Є дві речі, яких, на моє скромне переконання, Україні сильно не вистачає, особливо у зовнішній політиці. Це стратегічні комунікації і стратегічне планування. Саме гостра нестача цих двох важливих компонентів є корінням усіх проблем зовнішньої політики України. Уміння «спіймати хвилю» (зрозуміти глобальні та регіональні тенденції) та вибудувати на цьому довготривалу комунікаційну кампанію є запорукою вдалих переговорів і успішної зовнішньополітичної стратегії. А уміння час від часу корегувати цю стратегію під мінливе середовище взагалі відрізняє розумних правителів від дурних. Це я до чого?

Криза стратегічного планування (а скоріше мова йде про його відсутність як такого) яскраво проявилася під час виступу представників української делегації на Мюнхенській конференції з безпеки. Коли президент Петро Порошенко виступав перед майже пустою залою, це був той тривожний дзвіночок, який свідчив про системну глибоку кризу в комунікаціях між Україною та міжнародними партнерами. А висвітлення Мюнхенської конференції з боку українських ЗМІ ще більше посилило моє переконання. У той час, коли в Мюнхені палко обговорювали питання перенаселення Африки, глобальні демографічні зсуви, зміни клімату, гонку технологій штучного інтелекту між КНР і США, в Україні увага була прикута до присутності на конференції Михеїла Саакашвілі, кількості людей у залі під час виступу Порошенка, пошуку винних у зриві засідання «нормандської четвірки», а також рахували, скільки разів у виступах спікерів лунало слово «Україна» і раділи щоразу, коли це відбувалося. Все це демонструє, наскільки український інформаційний простір, будучи до маразму україноцентричним, є відірваним від загальних міжнародних трендів. А виступи Порошенка та інших членів делегації показали обмеженість і «провінційність» українських політичних еліт. Ті самі меседжі, ті самі «артефакти», які показують під час виступу (російські паспорти, шматок маршрутки з-під Волновахи, а тепер прапор ЄС), ті самі обіцянки і повне нерозуміння того, що займало увагу гостей Мюнхена.

Так, про Україну на Мюнхені говорили, і навіть на кількох дискусійних панелях, але діалог цей був завжди у певному контексті. Україна хвилювала гостей конференції вже не як окрема ситуація, а більше як частина більш ширшого політичного контексту. І ні, це не «зрада», це просто зміна пріоритетів, яка відбулася у Європі та світі, і яку, здається, не помічають в Києві. Власне, цю зміну я і хочу розглянути детальніше. Ось список топ-тем, які дійсно хвилюють Європу та світ, і які нам варто розглянути і взяти до уваги, якщо ми хочемо бути в тренді. Я розставив їх за рівнем пріоритетності згідно з моєю особистою думкою.

Трансформація світового порядку. Дуже популярна тема на цьогорічній конференції, про яку в Україні говорили дуже мало. Чимало європейських політиків зачіпали цю тему, розповідаючи про постійні політичні потрясіння, які переживає ЄС протягом останніх кількох років. Тут же згадували й про Україну, але не як «найбільшої проблеми людства», а більше в контексті ескалації глобального протистояння між блоками країн, геополітичними суперниками, зростанням хаотичності міжнародної політичної системи, яка склалася після Другої світової війни та її фактична «смерть» у найближчому майбутньому. Починаючи від війни в Афганістані 2001 року, світ пережив десятки міжнародних конфліктів. Серед нових тенденцій – наростання глобальної ролі Китаю, який поступово заповнює собою вакуум влади і намагається потіснити США, прискорення конкуренції між Європою і Азією, яку перша програє, і новий «бум» розвитку високих технологій. Крах ідентичності в народах Азії, руйнування хиткої системи Сайкса-Піко на Близькому Сході, експансія Росії на пострадянському просторі, глобальні наслідки «ефекту Трампа» — все це розглядали як фактори змін міжнародного порядку.

Китай. Зміна балансу сил у світі призвела до піднесення Китаю, який все більше перетворюється на одну з передових держав світу і кидає виклик США. Мюнхенська конференція присвятила кілька панелей китайцям. Зокрема у контексті збільшення у КНР видатків на оборону, їхній експансії в Азії, розширення економічного впливу Китаю у Європі та Африці. Китай повільно стає для Європи новою загрозою, набагато більшою за Росію. І деякі країни в ЄС взагалі думають про те, щоб замиритися з РФ заради спільного стримування китайського впливу. Фантастичний за своїми масштабами, проект розбудови нової міжнародної транспортної системи «Новий Шовковий Шлях» може вивести китайців у лідери світу, підпорядкувати їм левову частку світової торгівлі, посилити їхній вплив у країнах, які стоять на цьому «Шляху». До речі, однією з таких країн є Україна. Але у нас уваги «Новому Шовковому Шляху» присвячують мало, і ніхто про це не знає. А варто було б, оскільки завдяки проекту Україна може отримати колосальні вигоди, в тому числі й у протистоянні з Росією.

Екологія. Мабуть, уперше за багато років питання екології стояло не на останньому місці, а принаймні ближче до «топових проблем». Екологічні проблеми та зміни клімату дедалі більше стають загрозою для безпеки громадян. Кліматичні зміни призводять до демографічних зрушень у країнах світу та змушують мільйони людей стати переселенцями, особливо в Африці та Азії. Як підрахували організатори конференції, зараз забруднення повітря вбиває у 15 разів більше людей, аніж будь-яка війна. Збільшення споживання електроенергії і зростання населення в Індії і КНР призводить до зростання рівня забрудненості повітря та води і штовхає світ до прискорення розбудови інфраструктури для альтернативних джерел енергії. Не останнім було й питання підняття рівня води, який за останні 20 років зріс на понад 80 міліметрів. Цілі держави, такі як тихоокеанські Науру і Тонга, а також Мальдівські острови йдуть під воду. А учасники конференції у Мюнхені недвозначно заявляли, що найбільше від змін клімату страждатимуть розвинені держави – США, ЄС та «азійські тигри». До речі, екологія – одна з галузей, в яких Україна могла б співпрацювати з ЄС, щоб активізувати двосторонні відносини і задати їм новий імпульс. Тим паче, для України проблема екології – одна з найгостріших, але здається, що в Києві її не сильно помічають.

Реформа ЄС. Одне з найбільш обговорюваних питань на конференції. Необхідність реформи в ЄС назріла давно, і на Мюнхені цій темі присвятили чимало часу. Після парламентських виборів у Німеччині та Нідерландах, у результаті яких традиційні проєвропейські сили були послаблені, Європа занурилася у внутрішні проблеми і, вірогідно, лишатиметься у такому стані протягом усього 2018 року аж до виборів до Європарламенту у 2019 році. У ЄС розуміють, що їм необхідно реформувати Євросоюз, укласти новий договір, який би відповідав новим умовам, викликам і вимогам, які ставлять перед ним громадяни та країни-члени. Структурні проблеми Євросоюзу витіснили на периферію питання України. Європейські політики еліти зараз більше непокояться за майбутнє коаліції у Німеччині, аніж за конфлікт на сході України, і це той гіркий факт, який треба засвоїти і шукати інші підходи до ЄС через їхні власні проблеми. У Європі зараз чотири різні плани реформування Союзу, кожен з яких лобіюється окремою групою держав-членів. Вибори до Європарламенту підштовхують європейців до прискорення реформ, а тому Україні слід підготуватися до того, що разом із загальною стомленістю у ЄС «українським питанням», додасться ще внутрішня система криза усередині Європи.

У контексті реформування ЄС також згадували й вихід Великої Британії з Євросоюзу. Наступний рік буде вирішальним для переговорів між Лондоном і Брюсселем, результатом яких має стати укладення фінального договору про вихід Британії з ЄС. І вже зараз європейці починають вираховувати можливі збитки від «брекситу». На Мюнхені, зокрема, зазначали, що до 2030 року негативний ефект виходу Британії позначиться на рівні економічного зростання країн-членів, який у декількох державах впаде нижче за 1%. У цьому контексті Україні варто було б розглянути варіанти реформування ЄС, оскільки деякі з запропонованих планів не є вигідними для нас. А від того, у що перетвориться Євросоюз, залежатиме й майбутнє України та хід подій на Донбасі.

Африка. Ще одна популярна тема. Я був приємно вражений, коли побачив, що Африку нарешті почали серйозно сприймати на міжнародних майданчиках, і не лише як ринок збуту. У Мюнхені почали говорити про так звану «африканську епоху», коли цей континент визначатиме політичні процеси у світі, або, принаймні у самій Європі. Африка сьогодні – це найбільший регіон за рівнем динамічного розвитку і економічного зростання. Це колосальний ринок для європейських товарів (і українських також!). Крім того, це велике поле геополітичної війни між США, Китаєм, ЄС, Росією і нафтовими монархіями Затоки. Але для Євросоюзу питання Африки стало важливим навіть не через це. Вся суть – у міграції.

Через зміни клімату та глобальні природні катаклізми (на кшталт феномену «Ель-Ніньйо» — погугліть) населення Африканського континенту стрімко переміщається на північ у бік Європи. Крім того, посилення існуючих конфліктів і спалах нових штовхає ще більше людей тікати закордон – знову-таки до ЄС. Вже зараз, за даними моніторингової групи «Famine Early Warning Systems Network», до кінця 2018 року кількість африканців, які страждатимуть від голоду сягатиме 50 мільйонів людей. Ну і нарешті, перенаселення і демографічні проблеми так само змушують африканців шукати своє щастя деінде. Першою жертвою масової міграції африканських народів може стати Європа, особливо враховуючи, що сьогодні «двері» з Африки в ЄС через Лівію, Малі, Судан та Нігерію – відкриті. Відтак, Євросоюз нині намагається розробити стратегію стримування потоків мігрантів до 2030 року, або знищити джерела нестабільності – конфлікти у Лівії, Нігерії, Сомалі.

НАТО та США. Структурні проблеми між ЄС і США набули критичної маси після приходу до влади у Вашингтоні Дональда Трампа. Він одразу ж закликав своїх союзників по НАТО у Європі збільшити видатки на їхню оборону до 2% ВВП, як цього вимагав план НАТО ще за часів Барака Обами. Однак не всі країни ЄС готові виділяти стільки коштів на оборону і безпеку, а тому між США і ЄС виникають непорозуміння. Крім того, незрозуміла політика Трампа щодо НАТО і Росії породила невизначеність серед європейських партнерів Вашингтона. У ЄС не знають, чи готовий Трамп гарантувати їхню безпеку і які в нього плани на Росію. Скандали навколо президента США, його передвиборчої кампанії і команди лише підживлюють дискусію у Європі. А враховуючи те, що Трамп надихає багатьох європейських популістів, які сьогодні є опонентами керівництва ЄС, то відносини з американцями у європейців й досі не оформилися у конкретну стратегію.

Не менш болючим для обох сторін є питання створення у Європі єдиної армії. По-перше, не всі країни підтримують це рішення. По-друге, США вважають його дублюванням функцій НАТО і не бажають формування органу, який би підривав авторитет трансатлантичного альянсу, через який Вашингтон має важелі впливу на Європу. У самій Європі ці підозри відкидають і заявляють, що єдиний оборонний і безпековий простір – лише форма інтеграції усередині ЄС і не має стосунку до НАТО. Але це питання й досі не врегульоване у відносинах між Брюсселем і Вашингтоном.

Україна та Росія. Відверто кажучи, це питання було відсунуте далеко на задній план під час конференції. Конфлікт між Україною і Росією розглядався скоріше як вимушена необхідність, аніж серйозна проблема. Єдині два аспекти, у межах яких серйозно піднімали дискусію щодо РФ і України – це енергетична безпека (проект будівництва газопроводу «Північний потік-2») та кібербезпека (ймовірне втручання РФ у політичні кампанії у США та Європі, а також діяльність про-кремлівських хакерських мереж). Причиною такої мінімізації російської проблеми є частково загальна стомленість від України в ЄС, внутрішньополітичні проблеми у самому Союзі та відсутність «фідбеку» з боку Києва у вигляді конкретних реформ, пропозицій і посилення ефективності державних інституцій. А чим менше у ЄС аргументів на користь санкцій проти РФ, тим складніше урядам країн пояснити бізнесу та населенню доцільність подальших санкцій, оскільки аргумент «бо ми всі загинемо, Путін наступає» не працює з європейською аудиторією.

Популярные статьи сейчас

В Украине снова начнут отключать свет в ближайшие месяцы, — глава "Укрэнерго"

Поляки могут столкнуться с серьезной проблемой из-за мобилизации в Украине: в чем причина

В Киеве вернут оплату за парковку: названа дата и условия

В Украине разворачивают сеть "мини-ТЭЦ": скольких жителей они смогут обеспечить теплом

Показать еще

Близький Схід. Це питання теж стояло на порядку денному, але навіть воно було відсунуте на задній план. Вперше за останні кілька років Сирія, Афганістан й Ірак зникли з активних дискусійних майданчиків. Про це говорили мало і не дуже охоче. Про Ірак – лише у контексті відбудови країни та фінансової допомоги постраждалим. Сирія після розгрому терористів «Ісламської держави» у 2017 році неначе перестала з`являтися на радарах європейської політики. Її згадували, але лише у контексті протистояння між США та РФ, а також між Саудівською Аравією та Іраном. Тіні глобального терористичного монстра над Сирією більше немає, а тому Мюнхен був зосереджений на інших регіонах і проблемах.

Ця стаття не має за мету показати, що на Україну всім начхати чи розганяти «зраду». Це скоріше демонстрація того, про що нині думає світ, і які тенденції непокоять людей, які приймають політичні рішення, у тому числі й по ситуації в Україні. Так, болісно визнавати, що «українське питання» не стояло центральним у Мюнхені. Але з іншого боку – постійні волання про те, скільки разів і хто про нас згадає – це приклад політичної неповноцінності. Адже Україні варто не сидіти і чекати, про що домовляться «великі дядьки» за нашими спинами у кабінетах, а реформуватися, набиваючи свою ціну для зовнішніх партнерів. А потім пропонувати ці вигоди зацікавленим сторонам, і чим «смачніші» вони будуть для них, тим легше урядам цих країн буде пояснити населенню антиросійську гру. Україні варто припинити говорити лише за свої особисті інтереси і почати цікавитися інтересами інших, щоб передбачати їхню реакцію й здійснювати превентивні удари. Реформи державного апарату, боротьба з корупцією, посилення внутрішньополітичної стійкості, збільшення ефективності роботи державних інститутів, розбудова інфраструктури, інтеграція у торгові та транспортні системи світу, співпраця у галузях, критичних для усіх, відкриття нових ринків – все це допоможе Україні знову зайняти чільне місце у «топі» міжнародних конференцій і полегшить роботу з лобіювання вигідних нам рішень.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook, Facebook автора, страница UIF в Facebook, канал UIF Telegram