Як стверджував Пітер Друкер: «Найбільшу небезпеку у часи нестабільності являє не сама нестабільність, а дії згідно з логікою вчорашнього дня..». Нестабільність в незалежній Україні стала невід’ємним атрибутом життя, але не вона, а саме логіка вчорашнього дня в головах, перешкоджає нам розвиватися та знаходити Можливості там, де вчора ми бачили лише Проблеми..

Логіка вчорашнього дня та непомірна жага до швидких надприбутків, призвели до того, що замість суцільно відповідального капіталізму із експортно орієнтованою економікою ми к 2014 року побудували слабо керовану ерзац-державу із корупційно -хуторянським укладом…

Без повноцінного зворотнього звязку з Владою та сумнівною демократією, що працювала один раз на п’ять років..

Між тим, в цивілізованому світі зворотній зв’язок між Владою і Суспільством працює досить ефективно, а існуючи проблеми вирішують за допомогою Колективного Розуму, через публічні дискусії, обговорення, референдуми..

Це дозволяє Людині впевнено стверджувати — Проблему вирішують за моєю участю та із врахуванням моєї позиції..
К

олективний Розум та взаємодія громадян з Владою дозволяють Суспільству уникати гострих кутів та стресових ситуацій, за яких внутрішня напруга змінює ландшафт українського політикуму через на пів стихійні Майдани…

2014 рік круто змінив наше життя, тому Громадянське суспільство в Україні швидко розвивається, впливаючи та втягуючи в процесс трансформації все нові та нові сфери життя та версти населення. Децентралізація є одним з основних трендів нашого розвитку, але навколо яких дієвих компетенцій будувати Громаду?

Є- петиції та Є-сервіси в Державі відіграють все помітнішу роль. Прозорі процедури взаємодії з бюджетами різних рівнів та є-декларації ускладнюють життя професійних корупціонерів.. “Продвинута” частина активних українців намагається впровадити механізми “он-лайн” або “Є- демократії”, що дозволить створити механізм впливу на державні та місцеві рішення в режимі реального часу. Але, на якому економічному ґрунті можна забезпечити цю прозорість?

Шалені тарифи змінюють підхід власників та менеджерів до управління майном, чим створюють економічні умови для проведення енергомодернізації та організації самоврядування власників на рівні ОСББ. Для цього запущений механізм енергосервісу.. Але, чи може сама Громада стати інвестором для таких проектів та отримати сталий дохід для свого розвитку?

Школа, як базовий інститут суспільства

Школа є ледь не єдиним інститутом Суспільства, що торкається КОЖНОГО з учасників. Саме Школа забезпечує базовий рівень знань, компетенцій та навичок, який має середньостатистичний громадянин України при досягненні 17 — 18 років…

Саме Школа уособлює для маленького українця Державу і формує для нього модель співпраці з нею.

Опускаючи якість знань та інтенсивність їх отримання, можна стверджувати — радянська модель Шкільної освіти надавала суспільству купу досить розумних та освічених людей, які жили за двома принципами:

Популярные статьи сейчас

В Пентагоне оценили эффективность использования ВСУ американских гаубиц

Россия использует блокаду экспорта зерна из Украины как средство ведения войны, – Бербок

В Украине вырос курс доллара на "черном рынке"

Ашан, Metro и Novus обновили цены на мясо, яйца и подсолнечное масло

Показать еще

1) “Там, зверху, знають, як краще”;
2) “Все вирішать без мене, від моєї позиції нічого не залежить”..

Такі люди ставали ідеальною складовою тоталітарної державної машини.

Однак, для демократичної держави, що зацікавлена у розвитку Громадянського суспільства та запуску Колективного Розуму, стара радянська модель не є сприйнятою..

При цьому, Школа — це ідеальний об’єкт для докладання зусиль Громади, що формується навколо розвитку Дітей та обслуговування їх освітніх потреб.

Громадська організація Батьків, що має суспільну угоду із Адміністрацією школи та Містом, в особі керуючої компанії (РайВО), зможе в своєму житті користуватися всіма демократичними І

нституціями — громадським самоуправлінням, єдиною інформаційною платформою, єдиним цільовим бюджетом, механізмами Є-обговореннь, Є-петицій, громадських проектів тощо…

У цьому випадку, в шкільних процесах прийматимуть участь не тільки Вчителі та Адміністрація, але й Батьки та Діти. Крім того, це вирішує питання прозорості бюджетів та громадського контролю через спів фінансування потреб Школи — Громадою міста (Міський бюджет) та Батьківською громадою (Шкільний фонд).

Ідеальна Школа — це єдине вікно освітніх послуг, така собі проектна платформа, де проводиться безліч різноманітних заходів — творчих конкурсів, заходів театральних стадій, мовних, спортивних і танцювальних клубів, в яких дитина може бути зайнята протягом повного робочого дня батьків…

І кожен керівник такої студії може мати пряму трудову угоду з батьківською Громадською організацією в рамках бюджету Шкільного фонду. У цьому випадку ми зекономимо купу грошей, але батьківській Громаді необхідно надати право використовувати шкільну інфраструктуру на безоплатній основі.

Замислимося — для Школи із 800 учнями та щомісячним внеском на функціювання Шкільної проектної платформи в розмірі 150 грн, можна сформувати до 10 проектних груп із конкурентоспроможною оплатою керівника — 10 000 грн на місяць.

Виникає питання — навіщо Батькам посередники, що організують оренду об’єктів шкільної інфраструктури сторонніми організаціями?

Механізм Шкільного самоврядування за своєю суттю є дуже близьким до механізму ОСББ: керувати процесами самостійно і прозоро усвідомлювати, яким чином вкладаються Ваші кошти, або доручити справу Керувальній компанії — де ви сплачуєте повну ціну, але не розумієте за що…

Окрема річ — діяльність Громадських наглядових рад при Школах.

Такі Ради, через зацікавленість Батьків у кінцевому результаті, зможуть більш ефективно вирішувати купу організаційних питань та вибудовувати відносини з Містом (РайВО) та Адміністрацією

Школи на партнерських засадах, а не у вертикалі “начальник-підлеглий”..

При цьому, щоб наситити шкільне життя якісним наповненням потрібні люди, які мають досвід проектної роботи в бізнесі та у сфері приватних освітніх послуг.

Це дійсно велика робота, але Дитина, яка під час свого Шкільного життя отримала прикладні навички роботи в самоуправлінні та користування інструментами “Є—демократії”, стане повноцінним учасником демократичного суспільства через звичку приймати активну участь в громадських процесах, формувати та висловлювати свою позицію, брати участь у проектній роботі та працювати у різновікових командах..

Однак де взяти гроші на розвиток Шкільної громади?

Громадський бюджет та Є-демократія, як модель майбутнього

Перехід на формат “он-лайн” або “Є-демократії” є однією з найважливіших трансформацій для України. Протягом двох останніх років в країні близько 130 громад запровадили в своє життя такий зворотній зв’язок з Владою, як Є-петиції, чим вже скористалися понад 1 мільйон українців.

Режим “он-лайн” має передбачати безліч процедур впливу виборців на процеси між виборами — від Є-петицій, Є-обговорень до Є-референдумів по гострим питанням.

Колективний розум здатний висувати безліч ідей у сфері реорганізації та покращення суспільного простору, але, на щастя, для їх реалізації запроваджений чудовий інструмент “Є- демократії” — Громадський бюджет.

В межах Громадського бюджету громадяни можуть самі вирішувати, на які потреби використовувати кошти міського бюджету.

В січні 2017 року в Києві відбувся Громадський бюджет №1, через який було профінансовано і ще фінансується 62 проекти активних киян. Загальна сума фінансування обмежувалась 50 млн.грн, не більше 1 млн. грн. на один проект.

Активні громадяни висували власні проекти, заручалися певною підтримкою однодумців, проходили процедуру реєстрації, Є-обговорення та Є — голосування…
Система ідентифікації під час голосування за проекти не передбачала жодних фальсифікацій через використання Bank-ID. Кожен з киян міг віддати свій голос за п’ять проектів.

З 1 червня 2017 року в Києві стартує Громадський бюджет 2. Рішенням Київської міської ради його розміри збільшено до 100 млн. грн, а фінансування на один проект складе вже до 2-х млн.грн.
Через проекти Громадського бюджету облаштовуються парки, здійснюється освітлення вулиць, розчищаються озера, створюються зони загального спілкування тощо…

Але відзначимо: Школа — це чудовий майданчик для ініціації та відпрацювання проектів Громадського бюджету. Проектах, в яких зможуть об’єднати зусилля та проявити себе Батьки, Діти та Вчителі.

Безумовно робота в Громадських проектах потребує координації на рівні районів та міста, а також людей, для яких робота з проектами є звичним ділом.

Чи знайдемо ми таких у відділах освіти? Питання відкрите…

Але активні громадяни, що вже стали авторами успішних проектів, готові долучитись до цієї роботи кожен в своєму районі.

Енергосервіс, як фінансовий інструмент розвитку Громади

Між тим, самофінансування та залучення коштів міського бюджету не є єдиним механізмом фінансування потреб та проектів Шкільної громади.

Одним з суттєвих джерел фінансування може стати енергосервіс, у разі якщо батьківська громада ініціює проект енергомодернізації власної Школи та виступить Інвестором такого проекту.
У цьому випадку, величезні витрати на опалення, до яких звикли місцеві бюджети, є не тільки Проблемою, але й Можливістю. Можливістю для зростання та змін.

Слід зазначити, що у разі вдалого енерго менеджменту, термін окупності проектів з енерго модернізації шкіл може коливатися від 3-х до 5-ти років, в той час як термін дії енергосервісного договру може складати до 15 років.

Завдяки енергосервісу Батьківська громада типової школи районного центру з опалюваною площею 4 000 м², будучи Інвестором проекту енергосервісу, зможе щорічно аккумулювати у власному Фонді розвитку від 270 000 до 466 000 грн протягом дії енергосервісного договору.
При цьому, для батьківської громади, що об’єднує 600 родин, такий проект стартує з одноразового внеску від 1 500 або 2500 грн. Сума цілком посильна для середньостатистичної родини.
То є над чим замислитись?

Замість висновків

В нашому житті є багато парадоксів та взаємопов’язаних речей… Переступаючи через сміття у під’їзді, не варто звинувачувати в цьому президентів — свого, минулого свого, російського або американського.. Використовуючи вдома “російську лайку” не слід чекати освітнього дива від Вчителів.. Встановлюючи твердо паливні котли не варто дивитися зникненню лісів в Україні… Їдучі на червоне світло не слід дивуватися порушенням Законів іншими — суддями, депутатами, чиновниками.

Досить використовувати в сьогоднішньому житті “логіку вчорашнього дня”. Почніть з себе! Якщо хочете щось змінити — не просіть! Шукайте однодумців, об’єднуйтесь та робіть практичні кроки, щоб реалізувати свою ідею!

А інструменти Є-демократії — будуть Вам в цьому дієвою допомогою..

Изображение: Ulrich Baumgarten