Вдруге за два десятиліття міжнародна криза знову назріває через доступ до ліків. Невелика кількість заможних країн, в тому числі США, витратили мільярди доларів на швидке постачання найперспективніших нових вакцин проти коронавірусу. За недавньою оцінкою, країни представники лише однієї сьомої частини населення світу вже зарезервували більше половини всіх запасів вакцин. Згідно з наявними внутрішніми документами, проблеми з фінансуванням та поставками поставили COVAX, глобальну ініціативу щодо спільного використання вакцин проти коронавірусу, на «дуже високий» ризик зриву.

Боротьба за вакцину проти коронавірусу навряд чи стане першою, яка підніметься через нерівномірний доступ до медичних процедур. Не так давно СНІД спустошив бідні країни, яким ціни на рятувальні ліки виставляли втридорога. Бувало й таке що ліків не постачали взагалі. Вирішення цієї кризи стало основним для глобальної системи охорони здоров’я, перекинувши мільярди доларів допомоги на дослідження та розробку методів лікування та створення нових установ, що фінансуються донорами для надання таких методів лікування. Ця реструктуризація допомогла розпочати битву за коронавірусні вакцини – проблему колективних дій, яку долари та державно-приватне партнерство не можуть вирішити самостійно.

ФІЛАНТРОПІЧНА МОДЕЛЬ

Фармацевтичні методи лікування врятували мільйони життів і змінили хід епідемії ВІЛ/СНІДу в багатих країнах протягом 1990-х років. Але компанії, що виробляли ці ліки, стурбовані зниженням їх ринків у країнах із високим рівнем доходу, встановили стандарти цін на них на міжнародному рівні, і ефективно постачали їх для людей з ВІЛ/СНІДом в Африці на південь від Сахари та інших бідних країн. Зрозуміло, що хворі не могли дозволити собі купити такі ліки. У 1998 р. антиретровірусні препарати коштують у Південній Африці дорожче, з урахуванням ВВП на душу населення, ніж у Швеції чи США – що є поза купівельною можливостю мільйонів південноафриканців, хворих на ВІЛ / СНІД.

Уряд Південно-Африканської Республіки шукав дешеві версії ліків від СНІДу з-за кордону – і 39 фармацевтичних компаній подали на нього позов, посилаючись на патентне законодавство та правила міжнародної торгівлі, і назвавши головним відповідачем президента Південної Африки Нельсона Манделу. Адміністрація Клінтона та багато європейських урядів підтримали компанії. Протести вибухнули під час міжнародних конференцій зі СНІДу та переговорів Світової організації торгівлі в Сіетлі 1999 року. На початкових заходах президентської кампанії Ела Гора, активісти розгорнули транспаранти, на яких було написано: «Жадібність вбиває: наркотики від СНІДу для Африки».

Криза через відсутність доступу до ліків від СНІДу домінувала в заголовках міжнародних новин наприкінці ери Клінтона. Білий дім відмовився від підтримки позову, а у квітні 2001 року – і всі 39 фармацевтичних компаній. Покарані, компанії почали дарувати свої ліки від СНІДу, встановлюючи для них низькі ціни в бідних країнах і дозволяючи місцевим фірмам робити загальні версії цих та інших препаратів від інфекційних хвороб, на які на заможних ринках не було великого попиту.

Криза спричинила глибокі та тривалі зміни. США, інші заможні країни та благодійники, такі як Фонд Білла та Мелінди Гейтс, витратили мільярди доларів на дослідження, розробку та розповсюдження лікування серед найбідніших країн у ​​світі. Глобальна допомога в галузі охорони здоров’я майже потроїлася протягом наступного десятиліття – з 10,8 млрд. доларів у 2001 році до 28,2 млрд. доларів у 2010 році. Зв’язок міжнародного лідерства перемістився від Всесвітньої організації охорони здоров’я до країн-донорів, благодійників та нових установ.

ПРОБЛЕМА КОЛЕКТИВНОЇ ДІЇ

Нова ера у світовій системі охорони здоров’я принесла противірусні препарати, оброблені інсектицидами москітні сітки та дитячі вакцини мільйонам людей у ​​бідних країнах і врятувала багато життів. Але це також змістило фокус глобальної охорони здоров'я від співпраці між країнами, як багатими, так і бідними, на загальні загрози здоров'ю, а також на ініціативи та державно-приватне партнерство для вирішення проблем інших людей – переважно в умовах низьких доходів.

Недоліки цього підходу давно були очевидними в тому, що глобальні заклади охорони здоров’я не змогли ефективно мобілізуватися проти багатьох проблем колективних дій, які становлять найбільшу загрозу здоров’ю у світі. За останні два десятиліття не більше одного відсотка щорічної глобальної допомоги в галузі охорони здоров’я спрямовувалося на підготовку до пандемічних загроз, таких як коронавірус. Ще менше допомоги спрямовано на зменшення куріння та інших шкідливих звичок, які стали причиною розвитку серцевих захворювань, раку та інші хронічних хвороб, які є провідними вбивцями людей молодше 60 років у всьому світі. Забруднення та зміна клімату також займають низьке місце у світовій програмі охорони здоров’я, незважаючи на щоденні докази їх руйнівних наслідків для здоров’я – від коричневого неба в Делі до рекордних пожеж на західному узбережжі США та повені в Даці.

Криза, що виникає через доступ до вакцин проти коронавірусу, є останнім прикладом проблеми колективних дій, яку державно-приватне партнерство погано вирішує самостійно. Розподіл дефіцитних ранніх запасів вакцин серед закладів та груп населення, де вони можуть зробити найбільше користі, є найбільш ефективним способом контролювати цю пандемію. Це також пришвидшить відновлення світової економіки та уникне зайвих геополітичних конфліктів. Тим не менше, всі уряди очікують, що їх колеги будуть діяти як націоналісти і накопичувати ранні поставки вакцин. Тому ніхто не має стимулу відмовитись від цієї тенденції. У цьому середовищі забезпечення рівного доступу до ранніх доз вакцин у світі розглядається як благодійна справа, але це питання другого порядку для політичних лідерів, більше стурбованих потенційною опозицією вдома, ніж обуренням за кордоном.

ЗАМКНЕНИЙ КРУГ

Виробництво вакцини є дорогим і складним процесом, ніж виготовлення антиретровірусних препаратів, що використовуються для лікування ВІЛ /СНІДу. В наш час лише близько десятка країн мають потенціал для виробництва вакцин проти COVID-19. Якщо це не зміниться, то глобальний доступ до ранніх доз в першу чергу залежатиме від того, чи країни-виробники або багаті країни погоджуватимуться розподіляти вакцину на основі потреб громадського здоров'я, а не від розміру гаманця країни. Поточні ознаки не обнадіюють.

Популярные статьи сейчас

ПриватБанк запустил четыре новых фишки в Приват24

РФ нанесла ракетный удар по Запорожью

Почти 100% украинцев верит в победу и поддерживает ВСУ и Зеленского, - опрос

Украинцы в Польше могут получить деньги на продукты: кто и как может оформить выплату

Показать еще

Заможні країни заздалегідь зробили великі закупівлі вакцин, накопичивши обсяг потенційних доз, що не пропорційно їх захворюваності на коронавірус та чисельності населення. Австралія, Канада та Японія мають менше одного відсотка випадків зараження коронавірусом у світі, однак вони закупили більше доз потенційних вакцин, ніж країни Латинської Америки та Карибського басейну – регіоні, де зареєстровано понад 17 відсотків випадків світового коронавірусу. Канада зарезервувала достатньо потенційних доз для вакцинації свого населення більше ніж чотири рази. Австралія, Європейський Союз, Японія, Великобританія та США також придбали більше потенційних доз вакцин, ніж їм може знадобитися.

А що робити тим, які не отримали достатню кількість вакцини для щеплень? Як їм проводити вакцинацію свого населення і в першу чергу вразливих груп? Сюди входять передові медичні працівники, мешканці та персонал закладів тривалого догляду, а також основні працівники. Але нинішні ознаки говорять про те, що заможні країни намагатимуться вакцинувати все своє населення, навіть людей з низьким ризиком, перш ніж ділитися своїми запасами вакцин з іншими.

Держави можуть повільно віддавати надлишкові дози, поки не стане відомо про довговічність їх захисту. Деякі вакцини, такі як вакцина проти кору, забезпечують захист протягом усього життя. Але імунітет, викликаний іншими, наприклад, сезонною вакциною проти грипу, розсмоктується за кілька місяців і вимагає щорічної ревакцинації.

Накопичення вакцин – це помилка. Жодна країна не закінчить епідемію лише вакциною. Приблизно 70 відсотків населення потрібно імунізувати для досягнення стадового імунітету – мета, яка залишається нереальною найближчим часом. За останнє десятиліття США жодного разу не виконали план щодо щеплення більше половини дорослих від сезонного грипу, а рівень вакцинації дорослих в останній пандемії H1N1 був ще нижчим.

Більшість потенційних вакцин проти коронавірусу не були протестовані для дозволеного використання дітям віком до 16 років, що означає, що приблизно 75 мільйонів американських дітей, ймовірно, залишаться не вакцинованими до кінця 2021 року. Якщо конкуренція буде продовжувати перешкоджати співпраці, багатьом країнам, включаючи деякі заможні, залишатиметься чекати місяців чи довше на перевірені вакцини. Тим часом медичні працівники та люди з високим ризиком у цих країнах залишаться незахищеними. Уряди можуть звернутися по допомогу до неперевірених вакцин, і піддаватимуть своїх громадян подальшому ризику. Невдоволення і ненависть проти країн, що зберігають вакцину, буде інтенсивним, що загрожує майбутньому міжнародному співробітництву, необхідному для запобігання наступній пандемії. 20-річна ера у світовому здоров’ї, колись відома як «Епоха чудес», повністю провалиться.

ГЛОБАЛЬНИЙ ВАКЦИНОВИЙ ТУПИК

Провал COVAX аж ніяк не певний. Ініціатива залишається відданою своїй меті – поставити два мільярди доз вакцин до кінця 2021 року і наполегливо працює над їх складанням. Але COVAX потребує допомоги. За вступної адміністрації Байдена, Сполучені Штати повинні співпрацювати з країнами-однодумцями над створенням стійкої інфраструктури, необхідної для розширення світового виробничого потенціалу вакцин у цій та майбутніх пандеміях – необхідності, яку поділяють усі країни.

Швидке нарощування виробництва вакцин під час пандемії вимагає підтримки політики, як показав американський досвід. Міністерство охорони здоров'я та соціальних служб США разом з Міністерством оборони допомогли фінансувати та координувати виробництво потенційних вакцин, співпрацюючи з фармацевтичними компаніями в рамках ініціативи «Operation Warp Speed». Проект залучив контрактних виробників із США та Європи, і він вимагав створення складних міжнародних ланцюгів поставок для імпорту важливої ​​сировини та обладнання. Один відсутній шматок міг би зруйнувати весь корпус. Експерти з логістики з армії США співпрацювали з компаніями, щоб забезпечити безпечне та безперебійне виробництво, а також забезпечити достатні запаси флаконів, шприців та інших допоміжних матеріалів. Проте навіть такий комплексний підхід натрапив на прогалину: у листопаді тимчасовий дефіцит сировини змусив Pfizer зменшити показники виробництва вакцин вдвічі.

Подібні зусилля щодо політики необхідні в країнах, що розвиваються. Незважаючи на мільярди доларів та високий рівень пріоритетності у США та Європі, лише багаті країни навряд чи зможуть швидко задовольнити глобальні потреби у вакцинах. Деякі фармацевтичні компанії, такі як AstraZeneca та Novovax, вже залучали світових контрактних виробників, такі як Інститут сироватки крові в Індії, до країн із економікою, що розвивається. Але економіки, що розвиваються, мають більше виробничих потужностей, і збільшення масштабів виробництва вакцин у цій та майбутніх пандеміях вимагатиме її використання.

У той же час, політики повинні стимулювати фармацевтичні компанії у всьому світі для перерозподілу важливих матеріалів між собою. Оскільки розробляється багато кандидатів на вакцину проти коронавірусу, деяким судилося зазнати невдачі. Компанії повинні бути впевнені, що дозволяють спонсорам успішних вакцин використовувати виробничі потужності, скляні флакони та інші допоміжні матеріали, які спочатку були зарезервовані для проектів, які провалилися. Так само національні уряди, які, ймовірно, матимуть надлишкові дози вакцин, повинні негайно розпочати створення регуляторної та розподільчої інфраструктури, яка допоможе їм перерозподілити ці дози країнам, де вони можуть бути найбільш корисні.

Сполучені Штати мають чудові можливості взяти на себе керівну роль у створенні цієї глобальної інфраструктури вакцинації. Це може принести позитивні уроки операції «Деформація швидкості» іншим членам «Групи двадцяти» та співпрацювати з виробниками вакцин у цих країнах для нарощування глобальних поставок. Оттавська група нещодавно запропонувала добровільно ліцензувати технології та ноу-хау для країн із економікою, що розвивається, з метою збільшення виробництва вакцин проти COVID-19. Нова адміністрація США могла б спиратися на цю Ініціативу з питань торгівлі та охорони здоров’я та розвивати її далі. Ці зусилля повинні сприяти гнучкому виробництву, щоб, якщо один кандидат на вакцину зазнає невдачі або більш ефективний варіант замінює його, регіональні виробники та ланцюги поставок могли змінити конфігурацію та швидко перейти до виробництва бажаної вакцини. Гнучкі, географічно розподілені виробничі потужності вакцин та різноманітність постачальників також можуть швидше реагувати на майбутні загрози пандемії.

Ефективне виробництво та розподіл вакцин вимагає довіри, прозорості та надзвичайного доступу до інформації – не лише серед політиків, а й серед виробників вакцин та їх постачальників. Десять років тому поєднання високих витрат на паливо та добрива, а також екстремальних погодних явищ спричинило зростання цін на продукти харчування. Уряди неправильно розуміли серйозність дефіциту, панікували і погіршували ситуацію, накопичуючи продукти харчування із забороною на експорт. У відповідь на це G-20 створила Інформаційну систему аграрного ринку (AMIS) для покращення прозорості продовольчого ринку та координації політики у випадку раптової нестачі. Ця система створила довіру, яка, можливо, допомогла заспокоїти ринки в перші дні пандемії COVID-19, коли занепокоєння з приводу потенційного дефіциту продовольства призвело до того, що деякі країни тимчасово заборонили експорт сільськогосподарської продукції. Багато з цих політик було скасовано, як тільки стало зрозумілим, що дефіциту не було.

Подібні зусилля потрібні у Великій двадцятці щодо основних медичних положень, включаючи вакцини та допоміжні засоби. Протягом перших чотирьох місяців нинішньої пандемії понад 70 країн плюс Європейський Союз ввели заборони на експорт або обмеження засобів індивідуального захисту, вентиляторів та ліків. Без більшої прозорості щодо доступності якісних матеріалів, пов’язаних з вакцинами, а також щодо того, де і коли вакцини повинні поставлятися у всьому світі, такі порушення можуть повторитися. Навіть Адміністрація США з питань харчових продуктів і медикаментів, яку багато хто вважає золотим стандартом для міжнародного регулювання лікарських засобів, повідомляє, що не може встановити, скільки активного фармацевтичного інгредієнта доступно та через який ланцюг поставок.

Організації та партнерські організації, що орієнтуються на допомогу, зробили надзвичайно корисне для доставки продуктів харчування, готівки та ліків від СНІДу для бідних країн. Ці благодійні ініціативи варто зберегти, але вони не є відповіддю на всі невирішені проблеми колективних дій, які мучать глобальне здоров’я. Однією з цих проблем є націоналізм вакцин. Тільки міжнародна співпраця на основі спільних інтересів може мобілізувати глобальне реагування на виробництво, торгівлю та доставку, що покладе край цій кризі громадського здоров’я та допоможе побудувати більш стійку систему в майбутньому.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook.