Винский: Тимошенко пойдет в президентское кресло по тушкам министров

 

Й. Вінський: Я не бачу, щоб пані Тимошенко боролася із корупцією. Бо я запропонував цілу серію заходів, які реально економічно витісняли б корупцію, але вони не підтримуються прем’єр-міністром. Мені видається, що пані Тимошенко надумала будувати свою виборчу кампанію на звинуваченнях у корупції членів свого Кабінету. Мені здається, що нижче цієї планки не може піти жоден прем’єр-міністр. По-друге, корупція – це абсолютно конкретне діяння, яке має бути доведене, для цього є відповідні органи. Наскільки мені відомо, ніяких доказів стосовно Юрія Єханурова до цього часу немає. І думаю, що звинувачення на мою адресу виявляться абсолютно голослівними, бо немає навіть предмету для таких звинувачень. І мені жаль, що прем’єр-міністр, вв’язавшись у політичні баталії, програвши усю політику і втративши авторитет, намагається ось такими методами його відновити. Я думаю, що це марна справа і це їй нічого не дасть.

Бі-Бі-Сі: Раніше ви казали, що готові будете подати у відставку, якщо БЮТ піде на політичний союз із Партією регіонів.

Й. Вінський: Політичний союз із Партією регіонів цього разу не відбувся, тому що не захотіла Партія регіонів. А Юлія Тимошенко вже була готова до такого неприродного союзу. Що, безумовно, я не сприймаю. Але окрім політичних аспектів, які мені абсолютно зрозумілі, є ще економічні питання, є питання кадрової політики, про які я поки що не говорю, але прийде час, і я розкажу, як вирішувалися деякі кадрові питання. І є питання суто моральні. Я іще раз кажу, що вважаю абсолютно неприпустимим, коли прем’єр-міністр за рахунок приниження членів уряду, за рахунок відвертої брехні набирає собі авторитет на президентські вибори. Це взагалі неприйнятна ситуація.

Бі-Бі-Сі: Але ви досі працювали, і таких гострих зауважень на адресу прем’єр-міністра не було чути. Вона що, останнім часом змінилася, стала іншою?

Й. Вінський: Зміни відбулися, безумовно. Вони відбулися після вересня 2008 року, і є для мене очевидними. Про те, що у нас з нею був певний конфлікт, говорили завжди. Але я як член уряду вважав для себе принципово не можливим обговорювати публічно ті проблеми, які були у стосунках між прем’єр-міністром і міністром. І до моменту подачі заяви про відставку я утримувався від будь-яких коментарів, і вважаю, що це правильно. Сьогодні я вільний у своїх оцінках, оскільки заявив про складення повноважень міністра.

Бі-Бі-Сі: Також є повідомлення, що ви йдете із партії “Батьківщина”. Ви досить часто змінюєте партії, відносно часто. Де ви, зрештою, можете опинитися?

Й. Вінський: Я змушений піти з партії “Батьківщина”, оскільки я не поділяю ту політику, яку реалізує лідер партії – це зрозуміло. Де я далі буду? Безумовно, працюватиму у лівоцентристському русі, це однозначно. Але яким буде формат моєї політичної роботи, я ще не визначився.

Бі-Бі-Сі: Чи ви розглядаєте можливість повернення до Соціалістичної партії, де ви були одним із провідних політиків?

Й. Вінський: Я не розглядаю зараз ніяких можливостей. Ще раз кажу, що сьогодні я ще не визначився, у якому політичному форматі працюватиму. Але те, що я буду в активній політиці – це однозначно.

Бі-Бі-Сі: Ви вже четвертий міністр, який втрачає посаду в уряді Юлії Тимошенко. Чи ви взагалі вважаєте, що Кабінет міністрів дієздатний?

Й. Вінський: Скажу відверто – той уряд, що сьогодні працює, мені подобається. Подобаються професіонали, порядні люди в уряді. Але те, що робить прем’єр-міністр, є абсолютно неадекватним. Тактика перетворення уряду в уряд порожніх крісел у сьогоднішніх умовах — економічних, політичних, — на мій погляд, є глибоко помилковою. Мені видається, що кадрові питання в уряді слід вирішувати максимально швидко, бо це не нормально, коли у таких складних умовах уряд не укомплектований.

Бі-Бі-Сі: Але лунає багато застережень і критики стосовно безпосередньо вашої роботи на посаді міністра. Зокрема, кажуть про надмірну централізацію роботи міністерства транспорту. Що ви скажете на це?

Й. Вінський: Я вважаю, що має бути дуже жорстка централізація управління державними підприємствами. Інакше вона не матиме ефективності. Тому можна обговорювати мої підходи, але я абсолютно переконаний, що вони правильні.

Бі-Бі-Сі: Ви вважаєте, що залишаєте своє відомство у кращому стані чи у гіршому у порівнянні із тим, яким воно було, коли ви прийшли на посаду міністра?

Й. Вінський: Однозначно – залишаю у кращому стані. У порівнянні із іншими відомствами і галузями є об’єктивні економічні показники, які демонструють значно кращу ситуацію, ніж в інших.

Коментарі політологів

Директор центру досліджень “Пента” Володимир Фесенко:

Вважаю, що політичні причини розриву Йосипа Вінського із Юлією Тимошенко все ж таки були головними. А далі вже просто кількість розбіжностей – політичних, бізнесових накопичувалися і вийшли на певний рівень.
Була інформація про те, що Йосип Вінський ще минулого року почав створювати свій власний партійний проект. У всякому разі, шукав інвесторів для створення нової лівої чи лівоцентристської партії.

На мій погляд, після відходу Вінського із БЮТ будь-який розкол у блоку практично виключений. Я би не перебільшував вплив Йосипа Вінського на БЮТ. Якщо у Соціалістичній партії у нього була певна квота, фракція, то враховуючи масштаби блоку Тимошенко, історію, бек-граунд цієї політичної сили – вплив Вінського там я би не сказав, що мінімальний, але дуже і дуже обмежений.

Взагалі, не можна казати про якісь розколи в БЮТ, бо головний чинник популярності і впливу цього блоку – це сама Юлія Тимошенко. І хто б не відходив від БЮТ потенційно – Портнов, Кожемякін чи Вінський – це не вплине на рейтинг БЮТ, оскільки він визначається самою Юлією Тимошенко.

Оглядач газети “Комментарии”, експерт з питань транспортної галузі Олександр Арбузов:

Вважаю, що політичні причини відставки все ж таки – на другому плані. Для Йосипа Вінського вийти із ситуації, у яку він сам себе завів за півтора роки керівництва міністерством транспорту саме у такий спосіб – добровільно відставки — був єдиний і найоптимальніший.

Найголовніші проблеми для галузі будуть відчутні не сьогодні, а через деякий час. Так зване системне реформування, що проводилося, воно заводить галузь у глухий кут, зокрема, залізничний транспорт. У стагнації перебуває система управління і розвитку морських портів, а це найбільш вагомий державний актив, який можна порівняти тільки із газотранспортною системою і залізницею.


Загрузка...


Комментирование закрыто.