Імплементація або непрочитана лекція для нових політиків

Ключові речі, які можливо допоможуть уникнути чергового повторення історії

По багатьом параметрам сьогоднішнього дня я відчуваю День бабака. Все це в тій чи іншій формі, я вже переживав в різні періоди нашої новітньої історії. Прорив нових політиків, сплеск нереальних очікувань, емоцій, «от тепер заживемо», «Даєш Польщу і Сингапур». Але все закінчувалось розчаруванням і провалом. Звісно, кожна ситуація унікальна за своїми параметрами, але дуже близька по – суті. Не вірите?

2014 рік. Яценюк формує уряд з провідних «технократів», яких ми бачимо і сьогодні. Декларації Угоди про асоціацію, безвіз, « Моя нова поліція», запуск децентралізації, в жовтні 2014 безпрецедентний пакет законів про боротьбу з корупцією, «унікальна» коаліційна угода і коаліційна більшість в Раді… Можна вернутись в 2004 рік і згадати заяви про вступ до ЄС в 2008-му. Можливо подібне відбувалось і в 1991 –му, але я був занадто малий.

Очевидно, що одні й ті ж провали, які слідують за цими ейфоріями мають під собою одну й ту ж причину. Ця причина дуже проста – криза імплементації, або іншими словами не можливість приведення в реальність задекларованих цілей.

Я часто порівнюю Україну з розваленим автомобілем. Це старий радянський жигуль, з якого тече масло, він жре нереальні обсяги бензину при своєму маленькому двигуні, і розвиває швидкість близьку до велосипеда. Але кожний новий водій, який сідає за руль, переконаний, що раніше автомобіль не їхав, бо були погані водії.

В листопаді 2014 року Петро Порошенко зустрівся з рядом активістів, серед яких був і я. Кожен говорив про своє, а я підняв питання імплементації. Я сказав Петру Олексійовичу, що насправді безкінечні декларації хорошого життя завищують очікування, натомість для реалізації цього всього не було нічого зроблено. Система управління на той час була повністю розвалена. Рівень не виконання урядових рішень в одного відомого реформатора складав – 90%, що правда зовсім не корелювало з його фейсбук-активністю. Я запропоновував свою логіку, що з цим всім варто робити. Але ПОП рознервувався і почав істерити на тему, як активісти його не цінують, і як все чудово. Я відповів просто – ви самі вибираєте своє майбутнє. Сьогодні ви всі бачите майбутнє, яке він обрав в 2014-му.

Далі в цьому лонгріді я спробую описати ключові речі, які можливо допоможуть уникнути чергового повторення історії.
Імплементація будь-чого має під собою прості складові:

1. Кадри
2. Ресурси
3. Моніторинг і оцінка

Кадри

Проблема №1 — зарплати

Всі ці роки державні службовці отримували офіційно одні з найнижчих зарплат в Україні. Зрозуміло, що це вирішувалось доплатами, корупцією тощо. В результаті держслужба сьогодні може успішно щось «порішати», але взагалі не може працювати на трансформацію і прорив. В кращому випадку служба робить поточну роботу, а насправді «виживає». Саме тому, якщо глянути на 28 років нашої незалежності – ми не спромоглися реалізувати жодний значимий інфраструктурний проект. Спроба зробити реформу державного управління при Порошенко призвела тільки до погіршення ситуації. На службі виникла «класова ненависть», де директорати отримують зп від 1000 євро, а всю роботу і далі мають робити люди з зп меншою чим в оператора Нової пошти.

Я, як і багато, обурююсь тому факту, на що сьогодні перетворилась патрульна поліція: дрібні корупціонери. Але коли вирішив наїхати на керівництво, то почув просту пропозицію знайти тисячі класних людей на 8 тис грн. Я таких знайти не можу, сумніваюсь, що хтось може

Проблема №2 – функціональні обов’язки

Функціонал служби не проходив ревізій, і фактично сьогодні є купа посад з радянських часів, з одного боку, а з іншого – дуже багато посад надули, щоб робити економію фонду заробітної плати. Вся ця громіздка історія абсолютно неповоротка для здійснення реформ. Окрім цього, за 28 років бюрократія намножила безліч процедур, суть яких зводиться до того, щоб не знайшли крайнього. Саме тому будь-який документ має пройти сотні і тисячі погоджень і перепогоджень.

Проблема №3 – оутсорс.

Державна служба закрита. Вона ніяк не стикується з зовнішнім світом. Ні громадські організації, ні незалежні експерти, ні бізнес чи інвестори – ніхто не може мати сталу взаємодію. З одного боку, це радянська спадщина – влада всесильна, з іншого – це вже наслідок антикорупційної манії останніх років.

Я б міг довго пояснювати як боротися з цими проблемами, але є одне просте рішення – перезапуск органів влади з нуля. Міністерств, ЦОВВ, агентств тощо – набрати з нуля. Так, це хаос, так – це серйозний виклик, але всі успішні реформаторські кейси починались тільки в цій точці.

Ресурси

Реформи – це одна з найзатратніших статтей для держави. Адже мова йде впровадження нових технологій життя і організації суспільства. Реалізація реформ ніколи в історії не суміщала справедливу соціальну політику. Навпаки держава змушена серйозно приносити соціальну справедливість в жертву на користь майбутнього розвитку. Ще складніша ситуація, коли нація мусить робити реформи і воювати одночасно. В такій країні взагалі немає шансів на розмови про зменшення тарифів чи підвищення пенсій. Колись на зустрічі покійний Бендукідзе розповідав нам як на будь-яку зароблену копійку приходив його міністр оборони і забирав на танки.

Ресурс №1 – загальна інвентаризація

Ще де Сото говорив, що бідні країни насправді володіють мільярдними ресурсами, які просто не обліковані. В нашій країні ситуація ще гірша. Через тотальну корупцію і мародерство свідомо знищувалось безліч документів про право власності. Декілька років назад я побував в місті, де мерія не могла встановити більшість комунального майна, оскільки попередній мер просто знищив документи. Тотальна інвентаризація покаже колосальний не задіяний в економіці ресурс.

Ресурс №2 – неефективна власність

У нас дуже модно рятувати «стратегічні» підприємства. Але, насправді, продаж державної власності слід починати не з конфліктних проблемних активів, а навпаки, з не профільних і неефективних. Сьогодні, наприклад, я був поруч з дитячою базою відпочинку, яка належить… СБУ. Або, наприклад, цікаво на скільки можна було б підняти зарплату поліції від проданого на Шовковичній совкового готелю, який належить МВС. Органи влади володіють десятками баз відпочинку, їдальнями, і купую непотребу. Так, ДУС володіє Житомирським лікеро-горілчаним заводом, не коментуючи молочні цехи і все інше.

Ресурс №3 – партнерство.

Для дуже багатьох рішень держава могла б дозволити партнерство. Не тільки з бізнесом, а й просто з громадянами чи громадськими організаціями. Так, соціально відповідальний бізнес чи громадські організації могли б брати на себе обов’язки щодо облаштувань територій, чи допомоги соціальним незахищеним. Це розвантажувало б державу, і часто створювало б набагато кращий результат. Не треба трактувати всіх підряд в антикорупційні манії. Потенційна співпраця з органами влади приватного сектора не обов’язково має вести до корупції.

Моніторинг і оцінка

Нарешті останнє – контроль. Сьогодні наша влада сама формує політику, сама імплементує і сама оцінює. Результат цього ви бачите навколо себе тотально. Під час свого не тривалого перебування на державній службі я стикнувся з тим, що ніхто не хотів впроваджувати нові рішення, не через корупцію, а саме через не розуміння як за них прозвітувати. Як тільки я виводив цифрові показники ефективності – контакт втрачався. І ключова фраза була «навіщо це писати, якщо є ризик не досягнути». Саме тому, в державних звітах будете читати суцільну воду про покращення і збільшення. Найсмішніше, що часто формат звітів взагалі не відповідає формату прийнятих програм.

Тому ключове рішення в цьому питанні – винести моніторинг і оцінку за межі виконавчої влади. Чи це мають бути незалежні аудити чи парламентський контроль, чи інші способи – до дискусії. Точно не може орган сам себе оцінювати.

І на завершення. Я дуже хочу, щоб новому уряду вдалося. Я точно знаю, що будь-який успіх це «рух від невдачі до невдачі зі зростанням ентузіазму». Час біжить і найгірше для мене знову почути фразу американців «ви ніколи не втрачаєте шанс втратити шанс». Робитиму все можливе, і наш Український інститут майбутнього теж, тільки щоб вийшло.

Але разом з цим не забуваю фразу Тетчер про мудрість всіх віків: не сподівайтесь дуже багато.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Любимое занятие многих оказалось опасным для здоровья

Любимое занятие многих оказалось опасным для здоровья

57% британцев часто используют свой телефон в туалете, а 8% опрошенных "всегда" делают это
Стало известно о «прелестях» жизни на оккупированном Донбассе

Стало известно о «прелестях» жизни на оккупированном Донбассе

В сети появилась информация о том, как на самом деле живется жителям неподконтрольной территории Донбасса
У Путина традиционно отреагировали на отказ Украины от участия в ПАСЕ

У Путина традиционно отреагировали на отказ Украины от участия в…

Украинские депутаты отказались от возможности обсудить в ПАСЕ вопросы по урегулированию ситуации в Донбассе, - Госдума
Расходы на субсидии могут сократить

Расходы на субсидии могут сократить

В проекте бюджета на 2020 год заложено 47,62 миллиарда гривен на выплату субсидий украинцам, что значительно меньше той суммы, которая была предложена в прошлом году
«Сигналы» Вселенной загнали учёных в тупик

«Сигналы» Вселенной загнали учёных в тупик

Астрономы из Университета Мэриленд обнаружили, что за последние полгода намного ярче стали шесть галактик типа LINER
У Зеленского прокомментировали снятие санкций с России

У Зеленского прокомментировали снятие санкций с России

Снятие санкций против России не находит поддержки в Украине, - Вадим Пристайко
У Зеленского предложили растаможку «евроблях» по новым правилам

У Зеленского предложили растаможку «евроблях» по новым правилам

Отмена акциза в обмен на техосмотр: глава таможни Нефедов озвучил новые предложения по растаможке «евроблях»
Украина увеличила расходы на субсидии

Украина увеличила расходы на субсидии

Госстат подсчитал, как выросли затраты государства на субсидии
Tesla Model 3 прошел беспощадный краш-тест: видео

Tesla Model 3 прошел беспощадный краш-тест: видео

Кузов Model 3 хорошо выдержал один из самых сложных краш-тестов.
Названы самые красивые «первые леди» мира

Названы самые красивые «первые леди» мира

Прекрасные женщины, которые стали супругами президентов.
Украинцам сказали, когда ждать сниженных платежек за газ

Украинцам сказали, когда ждать сниженных платежек за газ

Платежки со сниженными ценами на газ потребители в Украине получат в конце сентября или в начале октября этого года
iPhone 11 показали изнутри: фото

iPhone 11 показали изнутри: фото

Мастера разобрали iPhone 11 и нашли кое-что необычное
Курсу доллара спрогнозировали неожиданный обвал

Курсу доллара спрогнозировали неожиданный обвал

Доллар продолжает сдавать позиции
В Украину вернется настоящее лето

В Украину вернется настоящее лето

Температура воздуха поднимется до +23 градусов
Huawei выделит крупную сумму на разработку приложений для собственного магазина

Huawei выделит крупную сумму на разработку приложений для собственного магазина

Сейчас в нем насчитывается 45 000 приложений
Amazon начинает съемки сериала «Властелин колец»

Amazon начинает съемки сериала «Властелин колец»

Основой сюжет сериала является роман британского писателя Джона Рональда Руэла Толкина
Марс испускает таинственные магнитные импульсы

Марс испускает таинственные магнитные импульсы

Магнитное поле Красной планеты иногда начинает пульсировать — раньше исследователи не предполагали, что здесь происходит такое явление
Главное из госбюджета: скромные пенсии, 10 тысяч долга и новый курс доллара

Главное из госбюджета: скромные пенсии, 10 тысяч долга и новый…

В правительстве обещают, что ко второму чтению, бюджет будет кардинально переписан
ВСУ подорвали грузовик с российскими террористами

ВСУ подорвали грузовик с российскими террористами

Экс-главарь "ДНР" сообщил об иx гибели на оккупированном Донбассе
Кабмин начнет конфисковать земельные участки

Кабмин начнет конфисковать земельные участки

Отбирать будут участки, купленные за "черные" деньги
Водителям напомнили о 7 важнейших правилах осенью

Водителям напомнили о 7 важнейших правилах осенью

Каждый водитель должен знать эти правила в осенний период. Важные напоминания помогут повысить вашу безопасность и безопасность тех, кто находится рядом.
Названы опасные компоненты косметики, провоцирующие рак

Названы опасные компоненты косметики, провоцирующие рак

В составе косметики содержатся элементы, которые могут спровоцировать гормональный сбой в женском организме
Одну из главных тайн Земли наконец-то раскрыли

Одну из главных тайн Земли наконец-то раскрыли

Названа причина наступления Ледникового периода
Россияне потребовали от Путина убраться из Украины

Россияне потребовали от Путина убраться из Украины

Петербуржцы вышли на акцию мира против войны в Украине, призывая власти вывести войска из территорий украинского государства.
Медики футбольного клуба помогли пострадавшим в жутком ДТП

Медики футбольного клуба помогли пострадавшим в жутком ДТП

Высокая квалификация докторов "Олимпика" пригодилась вовсе не во время матча: Фото
Глава ГБР Труба заявил о «прослушке» его кабинета

Глава ГБР Труба заявил о «прослушке» его кабинета

Труба заявил о прослушивании резонансных дел в его кабинете и пытается узнать связанно ли это с политиками фигурирующими в делах бюро.
Невзоров сказал, какой ценой Путин «защитил русских» на Донбассе

Невзоров сказал, какой ценой Путин «защитил русских» на Донбассе

Журналист Невзоров рассказал, как Путин защищал русский язык на Донбассе, и человеческие жизни этому цена.
Пилоты авиакомпании Ryanair прекратили забастовку

Пилоты авиакомпании Ryanair прекратили забастовку

Однако, переговоры с авиакомпанией пилоты проведут на следующей неделе
Украинские Ан-178 покорили Турцию

Украинские Ан-178 покорили Турцию

На выставке современных технологий в Стамбуле украинский Ан-178 вызвал интерес главы турецкого МВД
Энистон рассказала о своих жертвах ради карьеры в Голливуде

Энистон рассказала о своих жертвах ради карьеры в Голливуде

Звезда сериала "Друзья" призналась, что сбросила более 13 килограммов
Читай также