Необдумані кроки російського керівництва щодо інтервенції в революційну Україну можуть каталізувати процес втрати Митним Союзом другого по значимості його члена – Казахстану.

Знаковою в цьому контексті стала офіційна заява МЗС республіки від 3 березня 2014 року, яка не висловила підтримки силовим діям свого найближчого стратегічного партнера – Російської Федерації – закликавши натомість до вирішення ситуації, що склалася, шляхом перемовин. Ймовірно, позиція нейтралітету, що її зайняв Казахстан, пов’язана з підтримкою цілісності нашої країни Китайською Народною Республікою, яка була висловлена її представником Лю Цзеі на останньому засіданні Ради Безпеки ООН.

Хоча формально Казахстан належить до очолюваних РФ Митного Союзу та Єдиного Економічного Простору, загальний тренд розвитку його зовнішньоекономічних відносин все більше схиляється у бік тіснішої кооперації з КНР. В 2013 році товарообіг між двома азійськими державами склав $28,5 млрд, що перевищує аналогічний показник щодо торгівлі між Казахстаном та Росією – $23,5 млрд. Ще більш показовою є динаміка товарообміну між Казахстаном та його партнерами у порівнянні з 2012 роком, яка відчутно сильніше схиляється у бік Китаю (11,3%), аніж Російської Федерації (1,7%). Особливо важливою з точки зору стратегічного співробітництва став запуск восени минулого року газопроводу Казахстан-Китай, сумарна пропускна здатність двох гілок якого складає 50 млрд кубічних метрів на рік (для порівняння – газопровід “Північний потік”, яким Росія постачає газ країнам Північної Європи, має пропускну здатність 55 млрд кубічних метрів на рік).

Процес подальшого посилення економічної залежності Казахстану від КНР та його переходу на китайську геополітичну орбіту вбачається неминучим. Проте агресивні дії Росії, які порушують міжнародні угоди та викликають загальний осуд міжнародного співтовариства, можуть навіть пришвидшити цю тенденцію. “Розтринькування” Путіним довіри союзників може значно послабити Росію в майбутньому, що, як показують події останнього тижня, піде нашій власній державі тільки на користь.