Ми живемо в надзвичайний час змін, час нової технічної революції. Подібні переломні моменти траплялися у світовій історії вкрай рідко, можливо всього декілька разів з останні 3 тисячі років. Важко передбачити, яким буде людство через декілька десятиліть, яким буде майбутнє для наших дітей. Чи зможе нове покоління долати виклики нової епохи та успішно будувати кар`єру? Чи здатна сучасна система освіти підготувати молодь, зробивши їх конкурентоспроможними та кваліфікованими спеціалістами у новому, технологічному світі? Навряд. Наша система освіти насамперед потребує реформування у самій стратегії, основному підході до навчання. Цим самим шляхом може стати STEM-освіта (Sscience, Ttehnology, Eengineering, M mathematicsSTEM). Тобто використання природничих наук, технологій, інженерії та математики не відокремлено, а в єдиній системі. Таку систему можна назвати освітою навпаки( у класичному розумінні). Потрібно розібратись що ж це за диво-система.

Відмінність STEM-школи від звичайних українських шкіл

Для такої моделі освіти характерною є зміна форми викладання: урок побудовано не навколо педагога, а навколо практичного завдання чи проблеми. Учні намагаються самостійно вирішити поставлену їм задачу, зазнаючи помилок, але знаходять правильне рішення самостійно. Тоді як педагог виконує роль регулятора та забезпечує всіма необхідними матеріалами, втручаючись тільки у випадках коли учні зайшли у глухий кут. Теорія ж пояснюється тільки після самостійного виконання завдання. Така система освіти надає дитині автономію, свободу дій, учень навчається бути самостійним та відповідати за себе. Критичне мислення,глибокі наукові знання, свобода дій, отримані у результаті такого навчання, дають можливість дитині вирости новатором з креативним мисленням. Крім того, починаючи з середньої школи, учні починають користуватися спеціалізованими засобами, вивчають програмування та інженерію новітніх технологій, тоді як за класичною системою освіти діти починають знайомство з такими проектами лише на перших курсах університетів.

Майбутнє за вчителями в сфері STEM

Для того щоб впроваджувати дану систему освіти на практиці, необхідно мати підготовлені кадри освітян, які є фахівцями у цій сфері. Наприклад в США існує національна програма по підготовці 100000 STEMпедагогів за найближчі десять років. На міжнародній освітній конференції «STEM forward», яка відбулась ще в 2014 році, в Єрусалимі були зазначені наступні тези:

— Залучення дітей до STEM. STEM-освіту, потрібно впроваджувати з самого раннього дитинства, з дитячого садочку.

— Англійська – пріоритет. Вся система STEM освіти базується навколо аглійскої, адже це мова програмування.

— Потрібні спеціалізовані освітні програми для жінок. В цій сфері, завдяки природній акуратності та схильності до роботи з даними. Жінки можуть зробити те що хлопцям не під силу, але потрібна правильна чтка система навчання для дівчат.

STEM-освіта повинна базуватись на патріотизмі. Потрібно виростити спеціаліста, який буде приносити користь для своєї держави.

— Потрібно будувати освітні програми так, щоб діти відчували себе вільно, розвиваючи свою самостійність та креативне мислення.

Перспектива для української молоді

Вже зараз в у світі відчувається нестача фахівців у сфері STEM. На одного потенційного працівника припадає близько двох вакансій, коли в інших галузях конкуренція складає близько чотирьох осіб на одну вакансію. При цьому, статистика говорить, що попит фахівців з комп`ютерних технологій буде тільки зростати. Тоді як звичні нам професії втрачатимуть популярність, якщо ж зовсім не зникнуть. Такі тенденції спостерігаються у всіх розвинених країнах світу.

За даними досліджень, залучення 1 % населення до STEAMпрофесій, приносить економіці держави ріст ВВП на 50 млрд. доларів США. Україні варто взяти на озброєння цю інформацію, та реформувати систему освіти саме у векторі STEM. Адже дивлячись на досвід таких країн як Японія, Сінгапур, Малайзія – саме впровадження такої системи освіти стало однією з передумов економічного зростання.

Популярные статьи сейчас

Логистика в армии стала ощутимо более эффективной, - Зеленский

Легион Свобода России назвал потери путинских войск на Белгородчине и Курщине

6600 гривен на человека: в Украине начали принимать заявки на новую выплату

Украинцам выплатят до 8000 гривен: условия и как оформить

Показать еще

Для України вкрай важливо зрозуміти важливість впровадження нового підходу у системі освіти. Адже якщо ми і далі будемо пасти задніх у розвитку комп`ютерних технологій, не будемо впроваджувати передові освітні системи, то й надалі будемо відставати у економічному розвитку, а наша молодь буде позбавлена можливості конкурувати на ринку праці. Важливо віднестись до цього стратегічно, застосувавши всі ресурси:

  • Перш за все потрібно розробити навчальну стратегію, врахувавши всі рекомендації щодо дисциплін, які входять у STEM-цикл;
  • Реалізація цих проектів повинна проходити через впровадження інноваційних методів навчання в освітніх закладах, починаючи з дитячих садків.
  • Надання учням та студентам значно більших можливостей у проведенні експериментів та створенні власних проектів. Розвиваючи тим самим самостійність та креативне мислення.
  • Проведення різного роду конкурсів з самореалізації, де учні матимуть змогу представляти свої власні проекти.
  • Створення суспільної адвокації, яка буде представляти проекти реформування системи освіти. Налагоджувати партнерство з бізнесом, задля спільного фінансування проектів.
  • Розвиток міжнародного партнерства у цій сфері;
  • Підготовка педагогів

Успішною освітня реформа буде тільки тоді, коли зміниться зміст освіти. З системи : «Спочатку теорія, потім практика» до системи, яка базується на протилежному, даючи змогу дітям розвивати свою креативність та самостійність з самого дитинства.