Переоцінити значення виборів у демократичному суспільстві важко. А в Україні — просто неможливо. Уже хоча б тому, що до них завжди прикута увага цілої нації. Навіть, якщо вибори ці — лише обрання одного депутата до парламенту. Події з довиборами у 205-му окрузі в Чернігові — один з таких прикладів. Що відбувається насправді у тихому Чернігові — у свіжому детальному розборі.

Округ 205: чорти в тихому омуті Чернігова

Поет-неокласик Микола Зеров колись написав про Чернігів: Останні дні дрімотно досинає Олегів мужніх престаре кубло», що власне доволі непогано характеризувало Чернігів : тихе місто, що нікуди не поспішає вже більш за тисячу років, де маршрутки їздять удвічі повільніше за Київ і якась хоч трохи варта уваги подія трапляється раз на місяць. Однак, традицію зазвичай тихого виборчого процесу в Чернігові з рідкісними візитами політичних celebrities раптово порушила перспектива довиборів до ВР по 205-му мажоритарному округові (до нього якраз входить центр та історична частина міста). І сталося це з таким розмахом, що дрімаючий Чернігів почали називати в ЗМІ скандальним.

Чому довибори? Причина цього напрочуд проста: обраний раніше по 205 округу депутат від БПП Валерій Куліч був призначений президентом на пост губернатора Чернігівщини, отож з’явилось одне вакантне місце в ВР.

Окремо слід сказати про місцеві еліти : ніби безпартійний, а по факту колишній регіонал, міський голова Чернігова Олександр Соколов давно вже не з’являється на публіці, ходять чутки про його причетність до розкрадання бюджетних коштів (вже були навіть судові засідання). Губернатор Валерій Куліч перебуває під великим впливом народного депутата від БПП (теж встиг побувати у фракції ПР) Владислава Атрошенка і сам є членом пропрезидентської команди. Певний вплив зберігає і депутат від «Батьківщини» Валерій Дубіль, який, однак теж підтримав останнім часом БПП, однак офіційно цього не афішуючи. Таким чином, чернігівська політична шахівниця повністю заставлена фігурами з провладної сили (за виключенням Соколова, якому вже загрожує видалення з дошки).
Щодо кандидатів, то їх була зареєстрована рекордна для України кількість – 127 (з них допущено до виборів 91). Щодо ключових постатей : фаворитами передвиборних перегонів є кандидат від БПП Сергій Березенко (колишній голова ДУС) та кандидат від новоствореної партії «УКРОП» Генадій Корбан (обидва «десантники» — немісцеві кандидати, які до цього на політичній карті Чернігова не з’являлись).

Усі ключові скандальні події на окрузі прямо чи опосередковано пов’язані саме з цими двома прізвищами. Також слід сказати і про місцевих політиків, що також беруть участь у перегонах: 1. Андрій Міщенко, колишній нардеп, очільник місцевого осередку ВО Свобода. 2. Дмитро Блауш, очільник РПЛ (Радикальна партія в Чернігові на особливому рахунку – тут базовий електорат Ляшка, що стабільно надає йому підтримку вищу, ніж в інших регіонах України). 3. Володимир Зуб, лікар, балотується від Самопомочі. 4. Ігор Андрійченко, керівник місцевого осередку Демократичного Альянсу. Ці чотири особи більш-менш засвічені в місті представники великих політичних партій, усі мають стосунок до Чернігова, на відміну від топових кандидатів, однак навряд чи наберуть більше за 5% голосів виборців внаслідок відсутності таких фінансових та адміністративних можливостей, які мають Корбан та Березенко. Окрім цього, балотується також цілий натовп технічних кандидатів, розповідати про яких окремо не має сенсу.

Власне передвиборча агітація почалася зі «скандальних» білбордів з написом «УКРОП проти редиски» (редиска – біло-червоні, натяк на БПП, причому шрифт і кольори половини білборду з редискою точно повторювали гамму реклами кандидата від пропрезидентської сили), які спочатку були мало зрозумілими для більшості простих чернігівців (пригадую, до речі, як чернігівці питали, що такого особливого має статись 5 жовтня, побачивши прапори політичної партії «5.10»), згодом вже було анонсовано політичну партію «УКРОП» (Генадій Корбан був обраний у ній головою Політради), розвішано борди і з кандидатом. Реклама Сергія Березенка не вирізнялась такою оригінальністю : стандартні для БПП біло-червоні кольори, обіцянки відродити чернігівський оборонпром та гарантії підзвітності комунальних підприємств громаді. При цьому, грошові ресурси, які «вливає» в округ Генадій Корбан є колосальними для Чернігова і нечуваними раніше для невеликого міста, навіть пропрезидентський кандидат веде значно скромнішу кампанію. Цю дороговизну і особливу оригінальність кампанії Корбана можна пояснити тим, що це є перша серйозна презентація політсили «УКРОП», яка буде відстоювати інтереси Ігоря Коломойського у ВР, отже партія має вразити всіх особливим лоском, залучити до своїх лав якомога більше прихильників (в першу чергу, незадоволених наслідками правління людей Порошенка). Також слід сказати, що Генадій Корбан так само нова для міста людина, як і його політсила, отже розраховувати на адміністративний ресурс йому не доводиться : всі важелі адмінресурсу в руках БПП і будуть задіяні на користь Сергія Березенка. Вже з манери ведення кампанії на 205-му окрузі можна прогнозувати приблизну стратегію «УКРОПу» і його рекламне обличчя на місцевих виборах по всій Україні, оскільки над іміджем партії працюють дніпропетровські фахівці, які точно ще себе покажуть і у Києві, і в інших містах. Власне, сподіваннями на вдале застосування адмінресурсу і пояснюють експерти дешевизну його кампанії порівняно з Корбаном.

Однак, Генадій Олегович не планував здаватись (і зараз не планує) : спочатку депутат ВР Денисенко перехопив автомобіль з рекламою Березенка, що також везла газети з чорним піаром Корбана та рекламу технічного кандидата Величка (про нього скажу цікавий факт : борди і реклама у нього в тон Корбанівським, біло-зелені, намальована якась рослина віддалено схожа на кріп, і заклик зупинити дніпропетровську банду, при тому що Величко сам з Дніпропетровщини), а за пару тижнів його прихильники заблокували автомобіль, з якого вівся підкуп виборців людьми Березенка. Власне, ця подія поки може вважатись найскандальнішою на окрузі : Корбан зі своїми людьми оточив автомобіль, вимагаючи його відкрити, міліція та бійці спецбату «Чернігів», що взяли авто в кільце (при цьому, всередині весь цей час знаходилися пасажири), почали підтягуватися небайдужі місцеві жителі та тітушки від обох кандидатів (зібрався таки чималий 2-тисячний натовп). Цілу ніч і ранок наступного дня авто тримали в облозі, поки не випустили звідти пасажирів, яких звинувачували у підкупі виборців (за деякими даними, в авто сидів однокласник Березенка, брат якого був причетний до участі в ОПГ Солохи у 90-х роках), і опечатали до прибуття експертів. Власне, врешті-решт авто таки обшукали : там було знайдено кілька мисливських карабінів, два пістолети, військову аптечку та боєприпаси, окрім цього розфасовані в конверти про 400 гривень гроші та чимала сума у доларах. Березенко одразу ж відхрестився від причетності до машини, назвавши це провокацією Корбана, однак усю відповідальність взяв на себе технічний кандидат Березенка Тарас Костанчук, що на другий день баталії зробив відповідну заяву.

Потроху тема з авто затихла на фоні наступних провокацій, невідомі приписали редакторові найбільшого чернігівського сайту новин «ПІК» Павлу Пущенку висловлювання, де він нібито викривав Корбана як бандита. Сам Павло одразу ж спростував заяви у фейсбуку, а невідомими тієї ж доби було оприлюднено «стратегічний план» штабу Корбана, у якому більшість чернігівських журналістів значилися як група медіапідтримки УКРОПу,що отримувала гонорар в доларах (в тому числі вже вказаний Пущенко, чиїм іменем спочатку хотіли зіграти проти нього), робилися прямі вказівки щодо необхідності спростовувати негативний імідж Корбана, що пов’язаний з його кримінальним минулим (від себе скажу, що таких речей не пишуть в стратегічних планах штабів кандидатів). Через кілька днів фахівці повністю спростували документ в пресі. Окремо зупинюсь і на нібито незалежній газетці «Чернігівський полігон» виданій від імені третіх осіб, однак чомусь розповсюджуваній разом з газетою Березенка у пакеті з символікою кандидата, і повністю присвяченій «бандитській» діяльності Корбана, причому чернігівців залякували «рейдерством» і погромами, які будуть вчинятись на користь людей Коломойського руками вояків Дніпро-1, ПС та батальйону «Донбас» (власне кажучи, образ українських вояків у цій газетці ледве не такий самий, як у пресі сепаратистів). Активізувалася і діяльність ботів у соцмережах, що працювали на штаб Березенка (так-так, порохоботи — це реальність) і розповсюджували скандальне відео від першої особи, де нібито представник команди «УКРОПу» підкупає виборців.

Щодо підкупу Корбаном слід сказати, що тут кандидат був дуже обачний, завчасно до подій розставивши білборди від руху «Стоппідкуп!» з символікою «УКРОПу» і обіцянкою нагороди у 20 тис. грн за інформацію про факти підкупу виборців на 205 окрузі. Однак, мова тут про підкуп прямий, а є ж ще і інші види. Дмитро Донцов колись писав, що українська нація поділяється на козаків та гречкосіїв, щодо 205-го округу можна сказати, що козацтва тут не сильно видно, а ось гречку роздають направо і наліво. Один з штабів Корбана розташований прямо на зеленій зоні, поряд з яким прямо з наметів щоденно роздають продуктові набори (так звана «гречка»), гарячі обіди, дітям морозиво та солодощі, безкоштовні каруселі. На днях міліція спробувала перешкодити роздачі продуктів від кандидата, в результаті чого натовпи спраглих до безкоштовної гречки бабусь перекрили дорогу в двох місцях, не пропускаючи авто і міський транспорт, допоки видачу не буде поновлено. Ряд кандидатів вважають роздачу гречки фактами непрямого підкупу виборців.

Засвітилися і відомі особи на окрузі : окрім зірок, які приїздили з концертами на підтримку кандидата від «УКРОПу», цього тижня до Чернігова завітали Михайло Саакашвілі, Олег Ляшко та Олег Тягнибок. Саакашвілі взяв участь в форумі розвитку регіону, організованому Радою регіонального розвитку Чернігівщини (цю структуру очолює Сергій Березенко, і створена була вона якраз під вибори), при цьому назвавши Чернігів українським центром світових інвестицій (!), чого собі ніколи не дозволяв навіть міський голова Соколов, якого іноді критикували за порожні обіцянки. В історичній частині Чернігова, куди Саакашвілі пішов прогулятись (разом з Березенко, звісно) до нього підлетів Борис Філатов і сталася словесна перепалка, де Борис звинуватив Міхо у фактичному просуванні кандидата від БПП власним авторитетом і заявив, що це для екс-очільника Грузії серйозна розтрата політичного капіталу – імідж, мовляв, вже не повернеш. Цікавою також є кампанія шоумена Олексія Дурнєва, який на пару з блогером Олександром Барабошко теж балотується в депутати по округу : його акції як правило провокаційні, чи-то роздача моркви просто з фури, чи-то спроба вручити вазелін та вафлі кандидатові від РПЛ, чи-то спроба безкоштовно наливати усім охочим біля торгового центру, яка була припинена місцевими націоналістами; усі акції Олексій веде від імені Всеукраїнського об’єднання «Морква», з символікою подібною до «УКРОПу». На днях це призвело до скандалу : прийшовши на прес-конференцію до Олега Ляшка, що приїхав до Чернігова, Олексій був добряче побитий депутатами від РПЛ Мосійчуком та Лозовим. Власне, Ляшко звинуватив Дурнєва у провокації, стверджуючи що при ньому було знайдено вазелін та фалоімітатор (однак, досі точно невідомо, це особисті речі Дурнєва чи підкинуті однопартійцями Ляшка). Поведінка Дурнєва більшістю городян розцінюється як провокаційна, його нерідко наділяють званням «клоун» в побутових розмовах.

Очільник МВС Арсен Аваков заявив, що у день виборів (26 липня)для недопущення провокацій до Чернігова буде застосовано додаткові сили (зокрема, спецбат МВС «Кіровоград», на додаток до дислокованого в місті батальйону «Чернігів»). Дійсно, є усі підстави очікувати гарячих вихідних у місті, оскільки навряд чи сторони збирались використовувати тітушок лише у сутичці навколо заблокованого авто. Ще одним приводом для прогнозування можливих провокацій є заява від ОблЕнерго, у якій стверджують, що через несплату рахунків на дільницях можуть вимкнути світло у день виборів та підрахунку, що може допомогти фальсифікаторам виборів (тут слід згадати стару приказку, в мутній воді легше ловити рибу). На цих вихідних у Чернігові висадиться чималий десант з депутатів від БПП, які їдуть підтримувати однопартійця (їх направляють ледве не особистим наказом Порошенка) та Народного фронту (до речі, ця політсила не висунула на окрузі свого кандидата), можна очікувати і активність депутатів Бориса Філатова та Андрія Денисенка, що допомагають Генадію Корбану під час кампанії.

Популярные статьи сейчас

Зеленский: Путин сделал второй шаг по эскалации войны

Северокорейский генерал ранен в результате украинского удара Storm Shadow по Курской области, - WSJ

В Украине начали действовать новые правила покупки валюты: как теперь обменять доллары

Украинцам обнародовали тариф на газ с 1 декабря: во сколько обойдется один кубометр

Показать еще

Власне серед чернігівців навряд чи буде велика явка, оскільки для Чернігова ці вибори є вже третіми за останні півтора року, і основні фаворити перегонів не є місцевими політиками, а надмірна політизація міста багатьом звиклим до спокійного плину життя впливає на нерви. Перемога скоріше за все дістанеться Сергію Березенку, який навряд чи відмовиться від спокуси використання адмінресурсу. Однак, чи погодиться з цим Генадій Корбан, місце у ВР якому необхідне для просування власної політсили? Та прогнозувати точно нічого не можливо – у кожного гравця завжди може виявитись раптовий козир в рукаві, появу якого на столі ніхто не очікував.

Такого розмаху політичної боротьби Чернігів не бачив, мабуть, ніколи : гречка, зброя, зіткнення тітушок, підкуп виборців, постійні заходи та провокації, презентація нової політичної сили всеукраїнського масштабу на окрузі – словом, вибори на 205-му окрузі вже достатньо зарекомендували себе як скандальні, аби за ними уважно слідкувати. Отож, слідкуйте: найцікавіше – попереду.

Источник: Наступна республіка