Медична реформа в Україні: «Клінічні Настанови»

Медична реформа в Україні: «Клінічні Настанови»

Сьомого липня на Хвилі з’явився чудовий текст Наталії Бондаренко присвячений проблемам української медицини, який ми перепостили на своєму ресурсі TRIGGER. Чудовий він не тому, що там все правильно (ми й самі не знаємо як воно правильно), а тому, що авторка практикуючий лікар, говорить правду і пробує давати відповіді на складні запитання. Ми, як медичні журналісти, які займаються реформаторською тематикою, достатньо написали розумних, і не дуже, матеріалів на різні теми, і у нас давно виникла потреба якось узагальнитись.

Скажемо чесно поки ми не готові. Але текст пані Наталії нас до цього зобов’язує. Для того аби якось приховати свою неготовність і бути лаконічними ми вирішили примітизуватись і вдатися до простеньких порівнянь. Головною метою написання цього тексту є спробувати дати відповідь з чого починати. Також спробуємо пояснити: «чому Квіташвілі не вдалося?».

Отже, починати завжди складно! Важко визначитись, яким має бути перший крок. Особливо складно починати, коли ви поставлені у складні умови. Ось давайте уявимо собі ситуацію, коли у нас є двоповерховий будинок з орієнтовною житловою площею у 200 м2. Знизу цокольний поверх, а зверху горище. Тобто, ще додаткових 200 квадратів. Перекриття між поверхами – балки, підшиті дранкою. Стеля просіла і порепана. Стіни житлового поверху на метр вкриті пліснявою, кути зацвіли чорною цвіллю, у підвалі вода, з туалету смердючий запах каналізації, миші перегризли проводку, мурахи точать стіни, дах тече, опалення пічне, димар забитий. Мабуть, досить.

Але це ще не все. На цокольному поверсі розташоване нелегальне СТО з нелегальним підключенням до електромережі. На «підприємстві» працює господар років так 50-и, його молодший неповнолітній син і два місцевих босяка, друзі цього сина. Кожен день туди приходять друзі друзів, які приганяють авто невідомого походження. Всі учасники процесу ніби зайняті якоюсь справою, але в основному щось розпивають і щось курять. На першому поверсі живе сім’я «директора» СТО: дружина, яка знаходиться на обліку в психіатричній лікарні з діагнозом маніакально-депресивний психоз, його рідна сестра з двома гарними доньками, які торгують на місцевому базарі олією та оселедцями, паралізована мама після інсульту і батько, в анамнезі якого відкрита форма туберкульозу. Ну, й домалюємо сюди інтелігентного вигляду тещу, яка постійно розгадує кросворди. На пенсію вийшла з позиції старшого економіста якогось військового підприємства.

На другому поверсі живе син господаря від першого шлюбу, який недавно «откінулся», зі своє співмешканкою та дівчинкою школяркою, яка добре знає англійську мову. Співмешканка вагітна, ось має народити. І ось тут з’являється старший син власника СТО, який колись жив у цьому будинку і в силу життєвих обставин мусить до нього повернутися. Ну, так сталося – після звільнення Дебальцево не має даху над головою.

Уявили? Ось приблизно так можна охарактеризувати нашу медицину – зруйнована інфраструктура і покалічені люди з якимось досвідом, навичками, які щось роблять і щось там заробляють. Частина цих людей незадоволені життям і, напевно, хотіли б щось змінити.

Ми навмисне використали ось таке тривале й на перший погляд недоречне порівняння. Використано воно для того щоб зробити один важливий наголос. Ніколи з цього дому не вийде людина, яка зможе запропонувати вихід з ситуації. Просто ніколи і все. Це не зможе зробити, ні досвідчений майстер з ремонту авто, ні дівчинка, яка знає англійську, ні теща, яка працювала колись економістом.

Водночас безсилою виявиться й чужа людина. Ну, це все одно, що англійський лорд намагався б впорядкувати життя індонезійського племені «то раджа», чоловіки якого виготовлюють фігурки «тау-тау» і в проміжку між улюбленою справою насолоджуються смаженим людським м’ясом.

Всі люблять наводити у приклад Сінгапур та Лі Куан Ю. Це дуже добре, але поцікавтесь «трудовим шляхом» цього чоловіка. Спочатку Лі Куан Ю виїхав на певний час зі свого «дурдому», й не куди-небудь, а в Англію.

Екстраполяцій на медицину проводити не будемо. Натяк, сподіваємося зрозумілий всім хто чекає нового міністра.

Recommendations

Отже спочатку людина повинна вирватися з «дурдому», або інакше – вийти з системи, і пожити в нормальному будинку, серед нормальних людей. Бажано, щоб вона сама його збудувала (мається на увазі знайшла себе у вільному (!) житті). В невдалому місці, правда, ми збудували свій будинок… Але мають ж десь на Донбасі жити нормальні люди? Чому б не в Дебальцево? Назва дуже навіть підходить.

Потрапляючи у здавалося б рідне середовище, реформатор має розуміти, що він у ньому є інородним тілом. Ретельний опис мешканців будинку та акцент на незадовільному санітарно-технічному стані зроблений для того, щоб зробити підводку до важливості обрання правильних пріоритетів: не треба починати з ремонту приміщення – це раз, і незважаючи на погану якість людського ресурсу необхідно обрати союзників – це два.

Реформатор має чітко розуміти, що він хоче. Це розуміння має йти від уяви про прекрасне. Яким воно є ніхто не повинен знати. Не треба їздити по медичних університетах і розказувати про свої «еротичні фантазії». Краще представити свою формулу справедливості.

Потрібно визначитись. Визначеність – це головне. Вона надасть імунітету від порад мешканців «дурдому» на кшталт оформити дружину в психіатричну лікарню, написати скаргу в обленерго на власника СТО, призначити дівчинку, що добре знає англійську заступником міністра тощо.

Ходити по «дурдому» і питатися «як ви бачите ось цю проблему?» чи «що ви думаєте з цього приводу?», збирати неформальні зустрічі, проводити круглі столи – це ідіотизм. Ще раз. Питати поради у дурнів – це ідіотизм. Дурні й самі багато радять, причім завжди на свою користь. Задача реформатора не звертати уваги на ці поради. Дурні – це не міські божевільні. Дурнями можуть бути й академіки, ректори університетів, оперуючи професори тощо. Але їм про це не обов’язково казати. Треба просто це розуміти.

Перед тим як проявити волюнтаризм, необхідно чітко виокремити людей на яких робиться ставка. Цих людей має бути достатньо. Якщо таких людей недостатньо не треба поспішати оприлюднювати свої плани.

Помилкою є бажання всім догодити. Збирати медичні колективи і розповідати, що «я не кровожерливий», «ніхто не буде звільнений» та «всім буде добре» – це не серйозно і не переконливо. Таку модель поведінки сповідує тільки «дєдушка мороз» на «утрєннікє». Треба робити ставку на певну страту, в яку мають прагнути всі потрапити, відчуваючи напрямок вітру. Задача реформатора дати надію тим, хто буде ліквідований.

Не можна втрачати ініціативу. Потрібно діяти чітко і жорстко, інколи по-гангстерськи. Точку опори можна знайти завжди, навіть у тому випадку, коли ви перебуваєте у «дурдомі». Необхідно лише бути готовим її безжально знищити після того, як буде знайдена нова точка.

Conclusion

Таким чином, реформа починається з підготовчого етапу. На підготовчому етапі потрібно провести соціологічне опитування медиків та пацієнтів. Можливо з деяких питань необхідно провести референдум. Запитання на соціологічні опитування треба сформулювати так, щоб розкрити пороки як медичного середовища, так і пацієнтів. І це правильно. Головними пороками всіх є безвідповідальність і утриманство. Наші проблеми у прихованих пороках, і їх треба викрити. Для чого? Для того щоб їх ліквідувати – це раз, і для того щоб отримати право нав’язувати свою волю і своє розуміння справедливості – це два.

Провести опитування має політична сила або в рамках передвиборчої кампанії або в перебуваючи при владі. Взагалі треба розуміти, що медичну реформу проводить не МОЗ, а політична сила та створений нею легітимний інститут. МОЗ не є суб’єктом реформ. МОЗ – об’єкт.

Потрібні політики компетентні в медицині. Багато політиків. Політиків, які мають моральне право нав’язувати свою волю.

Немає різниці, яка політична сила проводитиме реформа – ліва чи права. Головне, щоб був врахований баланс інтересів всіх сторін. Нам би хотілося, щоб це були праві. Хотілося, щоб це був примус до свободи, а не її рекомендація. Хотілося, щоб точки росту в соціумі зайняли відповідальні, моральні та сильні люди.

Ситуація насправді дуже складна, але не безнадійна. Всі зусилля на першому етапі реформи мають бути спрямовані на лікарів, з метою вирішення проблеми глибокого соціального конфлікту у лікарському середовищі. Чому? А тому, що ми ніколи не вирішимо питання якості медичної допомоги, поки пацієнт залишатиметься заручником міжлікарських розборок. Ключовим симптомом соціального конфлікту є порушення самовідтворення системи: кожний наступний – гірший від попереднього. Причиною цього є інститути.

Потрібні якісно нові інститути. Ключовим має стати інститут легітимізації перебування лікаря на соціальному медичному щаблі. Первинний, вторинний, третинний рівні медичної допомоги – це не «щіталочка» про десять негренят. Кожен лікар, який працює в обласній лікарні, міському стаціонарі, інституті Шалімова чи Стражеско, має так само пояснити звідки він там узявся, як суддя Зварич пояснював про готівку у своєму робочому кабінеті.

Точкою опори мають стати залишки «лікарів-трудяг» вторинного та третинного рівнів, здатних до емпатії. Саме для них і проводиться ця реформа. Якби це цинічно не звучало, лікарі первинного рівня є величиною, якою можна знехтувати. Блатні мають бути знищені. Тихо.

Зрушать ситуацію в медицині виключно інституціоналісти, які візуалізують, верифікують та інвентаризують всі соціальні інститути, які існують в медицині. Тільки вони зможуть нанести ключовий удар, знищивши один, а може кілька інститутів, запровадивши необхідні. Це мистецтво. Але митців поки не видно.

Последние новости
Зеленский и Гончарук записали приглашение к западным инвесторам

Зеленский и Гончарук записали приглашение к западным инвесторам

Президент Зеленский и премьер Гончарук записали видеоприглашение на RE:THINK для иностранных инвесторов
Один из любимых продуктов украинцев существенно подорожает

Один из любимых продуктов украинцев существенно подорожает

Она достигнет цены в 32-33 гривен за килограмм
Глубочайшее озеро Украины превратилось в лужу

Глубочайшее озеро Украины превратилось в лужу

Ситуация на Свитязе катастрофическая: такого не было много лет
В Украине найдена величайшая 5000-летняя археологическая реликвия

В Украине найдена величайшая 5000-летняя археологическая реликвия

В Винницкой области археологи нашли величайшую историческую реликвию, которой не менее 5000 лет
Минобразования раскрыло план украинизации школ

Минобразования раскрыло план украинизации школ

В Минобразования рассказали о подробностях украинизации русскоязычных школ
Субсидиантам придется платить за коммуналку больше: подробности

Субсидиантам придется платить за коммуналку больше: подробности

С мая 2020 года нужно будет платить до 20% дохода за ЖКХ
Из-за скандала с Кварталом 95 худрук «Хора Веревки» готов пойти на крайние меры

Из-за скандала с Кварталом 95 худрук «Хора Веревки» готов пойти…

Художественный руководитель Зеновий Коринец пойдет на все, лишь бы не навредить коллективу
Евродепутат объяснила, чем опасен Богдан для Зеленского и ЕС

Евродепутат объяснила, чем опасен Богдан для Зеленского и ЕС

Депутат Европейского парламента Виола фон Крамон-Таубадел сомневается в окружении президента Украины, особенно - в Богдане
Минздрав отменит ряд справок для пациентов

Минздрав отменит ряд справок для пациентов

По мнению Министерства здравоохранения Украины некоторые виды справок в больницах способствуют развитию коррупции, поэтому их нужно отменить.
Появилась карта стран с самым грязным воздухом: инфографика

Появилась карта стран с самым грязным воздухом: инфографика

В рейтинге качества воздуха, по исследованиям, проведенным в 72 странах мира, лидирует Бангладеш, а Украина заняла 49 место
Очередная табачная компания шантажирует Украину 350 миллионами из-за принятого закона

Очередная табачная компания шантажирует Украину 350 миллионами из-за принятого закона

Табачная компания не хочет выкупать акцизные марки на сумму 350 миллионов гривен
Названы преимущества и недостатки  Xiaomi Mi Band 5 и Mi Band 4

Названы преимущества и недостатки  Xiaomi Mi Band 5 и Mi…

Сравнение фитнес-трекеров Xiaomi Mi Band 5 и Xiaomi Mi Band 4: полная характеристика, цена, сходства и отличия
Трамп заявил, что его «линчуют» демократы, но он не боится

Трамп заявил, что его «линчуют» демократы, но он не боится

Президент США сделал резкое заявление о своем импичменте и о попытках его "линчевать"
Главный показатель для получения субсидии внезапно урезали

Главный показатель для получения субсидии внезапно урезали

Часть украинцев потеряет право на получение субсидии
Гончарук рассказал о реакции Зеленского на скандал «Квартал 95» и Гонтаревой

Гончарук рассказал о реакции Зеленского на скандал «Квартал 95» и…

Зеленский отреагировал на песню Кошевого и хора им. Г. Веревки о Гонтаревой
Рукотворную стену высотой в километр нашли на дне океана

Рукотворную стену высотой в километр нашли на дне океана

Гигантская стена протяжностью от полюса до полюса может оказаться рукотворным сооружением
В Киве взорвалась граната: есть погибшие

В Киве взорвалась граната: есть погибшие

Сообщается о двух погибших и одной пострадавшей
Тяжкі питання земельної реформи в Україні

Тяжкі питання земельної реформи в Україні

Фермери, які десятки років витримували неймовірний  корупційний і рейдерський тиск, банківське і чиновницьке свавілля, найбліьше бояться втрати можливість ведення звичного бізнесу.
Приключения Конора Макгрегора в Киеве: появилось яркое видео

Приключения Конора Макгрегора в Киеве: появилось яркое видео

Видео приключений бойца в столице Украины появилось в его Instagram
Полицейские спасли женщину, которая упала в колодец глубиной 18 метров

Полицейские спасли женщину, которая упала в колодец глубиной 18 метров

Женщина упала, пытаясь вытащить пса, ранее угодившего в ту же ловушку
Сенат США одобрил вступление Северной Македонии в НАТО

Сенат США одобрил вступление Северной Македонии в НАТО

Позиция Сената США стала также посланием для других европейских стран о том, что Североатланстический альянс открыт для приема в свой состав новых членов
В Microsoft придумали, как менять виртуальную реальность в поле зрения

В Microsoft придумали, как менять виртуальную реальность в поле зрения

Там предлагают отслеживать направление взгляда пользователя, а также отвлекать его внимание, и в это время менять среду в области периферического зрения
На Порошенко завели очередное дело

На Порошенко завели очередное дело

В НАБУ открыли производство против пятого президента Украины Петра Порошенко
Гончарук обсудил с Моравецким проблемы международных грузоперевозок

Гончарук обсудил с Моравецким проблемы международных грузоперевозок

Премьер-министр Украины обсудил с польским коллегой вопросы разрешений на международные грузовые перевозки
Россия и Турция договорились о совместном патрулировании в Сирии

Россия и Турция договорились о совместном патрулировании в Сирии

Российская военная полиция обеспечит отвод YPG от границ Турции на 20 км вглубь Сирии
Путин перебросил на Донбасс оружие нового поколения

Путин перебросил на Донбасс оружие нового поколения

Россия завезла на Донбасс электромагнитное оружие для борьбы с беспилотниками
Тейлор подтвердил, что Белый дом требовал заявлений от Зеленского в обмен на военную помощь

Тейлор подтвердил, что Белый дом требовал заявлений от Зеленского в…

Уильям Тейлор сохранил детальные записи скандальных событий
Находящийся под следствием экс-глава ГАСК может получить должность в Кабмине

Находящийся под следствием экс-глава ГАСК может получить должность в Кабмине

Экс-глава ГАСК Алексей Кудрявцев, находящийся под следствием, может стать замминистра по развитию общин и территорий
Разведка Британии и США разоблачила группу российских хакеров-шпионов

Разведка Британии и США разоблачила группу российских хакеров-шпионов

Turla, прикрываясь группой иранских хакеров OilRig, атаковала госучреждения 35 стран
Конор МакГрегор: Люблю котлеты по-киевски

Конор МакГрегор: Люблю котлеты по-киевски

Конор МакгГегор прилетел в Киев на эксклюзивное приглашение бренда Parimatch
Читай также
Последние новости

Зеленский и Гончарук записали приглашение к западным инвесторам

Один из любимых продуктов украинцев существенно подорожает

Глубочайшее озеро Украины превратилось в лужу

В Украине найдена величайшая 5000-летняя археологическая реликвия

Минобразования раскрыло план украинизации школ

Субсидиантам придется платить за коммуналку больше: подробности

Из-за скандала с Кварталом 95 худрук «Хора Веревки»…

Евродепутат объяснила, чем опасен Богдан для Зеленского и…

Минздрав отменит ряд справок для пациентов

Появилась карта стран с самым грязным воздухом: инфографика

Очередная табачная компания шантажирует Украину 350 миллионами из-за…

Названы преимущества и недостатки  Xiaomi Mi Band 5…

Трамп заявил, что его «линчуют» демократы, но он…

Главный показатель для получения субсидии внезапно урезали

Гончарук рассказал о реакции Зеленского на скандал «Квартал…