Чи можливо домовитись з Іраном без згоди іранців?

Чи можливо домовитись з Іраном без згоди іранців?

Проте, JCPOA (Joint Comprensive Plan of Actions — ядерна угода Ірану) означає більше, ніж просто стимулювання відносин Тегерану з Пекіном та Москвою. Не можна  просто “звинувачувати в усіх смертних грішах” одну з найважливіших країн Близького Сходу, вийти з Іранської ядерної угоди і згодом змусити іранців укласти “кращий” договір. Як світ прийшов до такого стану речей та що буде далі, читайте в цьому матеріалі.

Вихід з JCPOA

8 травня Дональд Трамп оголосив про вихід США з JCPOA. Його рішення стало послідовним продовженням довготривалої антиіранської риторики . Зовнішньополітична команда Президента, зокрема Джон Болтон, зображує Іран в якості «головного зла», диявола Близького Сходу. Деякі експерти сходяться на думці, що Президент США має так звану «алергію на Іран».

Іранська ядерна угода була укладена 14 липня 2015 і по праву може вважатися важливим досягненням адміністрації Обами. Згідно з цією угодою, Іран погодився відмовитися від своєї ядерної програми: ліквідувати запаси середньогозбагаченого урану, скоротити свої запаси низькозбагаченого урану на 98% та зменшити кількість газових центрифуг на дві третини до 2028 . JCPOA поклав кінець можливому процесу розповсюдження ядерної зброї на Близькому Сході. МАГАТЕ було дозволено мати постійний доступ до всіх ядерних об’єктів. Відповідно, політичні та економічні санкції ООН були скасовані 16 січня 2016 року.

Іранська ядерна угода дійсно було ефективною. Хасан Рухані, 7-й президент Ірану, розпочав процес реформування країни. На жаль, зміни тривали не так довго. 8 травня 2018 Трамп, звинувативши Іран у порушенні ядерної угоди і заявивши, що Іран є «головним спонсором тероризму, оголосив про вихід з  JCPOA. Це рішення було схвалене тільки Ізраїлем та Саудівською Аравією. Ці дві країни є традиційними ворогами Ірану після Ісламської Революції в 1979 році. Європейські держави, такі як Німеччина, Франція, Великобританія висловили співчуття щодо американського виходу з JCPOA. Сучасний Близький Схід й так був дуже складним і проблематичним регіоном ще з початком «Арабської весни» в 2011 році. На мою думку, 8 травня 2018 року варто розглядати як ще один поворотний момент.

Думки Трампа

Тепер зрозуміло, що рішення вийти з Іранської ядерної угоди в очах головного американського політика є частиною його величного геополітичного плану.  Трамп не може діяти в мережі координат, створених і обмежених угодою Обами, він хоче укласти свій договір. Американський Президент прагне змусити Іран нову угоду через страх до могутності США.

На жаль, «Північнокорейський спосіб ведення переговорів», що передбачає злі твіти та погрози, згодом хороші твіти про плідні дискусії, згодом знову злі, не працює у випадку Ірану. Іранці не пробачають образ. Як Трамп, так і Кім Чен Ин були зацікавлені у досягненні «зовнішньополітичного тріумфу «. Дональд Трамп хотів показати, як він може справитись з ядерною загрозою на зразок КНДР, а Кім хотів через укладену угоду та взагалі через ядерну програму відволікти увагу пересічних корейців від внутрішніх проблем та закцентуватись на зовнішньополітичній могутності. У 2018 році Трамп не може змусити іранців піти на поступки знову. Іран категорично відмовляється йти на будь-які перемовини. Іранська релігійна та світська влада не зацікавлена в подібних речах.

 «Дипломатія сили Трампа» складається з двох основних частин — економічної та військової. 7 серпня Трамп вже запровадив економічні санкції проти Ірану. Він хоче використати «прийом Обами» ще раз. Двоетапні санкції, санкції щодо імпорту нафти мають вступити в листопаді цього року, передбачають замороження рахунків, торгове ембарго, яке повинно вдарити в першу чергу по іранському експорту природніх ресурсів, і значне скорочення ПІІ (прямі іноземних інвестиції). 30 червня Президент США оголосив, що король Саудівської Аравії погодився збільшити видобуток нафти до 2 мільйонів барелів на день.

Крім того, Трамп прагне максимізувати військовий тиск на Іран. США не може ввести війська в Іран, як це було в Афганістані в 2001 році чи в Іраку в 2003 році. Проте, американський лідер прагне відродити ідею «арабського НАТО». Його адміністрація виношує плани створення альянсу Саудівської Аравії, Бахрейну, Об’єднаних Арабських Еміратів, Кувейту, Катару, Оману, Єгипту і Йорданії. Альянс буде відомий як Близькосхідний стратегічний альянс (MESA — Middle East Strategic Alliance).

Іранська відповідь

Як і очікувалося, вихід США з JCPOA призвів до радикалізації Ірану на Близькому Сході. Тепер Іран буде намагатися здійснити свою заповітну мрію — регіональне лідерство. На щастя, процес розповсюдження ядерної зброї ще не почався, але Іран вже доклав значних зусиль для дестабілізації регіону.

З точки зору Ірану, рішення та риторика Трампа було недопустимим нападом на наступника Перської імперії. Всі прозахідні та проліберальні рухи відіграють мізерну роль в сучасному Ірані. Навіть колишній ліберальний президента Рухані уклав союз з консерваторами в парламенті.

Так що зробив Іран? У 1979 року Ісламська революція оголосила про зміну зовнішньополітичної ідеології: Іран перестав орієнтуватись на США. Саудівська Аравія та Іран установили так звану «Близькосхідну холодну війну» яка призвела до встановлення біполярного регіонального порядку. Після арабської весни як саудівці, так і іранці побачили шанс скористатися можливістю. Підчас «Арабської зими» Саудівська Аравія та Іран підтримують сунітсько-шиїтські уряди та загони повстанців в Іраку, Сирії, Ємені та Лівії. Оголосивши вихід з ядерної угоди Ірану, США відкрили шлях становлення демоном для Іраном.

Рішення Трампа вже призвело до ескалації ізраїльсько-палестинського конфлікту в секторі Газа, конфліктів в Сирії та Ємену. У ситуації, коли сунітські монархії Перської затоки погодилися закрити очі на Палестину через бажання залишатися друзями з державою Ізраїль, Іран заявив про свою підтримку палестинцям.

Останнім часом стало зрозуміло, яку стратегію Іран вибрав щодо іранського нафтового ембарго. Проіранські повстанці хусити в Ємені почали бомбувати нафтові танкери у  Баб-ель-Мандебській. Важливо пам’ятати, що Іран також власноруч контролює Ормузьку протоку з півночі. Саудівська Аравія та Кувейт оголосили про призупинення експорту нафти в Червоному морі. У короткостроковій перспективі це могло призвести лише до зростання цін на нафту, але в довгостроковій перспективі іранські дії стали б серйозною загрозою монархіям Перської затоки, які не можуть жити без експорту нафти. Хоча зараз ситуація стабілізувалась та сторони знайшли певний компроміс: Саудівська Аравія, ОАЕ та їх союзники не бомблять територію хуситів, тоді проіранські хусити не заважають експорту нафти. Але де гарантія, що Іран не використає цей прийом знову?

Чому санкції приречені на провал?

На щастя для Ірану економічні санкції не будуть успішними. Весь світ розуміє, що Трамп — це зовсім не Обама в царині зовнішньої політики. Обама не нищив світовий порядок, кажучи, що Європейський Союз є ворогом США і не висловлював проросійських симпатій.

Почнемо з Європейського Союзу. Під час періоду санкцій у 2010-тих роках Штати були вірним другом Об’єднаної Європи. Лідери ЄС, такі як як Ангела Меркель, Девід Кемерон, Франсуа Олланд, Маттео Ренці були переконані в тому, що вони можуть завжди покладатися на США. До 2014 здавалось, що НАТО та ЄС «будуть існувати вічно». Ось чому ЄС був в стані принести в жертву свої економічні вигоди для того, щоб допомогти США справитись з Іраном.

Дональд Трамп значно погіршив трансатлантичні відносини. Колишній друг став суперником. Саміт G-7 в Квебеку, саміт з Росіє в Хельсінкі, Американський візит до Великої Британії, саміт НАТО в Брюсселі показали Європі, що вона більше не може покладатися на США. Більше того, у самої Європи є багато проблем. Своїм прикладом Брексіт запустив так званий «ефект доміно», що призвів до зростання популярності популістських, євроскептиків, націоналістичних і антимігрантські рухів і партій в ЄС. Крім того, Європа не зацікавлена в ескалації ситуації на Близькому Сході через масивну кризу біженців. Після введення санкцій з боку США, Європейський Союз заявив, що не підтримує крок Сполучених Штатів. Після того як США пригрозили санкціями і на компанії країн-ЄС, які продовжують вести торгівлю з Іраном, Європа заявила, що буде накладати санкції на власні компанії, які слухаються Америку.

Іран може вижити без торгівлі з США. Ісламська республіка буде більше торгувати з Китаєм, Туреччиною та Росією, які можуть стати рятувальним жилетом для Іранської економіки. Китай стає новою світовою суперсилою — китайська ініціатива «Один пояс, Один шлях», Новий Шовковий шлях і Морський Шовковий шлях є ефективними інструментами для досягнення гегемонії. Китай вже є найбільшим торговим партнером Ірану. Китай не відмовиться від Іранської нафти, щоб угодити Трампу. Через підтримку Асада в Сирії Іран має хороші відносини з Росією. На фоні посилення можливих антиросійських санкцій, Росія також не відступить від своєї позиції. Туреччина Ердогана стала найближчим другом Ірану. США так само ввели санкції проти Туреччини, що зумовило обвал ліри. Ердоган виглядає не сильно занепокоєним. Зокрема, 10 серпня він заявив, що Туреччина справиться бо з нею Бог.

Чому ідея Арабського НАТО нереалістична?

Близький Схід набагато складніший, ніж гадає Дональд Трамп. Не можна просто об’єднати 8 різних сунітських країн Близького Сходу в один альянс і сподіватись, що цей альянс буде працювати. Безперечно, Іран вважається загрозою для багатьох держав, але іранського фактору недостатньо для створення цілого MESA.

Почнемо з Саудівської Аравії, яка буде намагатись позиціонувати себе як лідера MESA. Катар, безсумнівно, не приєднається до про-саудівського альянсу. Саудівсько-катарські відносини стали жахливими з червня 2017 року, коли Саудівська Аравія з ОАЕ, Бахрейном та Єгиптом ввела «земельну, морську і повітряну блокаду» проти Катару. Більше того навіть ОАЕ, які є союзниками СА в Ємені, навряд чи погодяться завжди бути на другому плані. 2018 рік показав, що ОАЕ також мають регіональні амбіції.

Навіть якщо Саудівська Аравія через грошовий фактор зможе «дотиснути» Ємен, за даними МВФ Ємен переживає часи економічної кризи, Кувейт, Оман та Єгипет не хочуть приєднуватись до «холодної війни» Ірану та Саудівської Аравії на Близькому Сході. Ці держави хочуть бути ізольованими від політичного процесу. Їм вистачило кризи GCC (Ради співробітництва арабських держав Перської затоки)  з Катаром у 2017.

Що далі?

Іран вже відкинув пропозицію Трампа про проведення америко-іранського саміту. Іранці за своєю ментальністю не сході на корейців: вони не вибачають образ. Тому в найближчий час марно очікувати дипломатичне вирішення конфлікту. А “дипломатія сили” може мати такі наслідки:

  • Турецько-Іранське зближення. Економічні санкції напрямлені проти Туреччини та Ірану, об’єднують їх перед лицем зовнішнього ворога. Квоти на сталь та алюміній підштовхують Ердогана до повномасштабної торгівельної війни з США. Чим більшої шкоду завдають США турецькій економіці, тим кращі відносини у Ірану з спадкоємцем Османської імперії. Так Іран може отримати вже не проксі типу хуситів, а ситуативного вірного союзника.
  • Торгівельна війна Китай та США. Китай продемонстрував США, що не збирається відмовлятися від іранської нафти. Якщо Трамп вибере загострення америко-китайських відносин, щоб показати “хто у світі господар”, тоді торгівельна війна є неминучою. Сі Цзіньпінь також не збирається терпіти накази Сполучених Штатів.
  • Загострення європейсько-американських відносин. Як уже зазначалося, трансатлантичні відносини за часів Президентства Трампа переживають найгіршу стадію після ІІ Світової війни. Американський очільник може застосувати економічний тиск на ЄС, щоб змусити Європу долучитися до антиіранських санкцій. Цей крок скорше за все призведе до зворотного ефекту, який може спровокувати торгівельну війну з ЄС.

Фото:  DoD / CC BY 2.0 / MGN

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
Рябошапка рассказал, сколько подозрений предъявили бывшим нардепам

Рябошапка рассказал, сколько подозрений предъявили бывшим нардепам

Генпрокурор считает, что правоохранители интенсивно дают результат
Лоукост запустит пять новых маршрутов из Украины в Италию

Лоукост запустит пять новых маршрутов из Украины в Италию

Авиаперевозчик намерен запустить рейсы Киев-Венеция, Киев-Бари, Киев-Триест, Львов-Болонья и Милан-Одесса
Прокурор: Гладковский с семьей собирались бежать из Украины

Прокурор: Гладковский с семьей собирались бежать из Украины

Была получена информация от пограничной службы о довольно нестандартном поведении экс-замсекретаря СНБО
Основным оружием Армии США может стать «экзотическая» винтовка

Основным оружием Армии США может стать «экзотическая» винтовка

Военные США могут вооружиться перспективной винтовкой RM277, использующей мощные 6,8-миллиметровые патроны.
Лагард возглавила Европейский центральный банк

Лагард возглавила Европейский центральный банк

Центробанк Европы впервые возглавит женщина
Самолет Кейт Миддлтон и принца Уильяма едва не разбился

Самолет Кейт Миддлтон и принца Уильяма едва не разбился

Полет был похож на американские горки
В Конгрессе США сомневаются в плане высадки на Луну в 2024 году

В Конгрессе США сомневаются в плане высадки на Луну в…

Конгрессмены считают, что программа «Артемида», направленная на возвращение американцев на спутник Земли, может столкнуться с непредвиденными трудностями
Пашинский отреагировал на заявление Рябошапки про новые уголовные дела

Пашинский отреагировал на заявление Рябошапки про новые уголовные дела

Он выразил уверенность, что против него будет возбуждено «5, 10 или 15 дел
Страны НАТО проводят военные учения с ядерным оружием

Страны НАТО проводят военные учения с ядерным оружием

В рамках маневров планируется отработать использование самолетов, которые могут быть оснащены ядерным оружием
Рябошапка высказался о возможном подозрении для Порошенко

Рябошапка высказался о возможном подозрении для Порошенко

О сроках генпрокурор говорить не стал
Официально представлен Realme X2 Pro, конкурент Xiaomi и Huawei

Официально представлен Realme X2 Pro, конкурент Xiaomi и Huawei

Корпус смартфона выполнен из металла и стекла, на котором имеется основная квадрокамера на 64+13+8+2-Мп
Гладковскому хотят назначить залог в 100 млн гривен

Гладковскому хотят назначить залог в 100 млн гривен

Судебное заседание состоится сегодня в Высшем антикоррупционном суде
Более полумиллиона человек вышли на улицы Барселоны

Более полумиллиона человек вышли на улицы Барселоны

Блокированы транспортные магистрали, закрыты некоторые станции метро
Solar Orbiter готов выполнить свою «солнечную» миссию: видео

Solar Orbiter готов выполнить свою «солнечную» миссию: видео

Космический аппарат Solar Orbiter завершил все испытания и будет отправлен на мыс Канаверал
В ГПУ проверяют материалы по 6 «проблемным» банкам

В ГПУ проверяют материалы по 6 «проблемным» банкам

Цель - вернуть деньги государству
В Италии проснулся вулкан Этна: видео

В Италии проснулся вулкан Этна: видео

Он начался извергаться с новой силой
Подросток убил мужчину из-за замечания

Подросток убил мужчину из-за замечания

Во время спора один из парней ударил 48-летнего мужчину по голове, от чего тот упал на землю и потерял сознание
Легендарного тренера обвинили в сдаче матча Лиги чемпионов

Легендарного тренера обвинили в сдаче матча Лиги чемпионов

Алекс Фергюсон возглавлял Манчестер Юнайтед с 1986 по 2013 год
Закон о легализации игорного бизнеса уже в Раде: детали

Закон о легализации игорного бизнеса уже в Раде: детали

Правительство также предлагает за деятельность в сфере азартных игр без лицензии усилить финансовую и уголовную ответственность
Палеонтологи нашли окаменелую «очередь» древних существ

Палеонтологи нашли окаменелую «очередь» древних существ

Исследователи описали окаменелости трилобитов, которые обитали на Земле 480 миллионов лет назад
Стало известно, чем опасны мощные солнечные бури

Стало известно, чем опасны мощные солнечные бури

Существует высокая вероятность того, что Земля подвергнется такой буре
В Киеве часть улиц осталась без воды

В Киеве часть улиц осталась без воды

Согласно данным "Киевводоканала", без воды остались пять улиц
Гончарук пообещал «апгрейд» проекта госбюджета до 2 ноября

Гончарук пообещал «апгрейд» проекта госбюджета до 2 ноября

Премьер обещает учесть предложения, которые внесли по Госбюджету народные депутаты
Загороднюк назвал условия разведения войск в Петровском и Золотом

Загороднюк назвал условия разведения войск в Петровском и Золотом

Разведение войск на других участках не планируется
НАБУ и САП попросят арестовать Гладковского с возможностью залога, — СМИ

НАБУ и САП попросят арестовать Гладковского с возможностью залога, -…

Олег Гладковский сможет выйти под залог
Женщины-астронавты впервые совершили групповой выход в космос: видео

Женщины-астронавты впервые совершили групповой выход в космос: видео

Кристина Кук и Джессика Меир отправились на замену вышедшего из строя блока системы энергопитания американского сегмента МКС
Порошенко отреагировал на задержание Гладковского

Порошенко отреагировал на задержание Гладковского

У экс-президента появились претензии к задержанию своего одиозного соратника
Эрдоган: Турция не забудет письмо Трампа с призывом «не быть дураком»

Эрдоган: Турция не забудет письмо Трампа с призывом «не быть…

Президент Турции заявил, что Турция "сделает то, что необходимо" относительно письма "когда придет время"
Археологи нашли ключ к загадочному языку жрецов древних майя

Археологи нашли ключ к загадочному языку жрецов древних майя

Ученые смогли разгадать шифр Пакаля, признанный одной из главных загадок индейцев майя
Тимошенко: В бюджет заложили старую систему тарифов и уменьшение субсидий

Тимошенко: В бюджет заложили старую систему тарифов и уменьшение субсидий

Она также не увидела в проекте бюджета существенного увеличения доходов от легализации потоков товаров через таможню
Читай также
Последние новости

Рябошапка рассказал, сколько подозрений предъявили бывшим нардепам

Лоукост запустит пять новых маршрутов из Украины в…

Прокурор: Гладковский с семьей собирались бежать из Украины

Основным оружием Армии США может стать «экзотическая» винтовка

Лагард возглавила Европейский центральный банк

Самолет Кейт Миддлтон и принца Уильяма едва не…

В Конгрессе США сомневаются в плане высадки на…

Пашинский отреагировал на заявление Рябошапки про новые уголовные…

Страны НАТО проводят военные учения с ядерным оружием

Рябошапка высказался о возможном подозрении для Порошенко

Официально представлен Realme X2 Pro, конкурент Xiaomi и…

Гладковскому хотят назначить залог в 100 млн гривен

Более полумиллиона человек вышли на улицы Барселоны

Solar Orbiter готов выполнить свою «солнечную» миссию: видео

В ГПУ проверяют материалы по 6 «проблемным» банкам