Командування і Штаб ВМС Украіни все ж таки переводять до Миколаєва і структури флоту «оптимізуєть» (це до болі знайоме слово означає скорочення). Таке рішення прийнято в МОУ та ГШ, директивні документи підписано.

Вважаю це стратегічною помилкою — російський проект «Новоросія» побудовано саме на намаганні позбавити Украіну виходу до морів — Чорного і Азовського. Саме тому усе, що стосується захисту національних інтересів на морі, формування активної морської стратегії і іі реалізації є принципово важливим. Особливо зараз, коли геополітичні протиріччя в цій сфері критично загострені.

Деякі аспекти у зв’язку з зазначеним (факти, запитання-відповіді, елементарна логіка, здоровий глузд і нічого більше):

1. В Миколаєві нема необхідної для розміщення командування і штабу ВМС інфраструктури: підготовлених пунктів управління, системи зв’язку для керівництва силами в морі та на суходолі, системи забезпечення та охорони. Створювати усе це прийдеться з нуля і коштуватиме воно мільярди гривень і багато часу — для чого витрачати такі кошти і час, якщо все це є в Одесі? У зв’язку з цим флот позбавляється оперативних спроможностей на роки (нема управління — нема результатів).
2. Давайте подивимося на інший аспект. Командування і штаб ВМС при переводі в Миколаів наближаються на 200 км до лінії бойового зіткнення і фактично розміщується в смузі ймовірних дій сухопутних угруповань противника (згадаємо російський «проект Новороссія»). Змоделюємо ситуацію: ворог наступає і Миколаїв стає під удар. Звичайно, противник буде масувати зусилля і діятиме з декількох напрямів — в тому числі по суходолу і морю на Одесу. Що тоді буде робити штаб флоту в Миколаєві? Захищати місто Миколаїв і свої пункти управління разом із сухопутними військами чи переміщуватися в інше місце (не зрозуміло яке) і облаштовуватися там. Тоді хто в цей період керуватиме силами в море по обороні Одеси і захисту приморського флангу наших військ? Риторичне запитання…

3. Цікавою є судьба фондів колишньго Південного оперативного командування в Одесі, з яких «знімуть» військових моряків. Тут два варіанти: або буде відновлено Оперативне командування (чи подібне з іншою назвою), або ці фонди… реалізують (це дійсно приваблива архітектурна композиція в центрі Одеси). Якщо знов ОК — то для чого? Загрожувати Заходу? Оборонятися? Тоді від кого? Якщо від ударів зі Сходу та моря, то: в цій смузі вже є ОК, для чого новий орган управління зі збільшенням вищіх офіцерських посад? При наступі зі сходу це ОК повинно буде «випаруватися», бо такі оперативні відстані в тому районі. А ось досвід оборони приморських міст свідчить, що керівником їхньої оборони краще мати військового моряка.

Але, якщо усе це на продаж — тоді слів нема…

4. Одеса — морське місто. Це ментальність і культура, що є вкрай важливим для військового флоту. Це морський спосіб мислення і дій. Це традиції, відданість морю і флоту. Це поруч військовий і цивільний флоти, контакти, флотське товариство на березі і в морі — захист цивільних морських коммунікацій і морегосподарчої діяльності одне з основних завдань ВМС. Зосередження головної адміністрації флоту біля корабельного складу, військово-морського коледжу та факультету підвищує оперативність управління силами і якість бойовоі підготовки. Тобто, розташування штабу ВМС в Одесі має переваги. Безумовно, Миколаїв — унікальне місто з величезною історією, суднобудівна столиця Украіни — місто корабелів, засновник Чорноморського флоту (там свого часу розміщувався штаб Чорноморського флоту як штаб керівництва кораблебудуванням, але… зараз не 1826 рік). В Миколаєві корисною є військово-морська база — реальна військово-морська присутність
і можливості для оборони на річці. Чи розуміють такі тонкощі в Києві?

5. Забезпечення безперервності і стійкості системи управління силами флоту — одне з важливих завдань штабу ВМС. Для цього, зокрема, передбачено утримання корабельного пункту управління (КПУ) на одному з бойових кораблів. Як у разі переводу штабу у Миколаів усе це працюватиме? Нажаль, з точністю до навпаки — річка блокується швидко і КПУ також швидко перетворюється у… обмежену у маневрі мішень. Якщо КПУ залишать в Одесі — для чого тоді переводити штаб в Миколаів? Щоб на переїзді на значну відстань в колонах також бути мішенню?

6. В ліберальній демократіі саме людина є центром гравітації всього в вся — іі права, інтереси, цінності. Військові моряки після виходу з Криму за підтримки волонтерського руху і просто не байдужих громадян досить швидко облаштувалися в Одесі. Тільки самі офіцери і контрактники та іх сім’ї знають з якою купою проблем вони зустрілися при цьому. Сьогодні більш-менш дружини і діти влаштовані, з трудом знайдено житло і… зараз ім пропонують усе кинути і рухатися на нову цілину, нікого не запитуючи, без наявності житлового фонду…

7. Я чув слова військових моряків щодо відсутності позиції влади з офіційного визнання стану війни в ході розгортання подій в Криму. Що сьогодні в головах офіцерів і матросів, які думки — не важко здогадатися…

Сама структура «реформованого» флоту викликає грусть. Прикро, що знов все це робилося без моряків, далекими від військово-морської служби людьми — іх просто нема в просторих кабінетах і коридорах Генштабу. Навіть не порадилися з експертами — колишніми командувачами національних ВМС. Нічого. Все закрито. No arguments — no comments.

ВМС — це міні збройні сили. Вони мають в своєму составі кораблі, авіацію і берегові війска. Це потужний військовий інструмент, якщо грамотно і ЗБАЛАНСОВАНО його створювати і використовувати. Саме збалансування флоту по родам сил, місцям базування і розташуванню органів управління усі флотоводці вважали і вважають першочерговим завданням. Це мистецтво, яким не можливо оволодіти знаходячись в кабінеті на Повітряфлотському, Дегтярівській чи Банковій. Лише віддавші роки службі на борту корабля, літака чи вертольота морської авіації, в підрозділі морської піхоти. В гущі військових моряків. Лише так. Розуміючи матеріі і категорії. В іншому разі — знов на ті ж самі граблі. З втратою мотивів, людей і майбутнього.

Facebook автора

Популярные статьи сейчас

Украина разоблачила финансовые мотивы Словакии в газовом конфликте

Financial Times раскрыл планы Трампа по Украине

Украинцам придется платить за въезд в Евросоюз с 1 января

Водителей в Польше ждут существенные изменения в 2025 году: коснется и украинцев

Показать еще