Битва двох Україн

Перемога Зеленського підвела риску під протистоянням двох Україн в термінах Миколи Рябчука. Водночас результати виборів створили новий поділ: на Україну минулого і Україну майбутнього.

Битва двох Україн

У 2001 році Микола Рябчук опублікував статтю «Дві України». У цій статті він констатував, що існує дві України: одна – українська (націоналістична), до якої в першу чергу відносяться колишні підконтрольні Польщі території, і друга – радянська, де фактично життєдіяльність і функціонування територій облаштував Радянський Союз. Цей простий і очевидний поділ Рябчука визначав українську політику впродовж ще 18 років, і саме протистояння двох Україн блокувало будь-який розвиток держави.

Однак, в 2019 році відбувся злам цього традиційного поділу. Вперше, новий Президент отримав підтримку 73% і монобільшість в парламенті. Вперше вибори не відбувались за традиційним поділом двох Україн. Однак, якщо старий поділ зник, то на його місці утворився новий. Власне, що сталось і що виникло – далі.

100 річний гештальт

Поділ на дві України виник не 1991 – му році, а в 1917. Саме тоді, на розвалах російської імперії, вперше почала політично формуватись «українська» і «радянська» України, тоді ж вони вперше і вступили в битву.

«Українська» Україна формувалась на основі німецького розуміння нації як «одна мова – одна нація – одна держава». Така модель, звісно, не була єдина і гетьман Скоропадський намагався продемонструвати ефективність іншої, більш близької до британської, коли нація – це впершу чергу громадяни і влада інституцій. Втім, його поразка тільки додатково закріпила саме перший варіант. В подальшому тривале протистояння з «радянською» моделлю в багато чому сформували основи «української» моделі.

Так, радянська окупація і повне знищення будь-яких проявів державності, змусили «українську» Україну піти в підпілля. Тому на перше місце в цій моделі вийшли саме фактори мови, історії і культури, оскільки це були єдині інструменти розпізнавання свій-чужий. І хоча мова абсолютно не обов’язковий інструмент формування нації, в цій конкретній ситуації – вона була інструментом політичного протистояння. Ще одна набута риса – це постійна оборона і підпілля, як єдина форма існування «української» України. Ці риси виявились домінуючими і після отримання незалежності. Так політичні представники цієї моделі постійно щось захищали, оборонялись, декомунізовували, Ленінів міняли на Шевченків і тому подібне. Однак, робили це все ще радянськими інститутами і бюрократією.

«Радянська» Україна також формувалась з нуля. Це була модель залежності від спільного простору з Росією, індустріальний шовінізм і постійна експансія. Ці риси сформували уявлення про велику державу, могутність і можливість повернутись до цього. Однак, в нашому випадку – це була колоніальна форма, залежна від центрального планування в Кремлі. Без «центру» — ця модель втрачала зміст. Проблема виникла в тому, що 70-річне домінування на території України призвело до того, що існуючі інститути влади і суспільства були створені саме «радянською» Україною, які з розвалом РС втрачали свої основні функції через розрив з «центром».

Закритий гештальт

В період з 2014 по 2019 рік обидві ці моделі України були закриті. «Українська» Україна була прапором Петра Порошенка. Треба віддати йому належне, що він виявився досить успішний в її реалізації. При ньому була проведена декомунізація, введені жорсткі квоти і прийнятий закон про українську мову, Томос, фестивалі вишиванок, культура патріотичного виховання тощо. Однак, ця модель виявилась абсолютно не життєздатною. Всі ці кроки зовсім не зміцнювали нашу державу, яка чудом вистояла в війні з РФ. Ми росли жалюгідні 3% в рік, реформи виявились інформаційною ширмою, корупція процвітала як і раніше. Петро Порошенко закрив гештальт «української» України, ця модель виявилась неефективною для вирішення тих проблем, з якими ми стикнулись.

Натомість Путін закрив гештальт «радянської» України. Виявилось, що об’єднання з Росією – це не про відновлення могутності, а про кров, террор і інтереси росіян. Путіну виявився непотрібним індустріальний потенціал Донбасу, і замість російських інвестицій – він відправив мародерів. Спростував він і тези про братні народи та російську мову, убиваючи російськомовних на Донбасі. Модель «радянської» України також виявилась не придатною для вирішення наших проблем.

Зеленський і новий розлам

Перемога Зеленського підвела риску під протистоянням двох Україн в термінах Рябчука. Він отримав перемоги як на «націоналістичному» Заході, так і на «радянському» Сході. Водночас, результати виборів створили новий поділ: на Україну минулого і Україну майбутнього.

Україна минулого – це справжня країна, яка сформувалась за роки незалежності. Це олігархи, які контролюють економіку і медіа-простір. Це бюрократія, яка звикла протистояти будь-яким новаціям. Це місцеве самоврядування, яке звикло просто бездумно витрачати мізерні бюджетні кошти на соціалку. Це населення, яке очікує субсидій і зниження тарифів. Це бізнес, який звик «рішати» і швидко «підніматись». Все це не просто проблеми, які можна вирішити, це все організовано в спосіб нашого життя, і одним указом чи законом  — це не викоріниш.

Україна майбутнього – це очікування змін. Сьогодні – це абсолютно не визначена реальність, на яку багато людей проектують свої проблеми. Для когось – це Польша, для когось – це нові технології (діджиталізація), завершена війна на Донбасі, зарплата 700 євро і т.п. Високі очікування – породжують значне розчарування. Тому не зважаючи на тріумф Зеленського у 2019 році вже незабаром Україна минулого буде відвойовувати свої позиції.

Битва двох нових Україн скоріше за все буде визначати українську політику найближчі 10 років. Справа в тому, що Україна минулого – це вже реальність з якою доведеться мати справу, а Україна майбутнього – поки що проект, і той не детально розроблений. Найбільший ризик цього протистояння полягає в тому, щоб майбутнє не протистояло минулому у вигляді гасел проти діючих інститутів, бо за таких обставин шансів не перемогу першого – практично не буде.

Найважливіше завдання для нового Президента і команди – це розбудова нової організації суспільства. Спочатку організація, а потім вже «діджиталізація» і все інше. Без нових ефективних інститутів не вдасться втілити жодне із запланового. Безперечно, що побудова нових організацій – це складний тривалий процес, але тільки в такому випадку можна забезпечити успіх майбутньої України. Бо зрештою не мова і не культура визначають чи нація стає успішною, в виключно її організація.

Подписывайтесь на страницу автора в Facebook, канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Forbes назвал самые дорогие спортивные бренды мира

Forbes назвал самые дорогие спортивные бренды мира

Первые три места в рейтинге заняли Nike, ESPN и Adidas.
Закон об улучшения инвестклимата в Украине вступил в силу

Закон об улучшения инвестклимата в Украине вступил в силу

Закон отменяет устаревшие нормы и направление на улучшение инвестиционного климата.
Путин поручил изучать поведение молодежи в сети

Путин поручил изучать поведение молодежи в сети

В России будут изучать предпочтения молодежи в Интернете.
Рада займется законопроектом Зеленского об обличителях коррупции

Рада займется законопроектом Зеленского об обличителях коррупции

Рада сегодня рассмотрит законопроект об обличителях коррупции во втором чтении.
Водителям рассказали, как избежать полулярных штрафов

Водителям рассказали, как избежать полулярных штрафов

Автоюристы объяснили, за что не могут штрафовать водителей
Беспорядки в Каталонии: 4 подразделения спецназа отправили в Барселону

Беспорядки в Каталонии: 4 подразделения спецназа отправили в Барселону

МВД Испании отправило 200 спецназовцев для подавления беспорядков в Барселоне.
Назван новый признак преждевременной смерти

Назван новый признак преждевременной смерти

Избыточная нейронная активность мозга влияет на продолжительность жизни человека.
Синоптики предупредили украинцев о первом снеге

Синоптики предупредили украинцев о первом снеге

Народный синоптик прогнозирует приход зимы в Украину уже в ноябре
Франция и Германия заявили о прогрессе в реализации «Минска»

Франция и Германия заявили о прогрессе в реализации «Минска»

Париж и Берлин заявили о позитивных сдвигах в реализации соглашений по Донбассу.
Турция придумала ответ на американские санкции

Турция придумала ответ на американские санкции

Одним из шагов Анкары станет требование сократить американское присутствие на военной базе «Инджирлик».
Рябошапка заработал больше Зеленского почти в 5 раз

Рябошапка заработал больше Зеленского почти в 5 раз

Стала известна зарплата Рябошапки
Сутки на Донбассе: боевики убили защитника Украины, ещё одного ранили

Сутки на Донбассе: боевики убили защитника Украины, ещё одного ранили

В течение суток на Донбассе произошло 30 вражеских обстрелов, один военный погиб и один был ранен
В «Слуге народа» рассказали, когда внесут в Раду законопроект о референдуме

В «Слуге народа» рассказали, когда внесут в Раду законопроект о…

Законопроект о референдуме внесут в Раду до конца 2019 года, заявили в СН.
«Не будь дураком»: Трамп написал письмо Эрдогану

«Не будь дураком»: Трамп написал письмо Эрдогану

Трамп призвал Турцию остановить военную операцию в Сирии.
Дипломатический скандал: в России с поезда сняли американских дипломатов

Дипломатический скандал: в России с поезда сняли американских дипломатов

Американские дипломаты путешествовали без разрешения
Зеленский раскрыл план возвращения активов украинских экс-чиновников из Латвии

Зеленский раскрыл план возвращения активов украинских экс-чиновников из Латвии

Специальная комиссия займется возвращением денег арестованных в Латвии активов экс-чиновников.
Пенсия 4000 гривен: стоит ли надеятся украинцам на увеличение выплат

Пенсия 4000 гривен: стоит ли надеятся украинцам на увеличение выплат

Возможно, в правительстве повысят минимальные пенсии до реального прожиточного минимума
Украинцам начали бесплатно раздавать “евробляхи”

Украинцам начали бесплатно раздавать “евробляхи”

Гендиректор СЕТАМ рассказал, где в Украине бесплатно раздают евробляхи
Тимошенко потребовала у Зеленского отменить поправку Геруса

Тимошенко потребовала у Зеленского отменить поправку Геруса

Лидер «Батькивщины» зарегистрировала соответствующий законопроект
Тоннели под Израилем дали повод говорить о существовании подземной цивилизации

Тоннели под Израилем дали повод говорить о существовании подземной цивилизации

Ученные нашли неизвестного происхождения подземные туннели, объяснить их появление так и не удалось.
Депутатов-прогульщиков накажут «гривной»

Депутатов-прогульщиков накажут «гривной»

Нардепы одобрили законопроект №1035-2 во втором чтении
Украинцам приходят непонятные счета за газ с огромными долгами: нужно ли платить

Украинцам приходят непонятные счета за газ с огромными долгами: нужно…

Потребители получают уведомления о прекращении газоснабжения от операторов системы распределения
Без диет и тренировок: топ-5 простых и бесплатных способов похудеть

Без диет и тренировок: топ-5 простых и бесплатных способов похудеть

Ничего кроме времени и постоянства не потребуется
Зеленский ответил, что влияет на выполнение «формулы Штайнмайера»

Зеленский ответил, что влияет на выполнение «формулы Штайнмайера»

Украинский глава Владимир Зеленский отметил, что ситуация прояснится после саммите в нормандском формате
Гетманцев раскрыл планы по легализации игорного бизнеса

Гетманцев раскрыл планы по легализации игорного бизнеса

Глава налогового комитета ВР рассказал подробности легализации игорного бизнеса в Украине.
Смартфон Realme X2 Pro удивит характеристиками и ценой

Смартфон Realme X2 Pro удивит характеристиками и ценой

Новинка от Realme будет иметь уникальный аккумулятор и мощный процессор
Миссия ООН требует закрыть «Миротворец»: подробности

Миссия ООН требует закрыть «Миротворец»: подробности

В Миссии ООН заявили, что сайт "Миротворец" занимается незаконной деятельностью и подвергает опасности жизни людей
Зеленский подписал закон о защите потребителей финансовых услуг

Зеленский подписал закон о защите потребителей финансовых услуг

В Украине вступит в силу закон, который будет защищать потребителей финуслуг
Стало известно, когда Украину накроет морозами и снегопадами

Стало известно, когда Украину накроет морозами и снегопадами

После 20-го ноября уже могут появится первые проявления зимы
Зеленский не будет вмешиваться в процесс импичмента Трампа

Зеленский не будет вмешиваться в процесс импичмента Трампа

Украинский лидер Владимир Зеленский объяснил свою позицию по поводу дела об импичменте президента США Дональда Трампа
Читай также
Последние новости

Forbes назвал самые дорогие спортивные бренды мира

Закон об улучшения инвестклимата в Украине вступил в…

Путин поручил изучать поведение молодежи в сети

Рада займется законопроектом Зеленского об обличителях коррупции

Водителям рассказали, как избежать полулярных штрафов

Беспорядки в Каталонии: 4 подразделения спецназа отправили в…

Назван новый признак преждевременной смерти

Синоптики предупредили украинцев о первом снеге

Франция и Германия заявили о прогрессе в реализации…

Турция придумала ответ на американские санкции

Рябошапка заработал больше Зеленского почти в 5 раз

Сутки на Донбассе: боевики убили защитника Украины, ещё…

В «Слуге народа» рассказали, когда внесут в Раду…

«Не будь дураком»: Трамп написал письмо Эрдогану

Дипломатический скандал: в России с поезда сняли американских…