Саудівсько-катарське протистояння в Затоці, масові вбивства у Конго, визнання прав корінних народів Чилі, скандал у Гватемалі, теракт у Пакистані, суд над «червоними кхмерами» у Камбоджі, загибель журналістів у Мосулі в Іраку та багато іншого.

На фото: міністр оборони Саудівської Аравії, спадкоємець престолу, принц Мухаммед бін Сальман Ас-Сауд (ліворуч) та емір Катару Тамім бін Хамад Ат-Тані (праворуч) під час зустрічі в Ер-Ріяді

Світ 24 червня. Результати дня:

Африка:

  • ООН розпочала розслідування масових вбивств цивільних у регіоні Касаї у Демократичній Республіці Конго. Спеціальна рада ООН ухвалила резолюцію, якою закликала президента ДРК Джозефа Кабілу провести детальне розслідування обставин загибелі великої кількості людей внаслідок боїв між урядовими військами та бойовиками, які тривають у регіоні Касаї з серпня. ООН також направить туди місію зі збирання фактів. Лише напередодні 12 цивільних були вбиті у Касаї у місті Бені через бої між армією та антиурядовими угрупованнями. Спалах насилля в цьому районі стався після антиурядових виступів місцевих племен проти центральної влади президента Кабіли.

Америка:

  • Президент Мексики Енріке Пенья Ньєто відкинув звинувачення в тому, що його уряд шпигував за провідними журналістами країни через «жучки» в їх телефонах. Втім, поліція розпочала розслідування. Скандал спалахнув після того, як американське видання «New York Times» повідомило про те, що мексиканський уряд незаконно слідкує за журналістами та слухає їхні розмови. Задля цього, влада нібито створила спеціальний вірус «Pegasus», який дозволяє зламати телефони журналістів.
  • У Гватемалі спалахнув скандал навколо президента Джиммі Моралеса. Журналісти звинуватили главу держави у тому, що він підписав контракти про надання послуг двох лобістських компаній зі штату Індіана у США, які пов’язані з віце-президентом США Майклом Пенсом. За даними опозиції, за їхні послуги Моралес виплатив їм 80 тисяч доларів. Депутати вимагають з’ясувати, з яких коштів президент розплатився з компаніями.
  • У Нью-Йорку в США суд викликав на допит доньку президента США Іванку Трамп за підозрою у тому, що її компанія «IT Collection LLC» вкрала дизайн взуття іншого бренду. Позов проти Іванки Трамп подала італійська компанія «Aquazurra», яка звинуватила її у крадіжці дизайну босоніжок «Wild Thing» вартістю 800 доларів.
  • Сотні проурядових демонстрантів намагалися прорватися до будівлі парламенту Венесуели в Каракасі. Четверо співробітників парламенту зазнали травм в результаті сутичок. Венесуельський парламент нині контролює опозиція. А президент Ніколас Мадуро та його уряд зберігають контроль над Верховним судом. Через це в країні політичний параліч. Через це, Мадуро нещодавно оголосив, що створить орган, який замінить своїми функціями парламент.
  • Президент Чилі Мішель Бачелет офіційно вибачилася за злочини чилійського уряду проти корінного населення – індіанців мапуче. Вона визнала, що політика Чилі відносно індіанців була дискримінаційною. Також Бачелет оголосила, що затвердила «План з визнання та розвитку регіону Арауканія», де проживають індіанці. Вона має намір подати цей план на розгляд парламенту. Ним передбачається визнати мову мапуче офіційною та створення міжвідомчої комісії, яка має оновити земельний кадастр, розглянувши претензії корінних народів. Заява президента Чилі прозвучала на тлі підпалів християнських церков у різних регіонах країни та протестів індіанців. Зараз кількість цього народу в Чилі сягнула 700 тисяч осіб. Вони живуть у бідних південних районах Чилі.

Азія:

  • У Китаї внаслідок зсуву грунту 140 людей пропали безвісти. Трагедія сталася в провінції Сичуань. Понад 40 будинків пішли під землю в результаті зсуву. Чимало людей залишаються під завалами та землею. У регіоні триває пошуково-рятувальна операція.
  • Військовий уряд Таїланду схвалив закон, який розширює повноваження армії в політичному житті країни на наступні 20 років навіть у випадку проведення нових виборів.
  • У Південній Кореї суд засудив до 3 років ув’язнення Чхве Сун Сіль – близьку подругу екс-президента Пак Кин Хе. Її визнали винною у спробах «проштовхнути» свою доньку до престижного Університету Сеула на навчання, використовуючи свої зв’язки з президентом. Втім, це не останній суд, який чекає Чхве Сун Сіль. Вона також проходить по справі розголошення державної таємниці та хабарництві. Скандал за її участі спалахнув у жовтні 2016 року, коли журналісти дізналися, що президент Пак Кин Хе ділиться державними секретами зі своєю подругою, а остання незаконно отримувала «відкати» від провідних компаній країни.
  • Один з останніх живих лідерів режиму «червоних кхмерів» у Камбоджі, 85-річний Кхіеу Сампхан відмовився визнавати свою провину у скоєнні воєнних злочинів під час правління Камбоджею у 1970-х роках. Про це він заявив під час свого «останнього слова» на виступі в суді по його справі. Разом із ним судять ще одного колишнього лідера «червоних кхмерів», 90-річного Нуона Чеа. Обох звинувачують у масових вбивствах, зґвалтуваннях та тортурах. Військовий трибунал над ними триває з 2006 року під керівництвом ООН. «Червоні кхмери» — радикальна маоїстська група, яка захопила владу в Камбоджі у 1960-х роках. Її вважають винною у найбільш страшних злочинах XX століття. За різними даними, до 2 мільйонів людей загинули внаслідок репресій «червоних кхмерів» у Камбоджі. Їхній уряд скинули у 1975 році в результаті вторгнення в’єтнамських військ.
  • Подвійний теракт стався на північному заході Пакистану. Вибух прогримів у центрі ринку в місті Парачинар. Загинули 67 людей та понад 300 зазнали поранень. Другий вибух стався поблизу поліцейського відділку в місті Кветта. Його жертвами стали 14 осіб, ще 21 поранені.

Європа:

  • Британська поліція встановила причину займання у 24-поверховому будинку «Grenfell Tower» у Лондоні. За словами правоохоронців, пожежа сталася на 4 поверсі, де в одній з квартир зайнявся холодильник. У пожежі в багатоповерхівці загинули 79 людей. Це викликало обурення у місцевого населення, які звинувачували владу в тому, що вона не встановила протипожежну систему в будинку.
  • В Іспанії суд замінив тюремний термін футболіста Ліонеля Мессі на штраф. Нападник «Барселони» має сплатити 255 тисяч євро. Раніше, суд вже стягував з нього понад 2 млн. євро у справі про ухилення від сплати податків.
  • У Бельгії суд виніс заочний вирок проти восьми принцес з Об’єднаних Арабських Еміратів у справі про незаконне перевезення людей та принизливе ставлення до людської гідності. Суд заочно засудив їх усіх до 15 місяців умовного терміну та штрафу у 165 тисяч євро кожній. Мова йде про принцесу Шекху Ан-Нахайян та семи її доньок. Скандал навколо принцес спалахнув під час візиту королівської родини ОАЕ до Бельгії 2008 року. Одна зі служниць втекла від них та розповіла журналістам про нелюдські умови, в яких вони живуть.
  • Парламент Німеччини ухвалив законопроект про реабілітацію десятків тисяч чоловіків-гомосексуалів, яких засудили в країні відповідно до законів, які діяли починаючи з XIX століття. Ці закони криміналізували одностатеві відносини. За ним гомосексуалів могли відправити на 10 років до концтаборів. Один з таких законів, запроваджений 1871 року, був скасований лише у 1994 році.
  • В Україні в Києві затримали головного редактора інтернет-видання «Strana.ua» Ігоря Гужву за підозрою у вимаганні. Оперативники затримали його під час передачі йому грошей за те, щоб він не публікував компромат на одного з народних депутатів. За даними ГПУ, операцію із затримання Гужви готували 3 місяці. Депутатом, який звернувся до правоохоронців через шантаж Гужви, виявився нардеп від «Радикальної партії» Дмитро Лінько.

Близький Схід:

  • Ізраїльська авіація завдала повітряний удар по позиціях сирійських військ у регіоні Аль-Кунейтра на Голанських висотах. Двоє сирійських військових загинули. Одразу після цього, місцеві терористи «Аль-Каїди» розпочали наступ на позиції урядових сил. Зокрема, вони атакували селища Аль-Хамідійя та Ас-Самданійя та місто Аль-Баас. Сирійська армія відбила дві хвилі наступу бойовиків. Офіційний Дамаск звинуватив Ізраїль у підтримці терористів «Аль-Каїди». У відповідь, Тель-Авів заявив, що був змушений завдати удар через нібито «порушення ЗС Сирії ізраїльського кордону на Голанських висотах». Голанські висоти – сирійська територія, окупована Ізраїлем після війни 1967 року. Регіон Аль-Кунейтра – гірський район на заході провінції Дамаск, що межує з Голанами.
  • Саудівська Аравія, Бахрейн, ОАЕ та Єгипет висунули ультиматум Катару, вимагаючи виконати 13 їхніх вимог в обмін на зняття блокади з емірату та відновлення дипломатичних відносин. Список з вимогами передбачає, що Катар має відмовитися від фінансування та підтримки всіх угруповань та рухів, які вважаються терористичними у Саудівській Аравії, розірвати всі зв’язки з Іраном, закрити військову базу Туреччини, видати Саудівській Аравії та ОАЕ «терористів», закрити телеканал «AlJazeera» та інші медіа-ресурси та підкорегувати свою політику під потреби політики саудівсько-еміратського альянсу в регіоні. Ер-Ріяд дав Катару 10 днів на виконання вимог ультиматуму. Офіційна Доха заявила, що не виконуватиме положення ультиматуму.
  • Сирійська армія прорвала оборону бойовиків на сході Дамаска в кварталі Аль-Джобар та зайняли частину будівель там. Також урядові сили взяли під контроль частину передмістя Айн Тарма під Дамаском. Обидві території контролюються ісламістами угруповання «Файлак Ар-Рахман» та коаліції «Армія Ісламу». Аль-Джобар – останній квартал Дамаска, який перебуває під контролем бойовиків. Битва за нього триває з 2012 року.
  • Вперше з 2013 року сирійські війська увійшли на територію провінції Дейр-аз-Зор на сході Сирії. Це стало можливим після прориву позицій терористів «Ісламської держави» з боку західної частини провінції Ракка. Наступ сирійських військ у провінціях Ракка та Дейр-аз-Зор – частина широкомасштабної операції «Великий Світанок», метою якої є звільнення всієї Східної Сирії та закриття сирійсько-іракського кордону.
  • Французька журналістка Веронік Робер померла від поранень, отриманих в результаті боїв у західному Мосулі в Іраку. Вона померла після складної операції у передмісті Парижа. Її доправили до Франції після поранення в Мосулі, яке вона отримала в результаті наїзду смертника в автомобілі на позиції іракських військ 19 червня. Тоді загинули також французький журналіст Робер Стефан Вільньов, курдський журналіст Бахтіяр Аддад та поранення отримав ще один француз Самюель Форе. Робер стала 28-ю журналісткою, яка загинула в Іраку з початку 2014 року.

    Facebook автора