Синджар ще не оговтався від спустошення 2014 року, коли ІДІЛ піддало населення невпинному терору. Тисячі залишаються переселенцями. Щоб переконати їх повернутися, іракському федеральному та курдському регіональним урядам знадобиться допомога нинішніх жителів у покращенні управління та безпеки.
Вступ
Майже через сім років після того, як спеціальна коаліція збройних груп і курдських регіональних сил за підтримки авіації США вибила ІДІЛ із Синджара, ситуація там залишається важкою. Синджар, колись тихий район у віддаленому північно-західному кутку Іраку, бореться з тим, що його місцева влада не має легітимності, його комунальні послуги не відповідають очікуванням, а його реконструкція гальмується. Численні конкуруючі збройні угруповання тримають цей район під постійними обстрілами, залишаючи 70 відсотків його населення внутрішньо переміщеними особами. Етнорелігійна більшість єзидів району, яка стала мішенню геноциду ІДІЛ у 2014 році, розкидана по всьому північному заходу (і в еміграції) і політично розділена. У 2020 році іракський федеральний та курдський регіональні уряди уклали угоду про стабілізацію Синджара, але подальше виконання затягнулося, і травневі зіткнення між армією та місцевою міліцією загрожували взагалі зірвати її. Сторонам угоди потрібно буде працювати з жителями Синджара, щоб посилити підтримку угоди та наглядати за її виконанням, дозволяючи переміщеним особам повернутися.
Ще до прибуття ІДІЛ у 2014 році Синджар був заручником протистояння між федеральним урядом у Багдаді та курдським регіональним урядом в Ербілі через свій статус спірної території (тобто території, де обидва уряди претендують на владу). Конституція Іраку 2005 року викладає процес вирішення подвійних претензій на спірні території. Але курдський уряд, і, зокрема, його найпотужніший складовий елемент, Демократична партія Курдистану (ДПК), тривалий час намагалися контролювати спірні райони, включаючи Синджар, як прелюдію до приєднання їх до курдського регіону. ДПК та її бійці пішмерги переїхали в Синджар у 2003 році, залучивши місцеву еліту для виконання рутинних завдань з управління. Однак вони не здобули великої популярності. Зокрема, вони ставилися до єзидів як до курдів, фактично заперечуючи їхню чітку спільноту і посіявши розбрат та образу.
Напад ІДІЛ на єзидів у серпні 2014 року перетворив Синджар на центр для зіткнення низки озброєних груп. Однією з них була Робітнича партія Курдистану (PПK) – повстанське курдське угруповання, яке Туреччина (разом із США та Європейським Союзом) класифікує як терористична організація. РПК довго шукала притулку на півночі Іраку, хоча до 2014 року вона була в основному обмежена горами Канділ і районом Махмур, де розташований табір для курдських біженців з Туреччини. Але коли ДПК відкликала своїх пішмергів, коли бойовики ІДІЛ штурмували територію, філії РПК за сприяння американської авіації втрутилися, рятуючи тих, хто вижив, і поступово відкидаючи ІДІЛ. Потім, наприкінці 2015 року, США знову відправили військові літаки, щоб допомогти поєднанню груп, пов’язаних з РПК (Сирійські загони захисту народу, або YPG, і щойно створені загони опору Синджара, або YBȘ) і пішмергів ДПК, щоб взагалі вигнати ІДІЛ. Протягом наступних двох років Синджар залишався в основному під контролем ДПК, яка домінувала на північному сході, а також у місті Синджар, і РПК, яка була зосереджена на горі Синджар і на північному заході.
У 2017 році ситуація на півночі Іраку знову змінилася. Підтримувана США кампанія по боротьбі з ІДІЛ, який посилювався, повернула федеральні сили Іраку на північ, до них приєдналися воєнізовані угруповання народної мобілізації (аль-Хашд аш-Шаабі), які в основному складаються з іракців з інших частин країни. Вони повернули Мосул, останнє місто під контролем ІДІЛ. Тоді Хашд пішов ще далі. Після референдуму про незалежність, організованого курдським регіональним урядом, вони витіснили ДПК із Синджара і почали непросте співробітництво з компонентами РПК, відділеннями та філіями, які вже там закріпилися.
Отримані механізми управління є випадковими та неефективними. ДПК має офіційні права керувати Синджаром, але вона виконує свої рішення за межами округу і навіть за межами мухафази Нінева, в якій знаходиться Синджар, у сусідній мухафазі Дахук. У Синджарі Хашд призначив заміну мера та керівників районів без благословення федерального уряду, тоді як YBŞ, який складається здебільшого з іракських єзидів, а також невеликої кількості арабів, які підняли зброю проти ІДІЛ, створив відділ управління – «самоуправління Синджар» – яке прагне виконувати деякі бюрократичні функції, але не має повноважень та можливостей, щоб це робити.
Тим часом, через збройні угруповання, Синджар все більше опиняється в центрі конкуренції між Туреччиною та Іраном. Іран підтримує Хашд, тоді як Туреччина прагне ліквідувати РПК, розглядаючи це як загрозу національній безпеці. Коли бойовики ДПК вийшли в 2017 році, Туреччина, яка співпрацює з ДПК у боротьбі з РПК, втратила свого головного партнера в Синджарі. Таким чином, вона посилила авіаудари, які завдавали по схованках PПK на півночі Іраку, знищуючи також бази YBȘ, де перебувають кадри PПK у Синджарі. На думку Туреччини, високопоставлені командири YBȘ самі є членами РПК. Ці атаки стали регулярною ознакою і без того небезпечного середовища безпеки. Хашд і РПК (з її філіями) знайшли спільну мову у протидії Туреччині та ДПК – Хашд, оскільки прагне міцнішого опорного пункту на півночі, вважає будь-яку турецьку військову присутність там окупацією та відкидає претензії ДПК на Синджар; РПК, тому що вона шукає безпечного притулку на півночі Іраку.
Прагнучи поставити район на шлях відновлення, ООН у жовтні 2020 року стала посередником в угоді між Багдадом та Ербілем, яка мала на меті заповнити безпековий та адміністративний вакуум після ІДІЛ, об’єднавши федеральний та курдський регіональні уряди для спільного управління Синджаром під керівництвом Багдада. Але поки що діють лише частини угоди, оскільки в ній не враховано точку зору суб’єктів контролю на місцях – YBȘ та різних груп Хашд. YBȘ, включаючи «самоуправління Синджар», відкидає угоду, яка не тільки не містить згадки про її роль в окрузі, але й взагалі забороняє її. Хоча Хашд, який номінально підпорядковується прем’єр-міністру Іраку, є стороною, що включає, багато шиїтських груп, які складають її ядро, вони вважають угоду сфальсифікованою проти них, намагаючись передати відповідальність за безпеку регулярним силам оборони та Міністераства внутрішніх справ.
Щоб усунути небезпечну затримку в здійсненні угоди по Синджар на практиці, Багдад і Ербіль повинні працювати над тим, щоб широким колом місцевих збройних дійових осіб і зацікавлених представників громади схвалили угоду. Що стосується цивільної сторони, то наразі уряд має призначити виконуючого обов’язки мера, тісно консультуючись як з владою Ербіля, так і з лідерами громад Синджара, щоб визначити відповідного політично неблокового єзида з Синджара. Що стосується безпеки, то федеральний уряд має відійти від свого бойового підходу, безпосередньо співпрацюючи з YBȘ щодо таких проблем, як створення місцевої поліції та прагнення інтегрувати своїх бійців (та інших членів збройних груп) до сил штату. Місія ООН з допомоги Іраку могла б допомогти цим заходам досягти успіху, направивши міжнародних цивільних спостерігачів і технічних радників для нагляду за процесом.
Боротьба за Синджар
У жовтні 2020 року Синджарська угода мала підхід зверху вниз, який передбачав, що дві сторони, що підписали – уряди Багдада та Ербіля, – зможуть виконувати її положення. Тим не менш, хоча обидва уряди мають юридичні повноваження брати зобов’язання, зафіксовані в пакті, жоден не має політичної влади чи підтримки на місцевому рівні, щоб втілити їх у дію. Отже, угода привела до незначних змін, крім розширення територіального контролю та повноважень, якими офіційно володіють федеральні сили в окрузі. Щоб зрозуміти, чому ця угода зірвалася, потрібно озирнутися на те, як розвивалися відносини між субдержавними суб’єктами та регіональними владами з 2014 року.
Поразка ІДІЛ і піднесення РПК
Минобороны установило новые правила прохождения ВЛК: штраф достигает 25 тысяч
За руль категорически нельзя: какие возрастные ограничения действуют для водителей в Украине
Доллары не обменяют: работают жёсткие запреты покупки и продажи валюты
Это не поможет: Попенко рассказал, как кинули украинцев на свете и тепле
Війна проти ІДІЛ змінила динаміку влади у всіх районах Іраку, відібраних у джихадистського угруповання, особливо на спірних територіях. Одним з ключових є суперництво між ДПК і Робітничою партією Курдистану (РПК), яке війна перекинула на користь останньої.
ДПК, яка, як і Туреччина, розглядає РПК як загрозу, тривалий час тісно співпрацювала з Анкарою для придушення можливостей РПК у північному Іраку. Але, починаючи з 2014 року, кампанія ІДІЛ на півночі Іраку створювала тиск, який працював на перехресні цілі з партнерством Туреччини та ДПК. Швидкий вихід ДПК із Синджара після прибуття бойовиків ІДІЛ у 2014 році зробив населення підданим геноциду джихадистів. Тим часом головний суперник ДПК, Патріотичний союз Курдистану (ПСК), який довгий час був дружнім з РПК, закликав РПК підтримати її в боротьбі з ІДІЛ на спірних територіях, головним чином у Кіркуку.
У серпні РПК втрутилася, щоб рятувати єзидів, які рятувалися від пограбувань ІДІЛ, відправивши бійців із свого сирійського підрозділу, Загонів народного захисту (YPG), через сирійсько-іракський кордон до Синджара. До того часу РПК не мала фізичної присутності в окрузі, лише прихильники, які ототожнювали себе з політичною філософією її лідера Абдулли Оджалана, яку РПК поширювала через місцеву організацію «Тафда».
Поява YPG була знахідкою для тих, хто пережив натиск ІДІЛ. Її бійці допомогли переправити населення, яке втекло, через коридор, який вони відкрили від гори Синджар до Сирії, а потім, через прикордонний перехід Файш-Хабур, далі на північ, назад до Іракського Курдистану, де ДПК поселила більшість єзидів у спеціальні табори. Деякі сім’ї залишилися біженцями в Сирії, і багато молодих єзидів підняли зброю проти ІДІЛ у Сирії разом із YPG, перш ніж приєднатися до боротьби за звільнення Синджара рік по тому, у 2015 році, коли РПК створила в Іраку свою філію, Загони опору Синджар (YBȘ).
Поки ці події розгорталися в Іраку, переговори між Туреччиною та РПК провалилися під тиском сирійської громадянської війни. Розрив їх дворічного перемир’я в липні 2015 року збігся з ескалацією військових операцій проти ІДІЛ в Іраку та Сирії. Очолювана США коаліція, яка включала YPG, була в авангарді зусиль. Розглядаючи YPG як продовження PПK, Анкара розглядала підтримку YPG як посилення загрози PПK. До 2015 року РПК закріпилася на північному сході Сирії через YPG. Безпосередньо через кордон вона також розширювала свою сферу дії в північно-західному Іраку через щойно створений YBȘ.
Коли в листопаді 2015 року розпочалися військові операції зі звільнення району Синджар за підтримки США, РПК знову зіграла свою роль. Бійці Демократичної Партії Курдистану підійшли до Синджара з півночі, працюючи пліч-о-пліч, хоча і з деякими тертями, з РПК і YBŞ. Вони очистили північ району від елементів ІДІЛ, рухаючись до головної магістралі, що проходить від Мосула до сирійського кордону, на південь від міста Синджар. Вони не просунулися далі цієї точки, і, таким чином, місто залишалося в зоні дії артилерії ІДІЛ у південних селах району з листопада 2015 року до кінця 2017 року, коли федеральні сили повернули ці райони. Спільні зусилля РПК і ДПК зі звільнення міста мало знизили напруженість між двома групами. Вони взяли під контроль різні райони – перший на північному заході та на горі Синджар, другий на північному сході та місто Синджар – і кілька разів стикалися один з одним у прямих зіткненнях. Конфлікт не дозволив багатьом переміщеним мешканцям повернутися.
Референдум про незалежність Курдистану у 2017 році знову збурив владу Синджара, хоча формально Курдистан зберіг офіційні повноваження, надані Багдадом. Розгніваний референдумом, федеральний уряд відправив солдатів і шиїтських воєнізованих формувань, щоб відтіснити ДПК на спірних територіях. У жовтні, побоюючись зіткнень з цими силами, ДПК знову відійшла з Синджара, перемістивши свій адміністративний персонал на північ, до Дахука.
Більше ніж через сім років після нападу ІДІЛ на гору Синджар багато єзидів – навіть ті, які все ще залишаються переміщеними особами в регіоні Курдистану і, таким чином, знаходяться під контролем ДПК, – відкрито висловлюють вдячність Робітничій Партії Курдистану та її філій за рятувальні зусилля в серпні 2014 року. Вони також дорікають ДПК за раптову відмову від округу в 2014 році і повторний вихід у 2017 році, характеризуючи останнє як другий акт зради, який підтвердив відсутність відданості Синджару та його населенню. Членкиня жіночого загону опору YBŞ, яка взялася за зброю після того, як ІДІЛ вбила кількох її родичів, пояснила, що, крім вигнання джихадистів, «нам потрібна відповідальність з боку ДПК». Вона продовжила: «Нам потрібно, щоб вони визнали злочини, які були скоєні проти нас у результаті їхнього відходу. Інакше ми не дозволимо їх повернутися в Синджар».
Єзиди відчувають спорідненість з РПК і YPG і з інших причин. На відміну від ДПК, за словами багатьох єзидів, ці групи не намагалися нав’язати їм курдську ідентичність. Колишній командир YBŞ згадав зустріч 2016 року, на якій колега з Демократичної партії вимагав від YBŞ підкоритися владі пішмерга, оскільки вони (на думку ДПК) також є курдами. Багато єзидів не вважають себе такими, хоча для більшості курдська мова є рідною. На цьому тлі єзидський активіст пояснив, що світська орієнтація PПK/YPG є полегшенням, враховуючи переслідування, яких зазнали єзиди від рук мусульман, маючи на увазі не лише ІДІЛ, а й місцевих арабів та курдів (які переважно є мусульманами-сунітами).
Але, хоча РПК та її філії користуються широкими симпатіями серед єзидів, їм не вистачає адміністративних можливостей, які ДПК взяла з собою, коли вийшла з округу в 2017 році. YBŞ створила систему самоуправління за моделлю РПК після надання допомоги Синджару у 2015 році. Ця структура існувала поряд з контрольованою ДПК адміністрацією, доки вони не вийшли і існували після цього, але так і не розширилися, щоб заповнити простір, який залишив ДПК. Наприклад, вони не намагалися призначити мера для району, поважаючи владу Багдада. Оскільки Багдад як і раніше розглядає ДПК як законного керуючого актора, YBŞ практично не має впливу. Сьогодні в самому Синджарі виконується декілька адміністративних функцій, а жителі їдуть до Дахука, щоб вирішити більшість своїх бюрократичних справ.
Прибуття проіранських воєнізованих угруповань у Північний Ірак
Іншим важливим результатом кампанії боротьби з ІДІЛ було залучення шиїтських збройних груп з інших регіонів Іраку, які допомогли перемогти джихадистів у битві та залишилися на північному заході після перемоги. Релігійний указ Великого аятоли Алі ас-Сістані 2014 року закликав чоловіків з усієї країни йти добровольцями до сил безпеки, але першими відповіли шиїтські ополчення, які не проявляли активності з часів сектантської війни 2005-2007 років (хоча деякі пішли воювати за режим у сусідній Сирії після 2011 року). У 2016 році уряд інституціалізував «Аш-Хашд аш-Шаабі» («Народна мобілізація»), зробивши його частиною офіційного сектору безпеки з власним бюджетом, включаючи зарплати бойовикам, з федерального уряду. Деякі бригади залишилися поза зоною Хашда, використовуючи цю установу для просування власних інтересів, які вони визначають як протидію тому, що вони називають триваючою військовою окупацією США в Іраку, а нещодавно – турецькою окупацією частини півночі.
Хашд керує Комісія Хашд, орган, що приймає рішення, який охоплює ядро підтримуваних Іраном воєнізованих угруповань, таких як Організація Бадр, Катаїб Хезболла та Асаїб Ахль аль-Хак. До складу Хашд також входить бригада потужного націоналістичного шиїтського священнослужителя Муктади ас-Садра Сарайят ас-Салама. Спочатку до нього також входили так звані групи Шрайн, пов’язані з шиїтським релігійним керівництвом у Наджафі, але вони відійшли, щоб підпорядкувати себе безпосередньо прем’єр-міністру як головнокомандувачу на знак протесту проти того, що вони вважають надмірною автономією Хашда.
Окрім свого шиїтського ядра, Хашд кооптував багато збройних груп, сформованих етнічними або релігійними меншинами, щоб відбити натиск ІДІЛ. У мухафазі Нінева до них входили племінні сунітські, християнські, шабакські та туркменські групи. У Синджарі Хашд тісно співпрацював з YBŞ, пов’язаною з РПК, і об’єднав деяких з її бійців.
Вступ «Хашда» на північний захід Іраку ускладнив конфлікт навколо спірних територій. Однією з її головних цілей є не допустити повернення ДПК до цих територій, щоб сприяти її сепаратистським прагненням. Але, хоча Хашд кидає виклик курдському військовому домінуванню в деяких частинах півночі, він також підриває авторитет Багдаду в тих місцях, з яких держава вийшла перед наступом ІДІЛ у 2014 році. Сьогодні Хашд – це набагато більше, ніж військова сила. Воно просунулося в політичному плані, висунувши кандидатів у депутати на спірних територіях з числа союзних з нею меншин. Він також отримав економічний вплив завдяки контролю над незаконною торгівлею всередині країни, а також через її кордони, від Ірану до Сирії, а також через практику стягнення зборів з власників бізнесу через свої економічні офіси в обмін на захист.
Вихід ДПК у 2017 році залишив значну частину Синджара під фактичним контролем Хашда. Лише одна підтримувана ДПК група під командуванням Касима Шашо залишилася в районі єзидського храму Шараф ад-Дін, на північний схід від гори Синджар. Щоб зміцнити свою владу, Хашд швидко підтримав YBŞ і його політичну складову, самоуправління Синджар. Тодішній національний лідер Хашда Абу Махді аль-Мухандіс намагався прив’язати YBŞ ближче до Хашду, призначаючи мера та керівників районів, які були лояльними до самоуправління або членів самоуправління. Але Багдад не визнав цих призначених осіб, і Хашд не закликав уряд офіційно замінити адміністрацію ДПК, що діяла з Дахука. Потім, здавалося б, він втратив інтерес до людей, яких призначив керувати Синджаром, після того, як Мухандіс загинув під час удару безпілотника США в січні 2020 року, в результаті якого загинув командир іранських спецсил «Аль-Кудс» Касем Сулеймані. У вересні 2021 року голова підрайону Синуні в Синджарі сказав, що майже не розмовляв з керівництвом Хашд.
Враховуючи, що мухафаза Нінева (в якій розташований район Синджар) не визнає самоуправління на базі Синджар, більшість федеральних коштів, виділених Синджару з 2018 року, залишилися невикористаними в Мосулі. Тим часом Багдад виплатив зарплату переміщеним урядовцям Синджара, які проживають в регіоні Курдистану. Зі свого боку, Хашд почала зосереджуватися на безпеці, залишивши самоуправлінню керувати деякими державними службами, такими як школи та медичні установи, у районах, які вона контролює.
Хашд, PПK і YBȘ – шлюб за розрахунком?
Безпекою в більшій частині Синджара займається кондомініум Хашд і місцевих акторів, причому шиїтські воєнізовані формування безсумнівно є старшим партнером. Ця домовленість з’явилася невдовзі після жовтня 2017 року, після того, як ІДІЛ було розгромлено і федеральні сили залишили регіон. Загони Хашд рухалися на північ, наткнувшись на опорні пункти РПК на горі Синджар і в Ханасурі. Вони ненадовго зіткнулися з елементами PПK і YBŞ, які боялися, що Хашд також може спробувати вигнати їх, але діалог через побічні канали розрядив напруженість.
Відтоді Хашд підтримує стратегічні взаємовигідні відносини з РПК, які охоплюють Ірак та Сирію, хоча вони не завжди долають місцеву напруженість. Хашд домовлявся про співіснування з РПК і YBŞ з 2017 року, поділяючи здобич, особливо через транскордонну контрабанду. Хашд отримує вигоду від координації незаконної торгівлі РПК з YPG в Сирії. Тим часом Синджар надає РПК додатковий безпечний притулок, будуючи свого роду наземний міст між своїми базами в інших районах Північного Іраку та Сирії. Але Хашд розглядає РПК – на відміну від афілійованого YBŞ – як іноземного гостя в Іраку. Таким чином, це спрацювало, щоб обмежити маневреність групи в Синджарі; після підписання Синджарської угоди вона посереднила у виведенні частини кадрів РПК з району.
Саме зв’язки з Хашдом привели РПК до проіранського табору регіону. Посредником цих нових відносин був Патріотичний союз Курдистану, який на відміну від Демократичної партії Курдистану має добрі стосунки з Іраном, а також з деякими групами Хашд. Це допомогло РПК налагодити зв’язки з Хашд ще в 2014 році, проклавши шлях до їх подальшої співпраці в Синджарі.
На місцях Хашд повторив стратегію «розділяй і володарюй», яку розпочав застосовувати на початку кампанії протидії ІДІЛ, щоб убезпечити свою нову територію, особливо в таких районах, як рівнини Нінева, де вони ще не були присутні. Наприклад, вона озброїла кілька груп меншин нінева, деякі з яких ворогують одна з одною, наприклад, шабак і християни. На спірних територіях, де вони намагалися витіснити ДПК, налагодили зв’язки з місцевими збройними формуваннями. У Синджарі вона створила місцеві збройні формування.
В очах Хашд YBŞ подібний до інших груп іракських меншин, які взяли зброю проти ІДІЛ і яким Хашд надав свою підтримку в обмін на їхню лояльність. Вона розглядає YBŞ таким чином, тому що, хоча YBŞ створена за зразком Pобітничої партії Kурдистану і спирається на філософію PПK, YBŞ має членство іракських єзидів і бачить своє майбутнє в іракській державі.
YBŞ отримує свою поточну силу від підтримки Хашд. Вона хоче об’єднати якомога більше своїх бійців під егідою Хашд, щоб отримувати постійний потік доходу. Навіть часткова інкорпорація стане фінансовим стимулом для всієї організації, оскільки вона може розділити зарплати та розподілити акції між своїми бійцями, які не входять до складу 80-го батальйону. У вересні 2021 року в YBŞ стверджували, що її сили налічують 5000 членів, але лише близько 250 з них перебувають під егідою Хашд. YBŞ повинні були виплатити зарплату за решту, але намагалися це зробити, помістивши багатьох на службу добровольцями в надії, що вони зрештою зможуть приєднатися до 80-го батальйону.
Крім 250 бійців YBŞ, Хашд підтримує кілька інших місцевих підрозділів. Батальйони «Лаліш» і «Кочо» очолюють ворогуючі командири єзидів; батальйон Араджіа був сформований Махмудом аль-Араджі для дуже нечисленної (арабської) шиїтської меншини в цьому районі; а також різні племена сунітських арабів у південно-східній частині району на кордоні з Сирією також створили окремі ополчення. Жоден не командує більше ніж 200 бійцями, але кожен змагається з іншими, щоб збільшити кількість своїх новобранців, які отримують державну зарплату.
Багато місцевих жителів, включаючи єзидів і арабів-сунітів, незадоволені як своїм минулим досвідом роботи з ДПК, так і нинішнім з Хашдом. Незацікавленість Хашд у покращенні управління в Синджарі, а також його підхід «розділяй і володарюй» до місцевих збройних угруповань, за допомогою якого він створює невеликі групи, які конкурують між собою, щоб контролювати їх і переконатися, що вони не об’єднуються проти нього, шкодить його репутації. Цивільні єзиди пояснюють, що внаслідок цього розростання збройних груп викликає конфлікт, оскільки ці групи змагаються один з одним за ресурси, а не забезпечують безпеку для населення. Сьогодні небагато єзидів висловлюють довіру до Хашд, стверджуючи, що він просто переслідує свої власні інтереси у збереженні доступу до Сирії та захисту транскордонної контрабанди. Більшість місцевих збройних груп, схоже, розглядають присутність Хашд як тимчасову необхідність: вони хочуть, щоб вона була противагою ДПК, яка, як вони бояться, знову домінуватиме в цьому районі, якщо вона повернеться. Вони, як правило, погоджуються з тим, що Синджар підпадає під федеральну владу.
Будучи в основному відсутнім у Синджарі з 2003 року, Багдад має можливість завоювати довіру місцевого населення, підтримуючи конструктивні робочі стосунки як з ДПК, так і з Хашд, щоб забезпечити появу нової адміністрації та системи безпеки.
Іран і Туреччина: чи можливе зіткнення?
Ситуація з Синджаром підкреслює, що інтереси Ірану та Туреччини в Іраку як зближуються, так і розходяться. Туреччина має довгострокові цілі, які вимагають погодження Ірану, такі як прямий перетин кордону з федеральним Іраком і залізничне сполучення з Мосулом (старий план, який не досяг прогресу), який повинен був би пройти через територію, що з'єднує Іран з його партнером.
Хоча дві країни можуть мати конкуруючі економічні та політичні інтереси в Синджарі, вони мають спільні інтереси у запобіганні курдської державності. Таким чином, обидві країни підтримали рішення Багдада відновити контроль над спірними територіями після референдуму про незалежність регіонального уряду Курдистану у вересні 2017 року. Вони особливо прагнули не допустити, щоб Курдистан проголосив державність не лише в регіоні Курдистану, а й на спірних територіях, контрольованих ним, оскільки нафтові родовища там, наприклад у Кіркуку, могли б зробити курдську державу економічно життєздатною.
Спільна опозиція Ірану та Туреччини проти курдського сепаратизму в Іраку відображає занепокоєння щодо подібних прагнень курдів у їхніх країнах. Іран, як і Туреччина, прагне придушити такі настрої вдома і неодноразово нападав на сепаратистські угруповання, такі як Партія вільного життя в Курдистані та Демократична партія Курдистану-Іран на їхніх базах на півночі Іраку. Хоча Туреччина співпрацює з ДПК, ці відносини частково обмежені тому, що Анкара не хоче, щоб ДПК залучала турецьку підтримку в успішну заявку на незалежність. Хоча Туреччині потрібна ДПК, щоб допомогти їй боротися з РПК на півночі Іраку, включаючи філію РПК YBŞ в Синджарі, в інших місцях на спірних територіях, вона прагне обмежити владу ДПК, особливо в Кіркуку. На цьому тлі Туреччина припускає, що спорідненість Ірану з РПК має свої межі, вважаючи, що Іран співпрацюватиме з РПК, щоб забезпечити іранський сухопутний коридор через Ірак і Сирію, але не для підтримки розвитку самоврядної системи, яка могла б привести до незалежності курдів у будь-якому з цих місць.
Іранські, і турецькі офіційні особи також впевнені, що тривалі тертя щодо Синджара не призведуть до прямого протистояння між двома країнами, враховуючи їхню довгу історію балансування інтересів без війни, але ризики розширення конфлікту в регіоні та навколо нього не повинні бути. Ескалація в Синджарі між Туреччиною та партнерами Ірану, такими як PПK і YBŞ, вже сталася, що загрожує перетворити район на арену для більшого конфлікту. В ім’я стримування терористичної діяльності, яку вона називає PПK, Туреччина націлила на провідних командирів YBŞ 80-го батальйону Хашд.
Туреччина визнає, що вона не може просто ототожнювати YBŞ з PПK, оскільки рядові члени колишнього угруповання, можливо, підписалися з різних причин, щоб захистити себе, або щоб заробити на життя, або через тиск PПK. YBŞ також не є копією YPG, яка атакувала турецькі війська в підконтрольному Туреччині анклаві на північному сході Сирії, а також всередині Туреччини. YBŞ, навпаки, поки що не протистояла Туреччині, а тим більше не влаштовувала нападів на турецькі активи в Іраку. Проте Туреччина посилила націлювання на командирів YBŞ, у процесі вбиваючи іракських громадян, багатьох з яких шанують їх за те, що вони воювали з ІДІЛ. Таким чином, антитурецькі настрої в Синджарі зростають.
У той же час є докази того, що Туреччина намагається не провокувати Іран у своїх операціях проти РПК і YBŞ. У Синджарі Анкара атакувала лише кадрів РПК і командирів 80-го батальйону, ухиляючись від інших груп Хашд. Таким чином Туреччина намагалася дати сигнал про те, що вона не переслідує інституцію Хашд як таку, а лише філії РПК у ній. Туреччина також утримується від засудження або помсти за більшість нападів на турецькі війська в Іраку, включаючи напади на її базу Зілкан у Башиці, на північний схід від Мосула. Ці атаки відбуваються за межами району, де зазвичай діє YBŞ, і, здається, здійснюються переважно проіранськими фракціями «опору», пов’язаними з Хашд. Стримана реакція Туреччини свідчить про те, що вона має намір керувати своїми відносинами з Іраном надзвичайно обережно.
Незважаючи на це, якщо справи продовжуватимуться за нинішнім курсом, Туреччина, швидше за все, зіткнеться з дедалі більшим негативним впливом на свою діяльність в Іраку. Скарги проіранських груп Хашд щодо Туреччини виходять далеко за межі проблем у Синджарі. Як і у випадку з військовою присутністю США в Іраку, вони стверджують, що турецька військова присутність є формою окупації, і такій слід протистояти. Отже, групи Хашд першими засуджують кожну нову повітряну кампанію, яку Туреччина проводить проти РПК в Іраку. У лютому 2021 року Хашд розгорнув три бригади в Синджарі у відповідь на турецьку загрозу наземного вторгнення.
Групи «опору» Хашд ефективно використовували заворушення в Синджарі як прикриття, щоб приховати свою причетність до нападів на турецькі війська в Іраку. Наприклад, група під назвою Ахрар Синджар заявила про напад на базу Зілкан після повітряної кампанії Туреччини проти РПК у районах Синджар і Махмур у лютому 2022 року. Єзидські збройні угруповання в Синджарі заперечували будь-яку причетність або навіть існування групи з такою назвою. Але, хоча назва була незнайома місцевим спостерігачам, формулювання заяви групи та її логотип нагадували випадки, коли шиїтські проіранські фракції «опору» покладалися на так звані фасадні групи, щоб заявити про атаки на активи США або арабів Перської затоки в Іраку, щоб дати правдоподібне заперечення.
Таким чином, незважаючи на те, що Туреччина намагалася підтримувати баланс з партнерами Ірану, які не належать до РПК, в Іраку, ескалація Туреччини проти об’єктів РПК спричинила зростання кількості атак на її базу Зілкан. Крім того, угруповання Хашд завдало удару іншим турецьким інтересам, наприклад, інфраструктурі експорту енергії, що зв'язує регіон Курдистану та спірні території з Туреччиною. Таким чином, протистояння в Синджарі стало частиною більшої конкуренції між Іраном та Туреччиною в Іраку.
Синджарська угода
Політична ситуація
9 жовтня 2020 року офіс прем'єр-міністра Мустафи аль-Кадімі оголосив угоду про Синджар, підписану Багдадом і Ербілем тижнем раніше, назвавши її історичним досягненням. Цей договір між національною та регіональною владою був дійсно значущим, особливо тому, що він вказував, що ДПК, яка фактично керувала районом з 2003 по 2014 рік, тепер визнає там владу Багдада, принаймні до тих пір, поки питання спірних територій не буде остаточно вирішено.
Угода, яка уникає вирішення основного питання статусу Синджара, визначає адміністративні та безпекові заходи з метою стабілізації району для полегшення повернення переміщених осіб. Він виник на тлі трирічних переговорів між Багдадом та Ербілем після їхньої спільної перемоги над ІДІЛ і коли федеральні сили повернули контроль над спірними територіями в жовтні 2017 року, від Кіркука до Мосула та Синджара.
Місія ООН з допомоги Іраку (UNAMI) і дипломатичні місії різних країн, а також сили коаліції під керівництвом США після 2017 року зробили кілька спроб об’єднати Багдад і Ербіль на службі спільних інтересів – наприклад, для вирішення поганого місцевого управління та покращення координації безпеки між федеральними силами та пішмергою, щоб запобігти відродженню ІДІЛ на півночі Іраку. Порівняно з Кіркуком, переговори з приводу якого за сприяння УНАМІ досі були марними, сторони вважали Синджар, за словами урядовця, «фруктом, що висить низько».
Угода була укладена після місяців переговорів. Співробітники служби безпеки з обох сторін були як основними учасниками переговорів, так і підписантами. З боку регіонального уряду провідним учасником переговорів був міністр внутрішніх справ регіону Ребар Ахмед. З боку Багдада до переговорної групи входили радник з національної безпеки Касим аль-Араджі, голова Служби національної безпеки, Хамід аль-Шатрі, заступник голови Об’єднаного оперативного командування – центрального військового командування всіх сил безпеки Іраку – Абдул-Амір аль-Шіммері та голова комісії Хашда Фалех аль-Фаяд. Перші двоє були провідними учасниками переговорів, які працювали з усіма задіяними державними установами. Другорядними були цивільні радники прем’єр-міністра та президента.
Умови
Текст угоди окреслює три сфери врегулювання: адміністрування, управління безпекою та реконструкція. Комітет, що складається з представників федерального та курдського регіонального уряду, має наглядати за впровадженням угоди. Що стосується адміністрації, то угода передбачала призначення мера. Такого чиновника у Синджара не було з жовтня 2017 року, коли ДПК вдруге покинула цей район. Спільний комітет, який має бути сформований відповідно до угоди, має повноваження призначати незалежного мера на основі спільного узгодження між Багдадом і Ербілем, а також адміністрацією мухафази Нінева в Мосулі. Після призначення мера спільна комісія має зайняти інші ключові адміністративні посади.
Угода окреслює кілька кроків щодо управління безпекою. Серед найбільш значущих – це переклад відповідальності за громадську безпеку на місцеву поліцію у координації з офісом радника з національної безпеки та розвідувальними службами; всі інші сили повинні вийти з району. Інша умова полягає в тому, що міністерство внутрішніх справ набирає 2500 членів місцевої поліції, 1500 з числа повернутих переміщених єзидів і 1000 з числа нинішніх жителів, включаючи єзидів, арабів-сунітів і курдів. Спільний комітет відповідає за перевірку новобранців, щоб переконатися, що серед них немає елементів РПК. Фактично, угода передбачає вигнання РПК із Синджара, а також «припинення ролі» її філій у цьому районі. Він доручає Об'єднаному оперативному командуванню, яке підпорядковується прем'єр-міністру як головнокомандувачу і включає представників усіх сил безпеки, забезпечити виконання цього положення. Нарешті, угода вимагає, щоб федеральний та регіональний уряди сформували спільний комітет у координації з урядом провінції Нінева для нагляду за реконструкцією Синджара.
Прийняття
Спочатку угода отримала позитивну реакцію. Сполучені Штати та європейські країни, які були ознайомлені з переговорами, аплодували їх успішному завершенню. Важливо те, що Туреччина дала своє благословення після того, як обидві сторони погодилися з її умовою вигнати РПК із Синджара. Місцеве прийняття було неоднозначним. Широкий спектр єзидів, у тому числі політично неприхильних активістів та правозахисних груп, обережно привітав це, визнавши, що порозуміння між Багдадом та Ербілем було вирішальним кроком у відновленні стабільності в окрузі.
Але прийняття незабаром погіршилося, оскільки прогалини в угоді стали очевидними. У ньому не зазначено жодної ролі міжнародних суб'єктів як гарантів; це також не стосується Ірану, який міг би вплинути на його місцевих партнерів, щоб вони поважали умови угоди. Західні країни, а також UNAМІ вважали Багдад і Ербіль двома сторонами, які потребували порозуміння. Підтримуючи угоду, вони не помічали динаміку на місцях, особливо нездатність Багдаду повністю нав’язати свою владу іншій групі, Хашду, яка офіційно погодилася на угоду, але не мала наміру її підтримувати. Як і YBȘ, деякі з основних шиїтських груп Хашд стверджують, що угода фальсифікована проти них. Федеральний чиновник сказав, що Багдад і Ербіль також не змогли оцінити, наскільки укорінилися місцеві збройні угруповання і наскільки глибоко Хашд відданий захисту своїх інтересів у цьому районі.
Яскраве нехтування Угодою швидко підірвало її підтримку на місцевому рівні. Частково цей недолік був наслідком того, що у розробці угоди керували представники силових структур. Але, ймовірно, більшою причиною стало відсторонення місцевих представників від переговорів. Хоча федеральні чиновники все-таки консультувалися з Синджарі, жодна група переговорів не включала єзидів чи будь-якого іншого представника етнічних громад Синджара. Також синджарці не знали про умови остаточної угоди до того, як вони були оприлюднені. Залучені цивільні радники пізніше сказали, що вони тихо попереджали про відсутність підтримки з боку місцевих, але було безрезультатно.
Спираючись на критику, яку дехто висловлював із самого початку, жителі висловлювали скептицизм щодо того, що угода покращить умови в Синджарі, припускаючи, що це була лише ширма для Багдада та Ербіля. Деякі цивільні єзиди, включаючи жінок і переміщених осіб, стверджували, що тільки синджарці мають тут справжні інтереси. Вони боялися, що ні Багдад, ні Ербіль не завадять майбутньому насильству проти них; що майбутній центральний уряд може спробувати «арабізувати» Синджар, субсидуючи арабських мігрантів з півдня, щоб вони оселилися в цьому районі, як це зробив Саддам Хусейн; або що Демократична партія Курдистану може спробувати «курдифікувати» район, якщо її сили повернуться. Вони наголосили на необхідності, щоб синджарці відповідали за безпеку, бажано в місцевих силах, а не як збройні формування, хоча деякі все одно віддадуть перевагу останньому, а не федеральним або регіональним силам, які прибувають з-за меж округу.
Багато серед єзидів і арабів Синджара, особливо ті, хто приєднався до YBŞ, рішуче відхилили угоду, заявивши, що учасники переговорів не врахували думку синджарців. Хашд підтримує YBŞ у керівництві опором угоді, яку останній підтримував неодноразовими демонстраціями та періодичними нападами на федеральні сили. Більше ніж через рік багато переміщених єзидів кажуть, що сумніваються, що угода коли-небудь набуде чинності. Деякі заходять так далеко, що кажуть, що єзиди повинні відновити своє життя за межами своєї батьківщини, тому що Синджар став ареною регіональної конкуренції за владу.
У угоди були й інші недоліки. З боку Ербіля, до нього не входила Патріотичний союз Курдистану, друга за величиною партія в регіоні Курдистану. Ні Багдад, ні Ербіль не вважали залучення ПСК необхідним, оскільки Синджар межує лише з частиною регіону Курдистану, де домінує ДПК. Однак, роблячи це, вони проігнорували потенціал ПСК бути посередником з Робітничою партією та YBŞ через дружні стосунки між ними. В угоді також було замасковано способи, якими політична конкуренція в Багдаді може перешкодити здійсненню угоди, оскільки іракський уряд сам по собі є клаптиком інституцій, кожна з яких керується фракційними інтересами. Прем’єр-міністр Кадхімі очолює слабкий тимчасовий уряд після виборів у жовтні 2021 року, який із перших днів свого існування йшов на зіткнення з фракціями Хашда, лише номінально підконтрольними йому як головнокомандувачу.
Обмеження кількості переглядів за столом переговорів, безумовно, допомогло досягти угоди, але виключення тих, хто відчує найбільший вплив угоди, а саме населення Синджара, дуже ускладнило її виконання.
Як змусити угоду працювати?
Незважаючи на недоліки угоди Синджар, її все ще можна краще використати для відновлення стабільності Синджара. Проте сторонам потрібно буде діяти якнайшвидше, щоб виконати ключові положення, щоб синджарці бачили прогрес і не відмовлявся від угоди зовсім. Їм також потрібно буде розширити діалог, якого не вистачало під час переговорів, щоб забезпечити більшу підтримку на місцевому рівні для впровадження. Наступні сфери мають бути першочерговими.
Призначити мера
По-перше, партії мають призначити мера. Це питання стало одним із головних каменів спотикання на шляху реалізації угоди. ДПК подала три імені Багдадській переговорній групі, отримавши попереднє схвалення для одного. Тоді учасники переговорів Багдада попросили 60 днів для консультацій з різними урядовими установами, включаючи Хашд, для розгляду кандидата. Проте ДПК ще не отримала остаточної відповіді. Вона неодноразово зверталася до Багдада з проханням підтвердити тимчасового кандидата чи одного з інших і скаржиться на те, що, нехтуючи відповіддю, Багдад не дотримується угоди.
Проте інші партії вважають кандидатів, запропонованих ДПК, партійними, що є однією з причин, чому Багдад може вагатися з призначенням одного з них, побоюючись, що місцеві жителі категорично відкинуть такого мера. У квітні прем’єр-міністр Кадхімі спробував знайти тимчасове рішення, призначивши губернатора Ніневи Наджма аль-Джубурі виконуючим обов’язки мера Синджара. YBŞ, а також позаблокові єзидські активісти негайно заперечили, змусивши Багдад скасувати призначення через день. Широко відомо, що Джубурі дружить з ДПК і близький до іракської армії, в якій він був високопоставленим командиром до того, як обійняв цивільну посаду.
У той же час Ербіль проігнорував заклики синджарців, щоб дозволити їм обрати безпартійного мера – як і Багдад. Імовірно, вони продовжуватимуть це робити, зазначив федеральний чиновник після виборів у жовтні 2021 року. ДПК здобула всі три депутатські місця Синджара, оскільки багато її виборців переміщено в регіоні Курдистану, і на цій основі претендує на право займати найвищу посаду округу через власного кандидата. Багдад не хоче розлютити синджарців, погоджуючись на кандидатуру від ДПК, але не хоче відчужувати сильного гравця в парламенті, задовольняючи прохання синджарців. В результаті Синджар залишається без мера через вісімнадцять місяців після підписання угоди.
І Багдад, і Ербіль отримають вигоду від більш прозорого та інклюзивного процесу відбору, який ґрунтується на отриманні згоди синджарців. Без такого процесу населення продовжуватиме чинити опір реалізації угоди, тоді як адміністратори, пов’язані з ДПК, залишаться в регіоні Курдистану – статус-кво, якому ніхто особливо не задоволений. Щоб визначити життєздатного кандидата, Багдад і Ербіль повинні покладатися на місцевих посередників, таких як рада племен Синджара, яка близька до YBŞ. До складу ради входить багато здібних представників громади, деякі з яких раніше були членами ДПК і працювали в місцевій адміністрації. Ці люди могли б бути необхідними містками між двома головними протиборчими сторонами, самоуправлінням і ДПК, які зараз не спілкуються між собою. UNAМІ могла б сприяти цим переговорам у координації з представниками федерального уряду.
Однак найближчим часом тупикова ситуація щодо мера, ймовірно, триватиме, оскільки формування уряду в Багдаді застопорилося, а тимчасовий уряд прем’єр-міністра Кадхімі має лише обмежені можливості для делікатних політичних маневрів. Враховуючи, що Синджар гостро потребує уповноваженої адміністрації, яка може надавати державні послуги, тимчасова угода стане найкращим варіантом. Призначення виконуючого обов’язки мера може бути життєздатним тимчасовим рішенням. З цією метою федеральний уряд повинен проконсультуватися з лідерами громад Ербіля та Синджара, щоб визначити відповідного кандидата.
Охорона регіону
Боротьба Багдада за самоствердження
Ще один пріоритет – безпека. Перша вимога угоди Синджар у цьому відношенні – передача безпеки федеральним агентствам та місцевій поліції – виконується лише частково. Служби національної безпеки та розвідки тепер мають офіси в місті Синджар, а 20-та армійська дивізія взяла на себе відповідальність за охорону районів між містами та селами, а прикордонна поліція патрулює сирійський кордон. Тим часом армія почала будувати бетонну стіну вздовж цього кордону. Ідея нібито полягає в тому, щоб запобігти входу бойовиків ІДІЛ, хоча бар’єр служить і для іншої мети, відрізаючи YBŞ в Іраку від YPG і PПK з іншого боку.
Але федеральна влада навряд чи має монополію на силу. Головний штаб YBŞ в Ханасурі залишається поза федеральним контролем, а відносини між армією та YBŞ в решті району напружені. Наприклад, 12 січня прихильники YBŞ намагалися встановити пам’ятник командиру, загиблому під час авіаудару Туреччини в 2020 році, але федеральні сили не дозволили їм. У відповідь члени YBŞ напали на блокпост армії та управління національної безпеки в місті Синджар. Такі сутички стали регулярними принаймні протягом року, особливо навколо міста Синджар і в районі Сінуні, де члени та прихильники YBŞ є найбільш активними. Сили безпеки регулярно заважали членам організованого YBŞ самоуправлінню і навіть цивільним особам, яких вони сприймають як симпатиків YBŞ, проходити через армійські блокпости.
У квітні та травні боротьба Багдада за виконання свого рішення в Синджарі поєднувалася з прагненням Туреччини підвищити напруженість проти РПК, що призвело до насильства. Після того, як 18 квітня Туреччина розпочала операцію, іракська армія зміцнила свою позицію в Синджарі, встановивши нові блокпости поблизу міст, особливо в Сінуні. Вони також перекинули більше військ у прикордонну зону Сирії. Турецька операція обмежила пересування бойовиків РПК між їхніми опорними пунктами на півночі Курдистану, в той час як зусилля іракської армії зміцнити свою владу притиснуло зусилля YBŞ по утриманню контролю над частиною району. YBŞ розглядає дві операції як узгоджені зусилля Анкари та Багдада, щоб задушити PПK і YBŞ.
Помітні сутички відбулися на початку травня. 1 травня армія вступила в сутичку з бійцями YBŞ на блокпосту в Баб Шало, на захід від гори Синджар, де обидві сторони обмінялися вогнем без втрат. Наступного дня в селі Дукурі, на схід від міста Сінуні, почалися бої, оскільки YBŞ чинили опір створенню нового армійського блокпосту, що змусило армію викликати підкріплення. Снайпери YBŞ стріляли в солдатів зі школи, в якій вони сховалися, і армія відповіла у відповідь, ввівши 9-ту бронетанкову дивізію, чиї танки обстріляли будівлю, в результаті чого щонайменше троє бійців YBŞ загинули.
Ескалація в Сінуні та навколо нього розгорнулася в житлових районах, що спричинило найбільшу хвилю переміщення з Синджара з часів нападу ІДІЛ у 2014 році. Близько 1000 сімей виїхали з цього району в регіон Курдистану, а менша кількість втекла на гору Синджар. Сім’ї в Синджарі, а також єзидські активісти з тих пір закликали до виведення зовнішніх сил з переданням обов’язків безпеки місцевій поліції та національним спецслужбам. Вони також вимагали обмежити обов’язки армії патрулюванням кордонів району, що деякі жителі робили ще до ескалації у квітні-травні.
Хоча з 2 травня нових зіткнень не сталося, ситуація залишається напруженою, і мешканці побоюються подальшої ескалації. Хашд, який не втручався під час зіткнень, намагався стати посередником між армією та YBŞ. Поки що армія не погодилася з вимогою YBŞ спільного управління блокпостами. Тим часом лідери племен Синджар відвідали Багдад, щоб обговорити шляхи стабілізації цього району.
На додаток до створення надзвичайно небезпечної ситуації, події кінця квітня та початку травня можуть повністю зруйнувати угоду Синджару. Якщо армія продовжить свою потужну кампанію проти YBŞ, вона ризикує перетворити угруповання на постійного супротивника, який за допомогою РПК використовує тактику повстанців проти армії. Більше того, жорсткість армії викликала обурення та страх серед населення, особливо в таких місцях, як Сінуні, які останнім часом найбільше постраждали від насильства. Перед подальшим протистоянням YBŞ та захопленням або встановленням нових контрольно-пропускних пунктів армія повинна вступити в контакт з групою, намагаючись погасити конфлікт. Тим часом YBŞ, який зобов’язався перейти під державну владу, повинен утриматися від нападу на армію.
Якщо Багдад хоче нав’язати Синджару свою владу, він повинен завоювати довіру населення, принаймні, запобігаючи бойовим діям в житлових районах. Для цього вона повинна досягти монополії на силу, якої їй зараз бракує. Об’єднаному комітету необхідно відстояти місцеві поліцейські сили, передбачені угодою 2020 року, і рухатися вперед з інтеграцією всіх місцевих збройних угруповань до сил безпеки держави. Завдяки кращому контакту між місцевими збройними групами та звичайними синджарцями, комітет повинен бути в змозі впоратися з цими завданнями, але, як обговорюється нижче, він також міг би скористатися сторонньою допомогою.
Нова місцева поліція
Об’єднаний комітет щойно розпочав реєстрацію для місцевої поліції. Угода, укладена в жовтні 2020 року, передбачає загальну кількість військ у 2500 осіб, з яких 1500 місць зарезервовано для повернення внутрішньо переміщених єзидів, які зараз проживають в регіоні Курдистану, і 1000 місць для нинішніх мешканців. Завдання полягає в тому, щоб створити представників поліції з усіх, хто живе в Синджарі, або – як передбачає угода – повернеться туди незабаром, коли дозволять умови. Спільний комітет, зокрема, має працювати, щоб запевнити нинішніх мешканців, а також переміщених осіб, що майбутні місцеві поліцейські сили будуть залучені з усіх громад Синджара. З цією метою вона має запросити цивільних представників з офіційної адміністрації, а також самоуправління, окрім організацій громадянського суспільства та племінних лідерів, долучитися до нагляду за процесом становлення нової сили.
Гендерний баланс вимагає зосередженої уваги. Деякі жінки-єзиди та групи, що відстоюють права жінок, відзначають, що угода не містить положень щодо найму жінок до поліції. Відсутність представництва жінок в інституціях безпеки Іраку створює ширші проблеми для населення, частково тому, що багато жінок відчувають незручність просити допомоги у чоловіків-поліцейських. Допомога жінкам отримати доступ до служб безпеки має особливе значення в Синджарі, де тисячі жінок-єзидів зіткнулися з травмою поневолення та насильства після їх викрадення ІДІЛ, деякі з яких були місцевими арабами. Запровадження квоти для жінок, які приймають на роботу до громадського підрозділу, що відповідає місцевій поліції, може допомогти переконати переміщених жінок повернутися.
YBŞ представляє власний набір складних завдань, які потребують ретельного управління. Вона заперечує проти більшої кількості місць, відведених для переміщених єзидів, оскільки підозрює, що ДПК через свій вплив у таборах, де зараз живуть ці люди, зможе отримати перевагу в управлінні безпекою Синджара. Проте співвідношення між переміщеними особами та нинішніми мешканцями – приблизно сім до трьох – виправдовує такий поділ. Не дивно, що YBŞ вважає вимогу перевірки особливо шкідливою, оскільки вона може бути застосована для автоматичного виключення будь-кого, хто є або був фактичним або лише підозрюваним членом YBŞ. Тим часом YBŞ намагається заповнити частку нинішніх мешканців на поліцейських посадах лоялістами, включаючи людей, які ще не були зараховані під її командування, щоб забезпечити можливості роботи, зберігаючи власні збройні сили. Така практика цілком могла б стати перешкодою для майбутньої демобілізації, оскільки інші сили, у тому числі пов’язані з Хашд і ДПК, імовірно, залишатимуть членів поза межами місцевої поліції з тієї ж причини, за відсутності альтернатив, як запропоновано нижче.
Найсуперечливіше положення
Найсуперечливіше положення угоди 2020 року вимагає вигнання РПК і «припинення ролі» її філій. Поки що виявилося неможливим виконати цей пункт, серед іншого, тому що він не був обговорений безпосередньо всіма ключовими учасниками, оскільки він опосередковано припускає розпуск YBŞ і тому, що він не пропонує своїм членам жодної життєздатної альтернативи. Спочатку відкидаючи застосування сили проти PПK і YBŞ, Багдад змирився з неповним виведенням, яке відбулося невдовзі після підписання угоди. РПК і YBŞ витягли своїх бійців з районних і районних центрів і приспустили там свої прапори, але зберегли свої бази на горі Синджар і в Ханасурі.
Проте, як продемонстрували квітнево-травневі сутички, ця домовленість нестабільна. Присутність РПК призвела до турецького втручання, що, у свою чергу, змусило Багдад проявити власну ініціативу проти цієї групи (щоб тримати Анкару в страху) і самоствердитися за допомогою YBŞ (щоб зміцнити контроль над місцевою безпекою). Проте, хоча Багдад має право взяти на себе охорону Синджара, він не може зробити цього ефективно, якщо продовжує діяти таким чином, що налаштовує багатьох жителів проти нього.
Подальший прогрес є малоймовірним, якщо спільний комітет не відокремить різних субдержавних суб’єктів один від одного, насамперед, відокремивши PПK від YBŞ. Таким чином, Багдад має спробувати переконати Ербіль та Анкару, що YBŞ слід розглядати як – лише ще одне – іракське збройне угруповання, а не як «терористичну організацію». З цією метою Багдаду, звісно, також потрібно буде чинити тиск на YBŞ, щоб вони не враховували діяльність РПК в Іраку.
Потім спільний комітет має окреслити шлях демобілізації та реінтеграції для YBŞ та інших членів місцевих збройних груп під егідою Хашд, а також тих, хто знаходиться за її межами, таких як сили Касима Шашо, під наглядом міністерства внутрішніх справ чи міністерства оборони. Це буде важка справа: жодного прецеденту для демобілізації такого масштабу в Іраку не існує. Все-таки потрібно буде спробувати, оскільки без такого варіанту деякі військові бази YBŞ залишаться недосяжними для федеральних сил, які можуть лише спровокувати подальші турецькі авіаудари та відмовити переміщених осіб від повернення.
У той час як угода передбачає лише 2500 місцевих поліцейських сил, різні збройні угруповання разом мають близько 7000 додаткових бійців. Уряд має намітити довгостроковий план інтеграції тих бійців, яких він не може зарахувати до місцевої поліції, до сил безпеки при міністерствах оборони та внутрішніх справ. Хоча армія і федеральна поліція зазвичай призначають особовий склад для служби далеко від місця їх походження, уряд може зробити виняток для синджарців, які вважають за краще залишатися в своєму рідному районі.
Щоб врегулювати ситуацію з безпекою і задовольнити всіх, Багдаду може знадобитися залучити суддів ззовні. Багато синджарців, як нинішні жителі, так і переміщені особи, висловили глибоке розчарування в здатності іракської держави забезпечити безпеку, відірвану від партійних інтересів. Глави організацій громадянського суспільства закликали ООН надати замість цього міжнародні миротворчі сили. Хоча їхні благання не знайшли ваги, західні країни, такі як США, Велика Британія, Німеччина та Франція, стурбовані майбутнім Синджара, могли б виступати за міжнародний цивільний моніторинг роботи для виконання положень угоди щодо безпеки. Міжнародне залучення може розпочатися з допомоги у підтримці поліцейських сил, а потім продовжитися з підтримки зусиль щодо реінтеграції додаткових бійців у підрозділи, які знаходяться під наглядом міністерства внутрішніх справ або міністерства оборони.
Опосередковано, UNAМІ вже відіграє таку роль, але її можна було б посилити. Оформлення цивільного нагляду за підтримки міжнародних спостерігачів надасть більшу прозорість та легітимність. Наприклад, UNAМІ могла б створити допоміжний офіс у місті Синджар, укомплектований цивільними особами як спостерігачами та поліцейськими радниками, щоб надавати технічні знання вищеописаним процесам.
Реконструкція і рух вперед
Хоча угода доручає спільному комітету реконструкцію, вона не визначає терміни виконання цієї роботи та не надає гроші на її проведення. Як і в інших положеннях, Багдад міг би взяти на себе провідну роль у наданні можливостей жителям відновлювати власні квартали. Місцеві та міжнародні неурядові організації могли б допомогти в оцінці проектів реконструкції та проведенні їх. Проте національному уряду спочатку доведеться виділити бюджет на реконструкцію. Цей крок, ймовірно, буде відкладено, оскільки іракський закон не дозволяє тимчасовому уряду подавати бюджет до парламенту.
Більше того, навіть після того, як Багдад виділить кошти, багато синджарців будуть скептично ставитися до того, що гроші підуть їм на користь, оскільки до спільного комітету входять лише чиновники з Багдада та Ербіля. За відсутності місцевої адміністрації, яка бере на себе завдання спільного комітету та відповідає за реконструкцію, Багдад повинен забезпечити, щоб місцеві представники були включені в обговорення комітету.
Висновок
Події, сторонні для Синджара, перетворили район на цінний стратегічний приз. ІДІЛ прибула в серпні 2014 року, щоб з'єднати Мосул з Раккою в спробі створити халіфат, що простягається через Ірак і Сирію. Його жахливе ставлення до місцевого єзидського населення принесло останнім допомогу ззовні – надто пізно для багатьох єзидів, які були або вбиті, або поневолені. РПК змогла використати вакуум влади на півночі Сирії після 2011 року, щоб поширити там свій вплив, дедалі більше за рахунок ІДІЛ, а також ДПК. Швидкий відхід останнього з Синджара забезпечив киснем РПК у цьому окрузі, а згодом і підтримувані Іраном воєнізовані формування Хашд. Але за РПК пішов її ворог, Туреччина, яка компенсувала слабкість ДПк неодноразовими авіаударами по РПК та її місцевому єзидському філії YBŞ. Серед усього цього хаосу ті з населення, які раніше не втікали, залишаються без елементарних послуг та реконструкції. Переміщені особи неохоче повертаються з таборів у Курдистані.
Угода про Синджар, укладена в жовтні 2020 року, могла б дати можливість зменшити напруженість в районі, стабілізувати його та розпочати зусилля з відновлення, стимулюючи тим самим повернення переміщеного населення та відродження району. Але, виключивши ключові сторони на місцях, Багдад і Ербіль перетворили угоду на мертву справу, особливо в тому, що стосується управління та безпеки.
Засіб правового захисту полягає в тому, щоб Багдад і Ербіль виконували угоду, на яку вони погодилися – призначення мера, якщо це необхідно, на в.о., відокремлення місцевих від міжнародних акторів та надання можливостей для інтеграції для перших у рамках забезпечення безпеки району та початок реконструкції – водночас залучаючи місцевих учасників, яких вони виключили, до нових переговорів щодо повного виконання угоди. Це буде важке завдання, але залишити ситуацію в Синджарі як є – районі, де ослаблення державної влади сприяє боротьбі за владу між Туреччиною та Іраном та їх відповідними довіреними особами та союзниками – просто спричинить більше насильства та переміщення. Після всього, що пережило населення Синджара за останнє десятиліття, безсумнівно, це майбутнє – останнє, що хтось бажав би їм.