​Епідемія футурошоку

​Епідемія футурошоку

Події останніх місяців (Brexit, перемога Трампа, розворот політики Польщі та Туреччини, зростання популярності правих по всій Європі тощо), вочевидь, позначають важливий тренд, що визначатиме світову політику та економіку протягом наступних років, якщо не десятиліть. Для того, щоб зрозуміти, що відбувається, потрібно вдатися до ширшого погляду, і тоді поточні події на тлі глобальних змін стануть зрозумілішими.

Отже, чим характеризується наш час?

1) У світі відбуваються стрімкі технологічні зміни. Інтернет та мобільні технології вбивають одні моделі бізнесу, назавжди змінюють інші та народжують треті. Нові матеріали, нова енергетика та нова логістика призводять до того, що світ потребує набагато менше ресурсів, ніж раніше. З глобальної точки зору, блага стають дешевшими і доступнішими. Робототехніка та штучний інтелект найближчим часом знищать десятки мільйонів робочих місць, сотні професій зникнуть, натомість виникнуть сотні нових. Змін зазнають не лише бізнес-моделі, а й економічні відносини та загалом суспільні договори.

2) Все це призводить до того, що здатність опановувати нові знання стає все важливішою, а традиційні промислові навички втрачають вагу. Нове соціальне розшарування відображатиме різницю між освіченим творчим класом, якому є що запропонувати новій економіці, та слабо освіченим, що складає сьогодні основу нижнього середнього класу у розвинених країнах. Цей останній не чекає нічого доброго.

3) Це нове розшарування накладається на старе розшарування, яке відображає поглиблення розриву між багатими і бідними, причому у двох вимірах: як всередині кожної країни, так і між багатими і бідними країнами. Середній рівень як у національному, так і в глобальному масштабі знаходиться під загрозою і швидко зникає, а саме він завжди був запорукою стабільності.

4) Водночас розвиток демократії та подальше розчинення влади призводять до того, що набагато більше людей в усьому світі отримують доступ до інформації, можливість впливати на політику та доносити свій голос. Водночас уряди все менше керують життям, оскільки все більше влади переходить до громад, корпорацій, міст тощо.

Все це разом (і багато іншого, не згаданого тут) складає величезну соціально-економічну та культурно-технологічну трансформацію людства, яку за масштабами можна порівняти лише з епохою промислової революції, що, у свою чергу (разом із соціальними революціями, релігійними реформаціями та іншими драматичними змінами), була частиною ширшого та глибшогопроцесу модернізації. Ця модернізація була другим фазовим переходом в історії людства. Першим фазовим переходом була так звана неолітична революція, що включала появу сільського господарства, створення міст, перше розшарування суспільства, появу перших держав і перших релігій.

Таким чином, ми присутні при третьому фазовому переході в історії людства, причому швидкість його набагато більша, ніж у другого фазового переходу, не кажучи вже про перший.

Присутність при таких масштабних подіях не робить людей щасливішими. Навпаки, когнітивний дисонанс, помножений на девальвацію всіх знань і навичок, втрату роботи, певності, заощаджень, ідентичності та інших важливих речей, створює неймовірний тиск, що призводить до адаптаційного зриву. Елвін Тоффлер назвав це явище футурошок.

Природною і передбачуваною реакцією на футурошок є бажання, аби «майбутнє не наставало так швидко».

Тут необхідно зазначити, що жодні досягнення цивілізації не можна вважати сталими. Причина цього, детально описана в окремій статті, полягає в тому, що кожне наступне покоління проходить свій власний шлях подолання тих самих викликів, і ніхто не гарантує, що воно з ними впорається. Достатньо будь-якій країні «розслабитися» на 2-3 покоління, і можна втратити дуже багато.

Отже, майбутнє настає занадто швидко. Одначе, як вчить нас історія попередніх фазових переходів, майбутнє настає не для всіх. Згадайте промислову революцію: одні країни першими успішно подолали фазовий перехід і сповна насолодилися вершками світового лідерства, інші змогли так чи інакше наздогнати, треті не змогли, незважаючи на зусилля, четверті навіть не намагалися, а п’яті втратили навіть здобутки попередньої епохи.

Отже, світ поділиться на дві великі страти. Наслідуючи братів Стругацьких, ми назвемо їх Ойкуменою та Околицею (російською «Окраина»).

Ойкумена виглядатиме приблизно таким чином. Це буде світ без кордонів, в якому кожен почуватиметься громадянином планети і буде забезпечений дешевими та якісними благами, значною мірою незалежно від власного трудового внеску (адже благ багато, і вони дешеві). Населення цього світу складатиметься із двох основних класів. Креативний клас (до якого примкнуть також некреативні пасіонарії), що становитиме меншість, буде працювати заради задоволення і самореалізації, і саме він рухатиме світ вперед. Решта, більшість населення становитиме консьюмтаріат, здатний лише споживати і забезпечений базовим рівнем споживання задарма, в обмін на лояльність до системи. Капіталом у цьому світі будуть знання та репутація — хтось перетворюватиме їх на додану вартість, решта лише споживатиме.

Околиця виглядатиме приблизно таким чином, як і сьогодні. Наявність дешевих благ не означає їх доступність: вже сьогодні обсяги гуманітарної допомоги відсталим країнам дозволяють перемогти там голод і злидні, але на заваді стоїть відсутність дієвих інституцій. В яких обсягах ви би не завозили продукти і ліки, через відсутність інституцій вони не попадуть тим, хто їх потребує. В яких обсягах ви би не давали гроші країнам з неспроможними інституціями, вони не здатні зробити реформи.

Пасіонарії Ойкумени будуть працювати в умовах, коли можна не працювати, тому що їхня пасіонарність примушує щось робити. Ці люди будуть філософами, підприємцями, винахідниками, кінорежисерами, спортсменами, поліцейськими, лікарями, військовими, журналістами, професорами університетів, авіадиспетчерами, музикантами та першовідкривачами Космосу. Їх буде мало, решта буде жувати смачну, дармову і некорисну жуйку із дешевої їжі та телепередач. Частина пасіонаріїв буде при цьому стояти на Стіні, щоб захистити Ойкумену від Околиці, звідки за Стіну намагатимуться прорватися тамтешні пасіонарні здичавілі, чиї предки понуро жували, поки цивілізація Ойкумени у стражданнях і війнах викувала нинішню суму технологій, а тепер запитують: «чому в них є , а у нас немає».

Гуманітарна допомога здичавілим у вигляді величезних обсягів їжі, опріснювальних установок, смартфонів, кібер-госпіталів і будинків, що саморозгортаються, — не призведе до зменшення числа голодних, хворих і бездомних через неналежний розвиток мислення та інституцій тамтешнього суспільства.

Звичайно, між постіндустріальною Ойкуменою та доіндустріальною/ранньоіндустріальною (сировина та низький переділ) Околицею буде жорсткий кордон, безумовний візовий режим та бетонна стіна. Але ще посередині між цими світами буде індустріальна «сіра зона», в якій освічена та багата частина населення належатиме до Ойкумени і буде пов’язана з нею тісними комунікаціями, а бідна й неосвічена — до Околиці (бідність у сірій зоні дорівнює неосвіченості). Тож кордон між двома світами проходитиме між кварталами одного й того ж самого міста, подібні приклади легко знайти у сучасній Латинській Америці. Турист та бродяга, за словами Зиґмунта Баумана, живуть в одному глобальному світі, але мають різні можливості користатися його благами. Звичайно, існуватиме потужний людський потік із сірої зони до Ойкумени.

Питання не в тому, як запобігти поділу світу на Ойкумену та Околицю. Питання в тому, по який бік цього поділу буде знаходитися кожна конкретна країна.

На це питання є лише дві відповіді: освіта та інституції. Приналежність до Ойкумени визначається освітою (причому першочергове значення мають не знання, а критичне мислення, креативність, навички комунікації тощо), а інституції визначають можливість перетворювати освіту на інновації. Приналежність до Околиці визначається відсутністю чи неспроможністю інституцій, у тому числі освітніх. Сіра зона — це зона зі спроможними інституціями, але без інноваційної освіти та без здатності створювати інновації (хоча тут можуть навчитися користуватися чужими інноваціями).

Отже, поточні події є світовою епідемією футурошоку. Ця епідемія нетривка (від однієї каденції до двох десятиліть максимум), а далі рух одних у майбутнє, гальмування інших та архаїзація (рух у минуле) третіх продовжать свою невблаганну дію по подальшому розшаруванню світу. Епідемія сформує певний імунітет у тих країн, чий соціально-культурно-політично-економічний організм виявиться сильнішим (точніше, антикрихким, за визначенням Нассіма Талеба). Анти-істеблішментський характер нинішніх подій є значною мірою реакцією на те, що традиційний істеблішмент не захищає людей від футурошоку та нічого їм не пропонує, натомість сам є крихким і збільшує крихкість своїх країн.

Нарешті, питання не лише в тому, по який бік поділу буде знаходитися кожна країна. Питання, по який бік поділу буде знаходитися кожна конкретна сім’я. На це питання вам доведеться шукати відповідь вже сьогодні, і краще це робити разом із друзями, колегами та іншими членами вашої особистої мережі довіри та спільної дії.

Автор вдячний Андрію Заблоцькому та Максиму Левківському за цінні зауваження.

Джерело: Site.ua

Последние новости
У Кучмы назвали условия для мира на Донбассе

У Кучмы назвали условия для мира на Донбассе

Дарка Олифер назвала главные требования, необходимые для установления мира на Востоке
Налоговые нововведения сделаны для ликвидации ФОПов, — Дубровский

Налоговые нововведения сделаны для ликвидации ФОПов, — Дубровский

Крупный бизнес пытается при помощи государства уничтожить мелких предпринимателей
Развенчаны популярные мифы о гипертонии

Развенчаны популярные мифы о гипертонии

Артериальная гипертония вызывает негативные процессы в сосудах.
Украина не будет амнистировать причастных к катастрофе МН17

Украина не будет амнистировать причастных к катастрофе МН17

Причастные к сбитию МН17 под амнистию не попадут.
Microsoft закроет магазин приложений для Windows Phone 8.1

Microsoft закроет магазин приложений для Windows Phone 8.1

С декабря 2019 года пользователи Windows Phone 8.1 больше не смогут загружать приложения.
Ивченко рассказал, как «пренебрегая всеми правилами и законами» голосовали за законопроект о продаже земли

Ивченко рассказал, как «пренебрегая всеми правилами и законами» голосовали за…

В повестку дня Верховной Рады незаконно включили законопроект о продаже земли
Лидеры ЕС призвали все страны сотрудничать со следствием MH17

Лидеры ЕС призвали все страны сотрудничать со следствием MH17

Европейский совет подтверждает свою полную поддержку всех усилий следствия МН17.
ПФ жестко проверит одну из категорий пенсионеров

ПФ жестко проверит одну из категорий пенсионеров

Пенсионный фонд ввел жесткие правила для украинских ЧП.
В Польше резко вырос спрос на украинцев-управленцев

В Польше резко вырос спрос на украинцев-управленцев

404 украинца получили работу представителей органов госвласти, высших должностных лиц и руководителей.
Палеонтологи выдвинули новую гипотезу о причине вымирания динозавров

Палеонтологи выдвинули новую гипотезу о причине вымирания динозавров

Ученые заявили, что Ледникового периода не было
Человек стремит быть частью большой системы

Человек стремит быть частью большой системы

Мифология сильнее любого человеческого разума, не давая ему произвести переосмысление ситуации, поскольку мифология удобнее и приятнее любой правды. Государства любят мифологию, но предпочитать называть ее почему-то правдой.
Трамп заявил о «полном контроле» над ИГИЛ

Трамп заявил о «полном контроле» над ИГИЛ

Исламское государство полностью под контролем, заявил президент США.
«Слуга народа» потеряла авторитет у предпринимателей, — Дубровский

«Слуга народа» потеряла авторитет у предпринимателей, — Дубровский

Новое правительство Украины разочаровало украинских предпринимателей своими решениями
Wizzair, SkyUp и Ryanair подготовили для украинцев новые маршруты и доступные цены

Wizzair, SkyUp и Ryanair подготовили для украинцев новые маршруты и…

Авиалинии объявили самые выгодные маршруты из Украины осень-зима 2019
Почему Украине глупо ждать развала России

Почему Украине глупо ждать развала России

Владимир Путин готовит экономику России к глобальному кризису.
Комитет Рады принял решение по рынку земли

Комитет Рады принял решение по рынку земли

В Раде вынесли решение о проекте земельного закона.
Япония высадится на Луне вместе с NASA

Япония высадится на Луне вместе с NASA

Япония присоединяется к программе NASA по освоению Луны.
Рябошапка заявил о новых подозрениях по делу Пашинского

Рябошапка заявил о новых подозрениях по делу Пашинского

Пашинскому могут выдвинуть три новых подозрения
Арсений Яценюк потерял близкого человека

Арсений Яценюк потерял близкого человека

Скорбят близкие и знакомые: ушел из жизни отец политика.
Пользователи Windows 7 получают неприятные уведомления

Пользователи Windows 7 получают неприятные уведомления

Windows 7 Pro показывает своим пользователям уведомления о скором прекращении поддержки.
Путин инициировал выход из протокола о правах населения во время войн

Путин инициировал выход из протокола о правах населения во время…

Причиной отказа признавать компетенцию комиссии названы "существенно возрастающие риски нынешней международной обстановки".
Посол США в ЕС: Украина – не ругательное слово, а хрупкая демократия, которая борется с Россией

Посол США в ЕС: Украина – не ругательное слово, а…

Украина является страной с "хрупкой" демократией, заявил посол США в ЕС Гордон Сондленд..
Депутаты «Слуги народа» начали бл**ть … с Одесской киностудией

Депутаты «Слуги народа» начали бл**ть … с Одесской киностудией

История Одесской киностудии в годы Независимости – классический пример  теневой коррупционной приватизации важного объекта культурного и исторического наследия страны.
Трамп может пригласить Путина на саммит G7

Трамп может пригласить Путина на саммит G7

Речь не идет о приглашении Путина как члена Группы восьми.
Маркарова раскрыла, что будет с курсом гривны в 2020 году

Маркарова раскрыла, что будет с курсом гривны в 2020 году

Глава Минфина Украины рассказала о курсе национальной валюты на следующий год
В США появился опасный вид рыбы с головой змеи

В США появился опасный вид рыбы с головой змеи

Власти США призывают всех убивать этот вид рыбы и сообщать о находке властям.
Рада сегодня займется проектом госбюджета-2020

Рада сегодня займется проектом госбюджета-2020

Депутаты сегодня также рассмотрят законопроект о внесении изменений в бюджетный кодекс.
Проигравшие на выборах партии больше не будут финансировать

Проигравшие на выборах партии больше не будут финансировать

В Украине вступил в силу закон об отмене финансирования проигравших выборы партий.
Кононенко раскрыл правду о своем задержании

Кононенко раскрыл правду о своем задержании

Экс-депутат прокомментировал ситуацию с его арестом.
Горбачев рассказал о своем обращении к Путину

Горбачев рассказал о своем обращении к Путину

Помимо Путина недавно Горбачев обращался к президенту Франции Эммануэлю Макрону.
Читай также
Последние новости

У Кучмы назвали условия для мира на Донбассе

Налоговые нововведения сделаны для ликвидации ФОПов, — Дубровский

Развенчаны популярные мифы о гипертонии

Украина не будет амнистировать причастных к катастрофе МН17

Microsoft закроет магазин приложений для Windows Phone 8.1

Ивченко рассказал, как «пренебрегая всеми правилами и законами»…

Лидеры ЕС призвали все страны сотрудничать со следствием…

ПФ жестко проверит одну из категорий пенсионеров

В Польше резко вырос спрос на украинцев-управленцев

Палеонтологи выдвинули новую гипотезу о причине вымирания динозавров

Человек стремит быть частью большой системы

Трамп заявил о «полном контроле» над ИГИЛ

«Слуга народа» потеряла авторитет у предпринимателей, — Дубровский

Wizzair, SkyUp и Ryanair подготовили для украинцев новые…

Почему Украине глупо ждать развала России