Що далі робити з Євромайданом? Як нам діяти? Саме ці питання є сьогодні найбільш злободенними. На наше переконання, настав час здійснити, на перший погляд, нереальні дії.
Виходячи з нашого аналізу та розуміння ситуації, що склалась і може далі складатись, викладаємо декілька думок і пропозицій щодо плану дій, які здатні вивести країну з глухої політичної і соціальної кризи.

Головна мета та шляхи її досягнення

Дуже багато було сказано і написано слів, думок, «програм» про демократичну та європейську Україну. Ще більше їх було озвучено про злочинну владу, і не тільки сьогоднішню. Отже час на висновки!

Сьогоднішня система управління державою остаточно зжила себе і почала мутувати в диктаторський режим. Сьогоднішня система потребує не перезавантаження, а змін – це розуміють всі притомні громадяни.

Отже, головна мета — зміна системи влади!

Головна вимога Майдану – законодавчий пакет та зміни в Конституції України або нова Конституція України, у якій мають бути передбачені основні принципи, які мають змінити діючу систему влади на нову:

1. Судова реформа, яка має відмінити таке поняття як пожиттєвий статус суддів. Судді як представники однієї з визначальних гілок влади мають обиратись за принципом прямих виборів — це стосується суддів районного рівня та Конституційного Суду. Судді іншого рівня обираються за принципом непрямих виборів, але кандидатами на такого суддю можуть бути особи, які пройшли дві каденції (тобто два рази переобирались) в одному і тому ж районі. Передбачити в судовій гілці влади самостійний соціально-політичній інститут Суд присяжних.

2. Повернутись до парламентсько-президентської форми правління Але на відміну від Контитуції України зразка 2004 року, слід відібрати у Президента України статус Гаранта Конституції України і передати такий статут Конституційному Суду (КС). Це виглядатиме логічно, оскільки по процедурі КС приймає рішення і роз’яснює норми Конституції.

Також, наш унікальний досвід доводить, що яким би не був демократичним Президент, однак отримавши хоч на крапельку більше повноважень ніж ті, що йому необхідні для виконання прямих зобов’язань, він може вдатися (і вже вдається)) до узурпації влади.

3. Визначитись з прямими обов’язками Президента. Як пропозиція — це має бути головний дипломат країни, для представлення інтересів України на зовнішньому політичному рівні. Що варто увідомити — Президент не цар і не імператор, у нього мають бути виключно представницькі функції.

4. За внутрішню політичну ситуацію відповідальність несе Верховна Рада України. За економіку України відповідає Уряд, який формується парламентом. А той своєю чергою обирається згідно Статті 5 Конституції народом України за принципом Прямих виборів. Це перші ключові кроки до зміни владної вертикалі і ситеми.

5. Окремо слід розпочати формувати законодавчий пакет з реформи всієї правоохоронної системи України.

6. Рецепція Європейського законодавства: Адміністративна та бюджетна реформа, ліквідація районних та обласних рад, як пережитку СССР. Для виконання їхніх повноважень є адміністрації територій та місцеві громади!

Популярные статьи сейчас

Белый дом: Россия предупредила США о запуске ракеты по Украине по ядерным каналам связи

Северокорейский генерал ранен в результате украинского удара Storm Shadow по Курской области, - WSJ

Морозы до -6, снег, дождь и сильный ветер: жителей Киевщины предупредили об опасной погоде

Водителям напомнили важное правило движения на авто: ехать без этого нельзя

Показать еще

Саме таке розуміння законодавчих змін має стати ключовою вимогою Майдану чи інших форм протестів.

Шляхи реалізації плану конституційних змін

Слід звернутись до Л.М. Кравчука з проханням про відновлення круглого столу, а також долучитись до формування Громадської Ради як дорадчого органу Верховної Ради України, до роботи якої залучити в першу чергу експертів з галузі конституційного права, дипломатів, представників громадськості та представників зі всіх парламентських фракцій . Робота Громадської Ради, як і робота Верховної Ради України має бути публічною — відбуватися в прямому ефірі телебачення та радіо, а також за онлайн-трансляції.

Громадська Рада та Верховна Рада України мають у визначені терміни (їх озвучують члени Громадської Ради) розробити відповідний законодавчий пакет та зміни до Конституції.

Верховна Рада України має прийняти цей пакет, можливо, після додаткового народного волевиявлення через Референдум.
Методи громадянського тиску та роль Майдану

Майдан повинен перейти від форми протесту до більш дієвих заходів.
Поки Громадська Рада та Верховна Рада України формують відповідний законодавчий пакет та зміни до Конституції, активісти «Майдану» (в т.ч. і в регіонах) шляхом телемостів та прямих включень приймають участь в обговоренні законодавчих ініціатив. То ж ініціативи Громадської Ради обговорюються з мешканцями у всіх регіонах за участі різних соціальних груп.

Паралельно «Майдан» готує юридичну організаційно правову – площину для реалізації своїх Конституційних прав:

1. Скликання великих установчих зборів Профспілки Громадян України та платників податків.

2. Організація та формування страйкового комітету «Загальнонаціонального страйку платників податків України».
3. На базі Майдану сформувати ініціативну групу, як народну ініціативу, але після формування законодавчого пакету та змін до КУ чи нової редакції Конституції України. Збір підписів може відбутися під час мільйонних зібрань на Майдані.
4. Паралельно Автомайдан розглядає можливість тролити «закон» (№3879) «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян», в частинні обмеження руху автоколон, а саме, шляхом організації постійної подачі заявок на узгодження МВС та супровід автоколон ДАІ, починаючи від «корпоративних» , тест-драйвових поїздок, закінчуючи весільними автоколонами. Якщо врахувати кількість весіль кожного тижня в кожному обласному центрі, то очевидно, що виконання структурами МВС цього закону доведе до абсурдного «колапсу», що стане підставою його відкликання.

Українці також знаходимуть нші методи виконання нових законів, які демонструватимуть їхню безглуздість (баняки, маски тощо).
Страйковий комітет спочатку попереджує, а потім (у визначений термі) оголошує страйк, якщо влада і далі буде ігнорувати вимоги Майдану.

Переконані, що тільки конструктивна програма та системні дії здатні забезпечити і системні зміни в державі, до яких ми всі прагнемо!

Аналітична група Реальна політика