Шанс довести революцію до кінця

Попереду – довга та виснажлива боротьба за наших посестер та побратимів. Проти перетворення України на велику Білорусь чи маленьку Росію.

Шанс довести революцію до кінця

Схоже, непомірні політичні амбіції Авакова та кричуща професійна деградація правоохоронної системи дозволяють сподіватись, що в українських військових, волонтерів та ветеранів (ВВВ) наступного року може з’явитись шанс доробити те, що ми схибили довести до логічного завершення навесні 2014-го – радикально змінити систему влади та взаємини влади із суспільством.

Щодня до слідства у справі Шеремета з’являється все більше запитань. Щодня слідчі органи демонструють свою кричущу некомпетентність. Щодня суд доводить свою кричущу упередженість. Щодня влада переконливо демонструє свою «людиноцентричність» у кращих традиціях режиму Януковича: в той час, як доктор Юлія Кузьменко вимагає судового процесу, але не може дочекатися в суді прокурорів – Президент та його монобільшість весело бенкетують на новорічному корпоративі. Втім чим більше таких разючих контрастів солідарності та беззаконня, трагедії та фарсу, щирості та відвертої брехні, тим більший в нас шанс спокутувати гріх 2014-го.

Я не знаю, чому Господь обрав саме цих трьох спокутувати наш спільний гріх. Можливо тому, що вони кращі за інших. Але в тому, що доки ми цей гріх не спокутуємо, карма зрадженої революції наздоганятиме нас знову й знову, я певен на всі сто.

Як я пропоную спокутувати наш спільний гріх?

По-перше, відверте свавілля системи та справжня біда, в яку потрапили наші посестри та побратими, дає нам шанс нарешті припинити з’ясовувати стосунки, підвести риску під виборами і визнати, що попри величезний аванс суспільної довіри, ми (ВВВ) не спромоглись створити політичний рух, який би представляв та відстоював інтереси нашої спільноти у владі. Це при тому, що згідно з листопадовими замірами Центру Разумкова баланс довіри/недовіри до ЗСУ (+ 47,1%) та волонтерів (+ 48,8%) перевищує аналогічний показник Президента (+ 43,4%), не кажучи про парламент (- 1,0%), уряд (+ 0,4%) чи державний апарат (- 48,7%).

Наявні політичні сили готові використовувати нас у своїй політичній боротьбі, але не готові щиро та послідовно відстоювати наші інтереси. Тому сьогодні не суть важливо, хто за кого голосував навесні та влітку цього року: і Аваков, і суди, і прокурори, і слідчі нацполіції не десантувались в Україну з приходом до влади Зеленського. Проблема, з якою ми стикнулись глибша та серйозніша за прізвище конкретного президента. Символічно, що уособлює цю проблему незмінний міністр внутрішніх справ, який прийшов до влади в той день, коли наша революція перетворилась на палацовий переворот, і який переживає третього очільника Банкової…

По-друге, революція – це далеко не завжди масові заворушення, кровопролитні зіткнення та революційний терор. Але це завжди «новий початок», нова архітектура влади і нові взаємини у суспільстві. Низка оксамитових революцій, що прокотилась Європою наприкінці 1980-х, була майже безкровною (окрім Румунії та республік колишньої Югославії), але призвела до фундаментальної трансформації авторитарних сателітів Москви на вільні та заможні ліберальні демократії. Тому революція – це не про кількість жертв, це про радикальність, глибину та системність змін.

По-третє, ми не спромоглись визначити та усунити головну системну причину нащих «революцій» 2004-го та 2014-го років – посаду всенародно обраного президента. Проблемність цієї посади в тому, що на відміну від парламенту її виграє хтось один. Переможець отримує все. І горе переможеним, які голосували проти. Перелік конституційних повноважень, закріплених за президентом вторинний. Всенародний мандат та право розпускати парламент автоматично роблять його найбільш впливовою фігурою на українській політичній шахівниці. Можливо, я вас здивую, але у парламентсько-президентській Україні глава держави по факту набагато впливовіший за свого американського візаві. Він може розпускати парламент, має право законодавчої ініціативи (і навіть право визначати свої законопроекти як невідкладні) та уповноважений ініціювати поправки до Конституції – влада, яка навіть не снилась американським президентам. Воднораз, на відміну від американського, українського президента практично неможливо усунути з посади в порядку імпічменту.

Саме через надто потужну президентську фігуру нас весь час лихоманить, і кожні вибори нового глави держави здаються частині українців справжнім апокаліпсіом. Тільки пригадайте цей маятник: Кравчук-Кучма, Ющенко-Янукович, Порошенко-Зеленський. Схід-Захід, Росія-Європа, малоросійський космополітизм — український націоналізм. Президент хоча і ключовий, але лише один з елементів, що розбалансовує всю конституційну конструкцію України.

Останніми роками головний аргумент на користь збереження посади всенародно обраного президента в Україні полягав у потребі верховного головнокомандувача в країні, яка воює. Думаю, обрання Зеленського є найкращим доказом неспроможності такого аргументу. Принагідно нагадаю всім прихильникам збереження посади президента-верховголовкома, що Британська імперія ніколи не знала президентської посади, хоча воювала напевно більше та успішніше за інші країни. Запорукою успіху був чіткий розподіл компетенції військового командування та політичного керівництва, яке здійснював прем’єр. Черчіль, якого ми любимо цитувати, був прем’єр-міністром – не президентом.

По-четверте, ще важливішою за структуру влади є алгоритм взаємин влада-суспільство. Незалежність судів, яку так активно лобіював Захід, на 29 році незалежності перетворилась на їхню повну незалежність не тільки від права та закону, а й від совісті. Думаю, право на володіння та носіння зброї та закріплена в конституції система територіальної самооборони з періодичними вишколами озброєних громадян, стимулювала б суддів дослухатися приписів права та шанувати права людини набагато переконливіше за всі іноземні тренінги та високі зарплати, начебто покликані гарантувати судову незалежність. Знову ж таки, це лише один, хоча вкрай важливий приклад.

Думаю, що справа «ВВВ» – це надовго. Бо якщо вона розсиплеться, це буде вирок політичній заангажованості та профнепридатності найбільш впливового міністра в уряді Гончарука. І водночас наочне спростування президентської тези, що «він – не лох».

Попереду – довга та виснажлива боротьба за наших посестер та побратимів. Проти поліцейського свавілля. За справедливість та здоровий глузд. Проти домінування лояльності коштом професійності у правоохоронній системі. За державу з людським обличчям, яка шанує права своїх громадян. Проти перетворення України на велику Білорусь чи маленьку Росію.

Головне, аби в цій боротьбі ми знову не спокусились простими гаслами когось там геть. Скинемо Зеленського – в.о. президента стане Разумков. Піде у відставку Аваков – прийдуть нові кравченки, захарченки та інші білоконі. Якщо ми не поміняємо систему, карма зрадженої революції наздоганятиме нас знов і знов.

Тому набираємось терпіння. Налаштовуємось на марафонську дистанцію. Вчимося думати системно і грати в довгу. У нас з’являється надія виправити те, що ми не доробили шість років тому – змінити порочну систему, а не тільки поміняти таблички на владних кабінетах.

Подписывайтесь на страницу автора в Facebook,  канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook, на страницу Хвилі в Instagram

Последние новости
Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Данный показатель в пять раз больше годовых объемов предыдущих лет
Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей в Боинге МАУ над Ираном

Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей в Боинге…

Хамед Есмалион не полетел вместе с женой и дочерью в Канаду
Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Он хочет это сделать к 2050 году
Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Средняя зарплата составила 9 476 грн 84 копейки
Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

МИД РФ заявил, что смена власти в Украине не привела к прогрессу в разрешении "конфликта на Донбассе"
Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

США готовы помочь Украине по всем направлениями
Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

В стране последние 9 лет действовали схемы в строительной отрасли, которые «выкачивали» деньги из карманов бизнеса и граждан
В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

Рассмотрение законопроекта о невозвращении перенесли на февраль
У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

В проекте закона "о дезинформации" предусмотрены астрономические штрафы для медиа и уголовное наказание
Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Глава фракции считает нормальным поведение премьера в сложившийся ситуации
Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о премьерских амбициях

Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о премьерских амбициях

Лидер партии «Батькивщина» высказалась по поводу возможной отставки Кабмина и действий президента Украины
Конгресс США рассмотрит важную резолюцию по Украине

Конгресс США рассмотрит важную резолюцию по Украине

Документ предусматривает двухстороннюю поддержку украинскому народу
Коломойский «открестился» от пленок Гончарука

Коломойский «открестился» от пленок Гончарука

Олигарх заявил, что не причастен к сливу «прослушки» премьер-министра
У Рябошапки требуют, чтобы Иран передал Украине «черные ящики» сбитого Боинга

У Рябошапки требуют, чтобы Иран передал Украине «черные ящики» сбитого…

Офис Генерального прокурора повторно обратился с запросом в компетентные органы Ирана
Тимошенко потребовала от Зеленского отменить указ о призыве 18-летних в армию

Тимошенко потребовала от Зеленского отменить указ о призыве 18-летних в…

Лидер фракции "Батькивщина" призвала президента Украины ввести другой подход к формированию армии
Пенелопа Крус блистала на красной дорожке в роскошном наряде

Пенелопа Крус блистала на красной дорожке в роскошном наряде

Звезда посетила торжественную церемонию вручения премии Feroz Awards
Рябошапка подтвердил открытие дела о прослушке Гончарука

Рябошапка подтвердил открытие дела о прослушке Гончарука

СБУ открыла уголовное дело по факту прослушивания кабинета премьер- министра
Зеленский встретился с Гончаруком и озвучил решение о будущем премьер-министра

Зеленский встретился с Гончаруком и озвучил решение о будущем премьер-министра

Зеленский рассмотрел обращение Алексея Гончарука о его отставке с должности премьер-министра
Парнас рассказал об обещаниях Трампа Порошенко и Зеленскому

Парнас рассказал об обещаниях Трампа Порошенко и Зеленскому

Бывшему и нынешнему президентам Украины предлагали поддержку США в обмен на расследование дела против Burisma
Гончарук заявил о нескольких версиях возникновения прослушки

Гончарук заявил о нескольких версиях возникновения прослушки

У премьер-министра есть достаточно предположений по поводу прослушивания его кабинета
В центре Москвы открыли огонь, есть жертвы

В центре Москвы открыли огонь, есть жертвы

Чёрный BMW скрылся с места происшествия
Сеяр Куршутов: Украина должна построить европейский Китай

Сеяр Куршутов: Украина должна построить европейский Китай

Украину спасут силовики и новое поколение прагматичной  элиты, которая знает реальный сектор экономики и готова вести жесткую протекционистскую политику даже, если она вступает в конфликт с интересами МВФ, ВТО и прочих международных организаций.
Малюська из-под стола поддержал «ушедшего в отставку» Гончарука: фото

Малюська из-под стола поддержал «ушедшего в отставку» Гончарука: фото

Малюська необычным образом выразил поддержу премьеру Гончаруку
Аваков хочет сменить Гончарука на посту премьера, — СМИ

Аваков хочет сменить Гончарука на посту премьера, — СМИ

Стало известно, кто является самым вероятным претендентом на пост премьер-министра
Эминем внезапно выпустил новый альбом

Эминем внезапно выпустил новый альбом

Популярный американский рэпер приятно удивил своих фанатов
Пальчевский призвал уволить вместе с Гончаруком Милованова, Бородянского и других министров

Пальчевский призвал уволить вместе с Гончаруком Милованова, Бородянского и других…

Известный телеведущий и кандидат в мэры столицы рассказал о своем отношении к отставке премьера и прошелся по Кабмину
СБУ задержала командира взвода разведки «ЛНР»

СБУ задержала командира взвода разведки «ЛНР»

СБУшники помешали террористу передать важные данные "ЛНР"
В Пентагоне заявили, что Украина получила полный пакет военной помощи

В Пентагоне заявили, что Украина получила полный пакет военной помощи

Пентагон при выделении помощи стремился проконтролировать, чтобы «деньги были израсходованы по назначению».
У Рябошапки сказали, что банк Порошенко хранил миллионы окружения Януковича

У Рябошапки сказали, что банк Порошенко хранил миллионы окружения Януковича

Судом наложен арест на 247 млн грн
Huawei раскрыла секрет о доходах Android

Huawei раскрыла секрет о доходах Android

Согласно информации Huawei, создатели игр для App Store получили 33 миллиарда долларов.
Читай также
Последние новости

Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей…

Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о…

Конгресс США рассмотрит важную резолюцию по Украине

Коломойский «открестился» от пленок Гончарука

У Рябошапки требуют, чтобы Иран передал Украине «черные…

Тимошенко потребовала от Зеленского отменить указ о призыве…