Демократичний феодалізм як соціальний устрій нинішньої України

Демократичний феодалізм як соціальний устрій нинішньої України

Почнемо з розуміння того, що таке феодалізм. Різні соціально-економічні формації розрізняються відповідно до способу видобутку ренти — іншими словами, за рахунок чого одні мають більше інших. Феодалізм — це рента статусу (іншими словами, рента права), коли існують певні закриті привілейовані соціальні групи. У середньовіччі їх називають панами (феодалами), при соціалізмі — номенклатурою, в наших умовах — олігархами.

Зауважимо, що феодалізм принципово відрізняється як від ренти сили (рабовласництво, грабунок, піратство, концтабори тощо), так і від ренти капіталу (капіталізм). Основна риса, що відрізняє феодалізм від капіталізму, — у кого влада, у того й багатство (капіталізм, навпаки: у кого багатство, у того влада; це принципово відкрита система, на відміну від феодалізму, бо має відкриті соціальні ліфти).

Друге зауваження стосується поширеного міфу, що у нас лише декілька олігархів. Олігарх — це влада плюс монополія (більш коректно, олігополія). Загальнонаціональних олігархів (феодальною мовою, принців) у нас декілька, але також існує низка обласних та галузевих (герцоги), міських та секторальних міні-олігархів (графи), районних (барони) та сільських нано-олігархів (прості поміщики). Феодалізм є багаторівневою структурою, яка на кожному рівні повторює ту ж саму схему відносин. Система би не втрималася в руках декількох людей, а десятки тисяч — це інша справа, вони її надійно цементують.

Третє зауваження стосується характеру стосунків. Важливо, що феодальні стосунки є двосторонніми, договірними. Сюзерен панує, але за згодою васала; васал добровільно приймає на себе зобов’язання. За неписаним договором, сюзерен зобов’язаний забезпечити васалу дві речі: безпеку і поле для годування. Васал зобов’язаний під час протистояння його сюзерена з іншими феодалами ставати на бік свого сюзерена. Порушення договору васалом карається відлученням від даху і годівниці. Порушення договору сюзереном дає васалу право перейти до іншого разом з усіма нижчими васалами.

Це дуже стійка і життєздатна система. Не випадково класики наукової фантастики (серед інших Пол Андерсон та Лоїс Макмастер Буджолд) малюють міжзоряні феодальні системи, де титули та договори в жодному випадку не є порожніми символами, даниною минувшині, а чітко вказують на поточний статус у соціальних відносинах.

В наших сьогоднішніх умовах феодал може мати державну посаду чи посаду в місцевому самоуправління, а може не мати. Може мати бізнес, зареєстрований на себе, а може на дружину чи кума. Може використовувати кнехтів з державним статусом (поліцейських) чи вільнонайманих (тітушки). Все це неважливо — а важливим є феодальний соціальний статус, до якого папірці з гербами не мають відношення (до речі, які герби на тих папірцях, так само неважливо). Формальні структури (правоохоронці, суди тощо) підпорядковуються місцевому феодалу не тому, що в нього є папірці.

Два аспекти вимагають особливих коментарів: корупція та антикорупція.

Корупція при феодалізмі, по суті, є не корупцією (саме слово з’явилося у пізнішу епоху феодалізму, коли користування службовим становищем стало розглядатися як злочин). Корупція при феодалізмі є виконанням зобов’язань сюзерена надати васалові поле для годування. У давні часи це був маєток із землею та кріпаками. Нині це хлібна посада на державних фінансових потоках чи хитромудра фінансова схема, секторальна монополія чи доступ до специфічних ресурсів, а може, як влучно казали ще у 1990-і, «оренда кількох метрів державного кордону». Важливо, що в усіх цих випадках йдеться про обмежений доступ до чогось цінного.

Натомість антикорупція при феодалізмі є злочином: адже вона зазіхає на священне право васала отримати повну безпеку від свого сюзерена, разом зі священним обов’язком сюзерена таку безпеку гарантувати і забезпечити. Судити феодала мають право лише сюзерен (а також сюзерен сюзерена) або, в окремих випадках, суд рівних. Незалежний суд, що судить простих людей, і тим більше спеціальний антикорупційний суд не відповідають канонам феодалізму і руйнують всю структуру феодальних відносин, описану вище.

Залишилося пояснити, чому наш феодалізм є демократичним. В принципі, це зрозуміло: прості громадяни мають право голосу і радо обирають феодалів на виборах. Зазвичай обирають свого власного феодала, хоча іноді конкуренція збиває налаштування системи. Ця конкуренція робить феодалізм демократичним.

Ще одна річ, яку треба згадати, — це мобілізація. Коли феодалу загрожує небезпека (частіше за все, з боку іншого феодала), він проводить мобілізацію своїх васалів, які зобов’язані виступити на його захист і підтримку. В наших умовах така небезпека — це вибори всіх рівнів, на яких феодал може втратити статус.

Боротися з феодалізмом можна двома способами. Перший спосіб — це боротися із феодалом. Така боротьба призводить до того, що переможець посідає місце феодала і стає новим феодалом у його феоді (в області, місті, селі, галузі чи секторі економіки). Убивця дракона стає новим драконом, а кращий спосіб захиститися від дракона, за Є.Шварцом, — мати свого власного. Зрозуміло, в ході цієї боротьби треба берегти самі феодальні принципи, не зруйнувати їх, бо інакше вийде, що не було сенсу боротися.

Другий спосіб — це боротися із феодальними принципами, замінити їх на принципи капіталістичні. Це складніша боротьба, бо вона виходить за межі усталеної системи мислення і відносин, а тому незрозуміла переважній масі людей. Перемогти феодалізм можна лише під прапорами капіталізму (перемогти феодалізм під прапорами соціалізму, який сам є різновидом феодалізму, означає зберегти феодальні принципи при тотальній зміні феодальних еліт). Перемогти феодалізм під прапорами капіталізму означає відкрити соціальні ліфти ударом ноги — не через насилля (бо тоді ви граєте за принципами чужої гри, і врешті переможець дракона стане драконом), а через масову соціальну активність, яка є незрозумілою і неприйнятною як для феодалів, так і для їхніх підданих. Громадянські рухи, місцевий активізм, волонтерство, відкриті дані та блоґерство, нові кооперативи та профспілки, ОСББ, громадянська освіта та масове підприємництво, список можна продовжувати — створення нових структур життя і нових відносин ламає чи послаблює феодалізм в кожній точці.

На боці капіталізму — майбутнє, тому він переможе феодалізм. 200 років тому ця перемога відбулася у декількох місцях, в інших — 100 років тому чи 25 років тому. Але на переважній частині планети феодалізм панує й досі. Незважаючи на технологічні прориви — бо хоча нові технології на боці капіталізму, феодалізм їх також вміло використовує. Адже феодалізм і капіталізм не в технологіях, а у мисленні людей і системі відносин між ними. Там, де мислення і відносини змінюються, — там поразка феодалізму і перемога капіталізму неминучі.

(Автор свідомо і навмисне використовує некоректні, але прості і зрозумілі терміни «феодалізм» і «капіталізм» замість науково коректних, але складних і незрозумілих «природна держава», «порядок відкритого доступу», «інклюзивні інституції», «екстрактивні інституції» тощо.)

Джерело: Site.ua

 

Последние новости
Украинцам предложат страховую цену на газ: что это значит

Украинцам предложат страховую цену на газ: что это значит

Ее хотят утвердить со следующего года
Криклий прокомментировал скандал с Клитиной и пранкером Джокером

Криклий прокомментировал скандал с Клитиной и пранкером Джокером

Заместительница министра инфраструктуры упала в его глазах
Зеленский рассказал, что грозит Трубе и «прослушке»: видео

Зеленский рассказал, что грозит Трубе и «прослушке»: видео

Президент Украины прокомментировал ситуацию, связанную с возможным прослушиванием разговоров директора Госбюро расследований
Электорнную медитацию испытали на людях

Электорнную медитацию испытали на людях

Терапия является профилактикой для профилкатики заболеваний, вызываемыми из-за эмоционального выгорания
Тарифы выросли на четверть: Госстат привел данные о росте коммуналки

Тарифы выросли на четверть: Госстат привел данные о росте коммуналки

Цены за коммуналку за последние два года поднялись на 10,8%, а вот за последний год – на 4,3%
Жертва насильника из «Слуги народа» Иванисова раскрыла жуткие подробности преступления

Жертва насильника из «Слуги народа» Иванисова раскрыла жуткие подробности преступления

Стали известны детали изнасилования народным избранником от пропрезидентской партии
После ссоры с Зеленским Тимошенко вновь сменила образ и встретилась с Яценюком: фото

После ссоры с Зеленским Тимошенко вновь сменила образ и встретилась…

Она снова заплела косу
У Путина продолжают отрицать участие России в войне за Донбасс

У Путина продолжают отрицать участие России в войне за Донбасс

Кремль опять соврал, что российских боевиков на Донбассе нет
«Должен бутылку»: Арахамия  рассказал об отношении к Джокеру

«Должен бутылку»: Арахамия рассказал об отношении к Джокеру

По его словам, Джокер знает действительно много
Трамп продолжает оказывать давление на Зеленского, — дипломат США

Трамп продолжает оказывать давление на Зеленского, — дипломат США

Американский дипломат уверен, что Белый дом продолжает давить на Киев
Пентагон ускорил предоставление Украине помощи, замороженной Трампом

Пентагон ускорил предоставление Украине помощи, замороженной Трампом

Минобороны США рассказало о предоставлении денег для Украины
ОП: Украина обжаловала приговор нацгвардейцу Маркиву

ОП: Украина обжаловала приговор нацгвардейцу Маркиву

Рассмотрение апелляционной жалобы ожидается весной 2020 года
Объем вложений иностранных инвесторов в украинские гособлигации резко вырос

Объем вложений иностранных инвесторов в украинские гособлигации резко вырос

Иностранные инвесторы все чаще делают вложения в украинские госбумаги
Дипломат США объяснил, почему Трампу наплевать на Украину

Дипломат США объяснил, почему Трампу наплевать на Украину

Американский посол рассказал, как Трамп относится к Украине и что его интересует
Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

В ЕС заявили о поддержке Украины на пути к демократическому будущему
Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду квартиры тещи

Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду квартиры тещи

Он вернет деньги со своей заработной платы
Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге по «морскому делу»

Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге по «морскому…

По результатам этих слушаний Арбитраж примет свое первое решение и уже завтра утвердит правила своей работы
Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального оружия»

Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального оружия»

Он пообещал "совершенствовать это оружие"
Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы — фейк российских спецслужб

Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы — фейк российских…

Хилл также призвала не распространять "политически заангажированную ложь"
Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Сегодня ключевой проблемой Украины  стало отношение населения к ОРДЛО и путям ее разрешения
Конец неолиберализма и возрождение истории

Конец неолиберализма и возрождение истории

Единственный путь вперед, единственный способ спасти нашу планету и нашу цивилизацию - это возрождение истории.
Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Впервые автоиндустрию ожидают перемены такого масштаба
Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

Переход в такое состояние, называемое анабиозом, в перспективе позволит врачам выиграть время в случае экстренных ситуаций
10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря о «развале России»

10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря о «развале…

Украина столкнется с очень серьезными вызовами в случае развала России. Их нужно хотя бы осознавать.
Боевые травмы в результате обстрелов получили 3 военных, — штаб ООС

Боевые травмы в результате обстрелов получили 3 военных, — штаб…

Боевики продолжают нарушать режим тишины
Под Киевом поезд «Интерсити» сбил человека

Под Киевом поезд «Интерсити» сбил человека

Очевидцы остались ждать прибытия скорой и полиции
Портнов опубликовал приговор суда о признании виновным депутата из «Слуги народа» Иванисова

Портнов опубликовал приговор суда о признании виновным депутата из «Слуги…

Он считает, что депутат должен быть немедленно лишен мандата
Нетаньяху выдвинули официальные обвинения по трем пунктам

Нетаньяху выдвинули официальные обвинения по трем пунктам

Премьера Израился обвиняют в мошенничестве, злоупотреблении доверием и взяточничестве
НАБУ открыло уголовное дело против Грицака за госизмену и шпионаж

НАБУ открыло уголовное дело против Грицака за госизмену и шпионаж

Экс-главе СБУ Грицаку выдвигают подозрения в совершении действий, угрожающих нацбезопасности
В Раде назвали сроки проведения земельного референдума

В Раде назвали сроки проведения земельного референдума

Будет два подхода ко внесению правок об участии иностранцев в рынке украинских сельхозземель
Читай также
Последние новости

Украинцам предложат страховую цену на газ: что это…

Криклий прокомментировал скандал с Клитиной и пранкером Джокером

Зеленский рассказал, что грозит Трубе и «прослушке»: видео

Электорнную медитацию испытали на людях

Тарифы выросли на четверть: Госстат привел данные о…

Жертва насильника из «Слуги народа» Иванисова раскрыла жуткие…

После ссоры с Зеленским Тимошенко вновь сменила образ…

У Путина продолжают отрицать участие России в войне…

«Должен бутылку»: Арахамия рассказал об отношении к…

Трамп продолжает оказывать давление на Зеленского, — дипломат…

Пентагон ускорил предоставление Украине помощи, замороженной Трампом

ОП: Украина обжаловала приговор нацгвардейцу Маркиву

Объем вложений иностранных инвесторов в украинские гособлигации резко…

Дипломат США объяснил, почему Трампу наплевать на Украину

Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы