«Глюк» на Wall Street: біржовики вимагають державного регулювання

«Це божевілля потребує, щоб хтось його регулював»,- говорить Клаус Штабель (Klaus Stabel) з інвестиційного банку ICF. Експерти, на кшталт професора банківської справи Ганс-Петера Бургхофа (Hans-Peter Burghof), давно вимагають жорсткішого контролю за комп’ютеризованою торгівлею акціями і тепер бачать живе підтвердження своїх слів. «Ми повинні знайти правила, як нам бути із дедалі більшою залежністю від торгів, керованих комп’ютером»,- вважає професор Бургхоф.

Американські політики висловлюються у тому ж дусі та закликають негайно поставити комп’ютеризацію бірж в чіткі рамки, повідомляє Німецька Хвиля

«Помилка» надзвичайного масштабу

У четвер увечері американський ринок акцій впродовж лічених хвилин «упав» на майже дев’ять відсотків без жодної очевидної причини. Особливо чітко ілюструє «божевілля» на нью-йоркській біржі динаміка «важковаговика» Procter & Gamble. Протягом кількох хвилин біржова вартість концерну, який є одним з найдорожчих в світі, знизилася на понад третину, або понад 60 мільярдів доларів, причому без будь-якої поважної причини. Для порівняння – стільки коштують усі акції німецького енергетичного гіганта Eon, повідомляє агентство dpa.

Винною, вочевидь, стала ланцюгова реакція комп’ютеризованих торговельних систем, які запрограмовані самостійно купувати і продавати акції за певними критеріями. Всі запобіжники, встановлені адміністраторами Wall Street, вичерпалися впродовж секунд.

Чимось ця ситуація нагадала жовтень 2008 року в Німеччині, коли через дуже спекулятивні операції курс акцій концерну-автовиробника Volkswagen злетів на 500 євро — до позначки у понад тисячу. Завдяки цьому ексцесу VW, нехай на кілька годин, став найдорожчим підприємством у світі.

Потреба у обмеженні влади комютерної «стихії»

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Однак якщо в тому дивовижному стрибку винуватцем був визнане автопідприємство Porsche, яке намагалось скупити всі акції «Фольксвагена», то у нещодавнього курсового божевілля довкола Procter & Gamble та 3M спеціальної причини не було. «Це було своєрідним апокаліпсисом комп’ютеризованих торгів»,- твердить Штефан Шуттер (Stefan Schutter), представник компанії з торгівлі цінними паперами Alpha.

Втім, судячи з усього, помилку системи посилив об’єктивний чинник – нервозність на ринку, пов’язана з кризою в єврозоні, яка все більше розширює свою географію. За оцінками багатьох спостерігачів, криза давно перетнула Атлантику і незабаром може поставити під загрозу оздоровленню світової економіки від глобального фінансового потрясіння, викликаного банкрутством інвестиційного банку Lehman Brothers.

Професор Ганс-Петер Бургхоф виступає за більш відповідальне ставлення бірж до перебігу торгів. Водночас запроваджуват суцільну заборону комп’ютеризованих продажів він не радить. Усе-таки, машини роблять ринки ефективнішими.

10-09-2010 00-00


Загрузка...


Комментирование закрыто.