Шесть основных проблем армии Украины

Известный украинский журналист Юрий Бутусов назвал шесть ключевых проблем украинской армии.

Шесть основных проблем армии Украины

Ініціатива змін та реформ повинна йти від Президента, керівництва країни, армія не може щось пропонувати: це не креативний штаб, не авторський цех і не творча структура, скажімо, в естрадному розумінні. Тому, безумовно, безпосередньо керівництво країни повинне сформувати для себе певне розуміння того, що необхідно робити.

Відео виступу Юрія Бутусова ви можете подивитися нижче, якщо вам ліньки читати.

Я би визначив так. Якщо керівництво країни розуміє, що воно хоче робити в межах розвитку системи оборони й безпеки країни, тоді воно отримує свою власну суб’єктність. І ця суб’єктність дозволяє керівництву країни адекватно представляти, захищати свої інтереси, інтереси держави на міжнародній арені та во внутрішній політиці. Я сказав би, що зараз є шість основних проблем, які взаємопов’язані між собою, і які необхідно визначити керівництву країни. Якщо ці питання не будуть вирішені, ми побачимо болото, стагнацію та занепад.

Перша проблема. Політична. Необхідно зрозуміти, що без усвідомлення чіткої політичної стратегії, чіткої та ясної, визначити місце армії в державі і в тій політичній ситуації, яка є зараз, просто неможливо. Що ми бачимо? Йде війна з Росією, і замість комплексного формування стратегії  військової, дипломатичної, інформаційної, економічної ситуації, ми бачимо виключно концентрацію зусиль на дипломатії. Сама по собі дипломатія жодну війну не закінчила, немає таких прецедентів у світовій історії. Політика повинна генерувати стратегії в усіх сферах. Бо війна – це протистояння багатошарове, і всюди потрібен свій план дій.   Розуміння цього не було у попереднього президента, але хоча б був якійсь нарратів у цьому зв’язку.  Але тут немає навіть цього. Ми не бачимо в принципі навіть бажанні підійти, хоча б обсудити цю проблему. Без політичного усвідомлення, що хоче робити влада, як вона хоче забезпечити свою суб’єктність, формування стратегії розвитку неможливе.

Друга проблема. Доктринальна. Яким чином будувати армію, якщо ми не розуміємо, яким чином – не розуміємо і не формулюємо – який характер війни ця армія повинна вести в 21 столітті. У нас до цього часу устави 70-х років, доктрина побудована цілком на радянській концепції 70-х років,  в умовах термоядерної війни, застосування зброї масового ураження, масової тотальної мобілізації та КГБ, КПСС, які цю мобілізацію роблять ефективною та примушує народ воювати. Тобто, вся структура армії, оснащення технікою, характеристика цієї бойової техніки, структура організаційно-штатна військових частин, все повністю побудоване за цим лекалом. За лекалом країни та епохи, якої вже давно не існує. Звісно, якщо немає доктрини, вибудувати логічно все, що на ній зав’язане (закупки, техніку, підготовку людей, збір людей) теоретично неможливо. Це завжди будуть фрагментовані рішення, не системні.

Третє. Проблема інституційна. Якщо немає доктрини, в нас є створені в радянські часи інститути, які якимсь чином між собою живуть, самі по собі, їх ніхто не бачить, місце їх незрозуміле, яка структура та взаємодія, ніхто не знає. На даний момент кількість центрів прийняття рішень, зараз, при діючій владі, які впливають тим чи іншим способом на різні напрямки оборонної політики —  я нарахував дев’ять людей, які всі самі по собі, заходять з якогось боку, мають доступ, на щось впливають, говорять, і їх позиція щось визначає. Говорити про якісь вертикалі, розподілі відповідальності, функціональних обов’язках, звісно, не можна. Якщо немає інституційних можливостей, реалізувати будь-яку політику вцілому й неможна. При відсутності інституційної логіки вгорі, немає її й знизу. Наша армія сама по собі побудована як великий колгосп. Достатньо сказати, що у нас на 250 тисяч людей у збройних силах більше 1,5 тисяч військових частин. Величезна кількість, така мозаїка, при штатній кількості 340 тисяч. Штатна чисельність перевищує фактичну, і при цьому кількість структурних одиниць, підрозділів просто перевищує всі можливості. Це уламки минулих епох.

Четверта проблема, яка пов’язана з цим – це проблема технологічна. Безумовно, для того, щоб у сучасному світі досягти якогось технологічного парітету, розвитку (а це можливо, ми бачимо, що провідний у військових технологіях Ізраїль почав розвиток своїх військових технологій лише у 70-ті роки, вони почали розвивати ті технології, яких не було, я кожні 20 років відбувається новий технологічний ривок). В цей період можна випереджати, досягти прогресу, але це неможливо зробити, якщо у тебе немає політичної волі, стратегії, якщо у тебе немає доктрини, якщо не працюють інститути. Ти не знаєш, де концентруються технологічні ресурси, фінансові ресурси для розвитку нових виробництв, у тебе ніколи не вистачатиме грошей на цей величезний колгосп озброїти всім, чим необхідно, тому що потреби набагато перевищують наші економічні можливості.

П’ята проблема. Операційна. Безумовно, коли немає інститутів, немає політики, яким чином діяти? Тобто, у нас в абсолютно різні сторони рухається військова операція. Ми не розуміємо, яким чином в умовах локальної війни армія повинна ефективно діяти. У нас на деяких ділянках фронту командири пломбують зброю, десь розводять війська, десь забороняють діяти, день навпаки, проводять дії. Різні підрозділи виконують різні завдання в зоні операції об’єднаних сил. Тобто, ми не використовуємо…якщо порахувати кількість снайперських комплексів, які передані в наші силові структури та кількість людей, яких ми готуємо, кількість ПТРК та підрахувати бюджет, який ми направляємо на фронт, і порахувати кількість ліквідованих ворогів, то ми розуміємо, що наші витрати на війну, вони величезні і ми непродуктивні. У нас немає розуміння, що наші війська роблять на лінії фронту і яким чином. Це все прямий наслідок того що не вирішується згори. І останнє, яка насправді на першому місці.

Шоста проблема. Це проблема людського потенціалу. Армія, це насправді величезна виховна, освітня, мотивуюча кузня людського ресурсу в Україні. Саме на армії будується…Її соціальне значення взагалі не аналізується, не розуміється, не усвідомлюється. Тобто, армія надає кадри, кадри силовим структурам. Вона надає основу державі, на якій будуються всі інші соціальні інститути, правоохоронні органи, все, що гарантує безпеку держави. Тому, коли створюються умови такі, як зараз у нас, коли бюрократизація просто перевищує всі межі, люди зі справжнім бойовим духом йдуть із армії. Професіонали йдуть з армії, їх і так там досить небагато. Ми втрачаємо те, що ми ніколи не відновимо. Війна стала унікальною академією, яка надала нам унікальний людский ресурс, який може дати нам зліт. І ми, нажаль, не використовуємо цей ресурс. Ми його викидаємо. І це найбільш болюче та незворотне. Тому що, коли буде політична воля, експерти сядуть, напишуть, вигадають та побудують. А виконавці? Хто це буде робити? Хто буде воювати? Хто буде виховувати нових воїнів, нових бійців. Це ми ніколи не відновимо, це неможливо відновити. І це найбільша проблема. Політики кажуть: «давайте покличемо українців з закордону, дамо їм 5%  кредити, щоб вони повернулися», але чомусь немає уваги до українців, які несуть службу тут, в дуже сурових умовах. Це вони мають бути пріоритетом. Нажаль, розуміння людського потенціалу у нас відсутнє.

Фото: Юрий Романенко, «Хвиля»

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook, на страницу Хвилі в Instagram

Последние новости
Аренда квартир стала дешевле: где выгодней снимать

Аренда квартир стала дешевле: где выгодней снимать

Квартиры на несколько комнат выгодней снимать в складчину с кем-то, чем "однушку" самому.
Итоги недели в ОРДЛО: очередная отставка Суркова

Итоги недели в ОРДЛО: очередная отставка Суркова

Предлагаем вашему вниманию обзор ключевых событий, касающихся ОРДЛО и войны на Донбассе. 
Нефть рекордно подешевела

Нефть рекордно подешевела

Стоимость мартовского фьючерсного контракта на баррель Brent упала до 59,3 доллара.
Болтон предоставил неоспоримые доказательства против Трампа

Болтон предоставил неоспоримые доказательства против Трампа

Болтон написал книгу про Трампа
Google анонсировала презентацию Android 11

Google анонсировала презентацию Android 11

Поисковый гигант анонсировал презентацию Google I/O 2020, на которой покажут Android 11 и смартфоны Google Pixel 4a и Pixel 4a XL.
Билли Айлиш стала триумфатором Грэмми-2020: полный список победителей

Билли Айлиш стала триумфатором Грэмми-2020: полный список победителей

18-летняя американская певица и автор песен собрала больше всего статуэток
Доходы по депозитам резко снизились: что будет с процентами

Доходы по депозитам резко снизились: что будет с процентами

Сегодня еще можно найти депозитные ставки 17-18%, но это изменится.
Военная разведка ФРГ заподозрила более 500 служащих бундесвера в экстремизме

Военная разведка ФРГ заподозрила более 500 служащих бундесвера в экстремизме

Служба военной контрразведки MAD изучает дела нескольких сот служащих вооруженных сил ФРГ по подозрению в причастности к правому экстремизму. В этом списке оказались и члены спецподразделения бундесвера KSK.
Windows 7 потребовали сделать бесплатной

Windows 7 потребовали сделать бесплатной

Потребители свободного ПО предложили сделать бесплатной устаревшую Windows.
Ученые приблизились к разгадке тайны украденной Гитлером Янтарной комнаты

Ученые приблизились к разгадке тайны украденной Гитлером Янтарной комнаты

Разгадана тайна Янтарной комнаты
Трамп прокомментировал заявление Болтона по Украине

Трамп прокомментировал заявление Болтона по Украине

Трамп отрицает, что говорил Болтону о задержке помощи Украине из-за дела Байдена
Милованов назвал главные экономические победы Украины

Милованов назвал главные экономические победы Украины

"Кругом зрада. Так трудно жить"
Отставка Суркова не изменит планы Путина по Украине, — Бутусов

Отставка Суркова не изменит планы Путина по Украине, — Бутусов

Журналист рассказал, почему увольнение Суркова ничего не изменит в войне России против Украины
Ученые предположили заразность рака

Ученые предположили заразность рака

Неинфекционные болезни также могут передаваться от человека к человеку.
Цены на продукты резко выросли: что еще подорожает в 2020 году

Цены на продукты резко выросли: что еще подорожает в 2020…

Эксперты говорят о подорожании хлеба, лекарств и сигарет.
США, Франция и Япония массово эвакуируют своих граждан из-за коронавируса nCoV

США, Франция и Япония массово эвакуируют своих граждан из-за коронавируса…

Правительства многих стран ведут переговоры с Китаем по организации эвакуации своих граждан
Пять случаев заражения коронавирусом подтвердили в США

Пять случаев заражения коронавирусом подтвердили в США

Все заболевшие посещали город Ухань, где был выявлен коронавирус.
В Украине пересчитали помилованных Зеленским за 2019 год

В Украине пересчитали помилованных Зеленским за 2019 год

Офис президента Украины обнародовал статистику помилованных за 8 месяцев президентства Зеленского
Сессия ПАСЕ собирается в Страсбурге

Сессия ПАСЕ собирается в Страсбурге

В Страсбурге на сессии ПАСЕ обсудят Brexit, Ближний Восток и Польшу.
В Китае от коронавируса скончались уже 80 человек

В Китае от коронавируса скончались уже 80 человек

За сутки в КНР выявлено 700 новых случаев заражения коронавирусом. Власти в борьбе с вирусом 2019-nCoV, вызывающим пневмонию, ограничили транспортное сообщение с рядом мегаполисов и закрыли два "Диснейленда".
Юрист объяснил, как не платить штраф за «евробляхи»

Юрист объяснил, как не платить штраф за «евробляхи»

Чтобы избежать огромных штрафов существует законный способ
Xiaomi выпустила «женскую» Bluetooth-клавиатуру необычной формы

Xiaomi выпустила «женскую» Bluetooth-клавиатуру необычной формы

Клавиатура Luofei выполнена в виде палитры помад
Рохов назвал ключевую ошибку закона Зеленского о децентрализации

Рохов назвал ключевую ошибку закона Зеленского о децентрализации

Эксперт рассказал, какой пункт законопроекта Зеленского был самым противоречивым
Синоптик предупредила украинцев о резком ухудшении погоды

Синоптик предупредила украинцев о резком ухудшении погоды

Людям чувствительным к смене погоды, стоит подготовить меры снижающие плохое самочувствие
Гончарук пообещал украинцам компенсацию за задержку пенсий и зарплат

Гончарук пообещал украинцам компенсацию за задержку пенсий и зарплат

Компенсация за задержку выплат была инициирована правительством
Потап и Настя Каменских заговорили о пополнении в семье

Потап и Настя Каменских заговорили о пополнении в семье

Звезды поженились в конце мая 2019 года
Трамп эмоционально отреагировал, узнав о залежах нефти в Украине

Трамп эмоционально отреагировал, узнав о залежах нефти в Украине

Во время разговора Трамп интересовался, какими ресурсами обладает Украина
Ученые узнали, куда стекают воды океанов

Ученые узнали, куда стекают воды океанов

Открытое явление определяет падение и подъем уровня океана
НБУ бьет тревогу: фальшивые купюры заполонили Украину

НБУ бьет тревогу: фальшивые купюры заполонили Украину

Как отличить подделку
Зеленский сделал заявление об украинцах и Холокосте

Зеленский сделал заявление об украинцах и Холокосте

Президент Украины отметил, что каждый четвертый еврей, погибший во время Второй мировой, был украинским евреем
Читай также