У Львові з 1 ого січня уже провели транспортну реформу, і дійшло до масових протестів під гаслом «Спасибі меру Садовому за те, що пішки йду додому!». Там ситуація взагалі анекдотична, транспортну реформу провели, а про електронний квиток забули! Без нього людям треба переплачувати за пересадки. Тепер місцева влада шукає гроші для того аби транспорт забезпечити валідаторами – технічними засобами для функціонування електронних квитків. Про кредит думають. Зрозуміло, що встановлення валідаторів ударить по ціні на квитки  і так далі. Пікантності додає той факт, що «Коло запитань» у жовтні 2011 року проводило у Львові програму і говорили саме про транспортну революцію! Я запитував у  першого заступника міського голови Львова Синютки Олега Михайловича і чиновників та депутатів. Чи все гаразд із реформою, чи не почнеться масове невдоволення, чи будуть люди знати куди їхати? На що мені впевнено відповідали «Все продумано!!! Наші науковці спільно із французькими все прорахували!».

Вінниця, на відміну від Львова, до протестів не дійшла. Однак автоперевізники гучно висловлювали своє невдоволення з приводу скорочення кількості маршруток і подали позов для захисту прав перевізників  і мешканців міста. Нова схема роботи транспорту у Вінниці передбачає, що маршрутки не будуть дублювати напрямок руху громадського електротранспорту. Внаслідок цього було значно скорочено кількість маршрутних таксі і ущільнено графік руху трамваїв та тролейбусів. Те що електротранспорт зараз у Вінниці працює у жорсткому графіку я переконався сам. На площі біля Залізничного вокзалу я простояв не більше 10 хвилин, за цей час на зупинці побувало 4 тролейбуси.

Отже, учасники проекту «Кола запитань» їхали у Вінниці з метою серед інших тем також з’ясувати: чому  у місті, де все було гаразд із перевезеннями, ще й  транспортну реформу запустили, і чому є невдоволені? Ми запросили на ефір Андрія Дядікова голову громадської організації «Маршрут», Андрія Ковальова, голову громадської Вінницької обласної організації перевізників, ще звернулися до Бориса Рибака,   колишнього начальника  Головного управління транспорту Вінницької ОДА. Всі вони охоче погодилися прийти на ток-шоу «Коло запитань». Андрій Дядіков за кілька днів до ефіру заявляв, що влада не переймається інтересами приватних перевізників і пасажирів, влада відірвалася від реальності. Однак перевізники і мешканці Вінниці примусять із собою рахуватися і контролюватимуть виконання обіцянок, які дала влада. Дядіков і Ковальов вважають, що багато номерів маршрутних таксі відмінили необдумано! Це призвело до звільнення близько 150 водіїв, по друге це ускладнило пересування по місту звичайних мешканців. Вони обіцяли і надалі боротися за відновлення деяких номерів маршрутних таксі.

Яким же було моє здивування, коли за кілька годин до ефіру Рибак і Дядіков  заявили, що брати участь в ефірі не будуть! Борис Рибак пояснив свою відмову якимись діями влади, проте не розтлумачив, які саме дії влади він має на увазі. Андрій Дядіков свою відмову пояснив тим, що його участь в ефірі ніяк не змінить ситуацію із транспортом у місті (??). Така позиція явно була нелогічною! Дядіков і Ковальов в місцевих ЗМІ активно виступали як захисники прав пасажирів і перевізників, проводили прес-конференції. На яких наголошували, що хочуть конструктивної співпраці з владою, а не війни! Одне з двох: або Андрій Дядіков в ніч з 22 на 23 березня прозрів і зрозумів, що від його участі в «Колі запитань» життя не зміниться. Або були якісь інші причини: тиск, гроші, кон’юктурні інтереси, ми можемо тільки фантазувати бо інформації немає!

Під час ефіру я висловив розчарування з приводу відсутності Ковальова і Дядікова, які так активно заявляли свою позицію  по транспортній реформі у місцевих ЗМІ, але не прийшли на ток-шоу «Коло запитань». А ще я запитав у міського голови Володимира Гройсмана чи не залякують вінницьких авто перевізників? Звичайно, міський голова це заперечив, крім того похвалився успіхами у транспортній реформі. Володимир Гройсман сказав, що його команда вибудовує європейську систему пасажирських перевезень у Вінниці, ця система має прийти на зміну хаотичному, дикунському ринку перевезень, який сформувався у 90 роки! Не всім це подобається, звідси й критика. Особливо, на думку міського голови, проти змін активно протестують, ті хто мали від такого ринку перевезень зиск! Зі слів Гройсмана, в Україні знайдеться небагато міст в яких щодня на маршрут виходить більше 200 одиниць комунального транспорту, як це ми бачимо у Вінниці.

На ток-шоу були місцеві депутати, журналісти, просто мешканці Вінниці і жоден не заперечив міському голові. Жоден не заявив, що тепер поїздки на роботу чи з одного району в інший стали тривалішими для вінничан! Тетяна Бодун, депутат  Чечельницької районної ради  навпаки високо оцінила роботу транспорту у Вінниці порівняла його із європейським рівнем.

Тому ми цю тему досить швидко закрили. Набагато більше ніж про транспорт на ток-шоу обговорювали теми співпраці бізнесу з податковими органами, виробництва молока, стратегії розвитку Вінниці і області, захисту прав засуджених на прикладі Стрижавської ВТК.

А наступного дня у суботу в ефірі радіо ЕРА ФМ звучала програма «Коло відповідей». Це програма в якій слухачі телефонують і розповідають про свої враження від ток-шоу «Коло запитань». Перебіг «Кола відповідей», підтвердив наші побоювання. Виявляється, саме тема транспорту схвилювала вінничан більше ніж інші теми. 80 відсотків дзвінків були присвячені саме критиці транспортної реформи. Повідомляли, що без маршрутних таксі, їздити по місту стало складно і довго. Люди вдвічі більше часу витрачають на дорогу до місця роботи. Навіть пояснили чому міська влада так активно підтримує комунальний транспорт, за даними однієї слухачки, міський голова має у власності 51 відсоток акцій транспортних підприємств міста, інший слухач із Донеччини розповів, що на один автобус дається на день 600 гривень дотацій, тому утримувати комунальний транспорт місцевій владі дуже вигідно, це родюче поле для розкрадання бюджетних коштів. Ось так! Виявляється у місті Вінниця судячи із телефонних відгуків стало гірше із пасажирськими перевезеннями через відміну багатьох маршруток! Про це пишуть також і на інтернет-форумах, але протестів немає, ті хто презентує себе захисниками інтересів пасажирів відмовилися від всеукраїнського ефіру, а присутні на ток-шоу представники громадськості чомусь промовчали! Це їхнє право! Ну може люди не хотіли псувати імідж свого регіону в очах всієї країни? До речі, на інших ток-шоу гості мені так іноді пояснювали свою мовчазну позицію. Ну може справді на представників перевізників якось тиснули, може у них є свої особисті інтереси? Можемо тільки здогадуватися!

Можна тільки розмірковувати про соціально-психологічний клімат у місті, де людей, які готові покритикувати дії міського голови в ефір арканом не затягнеш. Чи вони всього бояться ( в цьому я дуже сумніваюсь), чи стан всезагальної апатії і зневіри уже зашкалює?

P.S. За кілька тижнів до ток-шоу «Коло запитань» у Вінниці на ЕРУ ФМ надійшов лист від мешканця міста Віктора. Він живе у гуртожитку, який розташовано у центрі Вінниці. При приватизації БТІ оцінює по 6 гривень  1 квадратний метр житлової площі у цьому гуртожитку. Уже не раз, за даними дописувача, гуртожиток оглядали якісь багатії. Віктор побоюється, що скоро з’явиться рішення про знесення  будівлі і жителям гуртожитку дадуть компенсацію по 6 гривень за метр.   Ми запросили його на програму, щоб він напряму поговорив з цього приводу з міським головою, журналістами, депутатами. Він спочатку погодився, а в день ефіру відмовився, пояснюючи це тим, що не хоче проблем. Щоправда нам вдалося переконати пана Віктора прийти на ефір, але виступити під час ток-шоу «Коло запитань» він так і не наважився…