за Mi 10 выпустит две версии флагмана Redmi K30 Pro

Xiaomi вслед за Mi 10 выпустит две версии флагмана Redmi…

Предполагается, что говорится о смартфонах с поддержкой 4G и 5G
Украинцам пообещали доступное «социальное жилье»

Украинцам пообещали доступное «социальное жилье»

Кабмин принял постановление о "социальном жилье"
Пристайко в ООН выступил с требованием к России

Пристайко в ООН выступил с требованием к России

Он призвал имплементировать договоренности, достигнутые лидерами «нормандской четверки»
46-летний Данилко впервые женится

46-летний Данилко впервые женится

Их роман на самом деле довольно "древний"
Восемь стран поддержали Украину в ООН и осудили агрессию РФ

Восемь стран поддержали Украину в ООН и осудили агрессию РФ

северо-балтийские страны осуждают незаконную аннексию Крыма Россией
Флагман Redmi K30 Pro 5G превзойдет Xiaomi Mi 10

Флагман Redmi K30 Pro 5G превзойдет Xiaomi Mi 10

Бюджетный флагман становится все интереснее
Комаровский резко высказался по поводу истерики из-за коронавируса

Комаровский резко высказался по поводу истерики из-за коронавируса

Известный врач прокомментировал панические настроения украинцев
В Новые Санжары въехали автобусы с разбитыми стеклами: видео

В Новые Санжары въехали автобусы с разбитыми стеклами: видео

Автобусы с эвакуированными украинцами прибыли в санаторий
Гончарук срочно вылетел в Новые Санжары

Гончарук срочно вылетел в Новые Санжары

Оперативный штаб правительства будет работать в Новых Санжарах
Владельцы «умных» телевизоров Samsung возмутились из-за блокировки телеканалов

Владельцы «умных» телевизоров Samsung возмутились из-за блокировки телеканалов

Они больше не могут пользоваться функционалом Smart Hub/Smart TV
Нацгвардия разблокировала дорогу в Новых Санжарах: видео

Нацгвардия разблокировала дорогу в Новых Санжарах: видео

В Новых Санжарах возобновились столкновения
Аваков объяснил, почему эвакуированных из Уханя решили поселить в Новых Санжарах

Аваков объяснил, почему эвакуированных из Уханя решили поселить в Новых…

Он заверил, что они не больны коронавирусом
Украинец купил права на роман Кинга за доллар

Украинец купил права на роман Кинга за доллар

Это стало возможным благодаря тому, что писатель организовал молодежную программу Dollar Baby
Депутаты Новых Санжар обратились к Зеленскому из-за эвакуированных из Уханя

Депутаты Новых Санжар обратились к Зеленскому из-за эвакуированных из Уханя

В Новых Санжарах не готовы к принятию доставленных из Китайской Народной Республики
Электричество от солнечных ферм стало самым дешевым среди всех видов генерации в Индии

Электричество от солнечных ферм стало самым дешевым среди всех видов…

Солнечная энергия в Индии там с 2018 года поставляет более 50% новых генерирующих мощностей
СБУ: сотрудники одного из госбанков присвоили 80 миллионов

СБУ: сотрудники одного из госбанков присвоили 80 миллионов

Работникам банка сообщено о подозрении в совершении уголовных правонарушений
Бородянский сделал странное заявление о «Битве экстрасенсов»

Бородянский сделал странное заявление о «Битве экстрасенсов»

Благодаря экстрасенсам невинно осужденные люди вышли из тюрьмы
Из медицинского центра “Новые Санжары” вывезли персонал

Из медицинского центра “Новые Санжары” вывезли персонал

Никто из них не будет контактировать с размещенными в обсервации лицами
Аваков прокомментировал состояние эвакуированных украинцев из Уханя: видео

Аваков прокомментировал состояние эвакуированных украинцев из Уханя: видео

Министр внутренних дел Украины сообщил состояние здоровья пассажиров, прибывших из Уханя
Аваков прибыл в протестующие Новые Санжары: видео

Аваков прибыл в протестующие Новые Санжары: видео

Он обсудил с председателем облгосадминистрации Олегом Синегубовым текущую ситуацию
На Полтавщине продолжается жесткое противостояние: подтягивают Нацгвардию и боевую технику

На Полтавщине продолжается жесткое противостояние: подтягивают Нацгвардию и боевую технику

В Сети показали новые видео из Новых Санжаров об очередных стычках полиции из-за эвакуации украинцев из Уханя
Экс-премьер Грузии Мерабишвили вышел из тюрьмы и пообещал революцию

Экс-премьер Грузии Мерабишвили вышел из тюрьмы и пообещал революцию

Мерабишвили отбыл в тюрьме почти семилетнее наказание.
Нездоровая еда манипулирует нашим мозгом — исследование

Нездоровая еда манипулирует нашим мозгом — исследование

Неделя диеты, богатой нездоровой пищей, может нарушить функцию гиппокампа.
Большинство граждан не хотят возврата в Украину до Майдана

Большинство граждан не хотят возврата в Украину до Майдана

Лишь четверть украинцев хотели бы вернуться во времена до 2014 года
Ученые выяснили, когда в Сахаре еще можно было ловить рыбу

Ученые выяснили, когда в Сахаре еще можно было ловить рыбу

На юго-западе Ливии археологи обнаружили большое количество костей рыбы эпохи голоцена.
Складной Samsung Galaxy Z Flip признали пылесборником

Складной Samsung Galaxy Z Flip признали пылесборником

Galaxy Z Flip протестировали с помощью специального порошка.
Генсек ОБСЕ намерен посетить Киев и Донбасс

Генсек ОБСЕ намерен посетить Киев и Донбасс

Томас Гремингер в ближайшее время совершит визит в Украину.
Россия кинула Зеленского в Золотом: что дальше светит Украине

Россия кинула Зеленского в Золотом: что дальше светит Украине

Обострение ситуации на востоке Украины стало полной неожиданностью для Владимира Зеленского.
Читай также