Недосліджені аспекти національного інфантилізму

Недосліджені аспекти національного інфантилізму

Цікавіше аналізу подій може бути тільки аналіз аналізу цих подій. Другий антикорупційний форум, як і колишні з’їзди КПРС не мали проблем в оцінках, коментарях та аналітичних публікаціях. З загального потоку матеріалів, які були присвячені «з’їзду Саакашвілі» хочеться виділити ті, які стосувалися «колективного несвідомого». У них піддавалося критиці намагання українців віднайти собі чергового лідера. Фактично йшлося про загальнонаціональний інфантилізм, який проявляється у нездатності до дії.

Так, коментуючи на сторінці «фейсбук» антикорупційний форум, який відбувся у Києві 23 грудня, політтехнолог Сергій Гайдай справедливо відзначив, що правильні слова і точні оцінки – це ще не план дій. Справжній політик не лише декларує, але ще й діє. Тут навіть можна додати, що точний «діагноз» – не план дій, а план дій – це ще теж не дії. Також Сергієм Гайдаєм відзначалося нездорове бажання особливо одержимих борців з корупцією доторкнутися до сцени та харизматичного політика грузинського походження.

Інтернет-видання «Хвиля» опублікувало матеріал «Почему Саакашвили не спасет Украину либеральными идеями» у якому автор Сергій Удовик також говорить про прихильність українців до партій лідерського типу, що свідчить про інфантильність. Навіть згадується про «повість минулих літ»: і закликали слов’яни варягів.

Все це разом з історичною довідкою ставить під сумнів нашу політичну спроможність. Насправді, яскраво описувати недоліки – це одне, а вживати адекватних заходів – інше. У цьому контексті варто нагадати, що за 1,5 року в Україні проведена єдина реформа міліції й те під зовнішнім управлінням за кошти іноземних платників податків.

В потоці справедливої критики Сергія Удовика на адресу «пересічних» знайшлося місце зауваженню щодо небажання рефлексувати. Ось саме воно і наштовхнуло до написання цього тексту.

Теорія інфантильної недієздатності та лідерської залежності – добра теорія, але вона не пояснює дію, яка відбулася вранці 20 лютого 2014 року. Та й взагалі не пояснює багато інших подібних дій, які мали місце і до цієї дати і після неї. Причому 20 лютого не було ніякого лідера і ніхто не йшов вверх під кулі по Інститутській, щоб до когось доторкнутися.
Теорія також не пояснює дві моделі національної поведінки, які, на перший погляд, є несумісними: з одного боку для українців влада не є сакральною і вони не допустять над собою «царя», з іншого боку, вони чекають на лідера.

Отже, говорити, що українці не здатні діяти – не вірно. Вони можуть і діяти, і жертвувати. Проблема полягає лише у тому, що ми не здатні діяти на рівні вищої політичної влади – там, де потрібно виводити інтегральну величину – узгоджувати інтереси та творити баланси. Саме ось ця вада не дає можливості створення правил найвищого рівня та права.

Право – це інтегральна воля народу. Ці слова належать комусь з українських публіцистів. Це дуже точне узагальнення, але воля народу без інтегральної величини не є правом.

Інтегральна величина воль – це не арифметична сума і не добуток. В процесі отримання «інтегральної» щось має бути взято за основу, а багато чого проігноровано, але так щоб на виході отримати справедливість.

Цю проблему дуже точно подає національний пророк Тарас Шевченко: «Коли ми діждемося Вашингтона з новим і праведним законом? А діждемось-таки колись». Тобто, якщо українці і чекають на лідера чи месію, то такого, що допоможе їм з праведним законом. Іншими словами дасть формулу справедливості. Хто дає їм неправедний закон – вони вигонять.

В процесі еволюції духовності в локальній європейській цивілізації відбулося зміна уяви про місце знаходження божественного начала. Якщо раніше його шукали в природних явищах та предметах, то нині вважається, що все боже знаходиться в людині. Це дало початок іншим «збоченням», але мова не про це. Шлях до Бога та духовного розвитку нині лежить через самопізнання.

Важливою складовою самопізнання є рефлексія – мислительна здатність виділяти з усього нерозчленованого потоку чуттєвих феноменів деякі стійкі елементи, щоб, ізолювавши їх, зосередити на них увагу (Ернст Кассірер) та пояснювати різні стани душі. Нерозчленований потік чуттєвих феноменів відбувається у душі, а виокремлення, зосередження уваги та пояснення відбувається в мозку людини. Де знаходиться душа вирішувати кожному індивідуально, де знаходиться мозок знають всі.

Справедливість – це почуття, таке саме як свобода, любов, ніжність, тривога, щастя тощо, і воно є складовою ось цього потоку чуттєвих феноменів. Якщо людина займається самопізнанням так, як це рекомендував робити Григорій Сковорода, то вона рефлексує, тобто мислить. А значить є ймовірність, що колись з загального потоку чуттєвих феноменів людина виділить справедливість та зосередить на цьому почутті увагу. Після цього вона буде не лише відчувати справедливість та її зневажання, але й розуміти цю категорію.
Відчуття справедливості дає можливість вільно рухатись під кулі з дерев’яними щитами, а розуміння справедливості дає можливість діяти в політиці та юриспруденції та творити праведні закони про які мріяв Тарас Григорович.

Самопізнання та рефлексія розвиває у людини раціо. І коли ми говоримо про раціональний вибір, то йдеться не про хитрий розрахунок з метою отримати матеріальний зиск, з цим у нас все «ок» (за це ми часто буваємо наказані і тому маємо президента Порошенко, а головою Нацбанку Гонтарєву), йдеться про вибір на основі душевних станів, яким мозок дав пояснення.

Ірраціональність – це проекція неосягнутого та непоясненого на реальну ситуацію. Тому раціональні нації мають власну формулу справедливості і власні праведні закони, а ірраціональні чекають на Вашингтона (поки прийшов Саакашвілі) і проводять антикорупційні форуми.

Є ще деяка користь від рефлективного мислення. Виокремлюючи та даючи пояснення чуттєвим потокам ми створюємо поняття, тобто визначеність. Поняття – це зручні елементи які придатні для отримання інтегральної величини. Першим етапом, який тренує інтегральні навички є рефлективне мислення. Тому мислення – це практика для інтегральної діяльності мозку. Ну й не слід забувати про саморозуміння, яке окрім того, що є ознакою зрілості також сприяє отриманню інтегральної величини в процесі політично-правової діяльності.

Є така думка, і вона не лише не безпідставна, а навпаки, свідчить про єдність буття, що примат ірраціонального пов’язаний з землеробською культурою. Робота на землі гіперболізує у людини ірраціональне. Це відбувається внаслідок необхідності відчувати, а не осмислювати. Для того щоб отримати гарний врожай необхідно відчути землю, а не осмислити свої почуття.

Землеробська культура спрямована на пізнання навколишньої природи, а не пізнання людини. Це і є причиною того, що українці погано розуміють себе та ще гірше розуміють інших. Відчувати чужий біль, солідаризуватися з людськими проблемами ми можемо, а ось розуміти природу цього болю – ні.

Тому, коли в українському середовищі ми закликаємо до дій, то треба розуміти, що дії будуть, тільки у вигляді чергової безсенсової жертви. Ми можемо зробити не один «Майдан». У тому числі і в Москві, але на цьому наша діяльність закінчиться. Досвід «руїн» у нас достатній. У ХVІІІ столітті ми уже одних завалили. Тарас Григорович про це також писав. Схоже, що у ХХІ повторимо цей подвиг. Тільки толку з того.

Тому, якщо ми закликаємо діяти, то під дією ми маємо розуміти мислення. Справа у тому, що навіть якщо спробувати, щось позичити, то це не можливо без саморозуміння. Тай позичати, схоже, немає що. Візит Джо Байдена тому підтвердження. Як запустити процеси мислення в умовах примату матеріального треба думати. Цю проблему намагається підняти Сергій Дацюк, але поки його не чують. Ніякою інформаційно-просвітницькою діяльністю тут не допоможеш. Потрібний колективний пошук вічного. Він дасть поштовх розвитку фундаментальної філософії. Без неї ніяк. Інакше всі ці антикорупційні форуми будуть нескінченними.

Последние новости
Закон о рынке земли: Арахамия назвал условие, при котором сдаст мандат

Закон о рынке земли: Арахамия назвал условие, при котором сдаст…

Арахамия пообещал уйти из Верховной Рады, если нардепы не проголосуют за покупку земли иностранцами
Баканов заявил, что у СБУ нет фактов проплаты акций «Нет капитуляции»

Баканов заявил, что у СБУ нет фактов проплаты акций «Нет…

Сейчас в СБУ нет такого производства
Косюк спонсировал поставки противотанковых комплексов Javelin в Украину

Косюк спонсировал поставки противотанковых комплексов Javelin в Украину

Пресс-служба компании "МХП" заявила, что ее собственник Костюк не имел понятия, что средства перешли в BGR
В «Слуге народа» теперь собрались регулировать СМИ и соцсети

В «Слуге народа» теперь собрались регулировать СМИ и соцсети

Каким образом их регулировать, еще не определились
Драка с Герусом: Ляшко вызвали на допрос

Драка с Герусом: Ляшко вызвали на допрос

Он пообещал, что на него придет
Баканов рассказал о «тихом саботаже» его решений в СБУ

Баканов рассказал о «тихом саботаже» его решений в СБУ

Баканов отметил, что саботаж был «тихим», так как сотрудники СБУ не могут открыто нарушать приказы командира
Потураев назвал противников рынка земли «миньонами России» и «потомками Берии»

Потураев назвал противников рынка земли «миньонами России» и «потомками Берии»

Потураев разнес нардепов, которые выступают против проведения земельной реформы
Пальчевский назвал опасной ошибкой голосование за рынок земли

Пальчевский назвал опасной ошибкой голосование за рынок земли

Землей может завладеть все тот же десяток олигархов, которые станут еще богаче
Арахамия сказал, как в Украине отменят призыв на военную службу

Арахамия сказал, как в Украине отменят призыв на военную службу

«Слуга народа» работает над этой инициативой
Тимошенко объявила, что «Батькивщина» уходит в оппозицию Зеленскому

Тимошенко объявила, что «Батькивщина» уходит в оппозицию Зеленскому

"Зеленский перешел все красные линии"
В «Слуге народа» выступают против прямых переговоров с боевиками

В «Слуге народа» выступают против прямых переговоров с боевиками

Российская делегация в ТКГ призвала украинскую сторону начать прямые переговоры со своими марионетками
Россия усиливает позиции боевиков опытными разведывательными подразделениями, — ГУР

Россия усиливает позиции боевиков опытными разведывательными подразделениями, — ГУР

Командование ВС РФ активизировало усилия, направленные на недопущение стабилизации обстановки за пределами районов разведения сторон Станица Луганская, Золотое и Петровское
В «Нафтогазе» оценили потери Украины в случае прекращения транзита российского газа

В «Нафтогазе» оценили потери Украины в случае прекращения транзита российского…

Существует реальная угроза того, что Украина начиная с 1 января 2020 года потеряет транзит
Синоптики дали неутешительный прогноз погоды на зиму

Синоптики дали неутешительный прогноз погоды на зиму

Синоптики обещают переменчивую погоду с дождями, снегопадами и сибирскими морозами
Коломойский рассказал, как наладить отношения Украины с Россией

Коломойский рассказал, как наладить отношения Украины с Россией

Он предложил Украине разворот в сторону России
Платный въезд в центр Киева: у Кличко введут жесткие меры по транспорту

Платный въезд в центр Киева: у Кличко введут жесткие меры…

В Киеве начали в тестовом режиме фиксировать скорость движения на основных транспортных узлах.
Старые бомбардировщики США «подстроят» под гиперзвуковое оружие

Старые бомбардировщики США «подстроят» под гиперзвуковое оружие

B-52 изменят для запуска гиперзвукового оружия.
Рада приняла законопроект о рынке земли

Рада приняла законопроект о рынке земли

Иностранцы и лица без гражданства не смогут становиться владельцами земель сельхозназначения до 1 января 2024 года
В Кремле прокомментировали подготовку к саммиту «нормандской четверки»

В Кремле прокомментировали подготовку к саммиту «нормандской четверки»

В Кремле заявили о позитивной динамике в подготовке переговоров по Донбассу на высшем уровне.
Евросоюз озвучил позицию по рынку земли в Украине

Евросоюз озвучил позицию по рынку земли в Украине

Евросоюз поддержал открытие рынка земли в Украине
Коломойский хочет смертной казни для Порошенко и российских танков возле Кракова и Варшавы

Коломойский хочет смертной казни для Порошенко и российских танков возле…

Коломойский готов к розвороту Украины в сторону России
Apple готовит первое за 3 года крупное обновление MacBook Pro

Apple готовит первое за 3 года крупное обновление MacBook Pro

Apple планирует выпустить MacBook Pro с 16-дюймовым экраном.
Объяснена тайна величайшей реки на Земле

Объяснена тайна величайшей реки на Земле

Нил существует на Земле около 30 миллионов лет.
НАБУ и САП предъявили заочное подозрение Бахматюку

НАБУ и САП предъявили заочное подозрение Бахматюку

Экс-главу правления "VAB Банка" подозревают в хищении 1,2 млрд гривен
Депозиты украинцев тают: в Приватбанке и Ощадбанке объяснили причины

Депозиты украинцев тают: в Приватбанке и Ощадбанке объяснили причины

Ухудшение ситуации связывают с сокращением портфеля валютных вкладов
Трамп хочет уволить главу аппарата Белого дома из-за Украины

Трамп хочет уволить главу аппарата Белого дома из-за Украины

Мик Малвейни неудачно выступил на фоне дела об импичменте Трампа.
Арахамия отреагировал на заявление Коломойского о России и МВФ

Арахамия отреагировал на заявление Коломойского о России и МВФ

Арахамия против возможного финансирования от Российской Федерации.
Рахманин объяснил план «Голоса» по решению конфликта с РФ на Донбассе

Рахманин объяснил план «Голоса» по решению конфликта с РФ на…

Рахманин считает, что Украина должна заморозить конфликт на Донбассе.
Милованов представил закон «Слуги народа» о рынке земли

Милованов представил закон «Слуги народа» о рынке земли

Министр представил закон и высказался о механизме выдачи кредитов на покупку земли аграриями
Новая беспроводная мышь от Xiaomi работает год без подзарядки

Новая беспроводная мышь от Xiaomi работает год без подзарядки

Мышка подходит для левшей и работает полностью бесшумно
Читай также
Последние новости

Закон о рынке земли: Арахамия назвал условие, при…

Баканов заявил, что у СБУ нет фактов проплаты…

Косюк спонсировал поставки противотанковых комплексов Javelin в Украину

В «Слуге народа» теперь собрались регулировать СМИ и…

Драка с Герусом: Ляшко вызвали на допрос

Баканов рассказал о «тихом саботаже» его решений в…

Потураев назвал противников рынка земли «миньонами России» и…

Пальчевский назвал опасной ошибкой голосование за рынок земли

Арахамия сказал, как в Украине отменят призыв на…

Тимошенко объявила, что «Батькивщина» уходит в оппозицию Зеленскому

В «Слуге народа» выступают против прямых переговоров с…

Россия усиливает позиции боевиков опытными разведывательными подразделениями, -…

В «Нафтогазе» оценили потери Украины в случае прекращения…

Синоптики дали неутешительный прогноз погоды на зиму

Коломойский рассказал, как наладить отношения Украины с Россией