Вкрай необхідно удосконалити врегулювання термінових закупівель в МОУ. Днями була безрадісна ситуація: на процедурі закупівель спальних мішків тендерний комітет відхилив ВСІ пропозиції. Спальники вже зараз життєво необхідні хлопцям, але комітет ВИМУШЕНИЙ був завершити нічим. Лише вчасне втручання волонтерів та залучення керівництва МОУ врятувало ситуацію.
Чому так сталося? Бо бояться. Чиновники скуті жорсткими рамками посадових інструкцій, що суворо регламентують не тільки якості (що зрозуміло), але й найменші деталі конструкції, в т.ч. колір. При цьому виробники відшивали взірці для тендеру по неповному опису, який було зроблено в умовах гострої нестачі часу. Фактично, взірці були якісні, добротні, але всі в якихось незначних деталях не відповідали ЗАЯВЛЕНОМУ взірцеві. Для чиновника, що ставить свій підпис на акті, навіть незначні відмінності – це вже порушення, що тягне за собою перевірки з залученням Прокуратури. А прокуратура останнім часом дуже пильно, а часто навіть занадто прискіпливо слідкує за чітким виконанням норм та повнотою документації. Навіть якщо карман розміщений не під тим кутом – це вже привід для відхилення тендерного взірця (а відповідно – і пропозиції). Результат — чітко виконані вимогу закону, а бійці ризикують залишитись на морозі без спальників.
Ситуація потребувала негайного вирішення, оскільки до кінця бюджетного року лишались лічені дні. Фактично, це замовлення мало бути виготовлене протягом 12-14 діб. В процес втрутились представники Ради Волонтерів при Міністерстві Оборони України. Необхідно віддати належне Міністрові Оборони С.Т. Полтораку, що вислухав пропозиції, цієї ж миті зв’язався зі своїм заступником і ранком наступного дня було скликано термінову нараду всіх служб, що приймають рішення з цього питання.
За час співпраці у волонтерів вже сформувались навички переводити такі наради в русло конструктивних рішень. Обговорення, в процесі якого Вадим Кодачигов (Голова комітету речового забезпечення Ради Волонтерів) виступав в ролі модератора/каталізатора, з площини «Хто винний?» плавно перейшло в русло «Що робити?». В результаті, дві години поспіль всі питання було вирішено. Врешті, виробники опрацювали всі недоліки разом із замовником, надали гарантійні листи та поїхали налаштовувати виробництво. Основну ціль досягнуто: до Нового Року на передову буде направлено кілька тисяч якісних, надійних і теплих спальних мішків.
Нажаль, Рада Волонтерів МОУ не в змозі втручатись в усі процеси. І, мабуть, не повинна — процедура закупівель має працювати бездоганно без втручання. Тож необхідно найближчим часом провести реформування цього процесу, проаналізувати отриманий досвід і зробити законною процедуру коригування тендерних пропозицій (як мінімум, в умовах відсутності часу на повторне проведення тендеру). Для цього необхідні спеціалісти, що мають досвід і глибоке розуміння процесів.
Дуже просимо всіх, хто приймає участь в реформуванні державних закупівель, врахувати цей досвід. Хто готовий прийняти участь в розробці дієвих механізмів – будь ласка, зв’яжіться: Вадим Кодачигов, Голова комітету речового забезпечення, через Facebook або e-mail: Rgi.Ukraine@gmail.com