Робота спостерігачів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в окупованих районах Донецької області була заблокована.
Представники Місії фактично не мають достатніх гарантій безпеки для своєї роботи та опинились зачиненими в готелях в Донецьку та в Горлівці. Спостереження ОБСЄ в окупованих районах Луганської області продовжується.
Як причину окупанти називають затримання українськими бійцями в районі ділянки розведення біля Золотого Луганської області ворожого розвідника, яке сталося ще 13 жовтня. Це був громадянин Росії 1978 року народження, який воював в структурах так званої "ЛНР". Ця особа у складі групи інших ворожих розвідників, прикриваючись роботами з розмінування та використовуючи символіку Спільного центру з контролю та координації (СЦКК). Затриманий не належав і не міг належати до СЦКК. Спільний центр був створений ще в 2014 році за механікою Мінського формату і його сторонами були Україна, Росія та ОБСЄ як посередник. Після того, як у 2017 р. російська сторона припинила участь у СЦКК, Спільний центр фактично залишається дисфункціональним. Росія не заявляла про цю особу, яка була затримана, як про свого представника у СЦКК. Проте схоже, що російське керівництво вирішило скористатись цілком логічним затриманням українськими силами одного з бойовиків для нової хвилі дискредитаційної активності проти ОБСЄ та для блокування спостережної місії на окупованій території. Очевидно, що росіяни цим створюють штучну проблему, "вирішення" якої вони можуть продемонструвати на переговорах міністрів закордонних справ в Нормандському форматі, які плануються найближчим часом. Це доволі цинічна тактика – окупант навмисно створює нові проблемні питання, щоб відзвітувати про їхнє "вирішення" на переговорах і не вирішувати реальні проблеми, які існували до цих штучно створених. Загалом поведінка Москви найближчим часом продемонструє – який справжній мотив. Якщо Кремль нічого не робитиме для відновлення нормальної роботи і безпеки спостерігачів ОБСЄ на окупованій території, то це означає, що російська сторона просто спеціально принижує ОБСЄ як інституцію, щоб після переговорів в Нормандському форматі відіграти ситуацію назад і відзвітувати, що нібито щось зроблене. Усієї цієї проблеми не було би, якби російська сторона не намагалась обманути увесь світ, відмовляючись брати участь в роботі СЦКК.
У підсумковому документі саміту в Нормандському форматі в Парижі в грудні 2019 р. був зафіксований обов'язок гарантувати безпечну роботу і повний доступ СММ ОБСЄ на всій території України. Це означає, що Росія несе пряму відповідальність за блокування роботи СММ ОБСЄ в окупованих районах Донецької області. Російська сторона часто виходила із заявами про те, що Україна начебто не виконує домовленості Паризького саміту. Але ця ситуація зі спостерігачами ОБСЄ – є очевидним, зухвалим та цинічним порушенням домовленостей Паризького саміту, причому порушує – саме РФ як сила, яка повністю контролює ситуацію на окупованій території. Складно уявити більше зухвале порушення існуючих домовленостей, ніж те, що зараз відбувається із блокуванням бойовиками роботи спостерігачів ОБСЄ. Цей епізод із затриманням бойовика так званої "ЛНР" в принципі не може мати жодного стосунку до роботи спостерігачів [ЛОМ1] ОБСЄ. Навіть теоретично не можна прив'язати ситуацію із затриманням українськими силами ворожого розвідника до роботи спостерігачів ОБСЄ. Це просто абсурд – приклеювати ОБСЄ до цієї ситуації.
Україна використає усі дипломатичні канали та міжнародні зв'язки для того, щоб якнайшвидше відновити нормальну роботу спостерігачів на окупованій території. Але це повністю залежить від Москви – це відповідальність російської сторони.
Більшість впливових країн-членів ОБСЄ висловили стурбованість з ситуацією, що виникла з блокуванням роботи такої шанованої інституції, багато з них засудили дії РФ та контрольованих Москвою бойовиків. Глава МЗС Швеції як головуючої країни та Генеральний секретар ОБСЄ звернули увагу на неприпустимість незаконних дій щодо співробітників ОБСЄ, які виконують свої обов’язки на доручення усіх країн-членів цієї Організації. Як результат, дію місії вже розблоковано в Горлівці. Чекаємо, що це відбудеться і в окупованому Донецьку.
Проте хотів би окремо нагадати про персональну відповідальність усіх учасників акції блокування роботи співробітників ОБСЄ та їх кураторів в Москві. Чим скоріше ситуація буде врегульованою тим менші наслідки це матиме для тих хто порушує мандат Місії. Адже універсальний принцип незворотності відповідальності за протиправні дії ніхто не відміняв.