На Євромайдані масово з’явилися ятки з сувенірною продукцією. Досвід підказує, що це сигнал для підбиття підсумків. Про світоглядне, моральне, геополітичне та економічне значення цього феномену говорити ще зарано, а от про внутрішньополітичні результати вже можна.

 

1. Євромайдан не змінив співвідношення сил у протистоянні влади і опозиції в Україні. Він, власне, став наслідком спроби (свідомої чи інсценізованої) влади порушити цей баланс, але в підсумку все повернулося до вихідних позицій. У цьому результаті найбільше зацікавлений М.Азаров і його міністри, бо зміщення балансу у будь-який бік означало б неминучу відставку чинного уряду.

 

2. Євромайдан не порушив монополію партійних машин ні у владному, ні в опозиційному таборі. Внутрішня фронда була швидко придушена в лавах регіоналів (напередодні голосування за відставку уряду). У опозиційному таборі інтрига трималася трохи довше, але й тут усе повернулося на круги своя (історія з ГРМ). У цьому, звісно ж, зацікавлені передовсім монополісти владної і опозиційної ренти.

 

3. Євромайдан призвів до часткового зниження котировок усіх основних партійних брендів. Незважаючи на посилення внутрішньопартійної дисципліни (див. п.2), жодна з парламентських сил не зуміла в умовах кризової ситуації стати більш привабливою для громадян. Теоретично, у цьому могли б бути зацікавлені альтернативні політичні проекти, але вони не встигли здобути впізнаваність на рівні масової свідомості (Демальянс, наприклад). Імовірний виграш від цієї ситуації отримають десяток-півтора громадських активістів, яких партійні машини невдовзі кооптують для свого підсилення.

 

4. Наслідком попереднього пункту, а також наближення президентських виборів є повернення української політики до стану персоніфікації. У цьому зацікавлений чинний президент, оскільки в його імені знову концентрується весь політичний капітал панівного класу України. У цьому зацікавлений також В.Кличко як найбільш імовірний кандидат від опозиції.

 

5. Очікуваним наслідком Євромайдану могло б бути зниження президентського рейтингу В.Януковича. Але цього не сталося в силу багатьох причин, серед яких головна – мобілізація ядерного електорату і поляризація суспільних настроїв. У всякому разі, зниження довіри до Януковича внаслідок зриву євроінтеграції та соціальних провалів уряду Азарова без фактора Майдану могло б бути значно суттєвішим. Головні бонуси від такого результату отримає не стільки сам Янукович, скільки наближений до нього бізнес.

 

6. Ідея євроінтеграції з тієї, що потенційно могла об’єднати Україну, перетворилася на черговий фактор протистояння Сходу і Заходу. Зацікавлена у цьому Росія.

Популярные статьи сейчас

"Война завершится быстрее": Зеленский раскрыл детали общения с Трампом

В Украине анонсировали новые правила бронирования и зимние выплаты: уже с 1 декабря

Украинцам разъяснили, кто может проверять военно-учетные документы и что грозит за отказ от повестки

НБУ предупредил о резком подорожании топлива в конце 2024 года

Показать еще

 

7. Дехто частково реалізував свої юнацькі фантазії про «революцію». Зацікавлена у цьому українська культура, оскільки фантазії – основне джерело творчості))

 

Залишається додати, що названі вище феномени української політики є результатом не виникнення Євромайдану як факту, а того, ЯК він був реалізований.

 Facebook автора