«Коло запитань» на Ері ФМ виходить уже 5 рік і жодного разу ми не відмовлялися від фундаментального принципу при підготовці передачі: ми розглядаємо тільки ті теми, які пропонують наші гості! Так от, теми пов’язані із забудовою плавнів в нижній течії Дніпра назвали важливими для Херсонщини багато гостей ток-шоу. Ця тема мабуть є гострою для всіх хто живе по берегах Дніпра і у кого залишилася краплина совісті і відповідальності. Повну версію програми можна послухати тут:
http://radioera.com.ua/audio/?idCast=2517
http://radioera.com.ua/audio/?idCast=2518
«Нас відгороджують від Дніпра лінією котеджів і яхт! Землю роздають невідомо кому! А кришують всі ці афери правоохоронці і місцева влада! У прокуратурі селянам заявляли, що ніхто не зобов’язаний їм надавати інформацію про те кому віддали землі нашої сільради!» — з таким месиджем виступив Віктор Маруняк, голова сільради Старої Збуріївки. Голопристанського району. Мешканці Київської області уже давно гостро відчули принади співіснування із знахабнілими господарями життя. Як бачимо, такі ж процеси запущено і на Херсонщині. Місцева влада роздала близько 286 гектарів прибережної землі тільки в Голопристанському районі «невідомо кому», точніше київським студентам. Якось так сталося, що ні у облраді, ні у обладміністрації не було заперечень, контролюючі органи теж спокійно дивилися, а від місцевої громади цю інформацію приховали. Потім ці ділянки кілька разів перепродали, і кінці в воду! Щодо цієї афери щоправда відкрили кримінальну справу, хтось із управління земельними ресурсами навіть у СІЗО сидить. Як заявив один із гостей ток-шоу «Коло запитань» прокурор Херсона Віктор Чаус, частина цих земель уже повернута територіальній громаді. Однак гості ток-шоу якось не висловлювали впевненості у тому, що всі незаконно роздані землі (а це береги Дніпра!) будуть повернуті, а не забудовані успішними українцями. І це не випадково.
Адже так прописано наше законодавство, воно розв’язує руки шахраям від влади і дискримінує місцеві громади! Сільради мають право розпоряджатися тільки землями в межах населених пунктів, а територіями, які знаходяться за межами сіл, — зась! Хтось розумно написав закон, з прицілом! Адже за межами населених пунктів головне: землі, угіддя, де трудилися десятиліттями колгоспники, плавні про, які йтиметься далі. Заступниця голови Херсонської облради Тамара Федько заявила, що треба внести зміни до законодавства, аби місцеві громади могли впливати на прийняття рішень щодо всіх земельних ресурсів, які відносяться до сільрад. За її словами, голова облради Віктор Пелих уже багато разів направляв у Верховну Раду пропозиції щодо законодавчих змін, які б унеможливили захоплення землі на берегах річок. Та у нашому парламенті якось не дуже переймаються цими проблемами.
Депутат міськради від Батьківщини Володимир Миколаєнко, гнівно заявив, що і міськрада роздає землі невідомим, натомість до нього приходять прості херсонці і скаржаться, що їм землі не хочуть давати! Натомість еколог Михайло Підгайний відзначив, що афера із землею в Голопристанському районі відбувалася, коли при владі були ще БЮТівці, а покривав цю аферу губернатор Борис Силенков, який навіть протест прокурора довго не хотів задовольняти. За словами еколога корені цієї історії тягнуться аж із Києва. Тут Михайло Мельник заступник голови Херсонської облдержадміністрації проявив нетипову для представників нинішньої влади толерантність у відношенні до «помаранчевих». Він закликав не звинувачувати у всіх негараздах колишню владу, бо ми один народ.
На жаль гості «Кола запитань» не висловили бажання поговорити про забудову берегів Дніпра з точки зору порушення елементарних законів людяності. Адже раніше такого не було! Кріпосники, які тримали людей за бидло в Російській імперії чомусь не селилися в плавнях! Не будували своїх маєтків на берегах Дніпра поміщики
Я запитав у еколога Михайла Підгайного: Чому раніше багатії, які мали повну владу на своїх територіях, які гнобили народ і робили, що їм заманеться, не будували свої палаци на берегах річок? Михайло Підгайний пояснив це тим, що тоді порядку було більше і стежили за законністю краще. Може й так! Може царська Росія з точки зору правової культури і справді є взірцем для України.
Але є підозра, що російські, українські, польські пани не нищили береги Дніпра ще й тому що у них була елементарна культура ведення господарства. Будувати житло в плавнях це не просто небезпечно, це знищення місця нересту риби, гніздування птахів, знищення розкішних природних ландшафтів. Це варварство! Тодішні господарі життя виходить краще за нинішніх розуміли, що значить жити у злагоді із природою…
Тут варто задуматися психологам, соціологам, політологам: що це за люди, яким вкрай хочеться нищити природу, вони ж чудово розуміють, коли будуються на берегах Дніпра, наслідки від їхніх новобудов жахливі? Це як мінімум небезпечно. Території плавнів може затопити, незважаючи на всі сучасні технології. Невже, власники маєтків нижче Києва не знали, що звуження Дніпра може призвести до підтоплення столиці? Що вони відчували, коли з екранів телевізорів показували гори дохлої риби із Київського водосховища? А риба дохла тому, що воду спускали на ГЕС шаленими темпами аби не було підтоплень! Херсонське ток-шоу «Коло запитань» показало, що нищать береги Дніпра не лише на Київщині, а по всій Україні. Ось до речі, ми готуємо ток-шоу у Черкасах, там представники громадськості серед головних тем теж називають забудову Дніпра, нищення малих річок. З обговорення теми захоплення плавнів можна зробити ще один висновок. Громадськість ще не дійшла до усвідомлення того, що захоплення берегів не з правовими колізіями пов’язані, це не просто бізнес. Це один із проявів гуманітарного і морального занепаду.