Через 2 дні після проведення позачергових виборів уже почали говорити про коаліцію. Багато хто з політсил використав це як можливість взяти на себе роль рушія (Блок Петра Порошенка — БПП), а хтось «амортизатора» між фаворитами в коаліційних переговорах (Самопоміч). Але, судячи зі складу парламенту можна зрозуміти, що ні Президенту ні Прем’єру не вдасться узурпувати прийняття рішень в коаліції.

Якою буде Рада VIII скликання

Верховна Рада України VIII скликання, яку обрали на виборах 26 жовтня 2014 року, буде мати 423 депутати. 225 з них точно буде за списками політичних партій, а 198 обрано на мажоритарних виборчих округах.

Явка на виборах цього року була не більше 53%. Явка на парламентських виборах в Україні має тенденцію падати.

На даний момент, коли підраховано 99,9% голосів, виглядає, що структура ВРУ восьмого скликання буде така:

На цих виборах, як повідомляє інфгорафіка руху «Чесно», обрали 187 тих, хто уже був у Верховній Раді попереднього скликання, тобто ВРУ оновилася на 56%.

Жінок у новій ВРУ буде 46, тобто майже 11%. У БПБ пройшло 13, НФ – 11, Самопомочі – 11, РПЛ – 2, у Батьківщині – 2, а в ОБ – 3. За мажоритарними списками пройшло тільки 2 жінки у Львівській області.

Чи пойме нова Рада Донбас?

Наявність в людини прописки не може бути показником знання людини проблем місця, де вона прописана. Тим не менше, про кандидатів є не так вже й багато достовірної інформації. Тому аналіз списків партій і мажоритарки показує, що у новій ВР буде 50 людей, які мають прописку, або ж народилися чи висувалися від Харківської, Луганської і Донецької областей:

БПП – 3 (Єгор Фірсов, Михайло Кобцев, Сергій Тригубенко);

НФ – 6 (5 з них із Харкова, а Людмила Денісова з окупованого Криму);

Самопоміч, — 3 (Роман Семенуха і Ярослав Маркевич – Харків, Наталія Веселова — Донецьк);

РПЛ – 2(Альона Кошелєва з Харкова і Артем Вітко із Сєвєродонецькою пропискою);

Батькіщина – 1(Олексій Рябчин з Макіївки);

ОБ – 4 (Юрій Бойко, Михайло Добкін, Тетяна Бахтєєва і Кісельов Андрій).

Самовисуванці – 33 (сюди входять ті, хто висувався на Сході, ті, хто має прописку в Донецькій, Луганській чи Харківській областях і, мажоритарники, які народилися там)

Тепер мусить створитися коаліція

Відповідно до статті 90 чинної Конституції, новообрана ВРУ може бути розпущена Президентом, якщо «протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції.» Стаття 83 Конституції говорить:

«У Верховній Раді України за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України відповідно до цієї Конституції вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури Прем’єр-міністра України, а також відповідно до цієї Конституції вносить пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України.

Засади формування, організації діяльності та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України встановлюються Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.

Депутатська фракція у Верховній Раді України, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, має права коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, передбачені цією Конституцією.»

З огляду на важливість питання, всі новинні агенції України майже відразу після виборів стали писати про варіанти коаліції. Сенсацією тоді було те, що Народний фронт здобув найбільше голосів виборців за списками.

Ініціативу творення коаліції, судячи з новин, взяли на себе у БПП. БПП вже 29-го жовтня запропонував іншим партіям коаліційну угоду. За кілька годин Арсеній Яценюк дав прес-конференцію і запропонував іншу коаліційну угоду.

На прес-конференції Яценюк назвав ключовими союзниками по коаліції БПП, Батьківщину, РПЛ і Самопоміч, тобто всі партії, які за списками набрали більше 5% і пройшли в Раду, крім Опозиційного блоку. Тоді ж А. Яценюк сказав, що коаліція, а з нею і пропозиція нового уряду буде сформована за 20 днів.

Проекти коаліції від фаворитів

Два проекти коаліційної угоди були опубліковані вже 29 жовтня БПП і НФ. Перший і другий визнають рух України до ЄС, а структурно складаються із подібних частин:

  • Загальні положення, які визначають на яких засадах твориться коаліція;

  • Принципи адміністрування діяльності коаліції;

  • Законопроекти, заради яких збирається коаліція; В БПП ця частина розписана як напрямки реформ, а НФ як перелік із 36 законопроектів.

Проект НФ надто короткий, щоб зрозуміти з нього деталі. В нього сильною стороною, яка піддається моніторингу, є 36 законопроектів, які запропонували в додатку до світоглядової і адміністративної частини.

Проект коаліції БПП займає 48 сторінок і він більше деталізований. В тексті про реальність досягнення угоди написано, що члени коаліції будуть «неухильно дотримуватись»:

— відкритості як до людей, так і між членами Коаліції;

— неприйняття корупції та обмеження будь-яких її проявів;

— націленості на результат;

— недопущення та засудження популізму;

— відповідальності.

Проект коаліції БПП прописує створення двох органів колективного прийняття рішень членами коаліції. Він досягається через створення Зборів коаліції і Ради коаліції.

Збори Коаліції вирішують «найбільш важливі» питання діяльності коаліції. Рішення приймаються більшістю. До кола питань, які вирішують Збори входить: затвердження програмних цілей Коаліції; рішення щодо приєднання до Коаліції інших учасників; затвердження пропозиції щодо кандидатури Прем’єр-міністра України для подання Президентові України; затвердження Регламенту Коаліції; рішення щодо припинення діяльності Коаліції.

Механізм Зборів Коаліції може бути вигідним БПП

Виходячи з того, що БПП має 132 депутати, для досягнення більшості треба 225, то БПП має дуже хороші шанси узурпувати прийняття рішень при голосуванні за принципові рішення методом простої більшості, якщо в коаліції буде становити більшість.

Тим не менше, кількість депутатів, яких обрали за партійними списками і вони розглядаються як учасники коаліції, становить 288. У випадку одностайності всіх проти БПП, останній точно не буде узурпатором.

Рада Коаліції – інший механізм діяльності коаліції. Це представницький орган прийняття рішень в коаліції. Туди входить по одному представнику від кожних 15-ти депутатів-членів коаліції. Це означає, що малі партії будуть менше представлені у Раді Коаліції. Саме проти цього і спрямований проект бачення коаліції Самопомочі. Самопоміч наголошує на публічності процесу творення коаліції, рівності всіх політсил-учасників коаліції і на критерії професійності, а не квоти для отримання посади.

Є ще пропозиція щодо формування коаліції РПЛ. У ній так само декларується воля до руху в ЄС. Коаліційна пропозиція РПЛ стосується переважно економіки і аграрної сфери.

У Батьківщини теж є пропозиція коаліційної угоди. Одною з перших вимог є наголос на єднанні 5 парламентських партій. Але вона теж декларативна. Може навіть, що деякі фрази будуть визнані популістичними і тільки через цей принцип Батьківщина не зможе ввійти в коаліцію. Переконайтеся самі й почитайте текст заяви Тимошенко про бачення коаліції:

«Після Революції Гідності наше спільне завдання — побудувати Країну Гідності. Партія «Батьківщина» готова до участі у коаліції демократичних сил у новообраній Верховній Раді. Наша позиція: коаліція потрібна швидко, вона має ґрунтуватися на твердих принципах і вона має об’єднати всі 5 демократичних партій, обраних до парламенту. 

Ми переконані, що новий уряд має формуватися на основі професійності, а не партійних квот. Ми не ставимо жодних умов щодо отримання нашою партією міністерських портфелів, але наполягаємо, щоб партнери підтримали наші пріоритети розвитку країни.  Їх чотири: мир, Європейський Союз, НАТО, реальні реформи. 

У новій Верховній Раді ми пропонуємо першочергово ухвалити невідкладні рішення: 

1. Зняти недоторканість з усіх високопосадовців, суддів та народних депутатів у продовження системної люстрації. 

2. Скасувати позаблоковий статус України як перший крок для вступу до НАТО.

3. Провести справжню, а не декларативну зачистку корупції з урахуванням розроблених нашою командою законопроектів. 

Ми твердо переконані, що крім стратегічних пріоритетів проект коаліційної угоди має також зафіксувати чіткий антикризовий план дій на найближчу зиму, який забезпечить:

— тепло в будинках, школах, дитсадках і лікарнях;

— своєчасну виплату зарплат, пенсій та інших соціальних видатків;

— стабільність гривні.

Ми переконані, що альтернативи створенню Коаліції демократичних сил в новій Раді немає. Партія «Батьківщина» завжди виступала за єдність демократичних сил. Зараз історичний шанс і вирішальний момент. На зміну країні корупції і безправ’я ми маємо збудувати країну гідності, добробуту та справедливості. »

Популізм, закладений в тексті Угоди БПП

До тексту Коаліційної Угоди, запропонованого БПП, ще не можна ставитися як до остаточного документу, але це не означає, що не треба аналізувати. Найцікавішим є момент взаємодії з Урядом (сторінки 9-10). Два пункти тут загрожують розпадом коаліції через дії Уряду і суперечать одній з засадничих умов творення коаліції — «уникненню популізму,» тому що прямо можуть бути використані для спокуси виборців більшими виплатами з бюджету і таврування когось як ворога бабусь (бюджетників, хворих, і т. д.):

6.5. У випадку, якщо Верховна Рада України приймає закон, що збільшує видаткову частину бюджету, всупереч позиції Кабінету Міністрів України щодо цього питання, Кабінет Міністрів України зобов’язаний піти у відставку, а Коаліція має сформувати новий Кабінет Міністрів України або ж прийняти рішення про припинення Коаліції.

6.7. У випадку, якщо Кабінет Міністрів України не може узгодити з Коаліцією основні макроекономічні показники та показники державного бюджету (загальні доходи, видатки, дефіцит та загальні видатки по головних розпорядниках бюджетних коштів) під час обговорення Бюджетної декларації, Кабінет Міністрів України зобов’язаний піти у відставку, а Коаліція – сформувати новий Кабінет Міністрів України.

Далі буде

До формування коаліції є ще час, 40 днів мінімум. Згідно з Конституцією вона має бути створена за місяць після відкриття першої сесії ВРУ. Перша сесія, згідно з Регламентом ВРУ, має відбутися не пізніше як за 10 днів після оприлюднення результатів виборів ЦВК. Переговори тривають. Може навіть до того часу партійна структура Ради не буде такою як здається зараз. Першою ластівкою варто сприймати заяву 4-х кандидатів від партії «Воля,» представники якої входили в склад Самопомочі, постановили, що будуть працювати в новій Раді як окрема депутатська група, а Єгор Соболєв, Голова Громадського люстраційного комітету України і найвидіший представник партії, в заяві не значиться.